Když něco nevím, tak se zeptám

Založil Hacislav, 14.05.2014, 01:15:40

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 2 Hosté prohlíží toto téma.

MiHo

Stalo se mi něco podobného u MALL.CZ. Velký set 10283 přišel s rozlepenými třemi pečetěmi. Plápolaly přilepené jen na otvírací části. Krabice v odlepeném místě v pořádku. Tři pečeti na opačné straně krabice byly řádně přilepeny a v pořádku.

ditetemnaporad

#1051
Jak již bylo zmíněno, konkrétně z Mallu mi také několikrát přišla velká stavebnice (58x48) s rozlepenými pečetěmi. Je to způsobeno použitím menší krabice a vložením stavebnice uhlopříčně. Otřesy při přepravě se krabice bortí / kosí a pečetě se většinou uvolní, pomačkají a i několikrát přelepí. Většinou nedojde k poškození kartonu stavebnice. Stavebnice pak ale vypadá jako otevřená. Nikdy mi to ale nevadilo, protože jsem ji stejně chtěl stavět.

Jiný  případ je, kdy stavebnice přijde viditelně poškozená nebo má pečetě pojištěné jinou než originální lepkou. Bohužel toto je praxe většiny velkých e-shopů a také u většiny na to není upozorněno. Tam, kde je uvedeno "rozbaleno" se jedná už o pořádný salát nebo ne zcela známý stav komponent. Nejčastěji má člověk šanci narazit na takový "poklad" po Vánocích a ve výprodejích. Stavebnici je možné vrátit a mnohdy i požádat o vrácení poštovného na vratku, protože se jedná o reklamaci. Spořádá to ale nějaký čas a ten by šel využít bohuliběji.

Ze sběratelského / investičního hlediska je to rozhodně problém. Je potřeba myslet na to, že o stavebnici bude mít zájem většinou sběratel, nikoliv rodič pro své dítě. Tedy člověk s jednou nebo vícero obsedantně kompulzivními poruchami, týkající se zejména kvality >:D Prodávající se potom musí smířit s tím, že prodá za nižší cenu nebo vedená komunikace s kupcem nemusí být zcela příjemná (smlouvání, pocit oklamání, výhružky negativním hodnocením atd.). Třeba já osobně, ať už jako prodávající nebo jako kupující, bych měl strach, že krabice již byla otevřena a obsah není kompletní nebo není originální.

Pro zajímavost. Pokud už chce člověk stavebnici jako investici, nemá přímé zdroje a nechce se mu využít inzerci, jejíž původ může být mnohdy pochybný, je tu ještě cesta nákupu stavebnic na eshopech v takovém počtu, v jakém se expedují z LEGO. Když má člověk štěstí, přijde mu originální kartonová krabice a v ní daný počet neporušených a nikdy nevybalených stavebnic. Je to ale cesta finančně a skladově náročná  8) Například kovárna má rozměr 48 x 37.5 x 11, takže s největší pravděpodobností bude v krabici po 2 ks. A prostě tak, může to být i trochu zábava  ::)

MLT

Povolené nebo špatně držící sealy je problém několika posledních let (3-4 roky).
určitě tomu dopomůže nevhodné balení od Mall.cz, které bylo zmíněno, ale je to problém i u setů dodaných v originál kartonových krabicích přímo od LEGO.

Několikráte se mi stalo, že vybalíte 2 sety z tvrdé kartonové krabice a seal již viditelně nedrží či "ujíždí". A když dám set volně do police nebo regálu, za pár týdnů (2-3) zcela povolí....

Osobně si myslím, že je to opravdu již při balení ve výrobě, kdy buďto krabice jsou pod prachem by´t minimálním, nebo je špatná (bio) samotná lepenka používaná na sealy.

Také mi to vadí, ale neubráním se tomu.

Co mi vadí ještě více, je stav samotné krabice, by´t není nijak potlučena, ošoupána atd.

Ale opět poslední min rok když se podívám na krabici, je vidět jakási "zvlněná" linka, zřejmě od stroje z výroby krabic, která tam tyto stopy zanechává. troufám si říct, že je to poslední půl rok úplně u všech velkých a větších setů.

