šachy

Založil poMOCník, 17.12.2023, 23:21:44

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

poMOCník

U nás doma začalo šachové období. Tedy nejprve starší, potom i mladší syn se na ně dali. A já, jelikož nejsem až tak zapálený hráč, vzal jsem to z té designové stránky, protože ta mě lákala. Žádný z oficiálních šachových setů mi nepřišel dostatečně důstojný. (Jde v podstatě stejnou výtku, jako mají zdejší vláčkaři: proč vydají něco takového, když z lega jde postavit o dost věrnější model). Teď nepočítám tématické šachy Harry Potter, které jsou dost povedené (až na okraj šachovnice, z kterého neustále opadávají ty ohníčky). Jenže k nějakému vážnějšímu hraní se moc nehodí. Jednak jsou od sebe hůř rozpoznatelné a v nějaké rychlejší hře už to vadí a pak mají moc vysoko těžiště, takže opět - často padají zvlášť při rychlejší akci.

Tady je tedy můj počin, prezentovaný poprvé v Olomouci. Některými prvky jsem se inspiroval různě na internetu, modelů šachů už vzniklo nespočet. Nicméně nikde jsem neviděl takový čistý design na všech figurách, o který jsem usiloval já, v tomto měřítku a s těžištěm co nejvíc dole.

Zdobená vyřezávaná krabice má snímatelnou horní desku/šachovnici, která při hře leží přímo na stole, krabice je pro tento účel příliš vysoká a překážela by. Naopak pro výstavní účely desku položím nahoru a na ni teprve postavím figurky.

DSC_5052_s_s.jpg

DSC_5061_bs_s.jpg

DSC_5068_bs_s.jpg

DSC_5055_bs_s.jpg 

20231217_092528_c.jpg

20231217_092441_sc.jpg 

milanv

Tak tohle se ti vážně povedlo. Gratuluju a smekám klobouk. Vyladil jsi tvary do velmi jednoduchých a jasných, každá figura je přitom okamžitě rozpoznatelná od ostatních a vypadají i pevně, že se s nimi dá opravdu hrát. To je na designu to nejobtížnější a tobě se to povedlo. Nejdřív mě upoutal ten kůň, protože tam je ta zkratka úplně suprová. Ale pak koukám a nacházím pěkný design postupně na úplně každé figuře.

P.S.: Chtěl jsem si rejpnout, že ses zase nedokázal zbavit své závislosti na zlaté, ale ono to tady tak krásně sedí a ještě víc to pomáhá udělat ten sjednocený elegantní dojem z celé sady figur, že místo rejpání je na místě opět pogratulovat k dobrému rozhodnutí :)
Pán na Žlutém hradě

otaznik

Naprostá bomba. Moc hezká "stavba".

pitris47

Fantastické.

david.zeman

Opravdu důstojné, moc se povedly.

poMOCník

Citace od: milanv kdy 18.12.2023, 09:03:31Tak tohle se ti vážně povedlo. Gratuluju a smekám klobouk. Vyladil jsi tvary do velmi jednoduchých a jasných, každá figura je přitom okamžitě rozpoznatelná od ostatních a vypadají i pevně, že se s nimi dá opravdu hrát. To je na designu to nejobtížnější a tobě se to povedlo. Nejdřív mě upoutal ten kůň, protože tam je ta zkratka úplně suprová. Ale pak koukám a nacházím pěkný design postupně na úplně každé figuře.

P.S.: Chtěl jsem si rejpnout, že ses zase nedokázal zbavit své závislosti na zlaté, ale ono to tady tak krásně sedí a ještě víc to pomáhá udělat ten sjednocený elegantní dojem z celé sady figur, že místo rejpání je na místě opět pogratulovat k dobrému rozhodnutí :)

Díky, a máš pravdu, té zlaté už se asi nezbavím :)

Jinak ještě k pevnosti: myslím že ta se také povedla, ještě nikdy se při hře žádná nerozbila, nic neodpadlo, ačkoli se každou chvíli něco povalí nebo se prostě shrábnou na hromadu atp. Samozřejmě je to tím, že jsem je kde to šlo prošpikoval uvnitř tyčkou nebo tou ohebnou věcí. Pádů na zem už taky zažily hodně a většinou to dopadne na dva kusy, ty se zas rychle spojí.

Pool

Pecka, Lego šachy dělá pěkné, ale tohle je úplně jiný level :) .

hobby

Ano, ty šachy jsou jako skutečné (moje uznání!) a právě proto se ptám: není jednoduší, levnější a prasktičtější si tyhle šachy koupit?

Bard

Kdysi jsem šachy dost hrával, takže je to pro mě blízké téma. Rád bych napsal pochvalné hodnocení, ale jen bych opisoval to, co napsal "milanv" (od prvotního upoutání jezdcem po eleganci zlaté).
Tak jen doplním, že té požadované důstojnosti stoprocentně docílil.

