Technic 8258 Crane Truck

Založil ulrike, 01.09.2009, 16:17:32

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

ulrike

Konečně se mi dostal do rukou, pro mě dlouho očekávaný set LEGO Technic 8258 Crane Truck. Je to můj druhý Technic set (první byl 8297 Off Roader). Jinak Technic vůbec nesbírám, takže nejsem vlastně ani jeho velký znalec. Oba dva mě však zaujali, již před svým vydáním a navzájem mě lákali i svojí rozdílnosti v tématu.

Abych ale neodbočoval. Krabice je spíše čtvercového tvaru, což nebývá u mě tak obvyklé (u City, Castle a Pirates krabic). Takže změna mě velice potěšila. Krabice má dále horní odklápěcí víko. Na svůj obsah je však docela malá, takže je pěkně napěchovaná. Což vidím také jako klad, poněvadž nemám rád velké, neskladné krabice s malým obsahem. Uvnitř jsou 4 návody a patý návod s funkcemi. Vše je níže na obrázcích. Krom samolepek, které byly klasicky pomačkané, takže hned šli na vylisování pod knihy.

Stavba bude asi značne zdlouhavá ať již z komplexnosti setu, nebo spíše i z nedostatku mého času na stavbu. Fotky ze stavby i s krátkými komentáři budu tedy doplňovat postupně...

Ondra

Koukám že konečne našel někdo, kdo si koupil tento set  ;) .

Letošní hlavní technic set mně nezaujal ničím, maximálně tak cenou která dosahuje skoro pět tisíc a to že absentuje v českém lego katalogu.

grohl

Mě rozhodně zaujal,ale Morelega.cz jej ještě nemá skladem, takže vyčkávám. Tiše závidím a jestli se mohu zeptat, kdes ho sehnal? Klidně piš přes soukromou zprávu.
Na tohohle krasavce se klepu od té doby, co jsem viděl první fotky.

eNTy

O víkendu jsem na něj koukal v Hamburku, ale ani akční cena 139 Euro mne nakonec nezlákala. Jsem zvědavý na recenzi, třeba mne to bude mrzet  ;D

grohl

Mě na svou stranu stáhl designem a poměrně zajímavou kolekcí nových dílů.

ulrike

Set jsem měl už téměř měsíc předobjednaný na Morelega.cz za jejich akční cenu 3399 Kč.

Mám složenou první polovinu z prvního návodu. Jedná se podle mě asi o nejdůležitější část a to ovládací skříň. Funkce je patrná z nalepených samolepek, já ji z průběhu stavby nepoznal, chvílemi jsem nevěděl vzájemné funkční propojení mezi ozubenými koly apod. Na jedné straně strojovny je tedy jeden elektrický přepínač, na druhé stranějsou dva převody. Celá tato část je po dobu stavby volně uložená, po převrácení vzhůru nohama by osy s ozubenými koly vypadly. Stále ještě nejsou soukolí vzájemně funkčně propojena.

grohl

Citace od: ulrike kdy 01.09.2009, 20:36:27
Set jsem měl už téměř měsíc předobjednaný na Morelega.cz za jejich akční cenu 3399 Kč.
Já jsem čekal, až bude napsáno "skladem",  protože zatím tam stále svítí "na cestě". Jak vidno, tak asi chápu poněkud špatně :)

otaznik

Citace od: ulrike kdy 01.09.2009, 20:36:27
Set jsem měl už téměř měsíc předobjednaný na Morelega.cz za jejich akční cenu 3399 Kč.

Mám složenou první polovinu z prvního návodu. Jedná se podle mě asi o nejdůležitější část a to ovládací skříň. Funkce je patrná z nalepených samolepek, já ji z průběhu stavby nepoznal, chvílemi jsem nevěděl vzájemné funkční propojení mezi ozubenými koly apod. Na jedné straně strojovny je tedy jeden elektrický přepínač, na druhé stranějsou dva převody. Celá tato část je po dobu stavby volně uložená, po převrácení vzhůru nohama by osy s ozubenými koly vypadly. Stále ještě nejsou soukolí vzájemně funkčně propojena.
Máš mě na svědomí, definitivně jsem se rozhodnul, že ten set taky chci.  8)
BTW: za tu cenu ho mají i v legáčkovi, což je obchod, který doporučuji.

