Obecné > Sbírky

Sběratelská hodnota vs. záměny

(1/4) > >>

Jindroush:
Dumám tu nad jednou věcí a potřebuji jiné názory:

Předpokládejme, že máme nějaký starší set a PŘIZNANÉ výměny/záměny/repliky. Pokud je to přiznané, přijde mi to v pořádku, ale zajímalo by mě, co a jak podle vašeho názoru nejvíce snižuje hodnotu daného setu ve vašich očích:

a) Záměny VARIANT LEGO dílů, které nemají funkční vliv: Typicky plné vs duté vs děravé study, varianty clipů (tenké/tlusté), způsob připojení zespod. K některým ani nemusí docházet úmyslně, protože inventáře LEGO průběžně měnilo a rozdíly mezi těmi díly jsou někdy zcela nepatrné.

b) Provázky a gumičky - podle mého nerozpoznatelné a zanedbatelné (dokud vypadají stejně)

c) Plachty, vlajky a látkové věci - zde vůbec nevím
c2) trubičky, hadičky, kabely pro Technic sem patří taky, protože to taky není "LEGO".

d) Nově vytištěné stejné samolepky 1:1 - tady jsem na vážkách: zjevně to není originál, ale věrná replika bude vypadat jistě lépe než odrbaný originál z osmdesátek: ty jsou zažloutlé, různě poohýbané rožky s nalepeným prachem, leckdy našišato nalepené apod.

e) Samolepky jako náhrada potisků na dílech nebo torzech - to už mi připadá přes čáru. Už někdo vyrábí "pravé repliky" potisků?

f) 3D tištěné ultra rare příslušenství - přes čáru, ale ještě jsem to neviděl.

g) Výměna LEGO dílů za COBI  >:D >:D >:D

Chápu, že míra pedantického trvání na detailu je u každého jiná, ale i tak mě ty názory zajímají.

Pool:
To by chtělo asi anketu nebo excel tabulku, kde by to člověk mohl obodovat ;D.

Osobně, co mi vadí nejméně je:
B, C a D - za předpokladu, že to nerozeznám od originálu  >:D. Viděl jsem už samolepky, které byly vyloženě jako originál a nebýt toho, že prodejce sám přiznával, že jde o repliky, tak bych to nerozeznal od originálu. V takových případech originál člověk pozná už jedině podle toho, že vykazuje ty známky stárnutí. Ale u plachet a látek, určitě lepší sehnat originály, zejména ty plachty jsem zatím neviděl natolik povedené jak dělá Lego, ale je taky fakt, že nikdy jsem je přímo taky nesháněl.

Co se týče A - tak to mě dost vadí, že samotného mě to štve, že to nejsou originální dílky. Ještě u těch dílků kde to není k rozeznání bych to přežil, ale u mnohých to jde poznat, že už to nejsou originály  :(.

Zbytek je pro mě nepřípustný - tedy E, F, G.

Možnost C2 moc nechápu co tam spadá, ale to asi proto, že do techniku moc zatím nefušuji a zbylé klasické trubičky, no platí pro ně stejné jako díly možnosti A.

milanv:
Schválně napíšu, i když jsem znám tady jako stavitel:

ano, jsem stavitel a z toho úhlu pohledu mi jde hlavně o praktické použití, pokud tedy pominu ten základní lidský pocit, že nemám rád být napálen (zaplatit za LEGO a dostat hadičku z autoservisu). Ale to neznamená, že by mi to bylo "volné". Naopak.

Zaprvé si sběratelů a jejich znalostí velmi vážím. Vždyť častokrát je to až detektivní pátrání a bez jejich znalostí bych toho tolik nevěděl a nemohl ani použít do staveb!

Z toho plyne, že různé varianty dílků jsou pro mě důležité i stavebně. Ono to někdy dělá hodně, některé stavební postupy jsou možné jen s některými variantami dílků a dokonce někdy i variantami, které BL nerozlišuje. Pak se sakra hodí znalosti sběratelů (v jakém setu můžu dostat tu variantu) a nepodvádějící prodejce (nenabízí set s vyměněnými díly).

Snažím se používat originální díly, ale občas člověk zažívá vnitřní rozpor. S dnešní úrovní technologií je totiž už poměrně častý případ, že zapálený fanoušek dokáže docílit kvality vyšší než LEGO 70-80. let. Typicky u potisku, samolepek apod. A pak co s tím? Teď myslím na vlastní stavby. U archivování setů ve sbírkách to musí být asi ještě citlivější téma... Co se ale použití do staveb týká, tak mi to přijde jak dilema u rekonstrukcí skutečných hradů či jiných památek.

Některé díly jsou nerozlišitelné nebo jsou na BL drahé varianty, které nemají podle mě smysl rozlišovat. Typicky hadičky různých délek. Když se pěticentimetrová prodává za trojnásobek ceny sedmicentimetrové, tak pardon, ale koupím tu delší a zkrátím ji. Zase: mluvím o použití do staveb.

Jsou to nelehká témata. A navíc chci poukázat na rozdíl v tom použití: na sbírky má člověk jiné nároky než na díly do staveb na výstavy a jiné na díly do staveb pro děti doma. Proto volám tak často po toleranci, že někdo má jiný úhel pohledu, neposuzovat všechno jen svým.

peki:
Ona i snížená hodnota, může být u zajímavého setu vyšší než pořizovací cena. Určitě by jsem to dobře nafotil a podrobně popsal změny. Sběratel do sbírky bude chtít asi origo a za to si bude muset připlatit. Pokud to pořizuje někdo dětem na hraní (z nostalgie) tak upřednostní komplexnost.

A,B za mne OK.
C preferuji originál, pokud není raději nic.
D když jsem upozorněn tak mi to nevadí (pokud je kvalita OK)

E,F,G  v žádném případě :), je/bude to stále nekompletní LEGO set. Ale i ten se dá prodat. Otázkou pak je kdy to má ještě smysl nabízet jako nekompletní set a kdy už jako kiloware.

Když jsem prodával kolegovu sbírku vlaků a techniku tak jsem se snažil zkompletovat maximum možného (u vlaků). Ale stejně to nebylo kontrolováno podle set inventory. Prostě takové ty hlavní prvky, včetně figů. Ale i tak jsem měl v podstatě 2 kategorie setů MISB a USED. USED jsem pak rozlišoval mělo by být kompletní viz FOTO (co vidíte dostanete). USED nekompletní. O co nebyl zájem šlo do kiloware po nějaké době.

Někdy je opravdu jednodušší udělat nějak zaměřený kiloware, pěkně nafotit a předhodit v aukci. Než trávit hodně času snahou o kompletaci. 

Jindroush:
Upravil jsem popis varianty A, aby bylo zřejmé, že se jedná o originální LEGO díly, jen ne přesně ty, které LEGO do těch krabic házelo. Třeba rozdíl Train Window 1x4x3 6556 -> 4033 je zaměnitelný prakticky vždy, naopak v případě, že je použito train sklo. Nebo clipy, kde se u modernějších variant jedná o pevnostní vylepšení.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi