Když něco nevím, tak se zeptám

Založil Hacislav, 14.05.2014, 01:15:40

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Petronel

Takový možná nevšední dotaz. ;D
Máte někdo doma Lego kytici 10280?

Jaký je ideální rozměr vázy na to? (výška,šířka...)
Abych ji rovnou k tomu taky někde pořídil >:D
Díky




Hana129

Sice zatím nemám, ale ideální asi bude, když si nějakou vázu z Lego taky postavíš a tím i přizpůsobíš.  >:D

poMOCník

Citace od: Hana129 kdy 29.10.2021, 16:23:28
Sice zatím nemám, ale ideální asi bude, když si nějakou vázu z Lego taky postavíš a tím i přizpůsobíš.  >:D

Řekl bych, že postavit pěknou vázu bude možná těžší než postavit svoji vlastní kytici.

Petronel

Citace od: poMOCník kdy 29.10.2021, 16:55:39
Řekl bych, že postavit pěknou vázu bude možná těžší než postavit svoji vlastní kytici.
Asi tak. ;D

No hlavně je to dárek pro manželku a chtěl bych samozřejmě až to postaví, tak aby kytičky mohla rovnou někam dát a ne uklidit do krabice a čekat až postavim či koupíme nějakou vázu. ;)

Robbed

Váza průměr 10cm, výška 20cm. Můžeš tak podle tohoto posoudit, jestli chceš menší, nebo větší vázu. Tahle pasuje celkem dobře.

Matthes_CS

Citace od: poMOCník kdy 29.10.2021, 16:55:39
Citace od: Hana129 kdy 29.10.2021, 16:23:28
Sice zatím nemám, ale ideální asi bude, když si nějakou vázu z Lego taky postavíš a tím i přizpůsobíš.  >:D

Řekl bych, že postavit pěknou vázu bude možná těžší než postavit svoji vlastní kytici.

Někde byla soutěž, postavit k setu vlastní vázu, ale už nevím kde.
Já mám nelego vázu průměr cca 16 studů, výška cca 25 studů, některé květiny a listí jsem zkracoval.

poMOCník

Už delší dobu zápasím s výběrem dobrých baterií do technic setů. Nikdy mi nesedělo, že bych koupil hromadu baterek na jedno použití a pak je vyměňoval a vyhazoval, takže jsem sháněl nějaké nabíjecí. Asi všichni víte, že běžné NiMH nabíjecí AA nebo AAA baterie mají ne 1.5V, ale 1.2, což způsobuje to, že vozidlo se šine jako šnek a sebemenší překážka ho zastaví. Proto jsem hledal dál a nakonec pořídil NiZn baterie CONRAD, které mají dokonce 1.6V. K nim je potřeba dokoupit i nabíječku, protože ty běžné si s nimi neporadí, takže je to docela investice. Ze začátku jsem byl nadšený - modely jezdily jak z praku! Jenže po chvilce ježdění jsou vybité a nabíjení trvá spoustu hodin. Nejproblematičtější jsou ty malé AAA baterie, které používáme do Lego BOOST robota, protože ty mají ještě menší kapacitu a robot asi žere jak prase. Připadá mi, že delší dobu než 10 min v něm nevydrží. Buď jsem vybral špatnou značku, nebo to je vůbec špatné řešení - nevim.

Určitě se to tady už řešilo, jen jsem to možná přehlédl. Tak prosím někoho z technic závodníků o radu.

Stimpi

Osobně jsem řešil napájení pro hrací koutky, kde auta jezdí 8h v kuse a z ekonomického hlediska vyšlo mnohem výhodnější fungovat na baterie (osobně mám vyzkoušené GP), než na akumulátory. Na jednu sadu jedno vozidlo funguje cca 1 den. Pokud se na to kouknu z enviromentální stránky tak samo jsou asi lepší akumulátory, těch bych ale také potřeboval dvě až tři sady na jedno vozidlo.
Bohužel nic co by kombinovalo rychlé nabíjení a alespoň 1,5V na článek jsem v té době nenašel :(

milanv

Já mám jen informaci z druhé ruky: kamarád úspěšně používá nabíjecí AA články na 3,6 V - vždycky jeden místo dvou baterek.To ti dá ještě o kousek víc než ty 2 x 1,5 V a máš to nabíjecí. Ale jak říkám, nemám vlastní zkušenosti (jaké přesně kupoval atp.)
Pán na Žlutém hradě

milanv

Ještě abych nezapomněl, tohle je tradičnější řešení: Ni-Zn akumulátory.
Pán na Žlutém hradě

Anatyt

Veď tie Ni-Zn použil:

Citace od: poMOCník kdy 09.11.2021, 10:32:39
Proto jsem hledal dál a nakonec pořídil NiZn baterie CONRAD, které mají dokonce 1.6V. K nim je potřeba dokoupit i nabíječku, protože ty běžné si s nimi neporadí, takže je to docela investice. Ze začátku jsem byl nadšený - modely jezdily jak z praku! Jenže po chvilce ježdění jsou vybité a nabíjení trvá spoustu hodin. Nejproblematičtější jsou ty malé AAA baterie, které používáme do Lego BOOST robota, protože ty mají ještě menší kapacitu a robot asi žere jak prase. Připadá mi, že delší dobu než 10 min v něm nevydrží. Buď jsem vybral špatnou značku, nebo to je vůbec špatné řešení - nevim.

milanv

#1001
Citace od: Anatyt kdy 09.11.2021, 12:33:58
Veď tie Ni-Zn použil:
Jo, ale tyhle se chlubí výrazně větší rychlostí nabíjení, takže musejí být v něčem jiné, proto jsem na ně dal odkaz. Rychlost nabíjení umí být totiž zásadní, obzvlášť na výstavách - de facto to znamená kolik sad potřebuješ, na každý model. Takže velmi citelná otázka peněz. Ale i např. vytížení dotyčného na výstavě. Já jsem třeba pohon strašidláckého kočáru řešil přes měsíc - a vyplatilo se to ohromně, protože pak stačilo vyměnit baterčičku dvakrát za výstavní den. A to to je baterka, co se vejde v počtu dvou kusů do klasické legové pirátské truhly. O takovém battery boxu si může LEGO nechat jenom zdát. A proto jsem vděčný za všechny konzultace, co jsem měl právě s tím kamarádem, který používá ty 3,6 V baterky (nebo 3,4 V? Fakt nevím přesně.)
Pán na Žlutém hradě

Icewalker

Citace od: poMOCník kdy 09.11.2021, 10:32:39
Proto jsem hledal dál a nakonec pořídil NiZn baterie CONRAD, které mají dokonce 1.6V.
Já používám NiZn od CONRADa (vč. nabíječky) na vlaky - na občasné ježdění s dětmi to stačí. Jen po delší době nečinnosti se některé vybily a již nešly nabít a bylo třeba je vyhodit ("oživit" již nešly) - proto je vhodné čas od času nabít i nepoužívané akumulátory. S Boostem nemám zkušenost.
Animované Lego snímky a mnoho dalšího naleznete na dallart.net
Brickshelf výběr

martindavid

#1003
Řešil jsem taky baterky a na výstavách používal i nabíjecí i klasické.
a rozdíl ve výdrži je propastný na nabíjecí baterky vydržel model s přestávkami půl dne ,obyčejné baterky vydržely v modelu celý den.
Z doby kdy jsem měl postavený driftovací tahač tak nabíjecí u něj poskytovaly menší výkon jak obyč bat. a při brutalní spotřebě energie  vydržely nabíječky 10 min
obyčejné cca 15min

poMOCník

Díky všem za odpovědi, možná zkusím ještě nějaké další NiZn. Třeba tyhle byly zrovna fakt blbý. Když už jsem koupil tu nabíječku, tak tomu ještě jednu šanci dám. Nemám to vyloženě na výstavy, takže nelpím na tom, abych měl vždy po ruce ještě jednu sadu, ale když už je nabitá, mohla by vydržet alespoň 2h. Přecejen v BOOSTu jsou ty AAA a jsou prostě malý.