vasek

Tenhle set mne po uveřejnění novinek na druhé pololetí příliš nenadchnul a když se objevila cena téměř 5 000 tak jsem jej zavrhnul. Měl jsem již možnost se do něho podívat a při ceně 3 400 již můj názor není tak jednoznačný. Váhám a zdá se že se objeví pod stromečkem. Každopádně se rozhodnu i podle téhle recenze za kterou autorovi předem děkuji.

ulrike

#9
Chápu, já jsem na "sklad" nečekal objednal jsem si to normálně přes to "na cestě Objednat". Následně mě informovali, že položka není skladem. Necelý měsíc jsem čekal až jsem se dočkal...
Je zvláštní, že se všude před uvedením mluvilo o ceně kolem 5000 Kč a nyní se hned prodává za 3400 Kč.

ulrike

#10
Opět k recenzi. Mám dostavěný první ze 4 návodů. V druhé polovině se staví směrem dopředu vozu od ovládacího ústrojí. Konkrétně tedy 2 přední zatáčecí nápravy. Na nich není vlastně nic zvláštního, jsou naprosto standartní s budoucím ovládáním na střeše kabiny.
V závěru jsem skládal zvlášť zařízení s vyjížděcíma stabilizačníma nohama. To je zvláštní svojí nesymetrijí, protože zatažená ramena se překrývají celou svojí délkou, tudíš jedno je níže než to druhé.
Celkově je zatím stavba pořád ne moc funkčně a stabilně propojená.

Shmade

Ta rozvodna funkcí vypadá celkem zajímavě, docela mě zaujalo využití těch dílů, které se objevily spolu s linear actuatory.

ulrike

Tak mé stavění se podle času odvíjí docela v pravidelných periodách, vždy po pul návodu. Nyní se nacházím tedy v polovině druhého. V tomto bloku stavby, vzniká tuhost celého podvozku. Dojde k zastřešení strojovny z horní a následně i spodní strany. Ze spodu vznikl trochu problém, protože na spodních vyčnívajících 5 os, se nasazují ozubená soukolí a první osa se mi posunula nahoru. Ostatní jsem si už následně ze shora přidržel a bylo vše v klidu.
Dále se zvlášť skládá zadní blok s dvěma nápravami a motorem pohánějící budoucí rameno a boční stabilizátory. Diferenciál je jen u předposlední nápravy. Od něj vede vývodová hřídel pod kabinu,kde bude pístový motor. Při spojení přední a zadní části je třeba dát pozor na spojení osy z el.motoru, na vývodovou hřídel a osu propojující stabilizátory. Té jsem si nevšiml a netrefil ji. Na druhý pokus vše ok.
Jinak el. Motor je úplně vyzývavě umístěn nad diferenciálem, což úplně provokuje k motorizaci, když by to asi neutáhl.

JardaL

Citace od: xtepn01 kdy 01.09.2009, 19:47:37
O víkendu jsem na něj koukal v Hamburku, ale ani akční cena 139 Euro mne nakonec nezlákala. Jsem zvědavý na recenzi, třeba mne to bude mrzet  ;D
Připojuji se k mnoha podobným komentářům.
Oproti prvotnímu nadšení z nových letošních podzimních technic setů, došlo u mne časem k vystřízlivění a teď před nedávnem v Německu, kde jsem měl možnost si sety přímo osahat, jsem byl definitivně zklamán. Ani výše uvedená cena k exhumaci nadšení nepřispěla.. 
I nakladač mne nijak nerozpálil.
Nakonec jako nejzajímavější podzimní set hodnotím tu Rolbu.


