Návrh soutěží na 2015

Založil peki, 19.10.2014, 08:52:14

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

peki

Jaké soutěže by jste chtěli v roce 2015?  Pokud má někdo zájem uspořádat=zorganizovat soutěž napište mi SZ.

Hardegon

V castle mohu opět něco vymyslet.

peki

Citace od: Hardegon kdy 19.10.2014, 09:19:14
V castle mohu opět něco vymyslet.

Ok, je to silná sekce s velkým počtem stavitelů. Domluvte se na konceptu, který umožní širší zapojení i nových stavitelů. Třeba 2 kategorie nebo různé velikosti atd. Zvážit jestli by se nedalo zakomponovat do nějakého společného projektu atd.

Martins

Ahoj,
chtěli bychom více podpořit projekt Micropolis. Soutěž by tedy byla super a s Togaranem bychom to dali dohromady. Myslím, že to splňuje i požadavky na zapojení širokého okruhu stavitelů. Podmínkou by pak mohla být i účast na výstavách v rámci společného města.

Jak jsem tak u microstavění pochopil, velkým problémem je materiál na to "podzemí". Soutěž bych tedy navrhoval dělat bez toho a ptám se, šlo by zajistit podporu v tomto smyslu? Tedy zajistit hromadu baseplatů, základních bricků (2x4), plates (4x8), technic bricks (1x4)... Stavitel by tak do Micropolisu dodal stavbu a podzemí by mohl dostat v rámci podpory. Šlo by něco takového?


peki

Citace od: Martins (xtitus) kdy 19.10.2014, 11:07:33
Jak jsem tak u microstavění pochopil, velkým problémem je materiál na to "podzemí". Soutěž bych tedy navrhoval dělat bez toho a ptám se, šlo by zajistit podporu v tomto smyslu? Tedy zajistit hromadu baseplatů, základních bricků (2x4), plates (4x8), technic bricks (1x4)... Stavitel by tak do Micropolisu dodal stavbu a podzemí by mohl dostat v rámci podpory. Šlo by něco takového?



V rámci programu podpory, je nabízen 'malý'  Lugbulk, s dodávkou před výstavou. To je cesta jak levněji nakoupit uvedené dílky. Jinak popis soutěže přesně odpovídá tomu co jsem měl na mysli. Tím neříkám že o jiné typy soutěží není zájem. Jde o to co by vás bavilo a současně se to dalo případně (ne povinně) ukázat na výstavě.

papluh

Čo tak súťaž alternatívnych modelov?
V rámci jednoduchosti a dostupnosti by bol minimálny počet obmedzení. Dal by som 2 kategórie
1.) Alterntívny set
- set musí mať primárny A model (nie doplnkové sady kociek, basic sety)
- horný limit kociek základného setu - napr 150ks
- možno obmedzenie rokov vydania/dostupnosti - napr 2013-2015 (to by mohlo podnietiť záujem LEGO Corp.  :) )

2.) Mash-up
- kombinácia 2 setov
- kaźdý set musí mať primárny A model (nie doplnkové sady kociek, basic sety)
- horný limit kociek každého setu - napr 100ks
- musí byť jasné, že sa jedná o dva sety (tj nevyzobem z menšieho len minifigov, nálepky, špeciálne kocky)
- možno obmedzenie rokov vydania/dostupnosti - napr 2013-2015

Hodnotenie: buď hlasovaním, alebo porotou (mal by som pár tipov a ich neúcasť by vyrovnala šance :) ) prípadne kombinácia

Základný set by mohol byť limitovaný len počtom kociek v originále, tak aby sa tam zmestili základné 3v1 Creatory a City sety.


Citace od: Martins (xtitus) kdy 19.10.2014, 11:07:33
...
Jak jsem tak u microstavění pochopil, velkým problémem je materiál na to "podzemí". Soutěž bych tedy navrhoval dělat bez toho a ptám se, šlo by zajistit podporu v tomto smyslu? Tedy zajistit hromadu baseplatů, základních bricků (2x4), plates (4x8), technic bricks (1x4)... Stavitel by tak do Micropolisu dodal stavbu a podzemí by mohl dostat v rámci podpory. Šlo by něco takového?
Ešte by som pridal čierne tiles na ceste a šedé na chodník, inu ak chceme nejakú uniformitu, bolo by to zadobré podporiť.

peki

Citace od: papluh kdy 19.10.2014, 12:37:56
Čo tak súťaž alternatívnych modelov?