Foton

Rozhodně by kralovaly ex-společnému projektu https://www.kostky.org/forum/index.php?topic=49501.0
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

poMOCník

Citace od: hobby kdy 18.12.2023, 15:46:47Ano, ty šachy jsou jako skutečné (moje uznání!) a právě proto se ptám: není jednoduší, levnější a prasktičtější si tyhle šachy koupit?

Zajímavé, že musím zrovna tobě vysvětlovat výhody lega :) Když potřebuju rezervní dámu, tak si ji dostavím. (Kdo hraje šachy, ví, že se občas hodí mít dámu navíc) Když se mi nějaká  figurka ztratí, rozbije, postavím novou. Když potřebuju větší šachovnici, přestavím ji. No a nakonec, když přestanu hrát šachy, nebudou se mi někde válet v krabici, ale pořád je můžu rozebrat a použít dílky na něco nového.

A samozřejmě pro mě je na tom nejlákavější ta stavitelská výzva. Proto taky stavím z lega a neplácám třeba hrnky z hlíny :)

Petronel

#11
Krása! To je tedy skvost.  8)
Úplně jsem si vzpomněl na náš společný projekt, kdy jsme stavěli různé šachy. Ale toto se s tím nedá srovnávat, mistrovské dílo. Určitě ber i na výstavy. ;)


Citace od: hobby kdy 18.12.2023, 15:46:47... není jednoduší, levnější a prasktičtější si tyhle šachy koupit?
Asi ano. Určitě ano. Ale jak se takto může ptát nějaký ostřílený afol? Vždyť to kouzlo postavit a vytvořit něco sám, užívat si to stavění a vymýšlení, mít z toho dobrý pocit, ještě sklidit úspěch a ocenění u ostatních... navíc vytvořit to podle sebe do posledního detailu, ze své oblíbené stavebnice... to se nedá srovnat s koupi normálních šachů.  ;)


PS: máš dokonalé i ty fotky. Jak do prodejního katalogu. Kolik to stojí? ;D
Skutečně se povedlo.

hobby

Pánové, čekal jsem podrážděnou reakci, chtěl jsem vás popíchnout a bylo to myšleno v dobrém.
Tohle se týká i např. kytek, nebo jiných témat. Když vidím lego, tak holt vidím domečky, vláčky, autíčka atd.

Chairudo

Myslím že myšlenka každého stavitele je postavit si z jedné milované věci (lega) další věc co má rád jednoduše proto že to jde, proto nám tu vznikají takové parádní skvosty  :)
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

peki

Citace od: poMOCník kdy 18.12.2023, 22:09:26.. Když potřebuju větší šachovnici, přestavím ji. ...
Sem si vzpomněl na Teorie velkého třesku, tam mají dokonce 3D šachy :)

Jinak stavba parádní. Udělej návod a přihlaš do IDEAS :) :)   

poMOCník

Citace od: peki kdy 19.12.2023, 13:17:51...

Jinak stavba parádní. Udělej návod a přihlaš do IDEAS :) :)   

Díky! IDEAS mě neláká. V nejlepším případě by jen vzniknul další méně důstojný šachový set, protože by to určitě osekali.

Pool

Citace od: poMOCník kdy 19.12.2023, 14:27:33
Citace od: peki kdy 19.12.2023, 13:17:51...

Jinak stavba parádní. Udělej návod a přihlaš do IDEAS :) :)   

Díky! IDEAS mě neláká. V nejlepším případě by jen vzniknul další méně důstojný šachový set, protože by to určitě osekali.

Ale návod by si určitě zájemce našel, hoď ho na https://rebrickable.com/ a ještě na tom vyděláš i nějakou kačku na nákup nových dílků.

Chairudo

Citace od: Pool kdy 19.12.2023, 14:49:21
Citace od: poMOCník kdy 19.12.2023, 14:27:33
Citace od: peki kdy 19.12.2023, 13:17:51...

Jinak stavba parádní. Udělej návod a přihlaš do IDEAS :) :)   

Díky! IDEAS mě neláká. V nejlepším případě by jen vzniknul další méně důstojný šachový set, protože by to určitě osekali.

Ale návod by si určitě zájemce našel, hoď ho na https://rebrickable.com/ a ještě na tom vyděláš i nějakou kačku na nákup nových dílků.

To ho zase ukradnou číňani  ;D  Raději bych šel první do toho Ideas, osekání bych se nebál, max drobných úprav.  Kdyby to yšlo budeš myslím první s ideas modelem v ČR? A jestli se nepletu za to taky nějaká odměna bude  :)
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr