Zachranovani zniceneho lega - diskuse

Založil Colonel32, 11.07.2005, 11:55:36

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

stepan

#300
Stalo se mi to samý u fabuland lavičky http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=2041, jinak u ničeho.

germik

Hmm... možná peroxid nějak poškodí povrch kostek, a tak je pak náchylnější :-\ (ale nevím, v životě jsem to takhle nebělil, jen tipuju)
,,Dont underestimate the power od Melon!"
Moje Brickshelf galerie - http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?msearch=germik

S.t.a.l.k.e.r.

Citace od: Colonel32 kdy 26.03.2011, 19:37:16
Dotaz:

Některé díly, co se v peroxidu docela hezky vybělily, po nějakém čase znova zažloutly, ačkoli denní světlo neviděly ani na vteřinu a cigaretový kouř taky ne. Stává se vám to taky? Víte někdo, čím kostky ochránit, aby znovu nežloutly?

Cca. o aké percento bielených kociek sa jedná? Aktuálne sa chystám na bielenie, v piatok som priniesol domov liter peroxidu a je len vecou náhody, že v ňom kocky nie sú ponorené. Teraz som na pochybách či bieliť, alebo nie (väčšina kociek pripravených k bieleniu patrí inému členovi fóra).

stepan

Určitě bělit, u mně šlo o jeden díl, a celkem sem jich bělil hodně (odhaduju tak 100).

Robbed

Taky jsem si toho všiml. Měl jsem pár starších bílých dílků (z let cca 1990-2000), které jsem průběžně vybělil peroxidem. Cca po roce pozoruji, že některé dílky (různé bricky, plates..) jsou opět zažloutlé, možná ještě víc než před tím. A to byly většinu doby v krabici. Asi je chemická struktura už navždy narušená.

peter

Už jsem to zmiňoval dříve a možná i zde na fóru, ale více Legu vadí krátká expozice na světlu a poté uchovávání v temnu. Pokud jsou díly vystaveny stálému světlu, tak žloutnou málo a velmi pomalu. Díly, kterou jsou však vystaveny světlu a poté na ponechány ve tmě, tak zežloutnou velmi výrazně a mnohem rychleji.

Všiml jsem si toho zejména díky slepenému starému propagačnímu modelu Paradisy, který mám ve vitríně již přes 20 let. Na modelu je zežloutnutí kostek minimální. Díly, které však běžně používám, nebo jsem si s nimi hrával dřív a poté jsem je při mé odmlce měl cca rok uzavřené, tak tyto žloutnou velmi výrazně a již několikrát museli být bělené.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

cendix

Citace od: Robbed kdy 26.03.2011, 22:12:38
Taky jsem si toho všiml. Měl jsem pár starších bílých dílků (z let cca 1990-2000), které jsem průběžně vybělil peroxidem. Cca po roce pozoruji, že některé dílky (různé bricky, plates..) jsou opět zažloutlé, možná ještě víc než před tím. A to byly většinu doby v krabici. Asi je chemická struktura už navždy narušená.

Po výstavě v Brně jsem bělil většinu dílů ze Šalomounova chrámu, odhadem pár tisíc, no a jsou taky mnohem žlutější :'(

winring

Dnes jsem při katalogizaci své dětské sbírky zjistil, že díl trainrim úplně popraskal a "ztrouchnivěl". Na vlakových kolečkách ještě drží, ale už není pružný. Nevěřím, že je asi způsob jak je zachránit, ale je nějaká možnost, jak je nahradit?

Těm, co je mají ještě v pořádku, doporučuji nějak naolejovat či jinak ošetřit.

mind storm

Zo starej cykloduše odstrihnúť zodpovedajúcu hrúbku. Ale neviem, či pasuje aj priemer.

stepan

Hlavně proboha gumu neolejovat, olej narušuje strukturu gumy a ta popraská mnohem rychlejc. Celkově nechápu kdo to vymyslel a olejuje si třeba pneumatiky u auta.

winring

Citace od: stepan kdy 20.04.2011, 22:46:53
Hlavně proboha gumu neolejovat, olej narušuje strukturu gumy a ta popraská mnohem rychlejc. Celkově nechápu kdo to vymyslel a olejuje si třeba pneumatiky u auta.

Omlouvám se za špatnou radu, nikdy jsem to nepotřeboval. Měl jsem za to, že to je správný postup.

supermachina

to naozaj este nikto neprišiel na to ako zožltnutie hnedých súčiastok odstrániť? Mám ich veľa zožltnutých a nemám srdce ich vyhodiť. Takže ak ma niekto dobrý nápad tak by som sa tešil

stomcova

Citace od: cendix kdy 27.03.2011, 18:23:03
Citace od: Robbed kdy 26.03.2011, 22:12:38
Taky jsem si toho všiml. Měl jsem pár starších bílých dílků (z let cca 1990-2000), které jsem průběžně vybělil peroxidem. Cca po roce pozoruji, že některé dílky (různé bricky, plates..) jsou opět zažloutlé, možná ještě víc než před tím. A to byly většinu doby v krabici. Asi je chemická struktura už navždy narušená.