Borekity

Já jsem nedávno kupoval několik sad těchto baterií, jak ve velikosti AA tak i AAA.
https://www.aliexpress.com/item/4000966843917.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dIqF0pr

Nabíjejí se přes USB micro kabel, takže se dají nabíjet i z powerbanky. Nabíjení netrvá dlouho, teď si už nepamatuji jak dlouho, ale mám pocit, že do 30 minut byly plně nabité.
Nemám je vyzkoušené na výstavě nebo při delším používání. Ale měl jsem je v Libherru 42100 a ve Volvu 42114, když jsem byl u sestřenky a její děcka s nimi několik hodin jezdili a v pohodě. Takže výdrž bude nejspíš v pohodě a pro mé používání ideální baterie.

Napětí měli 1,5 V při plném nabití, ale nějak jsem ho pak neměřil během používání.

milanv

#1006
Jo, tohle jsem taky zkoušel hledat, ale nenašel jsem, že by to někdo prodával v ČR. Tak asi jedině Alík...
(Teda, našel jsem jedny skladem, ale ty mají těch 1,2V a nic moc kapacitu.)

Jinak pro domácí použití bys mohl BOOST možná napájet přímo kabelem, jako jsme to dělali teď pro skřítky. Záleží na modelu a na stylu, jakým si s tím děcka hrají.

EDIT: Nedalo mi to a hledal jsem znova, našel jsem v CZC, že mají AA i AAA, dokonce tam v diskusi potvrzují, že je s úspěchem používají v LEGO vlacích a vydrží podstatně déle než klasické nabíjecí 1,2 V.

A pak se prodávají jako že do čelovek tyhle od Fenixu. Ty mají větší kapacitu, ale vidím jen AA nebo ještě větší a tlustší (bacha, ty obrázky vypadají podobně :) ).
Pán na Žlutém hradě

poMOCník

Citace od: milanv kdy 11.11.2021, 07:50:58

EDIT: Nedalo mi to a hledal jsem znova, našel jsem v CZC, že mají AA i AAA, dokonce tam v diskusi potvrzují, že je s úspěchem používají v LEGO vlacích a vydrží podstatně déle než klasické nabíjecí 1,2 V.

A pak se prodávají jako že do čelovek tyhle od Fenixu. Ty mají větší kapacitu, ale vidím jen AA nebo ještě větší a tlustší (bacha, ty obrázky vypadají podobně :) ).

To nevypadá špatně. Jsou teda o trochu dražší než ty NiZn (asitak 4 násobně), ale zas k tomu není potřeba speciální nabíječka. Jen člověk musí mít dost těch USB kabelů a rozbočovač, když chce nabít 6 baterií do BOOST modelu.

Já jsem teď objednal ještě jednu sadu těch CONRAD, jestli tamty třeba nebyly vadné. Nepamatuju se, jak fungovaly na začátku, ale teď se tu několik měsíců válely bez nabíjení a to jim možná moc nepřidalo. Když nevyjde tenhle pokus, půjdu asi do těch USB. Kabel bych nebral, to moc omezuje volnost hry.

Borekity

Na Aliku se dá k těm baterkám koupit kabel, která má na jednom konci klasické USB, které se rozdělí do 4 kabelů s mickro USB, takže můžeš nabíjet 4 baterky najednou.

