Pirates

Založil Anatyt, 08.04.2023, 12:42:22

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

hobby

Citace od: Villenueve kdy 15.06.2023, 20:13:07... Ale mám pocit, že tam vidím tři ženy ve vojenských uniformách... Nebo se pletu? ...
Ne, nepleteš se; lego patří mezi přední stoupence progresivismu mimo jiné s cílem stírat biologické rozdíly v pohlaví a tím nastolit "krásný nový svět" (viz románovou distopii Konec civilizace). Asi by se jim líbilo, aby se lidé rodili ze skumavek. Jinak to nelze vysvětlit.
Jenomže v tom románu (stejně jako v Orwellovi) jde o varování, nikoliv o návod. Ale to těm blbečkům nedochází.
Citace od: _Beny kdy 16.06.2023, 08:45:26... Nevím proč modrokabátníkům museli cpát feminizaci ...
Ano, jak říkám, lego holt jede na vlně.. >:(

Hardegon

Citace od: hobby kdy 16.06.2023, 09:09:01
Citace od: _Beny kdy 16.06.2023, 08:45:26... Nevím proč modrokabátníkům museli cpát feminizaci ...
Ano, jak říkám, lego holt jede na vlně.. >:(

Tahle "feminizace" je mi (jako AFOLovi) úplně šumák. Pokud si to jsem schopný vyřešit utrhnutím hlavy a nahrazením jinou, jsem v poho. Naopak zdroj ženských hlav se hodí. Pár let zpátky jsem měl asi jen 4 verze a bylo to docela trápení.

Nutno ale říct, že když tyhle "feminizovanými" sety ukážu dceři, velmi přirozeně jí právě ty holky zaujmou a chce si s nimi hrát. Takže asi to LEGO není jen hloupé, ale tyhle věci mají otestované že fungují.

milanv

U tohoto setu váhám, co napsat. Osciluju mezi nadšením hobbyho a střízlivým popisem Stridera. Ten set mi přijde totiž pěkný. Ano, je pěkný a myslím, že i dost hratelný. Ale co ta cenovka? Přesně jak píše Strider: na poličku to není (žádné vymazlené detaily, ze kterých by člověk byl paf a emoce přehlušily rozum při vytahování peněženky) a na hraní je to strašně drahé. Tak kdo je cílovka?

Feminizace je v legu prostě všude. AFOL si s tím poradí snadno: hlavičky urve kabátníkům a dá je kurtizánám a je vystaráno. Ale malí kluci tohle dost prožívají a fakt si s holčičkama hrát nebudou. Tak třeba jim to nahradí nová genereace holčiček, jak píše Hardegon. Jenom je otázka, jestli získají víc než ztratí, ale to je jejich boj. Stejně, viz výše, vůbec není jisté, komu to vlastně chtějí prodat...

No a co je na tom mém dlouhém elaborátu vidět? Že je prostě příliš dlouhý! Kdyby ten set byl "Jupí!", tak napíšu místo sáhodlouhého rozjímání jednu větu a už spěchám do obchodu.
Pán na Žlutém hradě

_Beny

#33
CitaceHardegon - Dnes v 09:21:50
Nutno ale říct, že když tyhle "feminizovanými" sety ukážu dceři, velmi přirozeně jí právě ty holky zaujmou a chce si s nimi hrát. Takže asi to LEGO není jen hloupé, ale tyhle věci mají otestované že fungují.

Tak holky dceru zaujmou, aniž by musely být v armádě ne? Pirátka tam je, tak by pro doplnění stačila manželka k admirálovi, její služebná a třeba kartářka do přístavu/na molo.

Bude to působit realističtěji a není to žádná věda. Neříkám, že tam žádná ženská figurka  nemá být, to vůbec ne.

Kdybych to pořizoval malému synovci, tak nadšený moc nebude, že půlku posádky pevnosti tvoří ženy, zeptal by se proč?

Colonel32

Citace od: _Beny kdy 16.06.2023, 09:53:22Kdybych to pořizoval malému synovci, tak nadšený moc nebude, že půlku posádky pevnosti tvoří ženy, zeptal by se proč?

