Když něco nevím, tak se zeptám

Založil Hacislav, 14.05.2014, 01:15:40

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

otaznik

Citace od: Chairudo kdy 09.08.2022, 15:25:04
Ahojte, mají nějakou hodnotu staré lego katalogy?

Mám doma z dětství kolem roku 1992-2000 některé ve 100% stavu a jak vyklízím byt je mi líto to jen tak vyhodit.
Jsem si říkal jestli se to dá za něco aspoň prodat
Díky 🙂
Jojo, pár set (korun) by za to mohlo být.

Colonel32


STARHAWK

Citace od: Chairudo kdy 09.08.2022, 15:25:04
Ahojte, mají nějakou hodnotu staré lego katalogy?

Mám doma z dětství kolem roku 1992-2000 některé ve 100% stavu a jak vyklízím byt je mi líto to jen tak vyhodit.
Jsem si říkal jestli se to dá za něco aspoň prodat
Díky 🙂

Ano, ma to hodnotu - obzvlast v zberatelskom stave. Ja som si spravil zbierku.
A ano, napr na FB som videl aj niekoho predavat a predali sa.

Ktore konkretne mas ? Pozrem ci mi nejaky nechyba. Su to len pre cesky trh ?

Colonel32

Dotaz do davu:

Pokud kupujete set který je deklarován jako kompletní, přinesete ho domů a zjistíte, že jsou tam zaměněné díly (žluté bogie plates místo černých a 9v vlakový držák na magnet místo 12v), slušně na to prodejce upozorníte a zeptáte se, zda je schopný a ochotný vám díly vyměnit (osobně bych si vyzvedl, nemusel by řešit poštovné) a prodejce vám odpoví, že navrhuje, ať mu vrátíte vagóny, že vám vrátí peníze.

Přijde vám to jako normální a v pohodě přístup? Mně osobně to přijde jako krajně neprofesionální a urážlivé, ale je možné, že jen úřaduje moje PAS a že situaci čtu blbě. 

otaznik

Ten prodejce nic jiného nemá, nechce vracet peníze a věří, že to prodá někomu dalšímu, kdo se s tím spokojí.
Je to napřesdržku (a Černou listinu), ale jinak s tím asi moc neuděláš.

Pool

Nevidím na něm nic zlého, naopak férový prodejce. Ty dílky co chceš evidentně nemá, domníval se že to je kompletní a tak to i prodával. Jestli jsi tam našel pár dílků jiných, tak se zachoval férově a nabízí ti peníze zpět s vrácením zboží, absolutně nic špatného na tom nevidím. Poctivý prodejce na rozdíl od mnoha jiných, kterým když tohle napíšeš tě pošlou do zadních půlek a zablokují si tě.

fanda

Ten prodejce, kterého kritizuje Colonel32, jsem já.

Nabídl jsem mu za 3 vagony nejnižší ceny na BL v EU (všichni víme, že např. z USA musíme připočítat DPH z ceny, dopravu, DPH z dopravy, clo atd.).

Vagony jsem koupil před mnoha roky z druhé ruky. Před prodejem jsem je zcela rozebral, každou kostku očistil a posoudil odřeniny, případně nahradil vlastní. Složil jsem je podle návodu.

Souhlasím s výtkami Colonela32 ohledně 3 druhů kostek, nepovažoval jsem to však vzhledem k nejnižší ceně na EU BL za podstatné.

Při přejímce zboží se kupujícímu nelíbila bílá barva na vozu 4537 na kostkách:
White Brick, Modified Facet 3 x 3 x 2 Bottom, jde o 29 let staré kostky. Vagon jsem odebral a ihned vrátil peníze. Dále jsem několikrát nutil kupujícího, aby si zkontroloval zbylé 2 vozy.

Další den mi kupující mejlem poslal reklamaci zbylých 2 vozů (a to už znáte), IHNED, bez jakékoliv diskuse, jsem nabídl vrácení peněz za zboží.

Jediné poučení z CELÉ KOMUNIKACE s Colonel32 pro mně zní: nejraději už ho nepotkat.  :)

otaznik

Dokážu pochopit to, že zaměněné díly jsi nepovažoval za podstatné. Ale pak přece nelze ty sety (vagóny) inzerovat jako kompletní.

Colonel32

#1088
Dobrá tedy.

Předem chci deklarovat,že hlavní důvod proč jsem toto téma otevřel je, že trpím poruchou autistického spektra, aspergerovým syndromem. Jeden ze způsobů jak se to projevuje je moje zhoršená schopnost rozumět složitým sociálním situacím a ve chvíli, kdy jim nerozumím, tak jsem vystresovaný. Zrovna tady nastala situace, kdy jsem byl naprosto upřímně zmatený z toho, jestli "jsem já ten špatnej" a tak jsem se pokusil zeptat do davu. Na druhou stranu jsem se chtěl vyhnout tomu, že budu jmenovat konkrétního prodejce ale pokud se k tomu Fanda rozhodl postavit, tak pak mám potřebu uvést pár věcí na pravou míru.


