Chyby a inkonzistence v oficiálních LEGO materiálech - správné odpovědi

Založil Colonel32, 28.09.2022, 02:07:27

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Colonel32

#12 - dodatek

Na idea booku je zajímavá ještě jedna věc. Že v něm objevují dvě různá provedení skříňového vozu s otevíracími dveřmi. Zatímco na straně 15 je vagón, kterému dveře přesahují o dva plate přes skříň (stejně jako u chladícího vozu ze setu 7730 z roku 1980), na stranách 80 a 81 je ten samý vagón, který má dveře srovnané do výšky skříně, ale za cenu toho, že je o jeden plate vyšší.

Který je podle vás lepší?

Colonel32

#14

Poštovní vůz je o jeden plate vyšší než všechny ostatní čtyřnápravové vozy té doby. Důvodem jsou posuvné dveře, které sice mají standardních 5 bricků na výšku, ale navíc potřebují kolejničky nahoře i dole a tím se výška nasčítá. Paradoxně nejvíc je to bohužel vidět právě při spojení s osobním vlakem 7740, s nímž sdílí barevné schéma.

Tyto posuvné dveře se objevily u několika dalších vagónů (skříňový 7727, poštovní 7722 a služební 7735), ve všech případech se ale jednalo dvounápravové vozy postavené na plate 6x16 a tam se kolejničky docela dobře schovají.

Důkazem, že sami Lego designéři si uvědomovali, že toto řešení bylo poněkud nešťastné, jsou modernizované posuvné vlakové dveře, které se poprvé objevily v roce 1991 v setu 4563 (a dá se tedy předpokládat, že za jejich designem stojí Torben Plagborg). Ty jsou na výšku o jeden plate nižší a dají se tedy použít pro klasicku stavbu vagónů "5 bricků jeden plate", viz návod na set 4512.

Colonel32

#14 - dodatek

A protože mne tento drobný výškový rozdíl nesmírně iritoval, rozhodl jsem se poštovní vůz přestavět tak, abych kolejnice zapustil do rámu. Dále bylo potřeba modifikovat konstrukci vozu tak, aby se srovnala výška přechodových měchů a také kompletně přestavět podvozky, aby byly o jednu plate nižší (protože podvozky běžně sedí uvnitř train base). Vůz zatím nebyl podrobený zátěžovým testům, takže netuším jestli nebude nějaký problém s jízdními vlastnostmi, ale minimálně jako static display vypadá mnohem lépe.

Colonel32

#15

Napadlo vás vlastně někdy se trochu zamyslet se nad jízdním řádem? Protože podle něj evidentně v 7:36 jezdí jeřábový vůz.


milanv

Čeho ty si nevšimneš... Mě mnohem víc zaujalo, proč jízdní řád není seřazený podle časů odjezdu. Ale s tím jeřábovým vagónem to mohl klidně být tehdy vtípek designérů :)
Pán na Žlutém hradě

fulda

Citace od: Colonel32 kdy 05.01.2023, 11:41:34#15

Napadlo vás vlastně někdy se trochu zamyslet se nad jízdním řádem? Protože podle něj evidentně v 7:36 jezdí jeřábový vůz.
Tady jsem se spíš chtěl zeptat, jestli ten "čas" je jen smyšlený čas a nebo jestli to není doporučená maloobchodní cena v nějakém státě?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.

ditetemnaporad

Citace od: fulda kdy 05.01.2023, 13:55:11
Citace od: Colonel32 kdy 05.01.2023, 11:41:34#15

Napadlo vás vlastně někdy se trochu zamyslet se nad jízdním řádem? Protože podle něj evidentně v 7:36 jezdí jeřábový vůz.
Tady jsem se spíš chtěl zeptat, jestli ten "čas" je jen smyšlený čas a nebo jestli to není doporučená maloobchodní cena v nějakém státě?

Dobrá úvaha. Nicméně 7750 (254 dílků a 2 minifigy) by stála více jak 4x než 7730 (511 dílků a 2 minifigy).