To je dobrý nápad, ale taková soutěž se už začíná pomalu připravovat s.LP na LP2015

milanv

Já bych rád zopakoval soutěže vinět na společná témata - a prezentovat je vždy jako celek, tj. všichni zúčastnění souhlasí se zařazením do celku na výstavu/-y. Vždy by pak byl na výstavě společný (hlavní) popis, o co šlo, a pak u každého modelu vlastní popisek, jak to dotyčný pojal či pojala.

Na tématech bychom se dohodli, nějaké nápady už mám, třeba mé oblíbené Pohádky.
Pán na Žlutém hradě

Kuba

#8
Berte to zatím jenom jako nápad, ale

napadla mě soutěž s minifigurkama, kdy by se vylosovalo z předem určené série cca 6-7 minifigurek, a účastník soutěže by musel vymyslet stavbu (scénku) např. maximálně na 48x48 studu a zakombinovat do ní těch 6-7-8 minifigurek. Mohla by vzniknout celkem zajímavá díla. Kdy by všichni zúčastnění museli použít ty stejné minifigurky. Škála toho co stavět je vysoká, (karnevaly, maškarní bály, sny, silvestrovské párty, divadelní hry, filmovou sci-fi novinku, počítačovou hru, výstavu a podobně ). Bylo by např. zajímavé, jak by si stavitel v jednom díle poradil např. s plavčíkem a Hunem v jednom příběhu (scénce). Prezentace stavby by byla včetně krátkého příběhu, o co jde. Dokáži si i představit, že jako křoví by mohly být použity i běžné minifigurky bez role, nikterák nezasahující do děje, přece jen např. u průvodů, či divadla by bylo hloupé, kdyby se to dělo pro nikoho :)

Kdyby se tato díla poté sešly na jedné výstavě, mohli by návštěvníci zhlédnout jak skloubit úplně rozličné tematické minifigurky do jednoho díla. Tedy kreativitu vystavovatelů a rozdílné pohledy na věc.

Aby byla možnost účastnit se pro co nejvíce lidí, muselo by se zvolit buď z 12 či 11 série, tedy těch které jsou ještě poměrně hodně dostupné. Nebo počkat třeba na sérii 13 a soutěž pojmenovat jako vítání série 13 :D

peki

Citace od: milanv kdy 19.10.2014, 23:01:37
Já bych rád zopakoval soutěže vinět na společná témata - a prezentovat je vždy jako celek, tj. všichni zúčastnění
Na tématech bychom se dohodli, nějaké nápady už mám, třeba mé oblíbené Pohádky.

Jde o ty témata, ještě nám "zbývá" podzim  ;) čili spíše kam dál (přísloví, filmy, ......)

peki

Citace od: Jukuruku-Kuba kdy 20.10.2014, 13:12:20
Berte to zatím jenom jako nápad, ale

napadla mě soutěž s minifigurkama, kdy by se vylosovalo s předem určené série cca 6-7 minifigurek, a účastník soutěže by musel vymyslet stavbu (scénku) např. maximálně na 48x48 studu ............

zdá se mi to "složité" z pohledu vstupních předpokladů:
1) musím mít konkrétní figurky
2) aby to plnilo co popisuješ (samotný nápad není špatný) je zapotřebí větší plocha MOC, což bude nakonec slabina. 48 x48 studů věčina soutěžních staveb nedosáhne. V principu je možné dát do pravidel cokoliv, ale věcí druhou je kolik se přihlásí soutěžících.

MÍLA

Citace od: Jukuruku-Kuba kdy 20.10.2014, 13:12:20
Berte to zatím jenom jako nápad, ale
Bylo by např. zajímavé, jak by si stavitel v jednom díle poradil např. s plavčíkem a Hunem v jednom příběhu (scénce).

rozdělíme baseplate na dvě poloviny a uprostřed bude časová trhlina spojující plavečák a louku.  ;D

Kuba

Citace od: peki kdy 20.10.2014, 13:26:46
zdá se mi to "složité" z pohledu vstupních předpokladů:
1) musím mít konkrétní figurky
2) aby to plnilo co popisuješ (samotný nápad není špatný) je zapotřebí větší plocha MOC, což bude nakonec slabina. 48 x48 studů věčina soutěžních staveb nedosáhne. V principu je možné dát do pravidel cokoliv, ale věcí druhou je kolik se přihlásí soutěžících.