Po výstavě v Brně jsem bělil většinu dílů ze Šalomounova chrámu, odhadem pár tisíc, no a jsou taky mnohem žlutější :'(
To jsou pěkné vyhlídky, vlastním sbírku Star Wars a 99% setů si krátce postavím v obýváku, pokochám se pár dní  a uložím do zip sáčků do temna v úložném prostoru, s nadějí, že a synátoři vypadnou z bytu výhledově za 10 let :-(, tak si urvu místnost po nich pro sebe a udělám si LEGO room Star Wars a postavím a vystavím vše. Jak ty kostky budou tedy vypadat?
Některé chybějící kostky průběžné sháním po světě a je to někdy fuška patřičné sehnat.
Batman, forever...

Colonel32

A tys už nějaké díly bělila?

mirek

#314
Přidám trošku do mlýna. Bělil jsem přípravkem Čistič spár. Působení jen několik minut.
Výsledek uspokojivý - viz foto.

Kdo by rozdíl nepoznal . . . Nápověda: je to horní kostička,  obr.1 před
                                                                                              obr.2 po

Colonel32

Ono by to chtělo, aby na to někdo z VŠCHT udělal diplomkou, aby prozkoumal sturkturu lega a čím to nejlépe bělit  ::)

mind storm

Citace od: petovlk kdy 27.06.2011, 20:59:29
to naozaj este nikto neprišiel na to ako zožltnutie hnedých súčiastok odstrániť?

Skús do čistého SAVA/peroxidu a počkaj, kým sa neodstráni farba, a potom by to malo odžltnúť.

supermachina

Citace od: mind storm kdy 28.06.2011, 12:31:49
Citace od: petovlk kdy 27.06.2011, 20:59:29
to naozaj este nikto neprišiel na to ako zožltnutie hnedých súčiastok odstrániť?

Skús do čistého SAVA/peroxidu a počkaj, kým sa neodstráni farba, a potom by to malo odžltnúť.

myslis, ze keby som dal grey kocku do peroxidu tak by to nevybielilo farbu ( t.j. nebola by farba grey ale light grey)len odstranilo zlty nadych?

Colonel32

No tak to už je ale vyzkoušené, že u barevných to žere barvu.

stomcova

Citace od: Colonel32 kdy 28.06.2011, 09:57:05
A tys už nějaké díly bělila?
Bělila jsem starší získané sety, např. Snowspeeder 4500 a Imperial Shuttle 7166, pak mix kiloware, kde byla bílá.
Batman, forever...

peter

Citace od: stomcova kdy 28.06.2011, 09:41:01
Citace od: cendix kdy 27.03.2011, 18:23:03
Citace od: Robbed kdy 26.03.2011, 22:12:38
Taky jsem si toho všiml. Měl jsem pár starších bílých dílků (z let cca 1990-2000), které jsem průběžně vybělil peroxidem. Cca po roce pozoruji, že některé dílky (různé bricky, plates..) jsou opět zažloutlé, možná ještě víc než před tím. A to byly většinu doby v krabici. Asi je chemická struktura už navždy narušená.

Po výstavě v Brně jsem bělil většinu dílů ze Šalomounova chrámu, odhadem pár tisíc, no a jsou taky mnohem žlutější :'(
To jsou pěkné vyhlídky, vlastním sbírku Star Wars a 99% setů si krátce postavím v obýváku, pokochám se pár dní  a uložím do zip sáčků do temna v úložném prostoru, s nadějí, že a synátoři vypadnou z bytu výhledově za 10 let :-( ... Jak ty kostky budou tedy vypadat?
Citace od: peter kdy 27.03.2011, 14:39:20
Už jsem to zmiňoval dříve a možná i zde na fóru, ale více Legu vadí krátká expozice na světlu a poté uchovávání v temnu. Pokud jsou díly vystaveny stálému světlu, tak žloutnou málo a velmi pomalu. Díly, kterou jsou však vystaveny světlu a poté na ponechány ve tmě, tak zežloutnou velmi výrazně a mnohem rychleji.

Všiml jsem si toho zejména díky slepenému starému propagačnímu modelu Paradisy, který mám ve vitríně již přes 20 let. Na modelu je zežloutnutí kostek minimální. Díly, které však běžně používám, nebo jsem si s nimi hrával dřív a poté jsem je při mé odmlce měl cca rok uzavřené, tak tyto žloutnou velmi výrazně a již několikrát museli být bělené.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Ariatti

K legu se vracím po takřka patnácti letech, mnoho bílých se mi bohužel zažloutlo a po přečtení rad jsem se rozhodl zkusit peroxid. Jen jsem se chtěl optat zkušenějších, než se do toho dám: díl s potiskem je například toto? http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=2345pb02 Té červené se nic nestane a bílá opět bílou bude? A pak ještě druhý dotaz, předpokládám, že po peroxidové lázni bude třeba omýt díly vodou?