Objednával jsem si nyní na shopu nový globus, a tak je taková stopa, jako by to přejelo někdo buldozerem. Opravdu mne děsí, kam se ta kvalita nejen vlastních setů řítí.

ditetemnaporad

Pečetě opravdu obecně drží o něco hůře než v minulosti, ale je otázkou, jestli to není dáno spíše povrchem samotné krabice (17101 Boost je dokonalý příklad) nebo nedbalostí lepičů na lince, kteří krabici nalepí nakoso s předpětím (chlopně krabice viditelně přesahují její profil). To bych řekl, že je větší problém a tento stav se vyskytuje již delší dobu. Rozlepených pečetí u krabic různého stáří ale eviduji v řádu nižších jednotek kusů.

Zvlněná linka se vyskytuje na asi všech setech s délkou 58 cm a libovolnou šířkou. Opravdu to nevypadá hezky, ale vzhledem k tomu, jak je to viditelné, v LEGO to asi vzali jako standard :( Co mi přijde ještě horší, je občasná viditelnost žebrování kartonu. Na povrchu krabice je zkrátka vidět její vnitřní struktura.

Je to prostě v háji. Kvalita jde všude dolů, ve firmách je to samý fluktuant, všichni chtějí velké peníze za minimální úsilí a k výsledku práce nemají vztah :) Ne, ale fakt, je to špatný  :-\

Villa Legina

Citace od: ditetemnaporad kdy 16.02.2022, 08:48:03
...Je to prostě v háji. Kvalita jde všude dolů... je to špatný  :-\
Definitivne.

mesje

je to totalna hanba, ze drahe lego sety balia tak, ze to drzi len na tych slabych nalepkach... paradoxne lacne male sety maju pevny lep po stranach a treba prelomit tu perforovanu cast. Nedokazem pochopit logiku TLG, ze to davaju takto - ved prave drahe a velke sety by mali byt balene pevnejsie. ked uz tie sacky nahadzu dovnutra jak hnoj, tak aspon nech krabica dobre drzi... hocijaka trapna cinska hracka za 10 eur je pevne zabalena a zalepena, s tvarovanym vnutrom, a neexistuje ze by cely obsah drzal na nejakych malych nalepkach...
aby toho nebolo dost, tak k tomu este sa obchody chovaju k lego skatuliam otrasne, hadzu ich z regalov na zem, nehovoriac o kurieroch (uz som zazil aj to ze do skatule spravil dieru, aby sa to dalo odniest lepsie v ruke :-)). smutne je, ze sa k skatuliam chovaju hnusne aj v znackovych lego obchodoch, kde by teda mali brat vacsi zretel na zberatelov.

Drobuliatko

Ta diera je uz cez ciaru. :) Ale to ze v obchode posuvaju krabice po zemi a podobne sa da pochopit. Krabica je obal, nieco co ma chranit samotny produkt. To ze my berieme aj krabicu ako modlu bezny predavac nevie. :)

Tomik

Citace od: mesje kdy 17.02.2022, 23:19:49
je to totalna hanba, ze drahe lego sety balia tak, ze to drzi len na tych slabych nalepkach... paradoxne lacne male sety maju pevny lep po stranach a treba prelomit tu perforovanu cast. Nedokazem pochopit logiku TLG, ze to davaju takto - ved prave drahe a velke sety by mali byt balene pevnejsie. ked uz tie sacky nahadzu dovnutra jak hnoj, tak aspon nech krabica dobre drzi... hocijaka trapna cinska hracka za 10 eur je pevne zabalena a zalepena, s tvarovanym vnutrom, a neexistuje ze by cely obsah drzal na nejakych malych nalepkach...
Ono se to s těma dvěma typy uzavření krabic má tak, že lepené s prolamovací chlopní jsou balené strojně - jedná se tedy o menší sety, do kterých z pásu napadají pytlíky s kostkami a návody, a v dalším kroku jsou automaticky zalepeny. U velkých setů je ale situace jiná, protože vyžadují ruční plnění krabic, které se ve finále pro jednoduchost jen přelepí těmito pečetěmi. Zřejmě LEGO nevěří svým zaměstnancům, že by byli schopni krabici zalepit jinak než tou přelepkou...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

yoshimaka

No, jak to tak čtu, tak je zde prostor pro speciální "Collection edition" (některých?) Lego setů. Baleny ve stohovatelných plastových kufřících s +20% cenovkou a omezeným počtem vydání pro sběratele...
Lust och fägring stor

ditetemnaporad

Citace od: yoshimaka kdy 18.02.2022, 09:14:09
No, jak to tak čtu...