A na to by se lidně dalo odpovědět:

Protože LEGO je hračka, skrz kterou se děti učí poznávat svět a nikoli věrná replika historie. A dnešní svět se od koloniálního liší tím, že pokud žena chce být vojákem, tak prostě MŮŽE, což před 300 lety dost dobře neexistovalo. A děti si přece nebudou hrát s Eldorado Fortress proto, aby pak byly vojáky v koloniální armádě, ale proto, aby z nich vyrostli dospělí, kteří mají nějak fungovat v současném světě. Ale že pokud se mu tam ty vojačky nelíbí, tak samozřejmě můžeme dojít do Legostoru a v rámci build-a-minifig si vybrat 5 chlapských hlaviček a může si je vyměnit, akorát by bylo dobrý aby ty ženské nevyhazoval, protože kdyby jednou v budoucnu chtěl ten set prodat, protože už bude mít pocit, že je na něj velkej, tak za to dostane mnohem víc když tam ty správné hlavičky budou...


Lego (většinu času) ví co dělá, občas tápe, občas zkouší, ale obecně LEGO táhne kupředu zatímco ostatní ho kopírují, někdo jen jejich systém spojování kostek, někdo sety 1:1. Pokud se někomu tak hrozně nelíbí, že v tom setu je pár vojaček, tak klidně může "hlasovat peněženkou" a set si nekoupit, ale absolutně pochybuju o tom, že to udělá nějaký rozdíl. Tohle není transgender modelka maskotem piva pro typické americké rednecky*.


*Redneck (doslova "rudý krk") je označení pro chudého bílého obyvatele jižní části Spojených států amerických, nejčastěji venkovana (původně často jen farmáře). Většinou je vnímáno hanlivě, podobně jako české "vidlák". Jako "rednecks" bývají označováni málo liberálně smýšlející (homofobní a rasističtí) běloši z Jihu, jejichž chování je "buranské" či "hulvátské". Další vlastností přisuzovanou redneckům je ultrakonzervativnost a bigotnost. Někteří jižané ovšem označení redneck vzali za své a s hrdostí se tak sami nazývají. (wikipedie)

yoshimaka

Můžeme se o tom dohadovat jak chceme, ale protože je dle TLC set "18 years & up", tak jde IMHO o obecnou genderpolitiku Lega směrovanou k AFOLům, a to ještě ročníkům, kteří si s původním Eldoradem hráli (nebo hrát chtěli) - tedy často k "redneckům". S dětmi to má společného jen to, že je to LEGO... Když mi to vadí, set si nekoupím. Když si s ním budu chtít hrát, tak si přizpůsobím dle sebe (třeba, že všichni minifigové budou baby  >:D ).
Lust och fägring stor

Tomik

Citace od: milanv kdy 16.06.2023, 09:33:02...
AFOL si s tím poradí snadno: hlavičky urve kabátníkům a dá je kurtizánám a je vystaráno.
...
Tak tahle hláška s kurtizánama (jinak též prostitutkama) mě opravdu pobavila. Klidně tu pevnost mohli doplnit malým bordýlkem, protože i vojáci si potřebují někde vorazit, ne?

Jinak, co se týká vlastního modelu, tak oceňuji, že všechno je postavené z kostek ve stylu Creator expert - žádné velké panely a monolity, kterými oplýval původní set. Nicméně pro sebe tam nic nenajdu, takže si raději koupím nějaký Technic nebo zvířecí Creator...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Fricoolinek

Je třeba říct, že pirátská řada byla relativně inkluzivní už od začátku - bylo to poprvé, když se v setech začaly objevovat figurky handicapovaných lidí s absentujícími nožičkami, ručičkami, očičkami. U nějakých figurek i vše naráz.  ;D

Fricoolinek

Citace od: Strider kdy 16.06.2023, 03:26:44
Citace od: yoshimaka kdy 15.06.2023, 11:52:02
Citace od: Foton kdy 15.06.2023, 11:03:29CO je špatného na "18+" že je tam teď "18 years & up" ?
Oficiálně nevím, ale IMHO symbol "18+" může v mezinárodním měřítku vypadat obecně jako "adult product" což u některých lidí evokuje hambaté LEGO.
Znamená to jen, že TLG s tím míří na nostalgiky. Ale ten set je divný. Nevzhledný jeřáb, žádný útulný interiér. Na display to není dost propracované, na hraní je to zase cenově přemrštěné. Ta loďka to nezachrání. Mně se to nelíbí. Pass.

