(Vlastní) Kolejiště pro dva

Založil Jonas, 11.11.2006, 17:20:10

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Jonas

V bezvadném programu Track Designer (http://www.ngltc.org/train_depot/td.htm) jsem si postupně navrhl několik kolejišť. To poslední a největší má několik specifických vlastností:



-   Je navrženo pro ovládání dvěma lidmi.
-   Každý má své vlastní nádraží a svůj okruh, na němž může provozovat dopravu nezávisle na druhém.
-   Všechny výhybky jsou v rozumném dosahu každého operátora.
-   Přechod mezi oběma okruhy je možný a dovoluje tak předávání souprav mezi oběma operátory.
-   Vnější okruh představuje spíše jakousi hlavní (rychlíkovou) trať.
-   Vnitřní okruh představuje lokálku, kroutící se složitým (jednou možná horským) terénem.
-   Horní nádraží je určeno (kromě jiného) též k odstavování a opravě hnacích vozidel a k překládce zboží.
-   Dolní nádraží slouží hlavně ke křižování vlaků.

Návrh jsem si zkusil cvičně sestavit a ověřit si jeho realizovatelnost. Jak sami vidíte, něco málo jsem musel změnit. Ukázalo se např., že nelze za sebou zapojit dvě pravé (či levé) výhybky, a to kvůli přestavníku.



Zkusil jsem též přidat pár staveb, které jsem postavil před časem, a jen tak pro radost jsem nafotil pár obrázků. Kdyby z toho jednou mělo vzniknout skutečné kolejiště, bylo by to ještě moc a moc práce. Navíc toto kolejiště je prostorově velmi náročné (3,5 x 2,5 m). Ale byla by pořádná VÝZVA, jak by řekl Američan.







Více najdete jako vždy na mém Brickshelfu - http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=214957
Jonas - Můj Brickshelf

Micho

Pekne spravené koľajištie.   8)

Tých pár tvojich excentných stavieb to vynikajúco oživuje, plus to nádražie je supr. Vidím tam aj pokus o zrúcaninu hradu. Vláčiky sú akurát náročné na priestor. Postaviť, pohrať sa a zložiť. Ja to dokážem len v obyváku paneláku. V rodinnom dome sa skôr nájde vhodnejší priestor.  ;)


tazzy

 :o Naprosto bezvadné a perfektně promyšlené, toto kolejiště bych bral hned, ale bohužel nemám tolik kolejí. Ještě musím pochválit to krásné město, hlavně autobus ;)

Bryk

Kolejiště je naprosto bezva, jenže bych doma asi musel zbourat příčku nebo kompletně vystěhovat obývák, abych ho měl kde postavit :-). Velmi se mi líbí to hradlo u depa.

Jonas

Ještě doplnění k úvodnímu textu. Když jsem ho psal, říkal jsem si, že musím vzdát dík Colonelovi za jeho nápad s tratí, kterou nazval Skyline Switchbacks a kterou jsem se částečně inspiroval. Jeho trať byla zveřejněna zde - http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=8467.0.

Takže díky Colonele!
Jonas - Můj Brickshelf

Samík

Musím říct, že to je jedno z nejlépe promyšlených Lego kolejšť, které jsem kdy viděl..Ty fotky z města jsou opravdu moc pěkné. Nejvíce se mi líbí nádražní budova a hradlo..a autobus je také hodně povedený. Už se těším, až to bude celé hotové... ;)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost! Tím prvním si ovšem nejsem tak jist!
--Moje Brickshelf galerie--

Jonas

Přidal jsem ještě pár podrobnějších obrázků autobusu.

Vznikl na základě inspirace moderním vozidlem Citybus vyráběným v Karose. Jezdí v mnoha našich městech, zde je v barvách Dopravního podniku města Liberce. Záměrně jsem vybral dvoudvéřovou variantu, aby vůz nebyl příliš dlouhý (zejména v porovnání s vlaky).



Jonas - Můj Brickshelf

TomG

#7
City bus. To je ten nizkopodlazni co snad vyrabeji ve spolupraci s Renaultem a blbe se v nem v lete vetra?
Only the best can survive.

Samík

Citace od: TomG kdy 12.11.2006, 20:13:07
City bus. Tto je ten nizkopodlazni co snad vyrabeji ve spolupraci s Renaultem a blbe se v nem v lete vetra?

jj, to je on. O "špatném větrání" sice nic nevím ale zato pěkně "vrže". Vnitřek autobusu je sešroubován z mnoha plastových součástek a ty se o sebe třou, když autobus vjede na nějakou nerovnost. Řidiči to často řeší tím, že mezi spoje vrazí složený kousek papíru, takže to vypadá opravdu velice krásně.. ;D Ale zvenku vypadá docela dobře a v Jonasově provedení je ještě hezčí, než ve skutečnosti..
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost! Tím prvním si ovšem nejsem tak jist!
--Moje Brickshelf galerie--

otaznik

Vynikající kolejiště! Krásné stavby a záviděníhodný počet kolejí.
Doufám, že budeš pokračovat ve svém plánu a časem se dočkáme kompletního (s baseplates a stavbami) kolejiště.

betakaroten

Možná bys měl ještě zúžit dveře, protože předek je moc dlouhý (návodný obrázek).