Nabídl jsem mu za 3 vagony nejnižší ceny na BL v EU (všichni víme, že např. z USA musíme připočítat DPH z ceny, dopravu, DPH z dopravy, clo atd.).


nabídka zněla:
10017 za 1200,-
4537 samotný vagón za 1000,-
7813 za 900,-
u všech vozů bylo deklarováno, že jsou kompletní a v hezkém stavu

zmíněný vagón ze setu 4537 byl bez samolepek, některé díly ohlodané, ale většina bílých dílů zažloutlých. Zde mi přišlo že cena 1000 korun neodpovídá, protože BL low je 1100 za kompletní set v hezkém stavu.

Argument, že je to pro mne výhodnější, protože nemusím platit poštovné, které bych jinak platit musel považuji za manipulativní a zavádějící, protože na druhou stranu vůbec nebere v potaz, že kdyby za stejnou cenu on sám prodával na BL, tak přijde o 6 procent na BL poplatcích (5 procent + 20 procent DPH z těch pěti procent) a dalších 5-6 procent na PayPal fees.

Souhlasím s výtkami Colonela32 ohledně 3 druhů kostek, nepovažoval jsem to však vzhledem k nejnižší ceně na EU BL za podstatné.


Já se omlouvám, ale na tohle fakt nevím co říct, to mi přijde jako donebevolající drzost

White Brick, Modified Facet 3 x 3 x 2 Bottom, jde o 29 let staré kostky. Vagon jsem odebral a ihned vrátil peníze. Dále jsem několikrát nutil kupujícího, aby si zkontroloval zbylé 2 vozy.

To jak jsou kostky staré je snad irelevantní. Měl jsem za to, že mezi lidmi co kupují a prodávají lego je naprosto normální, že se na zažloutlost dílů upozorňuje. Přesto jsem tuto situaci nevnímal jako problém.  Důvod proč jsem odmítl zbylé vozy kontrolovat na místě byl, že v židleshopu se nacházela zákaznice která přišla koupit židle a já chtěl minimalizovat čas, kdy se Fanda musí věnovat mně, zvlášť v situaci kdy jsem měl důvod se domnívat že sety jsou v pořádku a pokud by náhodou nebyly, tak to nějak v klidu dořešíme později.

Další den mi kupující mejlem poslal reklamaci zbylých 2 vozů (a to už znáte), IHNED, bez jakékoliv diskuse, jsem nabídl vrácení peněz za zboží.

Což já osobně považuji za urážku a nikoli za snahu situaci řešit ku vzájemnéné spokojenosti a právě proto jsem ten dotaz do davu vznesl, viz úvod.

Jediné poučení z CELÉ KOMUNIKACE s Colonel32 pro mně zní: nejraději už ho nepotkat.  :)
Já nevím jestli tohle vyjádření má být vtip nebo ne, ale přijde mi to naprosto hulvátské.


otaznik

Citace od: Colonel32 kdy 14.08.2022, 21:36:57sám prodával na BL, tak přijde o 6 procent na BL poplatcích (5 procent + 20 procent DPH z těch pěti procent)
Pro tuto "kauzu" to není úplně podstatné, ale pro úplnost: BL poplatky jsou 3% (+ DPH) a to ze zakázek do určité výše. Pokud proběhne opravdu velká objednávka, lze se dostat až na 1%. Viz BL Fees.

Colonel32

Citace od: otaznik kdy 14.08.2022, 21:57:41Pro tuto "kauzu" to není úplně podstatné, ale pro úplnost: BL poplatky jsou 3% (+ DPH) a to ze zakázek do určité výše.

Máš pravdu, omlouvám se za mystifikaci. Nevím proč jsem si zafixoval 5 procent.

Citace od: otaznik kdy 14.08.2022, 21:57:41Pokud proběhne opravdu velká objednávka, lze se dostat až na 1%. Viz BL Fees.

O tom už bych polemizoval. Protože u sebevětší objednávky pořád platíš 3 procenta z prvních 500 dolarů objednávky, tak se nikdy nemůžeš "dostat na jedno procento", ale vždycky se mu můžeš maximálně limitně blížit. Ale tohle už je slovíčkaření.

ditetemnaporad

#1091
Chlapi, toto byste si předně měli vyřídit pouze sami mezi sebou. Tahat to na fórum, když tu oba jste aktivní, podle mne není úplně šťastné. Zvlášť, když nakonec došlo k návrhu na urovnání do stavu 0.