Své zákazníky by si to určitě také našlo. Ale i v tomto případě by se objevily připomínky, protože debata doposud nebyla ani tak o způsobu balení, ale o kvalitě provedení a zacházení s krabicemi během procesu dodání k finálnímu zákazníkovi. Jinak jak zde bylo řečeno již dříve, za stavebnice balené do originální kartonové krabice určené pro přepravu jsou lidé ochotní někdy zaplatit více něž za pouhou stavebnici ve své krabici.

milanv

Nechci nikomu brát iluze ani se zastávat firmy LEGO za nižší kvalitu baleni, ale vámi navrhované řešení nefunguje, protože vede do nekonečna. A nejen u lega, sběratelé jsou všude stejní :) Jinými slovy, i kdyby se ty sety prodávaly v plastových kufřících, tak si ničím nepomůžete, protože se začnou sbírat jako "ten nejlepší originál" sety včetně jejich plastového kufříku. A samozřejmě s diskusemi, jak je možné, že nějaký patlal po cestě ušpinil nebo dokonce poškrábal ten plastový kufřík. A ano, už jsem viděl nabídky i poptávky, nejednu, na určité LEGO sety v těch přepravních kartonových krabicích. Samozřejmě co nejčistších, neporušených, nepoškrabaných... Takže pokud by jim chtěla firma vyhovět, musí ty obalové krabice obalovat. A jakmile na to sběratelé přijdou, tak... ...no, už víte, co  >:D

Ale to je přeci to krásné, ne? Nelze mít hromadné řešení pro všechny a oceněný bude ten, kdo si dokáže najít cestičku, jak získat něco víc, nad průměr. Až by se to, co on dokázal, stalo běžné, tak to ztratí hodnotu. Jen historici si budou pamatovat, že dotyčný byl první. A zase se budou ostatní snažit přijít s něčím navíc...
Pán na Žlutém hradě

yoshimaka

Tak jako tak z toho vidím jediného vítěze, a to samotné TLC. Ať už se vydají jakýmkoli směrem. Zlato/BTC/Lego... jako, přiznám se, že jsem občas překvapen, čím vším se dá platit...
Lust och fägring stor

poMOCník

Citace od: yoshimaka kdy 18.02.2022, 12:09:13
Tak jako tak z toho vidím jediného vítěze, a to samotné TLC. Ať už se vydají jakýmkoli směrem. Zlato/BTC/Lego... jako, přiznám se, že jsem občas překvapen, čím vším se dá platit...

Zde jen Legem! (netokenizovaným pokud možno)

poMOCník

Nevíte někdo, jak přidělat tyhle součástky? Mají pěknej tvar, ale žádný způsob standardního uchycení k legu.
Large Figure Spinner / Propeller without Code (Rhotuka) [Plain]Dark Green508994271824Bricklink
Large Figure Spinner / Propeller without Code, Marbled Flat Silver Pattern (Rhotuka)[Unknown]50899pat00014257246Bricklink



peter

Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

poMOCník

Citace od: racco42 kdy 26.02.2022, 23:45:53
Tohle jsi asi viděl, že?

Aha, nene, tenhle mechanismus neznám. Sice jsem si stáhl nějaké pdf návody, kde se to používá, ale jsou v tak blbé kvalitě, že vůbec nevidím, co je to za díly.

Chápu, že tady to žlutý jde zasunout do tý vrtule, to by mi mohlo pomoct. Ale - jak píše peter - co s tím dál? Dá se to pak rozumně k něčemu připojit aniž bych potřeboval celý ten mechanismus? Resp. jde to použít pouze jako dekorace?

racco42

Citace od: poMOCník kdy 27.02.2022, 09:56:41
Citace od: racco42 kdy 26.02.2022, 23:45:53
Tohle jsi asi viděl, že?

Aha, nene, tenhle mechanismus neznám. Sice jsem si stáhl nějaké pdf návody, kde se to používá, ale jsou v tak blbé kvalitě, že vůbec nevidím, co je to za díly.

Chápu, že tady to žlutý jde zasunout do tý vrtule, to by mi mohlo pomoct. Ale - jak píše peter - co s tím dál? Dá se to pak rozumně k něčemu připojit aniž bych potřeboval celý ten mechanismus? Resp. jde to použít pouze jako dekorace?

K cemu to je nevim, doma to nemam, jenom jsem nasel navod a identifikoval do ceho je to zastrceny. V related items je pak odkaz na https://www.bricklink.com/v2/catalog/catalogitem.page?P=50901#T=S&O={%22iconly%22:0}, takze bych si tipnul, ze se ta tycka zastci do toho konektoru, kterym se pak provlece tenhle ripcord: https://www.bricklink.com/v2/catalog/catalogitem.page?P=50900&idColor=11#T=S&C=11&O={%22color%22:11,%22iconly%22:0} a pak se trhnutim za nej ta vrtule vystreli :-) Jesli se to da pouzit ale jink, netusim.