JJ 48x48 většina staveb nedosáhne, byl to jen příklad, jaký určit strop na rozlohu. klidně by se dalo volit max. 32x32. Máš ale pravdu v tom, jak zajistit rozumnou účast? Né každý minifigurky sbíra, nebo by byl jenom k vůli soutěže ochotný minifigurky koupit.

Citace od: peki kdy 20.10.2014, 13:26:46
čili spíše kam dál (přísloví, filmy, ......)

Ty filmy jsou taky dobrý nápad :)

Ondrej

Jelikož jsme československé fórum, tak bych byl pro model team výrobků z Československa od rádií po techniku. Filmy zní taky velice lákavě, byl bych pro znázornění scén nejlépe. Příklad bych viděl takhle, Mad Max co jsem viděl na flickru je dokonalej:

milanv

Citace od: peki kdy 20.10.2014, 13:16:44
Citace od: milanv kdy 19.10.2014, 23:01:37
Já bych rád zopakoval soutěže vinět na společná témata - a prezentovat je vždy jako celek, tj. všichni zúčastnění
Na tématech bychom se dohodli, nějaké nápady už mám, třeba mé oblíbené Pohádky.

Jde o ty témata, ještě nám "zbývá" podzim  ;) čili spíše kam dál (přísloví, filmy, ......)

Navrhoval jsem právě ty pohádky, ale jsem i pro filmy. Nadhodím to ve vinětářské sekci.

Co se pravidel zpracování týče, zatím váhám: dát volnou ruku je lákavé, vznikají pak i větší dílka a propracovaná. Ale zase jednotný formát má velkou výhodu pro vystavování. Vzpomínám na filmovou stěnu v Brně 2008 - u lidí měla velký ohlas.
Pán na Žlutém hradě

DarkDrago

Navrhoval bych soutěž v níž by každý měl do čehokoliv zakomponovat jeden "dílek". Tím dilkem by byl separátor. Je to poměrně častý dílek a jeho využití je docela široké...






Popřípadě využití motoru jako nemotoru (nefunkčně). Je to ptákovina, která nás napadla s Měchem ;D
Dračí páni s mocí ohně...

Togaran

Citace od: darkdrago kdy 22.10.2014, 19:48:42
Navrhoval bych soutěž v níž by každý měl do čehokoliv zakomponovat jeden "dílek". Tím dilkem by byl separátor. Je to poměrně častý dílek a jeho využití je docela široké...
Popřípadě využití motoru jako nemotoru (nefunkčně). Je to ptákovina, která nás napadla s Měchem ;D

Jojo, to už mě taky kdysi napadlo. Uvažoval jsem o tom, jak umístit co nejvíc skel nebo co nejvíc kol do jednoho modelu  ;D
Moje stavby: Brickshelf, Flickr

Tomik

Ještě mě napadá soutěž na téma "Reverse building" aneb postavte co nejvěrněji oficiální (přípradně i neoficiální) model podle několika fotek. Výborně to jde s Legem Technic - na Technicbricks už proběhlo několik kol této soutěže a je to vždy celkem výzva.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

tomaslambo

Citace od: Tomik kdy 24.10.2014, 15:09:40
Ještě mě napadá soutěž na téma "Reverse building" aneb postavte co nejvěrněji oficiální (přípradně i neoficiální) model podle několika fotek. Výborně to jde s Legem Technic - na Technicbricks už proběhlo několik kol této soutěže a je to vždy celkem výzva.
To bych bral. Soutěž s jasnými pravidly a nezálež na tom jaký je kdo stavitel, či jakou kdo má doma zásobu.

wolfram

Návrat minifiga domů /viněta-minifig se série/
Každý minifig, než se dostal do pytlíku, byl někde doma. Viněta by měla ukázat, jak to asi vypadalo.

Mr. Cube

Citace od: wolfram kdy 25.10.2014, 01:45:59
Návrat minifiga domů /viněta-minifig se série/
Každý minifig, než se dostal do pytlíku, byl někde doma. Viněta by měla ukázat, jak to asi vypadalo.