Colonel32

#15 - dodatek

V setech 7740 a 7822 z roku 1980 se objevuje jízdní řád tvořený sety, které jsou v té době v nabídce.
V setu 7824 z roku 1983 se objevuje aktualizovaný jízdní řád - opět tvořený sety, které jsou v té době v nabídce. Nedochází k žádným aktualizacím ani když se některý z inzerovaných setů přestane prodávat.
V setech 7715 a 7745 z roku 1985 už se objevuje jízdní řád, ve kterém jsou místo čísel setů cílové destinace.
Ve stejné stylu pokračují 4554 a 4558 z roku 1991, jen provedení tabule se změnilo.*

* sety pro americký trh mají vlastní stickersheet se jmény amerických měst. Souvisí to se snahou více pronikout na americký trh. Toto marketingové rozhodnutí stojí i za zbarvením legendárního setu 4558 Metroliner. Design byl vybírán z desítek různých barevných kombinací a byla zvolena varianta, která odpovídá zbarvení amerického železničního dopravce Amtrak, aby set působil familiárně pro místní publikum.

otaznik

#16
Minifig vlevo nahoře má pruhy na vestě opačným směrem, než v setu 607, který je pod ním.

ditetemnaporad

Citace od: otaznik kdy 11.01.2023, 09:14:42#16
Minifig vlevo nahoře má pruhy na vestě opačným směrem, než v setu 607, který je pod ním.

Dobrý postřeh. Asi to tak bude viz poznámka na bricklinku . Navíc ta nálepka má v tom samém roce i alternativu v podobě tištěného dílku . Možná nakonec žádný spor ve směru šipek na vestě není, protože jenom LEGO chtělo, aby bylo na první pohled rozlišitelné, jestli se jedná o nálepku nebo tištěný díl.

Mně přijde vtipné, jak u pumpy 601 je hadice bez koncovky, takže panáček by si po čase hraní leda tak pěkně umyl auto :)

Colonel32

Citace od: otaznik kdy 11.01.2023, 09:14:42#16
Minifig vlevo nahoře má pruhy na vestě opačným směrem, než v setu 607, který je pod ním.

Ano, naprosto správně.

Citace od: ditetemnaporad kdy 11.01.2023, 09:45:04Možná nakonec žádný spor ve směru šipek na vestě není, protože jenom LEGO chtělo, aby bylo na první pohled rozlišitelné, jestli se jedná o nálepku nebo tištěný díl.

Vesta s potiskem a vesta se samolepkou se od sebe dají velmi snadno odlišit, protože každá z nich má proužky pod jiným úhlem. Zatímco potisk má 3 proužky pod úhlem 45 stupňů, samolepky mají sklon menší a vejde se jich tam víc. Přímo v oficiálním návodu na set 607 je to vidět - na fotce je potištěná vesta, v kresleném návodu už je samolepka. Ačkoli Bricklink má zalistované obě varianty nalepení šipek na vestu (nahoru i dolu) jako samostatné a rovnocenné předměty, přikláněl bych se k vysvětlení, že chyba je v přípravě setu, který byl focen pro katalog.

Pokud si totiž projdete tohle vlákno, tak to rozhodně není první případ, kdy věc focená pro katalog byla nějak špatně (akorát že u řazení bateriového vlaku nebo naložení kontejnerů na loď to bylo mnohem více evidentní). Skoro mne napadla kacířská myšlenka, jestli to náhodou nedělají naschvál.

Ale nejsem certifikovaný vestolog a možná mi nějaké další důkazy o správné orientaci proužků na vestě unikají - takže toto téma je otevřené dalšímu bádání.   

Matthes_CS

#18
Nedávno jsem tento set znovu stavěl a říkal si, že je divné, že před střechou budky na kotli jsou dva jumper platy a jen jeden je využitý. No a na obálce návodu není využitý ani jeden.
A pak páčka na dýmničních dvířkách je na druhou stranu než v návodu, ale to už je asi jen detail.