Ale stejně je autobus lepší než ve skutečnosti... v Praze se vyskytují skutečně "kvalitní" kousky: zvenčí nestejná barva jednotlivých "panelů", uvnitř sedačky různých druhů, prorezlé kdeco, fušersky přivařené přepážky, šrouby trčí z nejméně očekávaných míst. Některé mají dokonce díry v podlaze, kudy je vidět silnice ;D (možná kvůli větrání - když je venku přes 20 °, nedá se v něm dýchat)
Jo, možná moderní autobus, ale my máme teď postmoderní dobu.

otaznik

Citace od: betakaroten kdy 12.11.2006, 22:22:36
Možná bys měl ještě zúžit dveře, protože předek je moc dlouhý (návodný obrázek).

Ale stejně je autobus lepší než ve skutečnosti... v Praze se vyskytují skutečně "kvalitní" kousky: zvenčí nestejná barva jednotlivých "panelů", uvnitř sedačky různých druhů, prorezlé kdeco, fušersky přivařené přepážky, šrouby trčí z nejméně očekávaných míst. Některé mají dokonce díry v podlaze, kudy je vidět silnice ;D (možná kvůli větrání - když je venku přes 20 °, nedá se v něm dýchat)
Jo, možná moderní autobus, ale my máme teď postmoderní dobu.
Zajímavé, já jezdím autobusem v Praze každý den a s něčím podobným jsem zatím neměl tu čest.

Jonas

Citace od: otaznik kdy 12.11.2006, 20:57:53
Doufám, že budeš pokračovat ve svém plánu a časem se dočkáme kompletního (s baseplates a stavbami) kolejiště.

Tak takové ambice skutečně nemám.

Ani já nemám prostor pro trvalé umístění takového rozsáhlého kolejiště. Spíše to vidím na postavení jakýchsi univerzálnějších modulů, které by se daly poměrně rychle sestavit a pak zase rychle rozložit. Určitě by to nebylo all-inclusive pure-lego řešení (s baseplates jak píšeš), protože zase do toho nemíním vrážet příliš mnoho peněz. 

Možná se to nezdá, ale to, co je vidět na obrázku, zase tak moc peněz nestálo (v porovnání s tím, co píšou někteří jiní Kostkaři). Kromě dvou setů 4511 (které jsem koupil ve výprodeji) jsem už žádný jiný set nekoupil. Buď to byly velmi levné jednotlivé kousky na Ebay (vagón za 5-10 Eur) nebo jsou to vlastní stavby, u nichž si sám volím takovou míru _věrnosti originálu_, aby to zbytečně moc nestálo.
Jonas - Můj Brickshelf

Cavelon

Citace od: Jonas kdy 13.11.2006, 08:05:32
co je vidět na obrázku, zase tak moc peněz nestálo

Neviem síce, po koľko si nakúpil koľajnice, ale nové za bežnú cenu majú hodnotu cez 20.000 SKK (narátal som 12 výhybiek a 115 rovných) a to je IMHO dosť veľká pálka...

Rever

Kolejiště je skutečně velice dobře promyšlené, škoda, že do mého 1+1 se něco podobného nevejde, jinak bych ještě přikoupil pár kolejí. Nejvíc mě však zaujal ten městský autobus, který je dosti přesně proveden ač je udělán v minifig měřítku.

Jonas

Citace od: Cavelon kdy 13.11.2006, 09:26:23
Citace od: Jonas kdy 13.11.2006, 08:05:32
co je vidět na obrázku, zase tak moc peněz nestálo

Neviem síce, po koľko si nakúpil koľajnice, ale nové za bežnú cenu majú hodnotu cez 20.000 SKK (narátal som 12 výhybiek a 115 rovných) a to je IMHO dosť veľká pálka...

Měl jsem štěstí, že jsem velkou část kolejiva mohl koupit za výrazně nižší ceny (v USA, ve slevách v Evropě a zbytek pak v Ebayi). V ČR jsem nic nekupoval.
Jonas - Můj Brickshelf

castelL

Pekná stavba kolajnic aj tie domi su pekné autobus je pekný.
Všetko je pekné.
Mi sme už raz stavali trať pre dvoch bolo tiež pekna.

castelL

Tie budovy pekne vynikajú pri trase.