Radekk

Ahoj pánové. Chtěl bych se Vás zeptat zda někdo zkoušel totoc https://youtu.be/bU6xiNQvVKI
Moc bych ho chtěl jen mám trochu obavu ze stavby. Jsem Lego panic. Par dílků mám a za chvíli se chystám do pomalého hledání zbytku. Tak se Vás chci zeptat zda někdo něco poradí. Největší obavu mám z úpravy RC koleček a z kardanu. Autorovi jsem psal a bohužel, zatím bez odpovědi. Díky za odpověď. Radekk

HD


Jen pro jistotu: [size=78%]Při těchto  rychlostech dostanou díly pěkně zabrat, na to je skoro lepší se poohlédnout v podobné cenové hladině po nějakém kovovém RC modelu. Postavil jsem pár bugin stavěných na rychlost, s podobnými komppnenty, ale výsledku z videa jsem nedosáhl, nebo pokud, tak auto bylo neovladatelné a došlo občas k poškození namáhaných dílů (osičky, ozubená kola, při brzdění i motor. Škrábance nepočítaje.[/size]
Lego je fajn modulární systém na zkoušení různých ptákovin, ale lepší výkony a ovladatelnost předvádějí většinou i RC modely z tržnice.  ;)
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

Radekk

Ahoj, díky za vyčerpávající odpověď. Mám z toho vážně trochu obavu, takže asi půjdu do varianty č.2 a tou je pořízení stavebnice 42124. Doma mám spoustu Technic dílů s hromadou různých Lego stavebnic takže začnu asi tímto.

otaznik

#1071
Netušíte někdo prosím, jak seřadím díly v přijaté objednávce na BL podle názvu a ne podle barvy (jak je o defaultně)?

davroman

Citace od: otaznik kdy 24.04.2022, 14:40:48
Netušíte někdo prosím, jak seřadím díly v přijaté objednávce na BL podle názvu a ne podle barvy (jak je o defaultně)?

V detailu objednávky úplně dole volba "My Settings" - v nově otevřeném okně si uprostřed zvolíš, jak se mají dílky v objednávce řadit.

EDIT: pro přijaté objednávky platí pravé menu.
Náš BL shop TDH Bricks: https://store.bricklink.com/TDH_Bricks

otaznik

Citace od: davroman kdy 24.04.2022, 15:36:11
V detailu objednávky úplně dole volba "My Settings" - v nově otevřeném okně si uprostřed zvolíš, jak se mají dílky v objednávce řadit.

EDIT: pro přijaté objednávky platí pravé menu.
Super, díky moc. Mě vůbec nenapadlo na tohle klikat, protože jsem to měl spojené se standardními Settings.

fanda


Chikos

Ahoj všem, poradí mi prosím někdo z vás, kde bych mohl koupit historické dřevěné LEGO? Díky za odpovědi:)

E-legie

Citace od: Chikos kdy 06.05.2022, 22:26:34
Ahoj všem, poradí mi prosím někdo z vás, kde bych mohl koupit historické dřevěné LEGO? Díky za odpovědi:)


Občas je něco na ebay.com. Zadávám do jejich vyhledávání klíčová slova "wooden LEGO",  "vintage LEGO"...  ;)
Ale bacha na celní poplatky do ČR.  :(

Colonel32

Dotaz 1:

Existují někde k dispozici "částečné" inventáře? Např. z větších vlakových setů inventáře samotných vagónů a lokomotiv, s možností nějak dostat na BL do wantedlistu?

Dotaz 2:

Existuje nějaká možnost, jak jednoduše generovat barevné varianty setů? Např. ve chvíli, kdy bych chtěl postavit vagón 4536 v červené. Vzít existující inventář, všechny modré díly přepsat na červenou a hodit do wanted listu? Máte s tím někdo praktickou zkušenost jak přesně by se to mělo provádět?

Chairudo

Ahojte, mají nějakou hodnotu staré lego katalogy?

Mám doma z dětství kolem roku 1992-2000 některé ve 100% stavu a jak vyklízím byt je mi líto to jen tak vyhodit.
Jsem si říkal jestli se to dá za něco aspoň prodat
Díky 🙂
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Stimpi

Myslim že ano, pár dní zpět na FB jsem zaregistroval nějakou poptávku.