Ale stejně bohužel tuším, že si nakonec tenhle velký set koupím... :(

Sorry Ulrike, že ti kontaminujeme Recenzi. Mimochodem je dost pěkná..
Piš holoubku piš, brzo zcepeníš.

ulrike

Jsem rád, že se recenze líbí. Jinak o kontaminaci nemůže být řeč, je dobře že kolem recenze probíhá i diskuse.
Druhý návod je doskládán, nacházím se tedy kousek za polovinou stavby. První tři návody mají 84 listů poslední pak 71 i s inventářem.
Jak je patrné z obrázků složil jsem zadní mechanismus se stabilizačními rameny, jeho konstrukce je stejná jako u předešlého, liší se jen uchycením. Opět je tedy jedno rameno výše než to druhé. Mechanismus je tvoří zároveň i konec vozu, proto je opatřen už finálním faceliftem, který mi připadne poněkud chudší, ve srovnání třeba s pření částí. Zadní prostor mi příjde docela chudý i po nasazení nárazníků a tažného zařízení. Klad této vzdušnosti vidím jen v možnosti dalších motorů pro motorizaci.
Dále se stavba přesouvá do přední části, kde je složen motor. Ten je klasický, není na něm nic zvláštního.
V prostoru za budoucí kabinou je postavená konstrukce pro bateriový box. Ještě není oplátována, ale zatím působí praktickým dojmem. Box je uchycen ve spodní části, takže se dá lehce uvolnit a vytáhnout pro výměnu baterií.
S nainstalovaným boxem s bateriemi, se opět docela zvedla hmotnost celého modelu, logicky zejména přédní části. Podvozek je víceméně už též ve finální podobě a jeho tuhost bych označil vzhledem k velikosti modelu 53 cm, za docela postačující. Netroufl bych si,ale chytit model jen v přední nebo zadní části, to by se asi zlomil, nebo aspoň nějakým způsobem deformoval.
Nakonec jsem začal stavět spodní nárazník a dále co jsem nakoukl bude stavba pokračovat montáží výklopné kabiny.

ulrike

Ještě dokládám zbytek fotek s předním nárazníkem a taky hlavně vyfocené samolepky, které jsem již vytáhl z lisu z pod knížek. Jejich velikost je docela veliká, jako papír A4.

Ondra

Takhle ohlé nálepky bych jim nejraději poslal zpátky, když už je nálepka jednou ohlá tak už to není ono.

ulrike

Citace od: Ondra kdy 03.09.2009, 15:02:25
Takhle ohlé nálepky bych jim nejraději poslal zpátky, když už je nálepka jednou ohlá tak už to není ono.

Ano, to je bohužel pravda, při bližším zkoumání je pomačkáni po nalepení docela znatelné. Navíc ty největší nálepky se ještě navíc lepí na díly rýhami, což taky není dobrý.

vasek

Citace od: ulrike kdy 03.09.2009, 19:28:08
Citace od: Ondra kdy 03.09.2009, 15:02:25
Takhle ohlé nálepky bych jim nejraději poslal zpátky, když už je nálepka jednou ohlá tak už to není ono.

Ano, to je bohužel pravda, při bližším zkoumání je pomačkáni po nalepení docela znatelné. Navíc ty největší nálepky se ještě navíc lepí na díly rýhami, což taky není dobrý.
Tak si napiš o nové. Mně osobně neskutečně štve, že nemohou návody a samolepky zatavit do jednoho pytlíku, zabránilo by se poškození. Už jsem několikrát reklamoval návody protože si je zakládám a párkrát to nebyl návod ale salát. Nemyslím si že na balení by prodělali kalhoty !!

otaznik

Citace od: vasek kdy 03.09.2009, 19:41:24

Tak si napiš o nové. Mně osobně neskutečně štve, že nemohou návody a samolepky zatavit do jednoho pytlíku, zabránilo by se poškození. Už jsem několikrát reklamoval návody protože si je zakládám a párkrát to nebyl návod ale salát. Nemyslím si že na balení by prodělali kalhoty !!
Tak samolepky ještě řekněme ano, ale že by byl návod salát? To se mi ještě nestalo.
Pokud tedy neříkáš salát tomu, když jsou instrukce třeba ohnuté.

vasek

Citace od: otaznik kdy 03.09.2009, 20:35:28
Citace od: vasek kdy 03.09.2009, 19:41:24