Jak poznamenal Pool, mezi obchodníky na inzerci není úplně běžné, že na reklamaci reagují kladně nebo alespoň nabídnou vrácení peněz. Zároveň bych ale také čekal, že někdo, kdo se kostičkami zabývá tak dlouho, na danou kvalitu a autentičnost upozorní. Zvlášť, když prodává někomu z komunity.

Pro mne, ať už jako kupce nebo prodejce, by to bylo jednoduché. Příště bych volil osobní předání (UPDATE), abych si udělal důkladnou přejímku nebo se do toho s danou osobou, mající zjevně jiné kvalitativní standardy, raději ani nepouštěl. Nic víc, nic míň.

Colonel32

Citace od: ditetemnaporad kdy 14.08.2022, 22:24:27Příště bych volil osobní předání nebo se do toho s danou osobou, mající zjevně jiné kvalitativní standardy, raději ani nepouštěl. Nic víc, nic míň.

Ehm...

Martina Hrabová

Ahoj všem, potřebovala bych poradit a nevím už kam se mám obrátit.
Ráda bych prodala Lego Technic LT 8448.
Každý říká jinou cenu. Už jsem fakt zmatená a kamarád mi poradil ať se obrátím na tento web
Předem díky moc a přeji krásný den
Martina

Anatyt


Colonel32

#1095
Bude silně záležet na tom, v jakém stavu set je:

- Zda je skutečně kompletní (podle inventáře na BL) nebo zda nějaké díly chybí (např. obsahuje jen díly na hlavní model)
- Zda jsou všechny díly v pořádku, nebo je něco poškozené (naprasklé, zažloutlé)
- Zda jsou všechny samolepky v hezkém stavu a správně nalepené
- Zda je součástí návod a v jakém stavu
- Zda je součástí krabice a v jakém stavu

Podle historie prodejů na BL se za posledního půl roku prodával v rozmezí 1650 - 4150kč (data v jakém stavu byl který konkrétně k dispozici nejsou, ale tak nějak se dá intuitivně předpokládat, že ten co šel za 4 tisíce byl s velmi zachovalou krabicí) a pak se prodaly i dva nové, nikdy neotevřené a ty šly jeden za 9000 a druhý za 10500.

Což je k bodu a) tedy ceně setu, a pak je bod b) kde sice set může mít nějakou cenu, ale taky musíte najít kupce, který má o ten set zájem a je ochotný za to tu cenu dát. A občas může nastat situace, kdy se daný set za určitou cenu "v zahraničí prodává" ale u nás zrovna není nikdo, kdo by ho sháněl tak nutně aby dal světovou tržní cenu.

Colonel32

Existují kromě

Plate, Round 6 x 6 with Hole (Item No: 11213)
Brick, Round Corner 3 x 3 x 2 Dome Top (Item No: 88293)

nějaké lego díly, které dělají kruh o poloměru 6 studů?

Přemýšlel jsem, jestli by se dal postavit modernizovaný (a kulatější) set 4537

Icewalker

Citace od: Colonel32 kdy 02.09.2022, 21:14:37Existují kromě

Plate, Round 6 x 6 with Hole (Item No: 11213)
Brick, Round Corner 3 x 3 x 2 Dome Top (Item No: 88293)

nějaké lego díly, které dělají kruh o poloměru 6 studů?

Přemýšlel jsem, jestli by se dal postavit modernizovaný (a kulatější) set 4537
Ahoj! V bílé barvě mě napadl v bílé variantě
Windscreen 6 x 6 x 3 Canopy Half Sphere with Hinge. Otázkou je uchycení. Tvoje navržené řešení vypadá praktičtěji. Na druhou stranu, původní hranatá verze má svůj osobitý styl ;)
Animované Lego snímky a mnoho dalšího naleznete na dallart.net
Brickshelf výběr

Colonel32

Citace od: Icewalker kdy 03.09.2022, 05:17:12Na druhou stranu, původní hranatá verze má svůj osobitý styl ;)

To je samozřejmě pravda, jenže bohužel nenabízí příliš mnoho barevných variant, celobarevné jsou pouze bílá, stará šedá a černá a pak červený spodek a modrý nebo žlutý vršek. Ale třeba ani typické Shell zbarvení z toho člověk neudělá, pokud to nebude složitě obracet vzhůru nohama...

Petronel

Citace od: Colonel32 kdy 02.09.2022, 21:14:37Existují kromě

Plate, Round 6 x 6 with Hole (Item No: 11213)
Brick, Round Corner 3 x 3 x 2 Dome Top (Item No: 88293)

nějaké lego díly, které dělají kruh o poloměru 6 studů?