Jsem rád, že nejsem sám, komu tam taky ten interiér chybí. Nutno říct, že pokud by tam člověk chtěl interiér, tak by zřejmě to ale musela být, pokud by měl být dodržen ten "budget" o 2500 dílkách, spíše už jen nějaká solitérnější jednolitá budova ála kovárna, než poněkud rozložitější pevnost. Tak možná měla mít TLG koule a udělat další "superset" velikosti Hradu Lvího Rytíře/Roklinky?  ???

mesje

pre mňa je to sklamanie, po Levom hrade a Baracude, kde išli cestou retro setu nafuknutého do väčšieho modelu... pri Eldorade spravili v podstate 1:1 kopiu - a väčší počet dielikov sa minul nahradením tvarovanej podložky a zbytočnou loďkou - radšej to malo byť bez nej, a loď spraviť samostatne a väčšiu...
súhlasím so Striderom, na hranie je to drahé, na vystavenie príliš jednoduché a malé...
a to násilné natlačenie ženských figuriek je totálne trápne a smiešne... chápem moderné tendencie, ale má sa to robiť s citom, a hlavne logicky... neni možné aby na nejakej karibskej pevnosti slúžili ženy - vieme ak by to dopadlo... mohla byť žena guvernéra, mohla byť žena kráľovná na návšteve, ale vojačka je úplne mimo... mali by trochu pri gender a inom aktivizme aj trochu rozmýšlať, lebo toto je kontraproduktívne a výsledok bude skôr výsmech ľudí... a pochybujem, že pritiahnu baby k tomuto setu len vďaka vojačkam... baby takéto vojenské sety v drvivej väčšine nezaujímajú... v nejakom city, modulary kľudne môžu dať aj 90% žien, ale tu sa to vôbec nehodí...

Petronel

Citace od: mesje kdy 17.06.2023, 10:57:18..
a to násilné natlačenie ženských figuriek je totálne trápne a smiešne... chápem moderné tendencie, ale má sa to robiť s citom, a hlavne logicky... neni možné aby na nejakej karibskej pevnosti slúžili ženy - vieme ak by to dopadlo... mohla byť žena guvernéra, mohla byť žena kráľovná na návšteve, ale vojačka je úplne mimo... mali by trochu pri gender a inom aktivizme aj trochu rozmýšlať, lebo toto je kontraproduktívne a výsledok bude skôr výsmech ľudí... a pochybujem, že pritiahnu baby k tomuto setu len vďaka vojačkam... baby takéto vojenské sety v drvivej väčšine nezaujímajú... v nejakom city, modulary kľudne môžu dať aj 90% žien, ale tu sa to vôbec nehodí...

Mesje to s těmi ženštinami výborně vystihl. "robiť s citom, a hlavne logicky" ;)

Vím, že se dá snadno hlavička vyměnit a že Hardegon, MilanV a další to myslí dobře. A nechtějí být stále tak negativní jako někteří. ;D Také mi vadí, když je to tu jen o remcání a shazování, ale:
Toto u Lega už mě pěkně štve a v tomto setu už to přímo bije do očí. Člověk to tu nevyřeší, ale může si aspoň ulevit tím že o tom napíše. ;D

My teď se synem půjdem stavět:
https://brickset.com/sets/60377-1/Explorer-Diving-Boat
Tam bych třeba i tu potápěčku bral a chápal. Ale ani to jim nestačilo, je tam jen jeden pán a dvě dámy. Šikovná paní ještě řídí i tuto loď a spouští ponorku do vody. :o  ::)

Mořím už vládnou ženy. ;D

ThomasMorta

Citace od: mesje kdy 17.06.2023, 10:57:18pre mňa je to sklamanie, ...

Hele, byl bych překvapený, kdybys nějaký set chválil.
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

mesje

Citace od: ThomasMorta kdy 17.06.2023, 18:34:26
Citace od: mesje kdy 17.06.2023, 10:57:18pre mňa je to sklamanie, ...

Hele, byl bych překvapený, kdybys nějaký set chválil.