To zní dobře.

matka

Jo, i mně se ten nápad líbí.  Vlastně oba nápady s minifigama.
Paní na Žlutém hradě

papluh

Nápad na súťaž s možnosťou vystavovať, či skôr komunitný projekt na výstavu s motivaciou súťaže :)
Napadlo ma to pri obrázkoch komunitného projektu mrakodrapu na neviem už ktorej zahraničnej výstave. Ale keďže zastavať baseplate 16x32 chce dosť brickov a mrakodrapy nepatria k našej CZ-SK bežnej realite, tak po úprave predstavujem návrh na projekt :

Kódové meno "Panelák"

V princípe by šlo o alternatívu vignetty s pevne danými rozmermi a kompatibilitou pripájania a skladania na seba. V rámci panelákovej charakteristiky by bola definovaná základna jednotka s pevnými rozmermi stien a výberom jedného z 3 čiel (bez okien, iba okná, balkón) - ale ostatné by bolo možné, zmeniť farbu, prilepiť niečo na fasádu, alebo si spraviť záhradu na balkóne.
Tu je rýchly návrh, rozmery by mali postačovať ale treba ich overiť (je odvodený z rozmerov v modularoch):

Museli by byť určité obmedzenia na zachovanie pevnosti, napr 4-5 studov od rohu bez SNOTu, alebo "prebúrania sa k susedom".
Snaha je o to, aby konštručná jednotka bola čo najdostupnejšia/najlacnejšia - bežné 1xX bricky, plates a tiles plus aktuálne door a window frames. Toto by mohlo byť snáď možné zohnať aj z podpory od LEGO.
Teoreticky, pri správnej podpore (a dostatku muklov na tvorbu základnych jednotiek) je možné nechať scénky robiť aj návštevníkov, ľudia majú radi veľké projekty ;)

Súťaž by v tom prípade spočívala v čo najkreativnejšom vyplnení takéhoto priestoru. A kluďne to može byť domov CMF, či odkaz na hudbu/film,...

Ako test prikladám jednu virtuálnu scénku, snáď niektorí spoznajú SK skladbu z neskorých 80tych rokov ;)

DarkDrago

Řekl bych, že je to docela slušnej nápad. Stěny sousedních místností jsou řešeny dvojitou tloušťkou, ale co stěny ven. Budou řešeny tak, že se udělá jedna celistvá stěna jako fasáda pro všechny?? Pokud ano, tak by nebylo špatné ji udělat tak, aby tvořila přímo podpůrnou konstrukci a mohla se stavba vyhnat o dost výš než jen skládání přes sebe...

Navrhoval bych tedy udělat čtvercovou bytovku s vnitřním dvorem tak, aby tato stěna mohla podpírat stavbu tak půl metra vysokou, aby přes ni bylo vidět do dvorek a zdi a to i pro menší děti.

Pokud do toho můžu kecat, tak bych do pravidel stavby uvedl, že soutěžní místnosti musí mít předepsanou velikost, ale nesoutěžní můžou být veliké přes několik pokojů a to bez příček...

PS. v případě soutěže si zabírám Emetův pokoj >:D
Dračí páni s mocí ohně...

milanv

Perfektní nápad! Vŕta mi hlavou už několik měsíců, poté co jsem si vzpomněl, jaký úspěch měla podobná filmová zeď v Brně 2008. A panelák by byl to nejlepší - typicky československé prostředí, možnost skvělých scének ze života...
Jednoznačně podporuju!

Co se implementace týká, tak by se to mělo odvíjet od toho, jak má vypadat výsledek: má to být dům? Nebo pohled do něj (řez domem)? Nebo snaha o obojí?
Podle mě by totiž bohatě stačil ten řez a mít to jako "nástěnnou dekoraci". Pak bych volil o trochu větší základní jednotku, aby se do toho daly komponovat scénky lépe. A určitě jednořadé příčky mezi kójemi, aby to podpořilo interakci.
Pán na Žlutém hradě

papluh

#25
Ideálne si to predstavujem tak, že by to malo byť samonosné a pohľadné z oboch strán.  S tým, že návštevník uvidí najprv len priečelie, kde aspoň na niektorých jednotkách niečo na fasáde bude (satelit, prádlo, zelený balkón). S tým, že ked obide vitrínu tak uvidí dovnútra. Niečo ako LEGO City-Town sety, 3 steny pohľadové, zadná otvorená.

Preto si tiež myslím, že jednotky by mali byť ukladané len vedľa seba, bočnými stenami, tj 2D, nie do štvorca, atď. Niečo takéto, náčrt narýchlo zo zákl.jednotiek:


Samotný rozmer jednotky je vec dohody a testov. Je možné, že kvôli presvetlenosti či priestoru na scénky bude treba urobiť rozmer menej hlboký, či strop vyšší, atď.
Na druhú stranu, ak to má byť samonosné, nemože byť vzdialenosť nosných častí príliš veľká, inak podlaha o jednej plate bude málo.