Colonel32

Citace od: Matthes_CS kdy 17.01.2023, 20:16:22#18
Nedávno jsem tento set znovu stavěl a říkal si, že je divné, že před střechou budky na kotli jsou dva jumper platy a jen jeden je využitý. No a na obálce návodu není využitý ani jeden.
A pak páčka na dýmničních dvířkách je na druhou stranu než v návodu, ale to už je asi jen detail.

Dávej jim víc času  :laugh:

Colonel32


peter

Co se týká té devatenáctky, tak osobně co mi vždy vadilo, byla ta baseplate. Když jsem tenhle návod poprvé viděl v Idea Booku, který jsem si tenkrát pořídil, tak hned jsem si říkal, co to sakra je za podložku, že tu vůbec neznám. Až s dnešními možnostmi jsem zjistil, že byla jen v jediném setu a to ještě v takovém, který se prodával jen hodně omezeně. Proto mne stále hodně překvapuje, že zrovna tohle do toho Idea Booku dali, když podle mne lidí/resp. dětí co ji měli, bylo/stále je naprosté minimum. To ale asi není to, na co ty narážíš. Jsem proto zvědav, co jsi tam našel ty.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Colonel32

Citace od: peter kdy 19.01.2023, 08:46:16Co se týká té devatenáctky...

Ano, je to přesně ta baseplate.

"Pojďme do Idea booku, který se bude prodávat po celém světě, dát díl, který je pouze v jediném setu, který je určený pouze pro americký trh"

"That´s the evilest thing I can imagine".

Daniel

#19 a co ty vlajky na hradu v pozadí? Červeno-bílé, místo červeno-modré?

Matthes_CS

Citace od: Colonel32 kdy 18.01.2023, 22:19:39
Citace od: Matthes_CS kdy 17.01.2023, 20:16:22#18
Nedávno jsem tento set znovu stavěl a říkal si, že je divné, že před střechou budky na kotli jsou dva jumper platy a jen jeden je využitý. No a na obálce návodu není využitý ani jeden.
A pak páčka na dýmničních dvířkách je na druhou stranu než v návodu, ale to už je asi jen detail.

Dávej jim víc času  :laugh:

Dobře, mě to přišlo, že už je to moc :)

otaznik

#20

Ten krok 97 se zdá jako zbytečný, když už je spojení součástek přes hinge v předchozím kroku ohnuto.

Anatyt


skipper

#21 bolo jasne ze odkial, len otazka googlenia najst to spravne cislo - 6000

Anatyt


Colonel32

Citace od: Anatyt kdy 20.02.2023, 17:05:21#22
White bočné panely vs. Trans Clear na fotke.

To právě nejsou white panely. To jsou trans-clear panely, jen byl autor líný kreslit průsvitnost. Táhne se to celým ideabookem, viz naprosto evidentně str. 17 a 21 ( http://www.peeron.com/scans/260-1/ ).

Anatyt


Colonel32

Vlastně mám ještě pádnější důkaz pro svoje tvrzení - díly v solidní barvě mají study černě vystínované (viz plate 1x2 přicvaknutá na ty panely). Tyhle panely ale study vystínované nemají.

Anatyt

Otázka či je to chyba kresliča, alebo tlače. Je to len v tomto jednom Idea Booku, alebo sa to vyskytovalo aj v bežných návodoch?

Colonel32

Já myslím, že tady máme odpověď:

Colonel32

#23

Odpověď je velmi jednoduchá. Prostě jsem to rozdělil tak, že originál Lego jsou ty, které mají nasazený držák a ty nové jsou ty, kde je samotný disk.

Ale otázka je - šlo vám to vizuálně poznat? Nebo jste na to přišli jen Sherlokoholmesovskou dedukcí, že jsem hádanku musel navrhnout tak, aby byla řešitelná?

Anatyt


fulda

Plate pod hrnečkem v kávovaru změnil barvu. Trojúhelníková podpěra mezi žlutými dveřmi a oknem se také zjevila znenadání (a-ha, to už tu je).
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.