Napr:

Citace od: mesje kdy 12.06.2023, 20:51:19Tak toto sa vážne podarilo!

Co tak vyjadriť nazor k setu a nie názor na názor iného?

ThomasMorta

Citace od: mesje kdy 17.06.2023, 18:55:30Co tak vyjadriť nazor k setu a nie názor na názor iného?

Nevěděl jsem, že je to zakázané - protože popravdě, z důvodu neuvěřitelné negativity místní afolské komunity, sem chodím stále méně.

Můj názor na set je ten, že jsem velmi zvědavý, jak se jim podařilo zreprodukovat pomocí kostek již nevyráběný raised baseplate. A z fotek na zadní straně to vypadá, že dokonce přidali možnost ho přeskládat do jedné řady, takže jsem ještě zvědavější. Uvidím, až vyjde, jestli kvůli tomu budu chtít pořizovat set, nebo si stáhnu návod a udělám si nějakou šablonu na samotnou základnu. Kdysi jsem zkoušel udělat kostkovou náhradu téhle podložky a narazil jsem na několik problémů, pokud bych chtěl zachovat všechny funkcionality, takže jsem zvědavý, jak se s tím poprali. Takže za mě rozhodně velmi inspirativní set.
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

richchie

Citace od: mesje kdy 17.06.2023, 10:57:18pre mňa je to sklamanie, po Levom hrade a Baracude, kde išli cestou retro setu nafuknutého do väčšieho modelu... pri Eldorade spravili v podstate 1:1 kopiu - a väčší počet dielikov sa minul nahradením tvarovanej podložky a zbytočnou loďkou - radšej to malo byť bez nej, a loď spraviť samostatne a väčšiu...
súhlasím so Striderom, na hranie je to drahé, na vystavenie príliš jednoduché a malé...
a to násilné natlačenie ženských figuriek je totálne trápne a smiešne... chápem moderné tendencie, ale má sa to robiť s citom, a hlavne logicky... neni možné aby na nejakej karibskej pevnosti slúžili ženy - vieme ak by to dopadlo... mohla byť žena guvernéra, mohla byť žena kráľovná na návšteve, ale vojačka je úplne mimo... mali by trochu pri gender a inom aktivizme aj trochu rozmýšlať, lebo toto je kontraproduktívne a výsledok bude skôr výsmech ľudí... a pochybujem, že pritiahnu baby k tomuto setu len vďaka vojačkam... baby takéto vojenské sety v drvivej väčšine nezaujímajú... v nejakom city, modulary kľudne môžu dať aj 90% žien, ale tu sa to vôbec nehodí...

na 100% suhlasim

Colonel32

řešíte blbosti (volně přeloženo)

tuvok07

#46
Taky myslím.
Není to tak dávno, co všichni pajďuláci s "neutrálním ksichtem" - teda dvě oči a úsměv - museli v případě potřeby při hře nahrazovat ženský, protože žádný ženský ksichty nebyly. Teď konečně Lego dělá ženský a my budem brblat, že je jich moc? A koneckonců, proč by v pirátech nemohla být vojanda, když je tam pirátka? Že je to historicky nepřesné? Jsou to hračky, lidi, HRAČKY.

Anatyt

Recenzia:

https://brickset.com/article/97564/review-10320-eldorado-fortress


Porovnanie pôvodnej pevnosti s novou + minifigy (od 7:00):


STARHAWK


Fricoolinek

Citace od: Fricoolinek kdy 15.06.2023, 06:06:45.

"Me gusta" je v tomto případě asi skutečně 21325 Kovárna, která je vlastně sympatický domečkem pro středověkou "middle-class" s kovárnou ve sníženém přízemí, kuchyní ve zvýšeném a krásným útulným pokojíkem v podkroví.  :D



No, "me gusta" se objevila u mne doma v igelitce. Ani nevím jak. Možná mi ji podstrčil jeden nejmenovaný zelený otravný mimozemšťan.

Za cenu začímající číslicí dva jsem fakt neodolal. To už fakt levenější být nikdy nemusí.


Colonel32

V posledních dnech jsem Legostore postupně navštívil se dvěma různými kamarády.