Přemýšlel jsem, jestli by se dal postavit modernizovaný (a kulatější) set 4537

Sice to není odpověď na co se ptáš, ale myslím, že ti to také pomůže:
Reakce na příspěvky/nabídky velmi vzrostou, když člověk hned pozná na co má reagovat bez toho aniž by musel něco googlit ???
(dílky zmínit i s obrázkem, set obzvlášť)

Hlavně jsem vždycky nechápal lidi v soukromé inzerci jak napíšou jen čísla setu ("koupím/prodám sety číslo: xyzx, xxyq, yxyw,...").
Kolik lidí asi zná všechna čísla setů nazpaměť?  ;D

otaznik

Citace od: Petronel kdy 03.09.2022, 16:30:24Kolik lidí asi zná všechna čísla setů nazpaměť?  ;D
Mně to bylo jasné hned. :-D

Colonel32

Máte někdo zkušenost (ať už reálnou nebo teoretickou) s konverzí zeleného krokodýla ze setu 7898 na 9V (případně novější varinty PF, PU)?

Základní problém je integrovaná train base o délce 30 studů, což je délka která se jinde neobjevuje.

P.S. zdravím Petronela a přikládám obrázek

otaznik

Promiň, ale na co konverze? Ta lokomotiva není nic moc, lepší by bylo totální předělání.
Tu speciální train base můžeš nahradit konstrukcí z plates, lokomotiva se zvýší i jeden plate, ale jinak bude stejná. Případně můžeš použít jinou trainbase a na té straně, kde nebude motor, jí prodloužit pomocí plates - vyžadovalo by to ale úpravu bezmotorového podvozku.

poMOCník

Není něco jako scala separator? Včera jsem chtěl rozebrat část se 4x4 scala plate a drží to fakt pevně! Tyhle dílky jsou navíc poměrně vzácné, tak jsem je sice zachránil, rozebíral jsem jen prsty, ale když to povolilo, tak jsem si pěkně sedřel klouby o ty okolní hrany  :o

Colonel32

Já bych tam nacpal čepel malého švýcaráku.

fulda

Citace od: poMOCník kdy 07.10.2022, 10:20:37Není něco jako scala separator? Včera jsem chtěl rozebrat část se 4x4 scala plate a drží to fakt pevně! Tyhle dílky jsou navíc poměrně vzácné, tak jsem je sice zachránil, rozebíral jsem jen prsty, ale když to povolilo, tak jsem si pěkně sedřel klouby o ty okolní hrany  :o
Ahoj, asi máš prostor pro výzkum. Já bych se podíval na nástroje pro opravování telefonů. Taková ta plastová "ďoubátka". Například: https://www.aliexpress.com/item/1005003161982172.html
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.

Petronel

Možná takový nevšední dotaz:

Při použití plate+handle a plate+clips se mi stalo, že je ten clip už takový nějaký asi vychozený a i pod malou vahou dílků se ta připojená část sklápí a nezůstane v nastaveném úhlu. Napadlo mě to řešit nějak jednoduše tak, abych díly nepoškodil, např. kápnout na úchyt něco sladkého lepivého  >:D  :laugh:  Aby se dílek pevněji zajistil a nesklápěl.

Nebo s tím má už někdo nějaké zkušenosti a tip na jednoduché řešení? Díky

poMOCník

Předpokládám, že běžné "čisté" lego řešení už jsi zavrhnul, než jsi se to rozhodl opatlat. Spíš popiš konkrétní situaci, kde to potřebuješ, takhle se těžko radí. Já používám tyhle varianty:

1. Spoj pomocí koule


2. Dvojitý clip nebo dva vedle sebe


3. Vhodný typ pantu

Colonel32

A teď se bavíme o vystavení továrních setů? Nebo o stavbě MOCů?

Je možné v modelu spoj nahradit hinge zámky? (třetí obrázek od poMOCníka)

Je možné upravit konstrukci na to, aby byl joint fixován v poloze pomocí přídavného spoje?

Je možné koupit náhradní identické díly, zakápnout je lepidlem a zajistit, že tak bude spoj držet v požadované poloze, ale současně nebude ohrožena integrita setu, protože pořád bude obsahovat všechny díly v nepoškozeném stavu, jen několik z nich bokem? Teoreticky nějaká kombinace správného vteřiňáku který nenaleptá lego a debondéru, který rozleptá jen lepidlo, až bude potřeba fixaci zrušit?

Petronel

Díky.
Pomocníku tyto díly tam nejdou použít. Ne vždy jde dát ten kloub a nebo ten pant, který je jen do některých úhlů.

Teď jde o díl

zapojený do plate handle.

Ale řešil jsem to již několikrát za ty leta i s jinými ohebnými díly. Že bych potřeboval aby spoj trochu "stuhl" a nehýbal se.
Myslím, že jsem s tím tenkrát bojoval i u akvárka a těch rostlin a rybiček.
Nemá někdo řešení čím ten dílek trochu "zasvinit" aby se ty části tak volně neohýbaly?  >:D  :laugh: