elektricky přepínaná výhybka

Založil peki, 07.12.2006, 22:08:11

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

peki

Většina návodů na přepínání výhybky pomocí motoru na Brickshelf Gallery počítá se zásahem do výhybky. Ten spočívá v jejím otevření a uříznutí dvou "zobáčků" viz první obr. Výhybka pak při přechodu z jedné strany na druhou neklade odpor, samovolnému přepnutí brání motor. Na takovéto přepnutí pak není potřeba velkou sílu stačí i mikromotor. Více zkušeností s tímto řešením má TomG.
"Ničit" výhybku se mi nechtělo, současně nemám moc převodů, tohle je zatím moje první (ale funkční  ;D) verze:

TomG

Ta uprava vyhybky uvnitr je nutna at to nedrhne a min se namaha ten motor. Samozrejme to pujede i bez ni, ale schytava to motor. Plus ta uprava je nevratna, tim odvrtanim tech roztavenych cepu, co drzi tu spodni cast, musite resit problem, jak to pak smontovat. Bud malicke sroubky a nebo lepit. Ja tam dal sroubky. Jakmile seriznete to tahlo, at nedrhne, tak pri pouziti bez motorku to bude mit tendenci nedrzet polohu.

Takhle to vypada odvrtane.

A takhle po smontovani se sroubky.
Only the best can survive.

peki

Další způsoby řešení elektrifikace výhybky 1,2, 3

Pepan

No já jsem zkoušel to ovládání výhybek pomocí Mindstorms, s dálkovým ovladačem k RCX je to docela fajn, ale bez úprav na výhybce opravdu motory dostávaly trochu zabrat, ale nemyslím, že to bylo až tak hrozné, přežily, přišlo mi to lepší, než upravovat ty výhybky  :)

peki

Citace od: Pepan kdy 08.12.2006, 17:17:45
No já jsem zkoušel to ovládání výhybek pomocí Mindstorms, s dálkovým ovladačem k RCX je to docela fajn, ale bez úprav na výhybce opravdu motory dostávaly trochu zabrat, ale nemyslím, že to bylo až tak hrozné, přežily, přišlo mi to lepší, než upravovat ty výhybky  :)

Udělal jsem modifikaci předchozí verze. Chtěl jsem zlepšit převodový poměr  :o  (i = z2/z1 = n1/n2 = M2/M1), který byl před tím 40/8=5 a zmenšit celkové rozměry
---------------------------------------------------------------------------------
kde z=počet zubů, n=počet otáček, M=hodnota kroutícího momentu, index 1 vyjadřuje vstupní a index 2 výstupní kolo
----------------------------------------------------------------------------------

Nový převodový poměr i=40/8 *24/8= 15  ;D. Motor přehodí výhybku už na prvním dílku regulátoru pro vlak, bez problémů a pěkně z lehoučka  ;D (pokud by se přeci jenom něco rozbylo tak to nádražák hlásí vysílačkou do věže a přehodí to ručně ;) )


betakaroten

Mně se tam nelíbí ten převod přes žlutou přestavovací páku, připadá mi to nestabilní. Páku je možno sundat a přímo na táhlo nasadit kostku 1×Y - pak pohyb nebude do oblouku, ale pouze lineární.