Jejich reakce na vystavený Eldorado Fortress byly diametrálně odlišné. 

První se začal vítacího zaměstnance dožadovat vysvětlení, jak to že jsou tam ženské, které tam nemají co dělat, když je to imperiální pevnost z 18. století v podstatě až takovým tím poněkud agresivním Karen-stylem.

Druhý řekl: jé to je super, tak to si s tím bude moct hrát i Anežka (jeho dcera), a on je to stejně vlastně fiktivní svět, který si lego vymyslelo (protože ta vlajka nepatří žádnému skutečnému státu), tak to vlastně stejně ničemu nevadí.

Strider

#51
Nic by se nedělo, kdyby o ksichtíkách programově ideologicky nerozhodoval korporát. Jenže on to dělá.

Potom je celkem jedno, do jaké míry je nějaký svět fiktivní. Každý fiktivní svět se inspiruje reálnou předlohou - tvůrci fiktivního světa mají možnost ji tu a tam zjednodušit, obohatit či manipulovat.

Mně ženy-pirátky ani guvernérky jako takové nevadí - pořád tyto figurky představují reálné lidi (jsem vděčný za to, že to zatím nejsou "awesome" bezpohlavní kyborg-mutanti). Ale cítím tam úmyslnou manipulaci, což mi vadí.

Pool

Proti ženským, lidem tmavší pleti a dalším menšinám nic nemám, ale začíná mně to docela vadit. Historii a chyby jakých se v minulosti lidstvo dopustilo nezměníme, a takto ji měnit nevidím zase přínosnou. Dětem to jedině udělá pěkný guláš v hlavě, že z chyb je potřeba se poučit a když se takto smažou, nebudou se mít z čeho poučit. Nevím jestli jste viděli třeba ten nový příběh Popelky, ale hned v úvodní scéně je tam asi 2/3 obyvatel té vesnice černoši, Hispánci, Asiati a zastánci dalších menšin... , no tak už těžce pobavilo jak tlačí na pilu.

poMOCník

Citace od: Pool kdy 06.07.2023, 20:04:28... Dětem to jedině udělá pěkný guláš v hlavě, že z chyb je potřeba se poučit a když se takto smažou, nebudou se mít z čeho poučit. Nevím jestli jste viděli třeba ten nový příběh Popelky, ale hned v úvodní scéně je tam asi 2/3 obyvatel té vesnice černoši, Hispánci, Asiati a zastánci dalších menšin... , no tak už těžce pobavilo jak tlačí na pilu.

Trochu off topic už, ale Popelka snad není žádná historická postava, kterou by někdo manipuloval což? Navíc popelka by klidně mohla mít černou barvu :)

Ale vážně, pokud jde o zobrazování historie, taky bych byl pro realističtější pojetí.
Citace od: tuvok07 kdy 19.06.2023, 00:20:29... Jsou to hračky, lidi, HRAČKY.
Taková hračka by pak mohla mít další edukativní funkci. Obávám se ale, že dějiny se v různých částech světa učí na úplně jiných narativech. Globalizace sice funguje v oblasti obchodu, ale ve výkladu dějin opravdu záleží na tom kdo je vypráví. Takže si moc nedovedu představit, že by globální korporace mohla zvolit nějaký "správný" pohled a ten prodávala do celého světa.

Mr. Cube

Citace od: Colonel32 kdy 06.07.2023, 16:54:38Druhý řekl: jé to je super, tak to si s tím bude moct hrát i Anežka (jeho dcera)

Nikdy jsem moc nepochopil ty výtky a argumenty, že hračka musí představovat zjednodušenou verzi etnicity nebo pohlaví (neměl bych říkat genderu?) dítěte, které si s ní hraje. Já, když jsem byl malý, jsem si hrál s kamarády na želvy ninja a vůbec jsem nebyl zelený a neměl jsem krunýř, obdivoval jsem i nějaké ty kreslené transformery, přestože jsem nebyl skládajícím se vozidlem. A taky jsem měl nějakého gumového poníka, protože to tehdy frčelo a dodneška si mě manželka kvůli tomu dobírá. Později byl mým hrdinou Dave Lister, i když nemám vůbec ten odstín pleti jako on a dready bych si asi dělal těžko. Existují nějaké relevantní studie, že dnešní děti musí mít nalinkované jejich hračky 1:1, jinak nezapojí fantazii a neponoří se do hry? Nebo to je jen zbožným přáním kravaťáků, kteří tím obhajují svoje čachry machry?