Vasyk

Moje zkušenosti s peroxidem:

1)  "nahlodá" strukturu kostky a udělá ji tvrdší, tudíž se pak může snadno zlomit, zvláště plates

2)  po určitém čase kostka zežloutne ještě více a to nevratně

Bohužel nejsem sám s touto zkušeností, takže nezbývá než zažloutlé kostky buď vyhodit nebo přidávat do konstrukcí jako podpěrné, kde nebudou vidět a zakoupit nové.

peter

Na BS se objevil celkem hezký obrázkový návod.

Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Marťas

Anglicky neumím. Chápu to tak, že smíchal Vanish s peroxidem?

A měl bych otázku. Nedávano jsem si koupil 8480. Majitel tvrdil, že lego bylo v nekuřácké domácnosti. Silně o tom pochybuji. Smrdělo, jak moje bunda, když se já vracím ráno z hospody... Nicméně se chci zeptat, jestli je možné bělit "Electric Technic Fiber Optics Cable." Bílé kostky jsem tak nějak vybělil peroxidem (žádný zázrak), ale tímhle si nejsem jistý. Bělit, nebo ne?

Dík za odpověď

matt251

Citace od: Marťas kdy 03.11.2011, 21:21:59
Anglicky neumím. Chápu to tak, že smíchal Vanish s peroxidem?

A měl bych otázku. Nedávano jsem si koupil 8480. Majitel tvrdil, že lego bylo v nekuřácké domácnosti. Silně o tom pochybuji. Smrdělo, jak moje bunda, když se já vracím ráno z hospody... Nicméně se chci zeptat, jestli je možné bělit "Electric Technic Fiber Optics Cable." Bílé kostky jsem tak nějak vybělil peroxidem (žádný zázrak), ale tímhle si nejsem jistý. Bělit, nebo ne?

Dík za odpověď

Určite nie, kovové veci rozhodne nie! Ak sa to dá rozobrať rozober a daj vybieliť.Ak nie tak asi len kúpiť nový diel.
Neviem čo presne by stalo kebyže to dáš do peroxidu ale mne trošku kvaplo na nožnice a silno začalo dymiť behom 2sekund to som oplachol vo vode...Radšej kovové časti drž ďalej od peroxidu.


Marťas

To je ale plast. Je to ten optickej kabel.. Nemyslem 9V kabel.

matt251

Tak som v rýchlosti všetko tu prelistoval ale nenašiel som užitočné rady.

Dostalo sa mi do rúk Lego ktoré majitel, pravdepodobne z nedostatku počtu čiernych kociek popísal čiernou fixkou alebo neviem čim.

Moje pokusy o odstranovanie:

Technický benzín - bez zmeny
peroxid - bez zmeny.
Clean/Cif -  Ide to, ale tažko, asi dve minúty intenzivneho drhnutie dielu sposobilo ze diel uz neni cierny ale akoby zakalený (jedna sa povodnom o biely diel)
80% Lieh - tak isto, akurat ten čas bol par sekúnd ale viac to neslo, Stale je to popisane/zakalené Netusim ako ale dostať farbu z rýh.

Riedidlo-  Zdalo sa byť najlepšie-  obyčajná mokrá handrička, akurát že tým nevyčistim úplne všetko (medzi studmi a z vnútra).
Tak som skusil diel nechať na par sekund ponorený v riedidle čo bola chyba.  Diel sa stal lámavym. Potiahnutie nechtom po diely ma taký účinok ako keď prejdete hoblíkom po dreve.

Samozrejme zhanal som spominany Purisol na odstranovanie farieb no v celom meste mrtvo (modelarstvo, drogerka, farby laky)

Dalej tu mam  kolieska z aut na ktorých pekne dlho boli nasadené pneumatiky.
Po namáhavom zápase som pneu. dal dole z kolesa:

Pneu. sú ztvrdnute. Je nejaký spôsob ako vratit gume gumovosť?
Na kolesiach ostalo od pneu. akoby tenký ale tvrdy film (žeby stratená gumovosť?  ::)
Ako tento film odstránim? Bojim sa tu experimentovať aby som kolesá viac nezničil.

Díky za rady

otaznik

Tak tohle se mi také několikrát stalo a je na to jeden zaručený lék. Vyhodit takové díly a místo nich pořídit nové (nezničené). Je to ve finále mnohem účelnější a levnější, než se s tím takhle párat doma.

matt251

Akurát tých dielov je celkom dosť a sú v dobrom stave - ak nepocitam malé ryhy od bežneho použitia. Preto je mi to škoda vyhodiť...