Anatyt

Otázka ako dlho sa to bude cez USB kábel nabíjať. Predpokladám že na rozdiel od nabíjačiek s mikroprocesorom toto bude "hlúpe" nabíjanie, čo môže mať vplyv na životnosť batérie.

milanv

Citace od: poMOCník kdy 11.11.2021, 10:15:18
To nevypadá špatně. Jsou teda o trochu dražší než ty NiZn (asitak 4 násobně), ale zas k tomu není potřeba speciální nabíječka. Jen člověk musí mít dost těch USB kabelů a rozbočovač, když chce nabít 6 baterií do BOOST modelu.
Kabel - mají tam i ty baterky. A s tou cenou jsi si jistý? Všiml sis třeba u toho CZC, že to je cena za dva kusy? Takže pak to vychází na 150 Kč za jednu baterku. To fakt nevěřím, že jiná nabíjecí je za čtvrtinu toho, tj. za 37 Kč.
Pán na Žlutém hradě

poMOCník

Citace od: milanv kdy 11.11.2021, 10:36:32
Citace od: poMOCník kdy 11.11.2021, 10:15:18
To nevypadá špatně. Jsou teda o trochu dražší než ty NiZn (asitak 4 násobně), ale zas k tomu není potřeba speciální nabíječka. Jen člověk musí mít dost těch USB kabelů a rozbočovač, když chce nabít 6 baterií do BOOST modelu.
Kabel - mají tam i ty baterky. A s tou cenou jsi si jistý? Všiml sis třeba u toho CZC, že to je cena za dva kusy? Takže pak to vychází na 150 Kč za jednu baterku. To fakt nevěřím, že jiná nabíjecí je za čtvrtinu toho, tj. za 37 Kč.

Porovnávám s těmito (jiné AAA s vyšším napětím jsem nenašel). Balení 4ks stojí 155. Nicméně kapacita je prostě malá.
https://www.conrad.cz/p/conrad-energy-hr03-akumulator-aaa-ni-zn-550-mah-16-v-4-ks-252001

milanv

No tak to jsou ty microUSB dražší jen dvojnásobně, ne čtyř. Ale kapacita se bojím, že tě zklame - vypadá to, že mají ještě o cca čtvrtinu menší kapacitu než ty CONRAD. (Pozor, výrobci uvádějí někde mAh a někde mWh)
Pán na Žlutém hradě

rainfall

Caute, prosim Vas odkial je ta capica? Nemozem to bohuzial najst. Co je to za dielik.. je to vobec ofiko LEGO prislusenstvo?
Dakujem pekne
LZ
LZ

STARHAWK

#1014
Citace od: rainfall kdy 12.12.2021, 12:00:06
Caute, prosim Vas odkial je ta capica? Nemozem to bohuzial najst. Co je to za dielik.. je to vobec ofiko LEGO prislusenstvo?
Dakujem pekne
LZ

v CMF The Lego Movie bola taka zalesacka capica - jukni BL ci je to ona

https://www.bricklink.com/v2/catalog/catalogitem.page?S=coltlm-14#T=S&O={%22iconly%22:0}

https://www.bricklink.com/v2/catalog/catalogitem.page?P=15494pb01&idColor=150#T=C&C=150

Kanak

Máte někdo zkušenosti s údržbou mikromotorů? Mám jeden, co hodně rachotí. Předem děkuji za radu.

Ondrej

V porovnání s jinýma? Mně přijde že hlučný byly normálně ty mikromotory.

Kanak

#1017
Citace od: Ondrej kdy 19.12.2021, 21:32:52
V porovnání s jinýma? Mně přijde že hlučný byly normálně ty mikromotory.

Mám jich víc, ale ty ostatní nedělají zdaleka takový rámus.

poMOCník

Jak nejsnáz trefit rozměr potisku, když tisknu na papír na klasické tiskárně? Jak připravit rozměr obrázku a nastavit tiskárnu aby to nebylo na 10 pokusů?
Díky.

Stimpi

Hele asi používat nějaký program kde si přímo nastavíš i velikost tisknuté stránky, myslím tím třeba Corel, Affinity Designer a následně zkalibruješ velikost tisknuté grafiky ... prakticky to jde ale i ve wordu.