Strider

Já jsem poučení z příběhu s Anežkou také moc nepochopil - má dovoleno (nebo chce) si s tím hrát, protože jsou tam ženské ksichtíky, jde o fiktivní svět a vlajka je neexistujícího státu? Jinak by nesměla (nechtěla)? Ale vysvětlovat netřeba. Rodina zmíněného má nastaveny tyto hodnoty a mně do toho nic není.

milanv

#56
...a jen bych dodal: "A od dětství jsem toužil po legu a v něm hlavně po setech s figurkama, abych si mohl hrát v jejich světě. A když jsem konečně vlastní lego dostal a tvořil jsem si všechny ty příběhy a hrál si s nimi, tak mi vůbec nedošlo, že s tak žlutými a tlustými lidmi se nemůžu jakožto bledě růžový dvoumetrový kluk s necelými šedesáti kily vůbec identifikovat!"

Kdyby lego zůstalo v té stylistice, tak mohlo být úplně mimo politiku "zadarmo"... Stejně jako např. většina dřevěných loutek, figurek v betlému z kukuřičného šustí a co já vím, že mě ještě napadne jako světy výtvarné stylizace...

P.S.: A když jsme u těch přiznání z dětství, tak já měl jako malý plyšáky,ze kterých si pamatuju: sytě červeného zajíčka, dva různé pejsky v kombinaci světle modré a bílé/krémové, obří bílou opici, později i mončičáka (toho jsem chudáka upálil lampičkou při tajném nočním čtení pod peřinou). A to nemám ani obličej čínské opice, ani dlouhé červené uši a bledě modré kůže na mě aby člověk taky lupou pohledal... A pod pojmem identifikace jsem si vždycky představil spíš (ne)pěknou průdu obsahující nerudného policajta lačnícího po mé občance.
Pán na Žlutém hradě

Colonel32

Citace od: Strider kdy 10.07.2023, 07:18:06Já jsem poučení z příběhu s Anežkou také moc nepochopil - má dovoleno (nebo chce) si s tím hrát, protože jsou tam ženské ksichtíky, jde o fiktivní svět a vlajka je neexistujícího státu? Jinak by nesměla (nechtěla)? Ale vysvětlovat netřeba. Rodina zmíněného má nastaveny tyto hodnoty a mně do toho nic není.

Mám pocit, že tvůj příspěvek je formulován dost pasivně-agresivně. Je to jen nepochopení, nebo to byl záměr?

Jinak podstata příběhu s Anežkou měla být v tom, že dva rozdílní lidé mohou na stejnou situaci nahlížet diametrálně odlišně a to že si Anežka chce hrát jen se sety, kde jsou i holky je v podstatě irelevantní. Tahat do toho komentář o tom jak má rodina nastavené hodnoty už mi přijde jako argumentační faul.

Také to měla být sonda do toho, jak na takovou situaci asi nehlížejí zaměstnanci obchodu. Kde z mého pohledu nezávislého pozorovatele byl v prvním případě zaměstnanec postaven do lidsky extrémně nepříjmené pozice, dokonce bych řekl až na hranici šikany, zatímco ve druhém případě byl zaměstnanec naprosto v pohodě.   

poMOCník

Citace od: milanv kdy 10.07.2023, 10:10:06...

Kdyby lego zůstalo v té stylistice, tak mohlo být úplně mimo politiku "zadarmo"... Stejně jako např. většina dřevěných loutek, figurek v betlému z kukuřičného šustí a co já vím, že mě ještě napadne jako světy výtvarné stylizace...

Jsem za tu různorodost barev a dílků sobecky za sebe jakožto stavitele rád. Nechci se pouštět do diskuse, jestli byly lepší yellow hlavy nebo light nougat :) Mám prostě rád při stavění pestřejší paletu k výběru.

A děti ať si hrají s čím chtějí! V pozitivním smyslu slova. Mají obrovský výběr a - alespoň bych jim to přál - i obrovskou svobodu.