Dvojité steny vzniknuté priložením dvoch jednotiek majú jednu vyhodu, dovoľujú každému použiť 3 steny na dekoráciu. A zlepšujú nosnosť, aj keď stým by sa asi dalo niečo robiť.

Myslím, že kompromisom by mohlo byť ak by definícia (prípadne aj súťaž) mala dve kategórie - "izba" (1 jednotka) a "byt" (2-3 jednotky) V druhom prípade by bolo možné časť stien vybúrať či nahradiť stĺpmi. Zas, chce to otestovať koľko to unesie... napr"


Zajtra nájdem svoje dve 5891ky (jediné Creatory ) a uvidím ako to vyzerá v skutočnosti.

Edit: ako som tak pozeral klip k songu k scénke s pôvodného príspevku tak ma napadlo, že čo tak tam namontovať funkčný paternoster (aj keď to zrovna panelákový vyťah nieje) ?  >:D

milanv

Výtah určitě! Páternoster nevím - mně by se moc líbil, ale tolik znalců originálního klipu asi není, spíš by to rušilo.

S dekoracemi stěn máš pravdu, ale právě proto budeš mít stejný problém na vnější fasádě. Ledaže bys ji dělal dvojitou...
Popravdě přemýšlím nad dvěma věcma:

1. má smysl ten venkovní prostor? Naplníme ho dostatečně akcí, vtípkama, stavebníma fintama, aby to opodstatnilo tu práci s tím?
    Ta nástěnná verze by byla jednodušší i technicky a nemusel bys kupovat tunu šedých kostek na vnější fasádu. Navíc by to chtělo stylově starou šedou  >:D
    Na druhou stranu je fakt, že pak ještě lépe vyzní, že je to panelák a někdo může udělat i klasické předzahrádky a nebo scénku na střeše...

2. co to udělat kromě soutěže taky jako vertikální dioráma, tj. byl by plán domu (představuju si každé patro: 2 místnosti, výtah, 2 místnosti - plus možná jedno z toho určené jako koupelna + záchod) a lidi by se vedoucímu projektu hlásili, co si zabírají?
    Tím bychom totiž udrželi systém paneláku (uniformita pater, návaznosti) a umožnili lepší spolupráci mezi autory. Např. spojené radiátory, aby do nich mohl někdo mlátit kladivem, když o patro výš někdo nahlas hraje na trumpetu, scénky s výtahem... :)
Pán na Žlutém hradě

milanv

#27
Jinak se ti omlouvám za tak obsáhlé rozbory - nic víc tím nemyslím než že ses mi neskutečně trefil a odšpuntoval jsi spooooustu nápadů, které na toto téma držím v hlavě :)

Ty scénky, co tam půjdou udělat... Nemůžu se dočkat :)

EDIT: Na ilustraci toho, jak ses mi trefil: předevčírem jsem si koupil DVDčko...
Pán na Žlutém hradě

papluh

v pohode, diskusia to snáď pomôže presadiť  ;D

Ja som to nemal nejak moc konkretizované, vlastne názov prípadnej súťaže ma napadol až pred chvílou "Doma"

Ja sa len obávam, že ak sa to moc obmedzí tak to už nebude o súťaži ale len o dioráme.
Otázka je ako vážne to chceme brať, či naozaj ako panelák vrátane reálnych scénok, rozvodov radiátorov, atď
Alebo na prízemí budú doma TMNT, na druhom replika Simpsons gauča a pod strechov pupkáč s pivom pred TV suší na skrini kostým Flasha ( napríklad )

Nemám potuchy koľko ľudí by sa bolo ochotných zapojiť do jednej či druhej verzie.

PS. teoreticky sa to može rozdeliť na dva vchody, či ľavú a pravú stranu ...

DarkDrago

#29
Určitě se bude dat čekat scénka ze space, pirate, castle, hobbit, pána prstenů, super hrdinů a spousta dalších, když se řekne, že jediné kritérium je velikost buněk, nebo velikost několika spojených buněk, ale ne téma na které musí být prostor zastavěný. V nejhorším popiskem "Barák filmových fandů" se to zakryje >:D



Přízemí a patro, dvě by možná nebylo špatné udělat jako nějaké obchůdky, nebo třeba i restaurace...


Jo a co se týče věcí procházejících skrz barák, tak bych řešil jen schodiště, které by jako jediné šlo od sklepa až po půdu, nějaké trubky bych do toho nemontoval...
Dračí páni s mocí ohně...