Tak si napiš o nové. Mně osobně neskutečně štve, že nemohou návody a samolepky zatavit do jednoho pytlíku, zabránilo by se poškození. Už jsem několikrát reklamoval návody protože si je zakládám a párkrát to nebyl návod ale salát. Nemyslím si že na balení by prodělali kalhoty !!
Tak samolepky ještě řekněme ano, ale že by byl návod salát? To se mi ještě nestalo.
Pokud tedy neříkáš salát tomu, když jsou instrukce třeba ohnuté.
Už ohnutí mi není příjemné, ale když je to přehnuté na několikrát, některé stránky uhnuté dovnitř a poté mírně slisované, celý sešit má oslí uši tak je to u mně salát, ano dá se podle toho stavět, ale kdybych takovýhle sešit přinesl do školy (před dávnými časy) tak jsem jej musel kompletně přepsat a učitelka by jej ukazovala jako odstrašující příklad !

otaznik

Citace od: vasek kdy 03.09.2009, 21:45:44
Už ohnutí mi není příjemné, ale když je to přehnuté na několikrát, některé stránky uhnuté dovnitř a poté mírně slisované, celý sešit má oslí uši tak je to u mně salát, ano dá se podle toho stavět, ale kdybych takovýhle sešit přinesl do školy (před dávnými časy) tak jsem jej musel kompletně přepsat a učitelka by jej ukazovala jako odstrašující příklad !
Nevím kolik si pořizuješ nových setů, možná více než já, ale mě se tebou popisovaný případ stal jen jednou.
Což samozřejmě nic nemění na tom, že balení dnes a ve "Zlaté éře" nelze absolutně porovnávat.

vasek

Myslím, že na tebe nemám otazníku, nevím čím to je, ale každý druhý nebo třetí set má nějakou vadu, jednou je to salátový návod, podruhé chybějící dílky nebo dílek sice je, ale nefunkční.....sám se divým, že je to vůbec možné. Buď mi něco shora dává jasně najevo, že Lego není pro mne, nebo mám neobyčejnou smůlu. Já už se pomalu bojím něco koupit protože zase budu v TLC kvůli něčemu otravovat.

otaznik

Citace od: vasek kdy 03.09.2009, 22:14:53
Myslím, že na tebe nemám otazníku, nevím čím to je, ale každý druhý nebo třetí set má nějakou vadu, jednou je to salátový návod, podruhé chybějící dílky nebo dílek sice je, ale nefunkční.....sám se divým, že je to vůbec možné. Buď mi něco shora dává jasně najevo, že Lego není pro mne, nebo mám neobyčejnou smůlu. Já už se pomalu bojím něco koupit protože zase budu v TLC kvůli něčemu otravovat.
Tak to musí být opravdu nějaká nešťastná shoda okolností.  ;D


otaznik

Tak jako bych to přivolal, dneska otevřu svůj Crane Truck a samolepky zmuchlané dole pod návody...  ::)

vasek

#26
Citace od: otaznik kdy 04.09.2009, 21:21:43
Tak jako bych to přivolal, dneska otevřu svůj Crane Truck a samolepky zmuchlané dole pod návody...  ::)
No já si myslím, že u tak velkého archu to jinak ani dopadnout nemůže  :-\, pokud se ke koupi rozhoupu, tak s tím v podstatě také počítám !
PS. Ale je to slušná dávka kostek viď!

otaznik

Citace od: vasek kdy 04.09.2009, 21:28:57
PS. Ale je to slušná dávka kostek viď!
To jo! Já si k tomu navíc pořídil 8265, Front Loader a 6754, Family Home;D

vasek

Citace od: otaznik kdy 04.09.2009, 21:32:13
Citace od: vasek kdy 04.09.2009, 21:28:57
PS. Ale je to slušná dávka kostek viď!
To jo! Já si k tomu navíc pořídil 8265, Front Loader a 6754, Family Home;D
Ty nejsi žádnej troškař, nakladači jsem neodolal, ten jsem musel koupit hned jak jsem na něj narazil, na ten jsem se těšil už od jeho prozrazení, ještě k němu musím dokoupit pár receiverů a motorů (zatím jsem si je půjčil od buldozeru) a bude další funkčí stroj. Ještě štěstí, že se mi libí jen technic  ;).

ulrike

#29
Takže mám postavený třetí plánek. Stavba se zrchlila, jde o stavbu kabiny, u které nejsou žádné převody nebo něco složitějšího. Skrze fotky to však musím rozdělit do více příspěvků.