Trvanlivost lega

Založil berkshrund, 29.12.2009, 19:26:36

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

berkshrund

Nemá někdo představu, jak dlouho "vydrží" lego? Vzhledem k tomu, že se vyrábí již přes 50 let a dosud si nikdo (nebo ano? :) ) na první sety neztěžoval, bude to asi dlouhá doba. Přesto by mě zajímalo, do jakého kolena se bude má sbírka dědit 8)

Zda i za 50-100 let budou vnuci s úctou leštit skleněnou vitrínu s historickými lego modely...

Rhox

Čistě teoreticky to možné je, ABS plast se jen tak nerozloží...

otaznik

Citace od: Rhox kdy 29.12.2009, 19:35:52
Čistě teoreticky to možné je, ABS plast se jen tak nerozloží...
Nejde jen o rozložení, jde hlavně o zachování tvaru.

Sugarfree

Řekl bych, že maximálně tak nějaké kostičky krapet změní barvu, ale jinak bych to tipoval na dost dlouho...ostatně je to plast a ten něco vydrží a když nebude mít nějaký důvod nebude poníčen ani nijak jinak znehodnocen, tak musí vydržet ve vitríně vydržet dlouho ;)
LEGO TECHNIC ...it´s my style...

berkshrund

Jde tedy jen o to správně skladování, případně nevystavovat přímým slunečním paprskům?

Nedávno jsem třeba dostal krabici starého lega (90. léta). Jednotlivé kostky však vůbec nedržely pohromadě. Byly jako namydlené :) nebo to vypadalo, že se zmešily study. Lego bylo přitom skladováno v krabici v rozloženém stavu.

Marťas

Taky bych se potřeboval zeptat...Jde mi hlavně o technic. Převody jdou dost stuha. Podle mě je to způsobený prachem, ale ani oplachnutí nezabírá. Existuje na to nějaký olej? 

Rhox

Citace od: berkshrund kdy 29.12.2009, 19:55:06
Nedávno jsem třeba dostal krabici starého lega (90. léta). Jednotlivé kostky však vůbec nedržely pohromadě. Byly jako namydlené :) nebo to vypadalo, že se zmešily study. Lego bylo přitom skladováno v krabici v rozloženém stavu.
To je hodně zvláštní,mě prošly rukama sety ze 70tých let a všechno bylo v pořádku, Lego tvar nezměnilo. Leda,když prošlo peroxidem ;D

Sugarfree

Citace od: MartinVavrina kdy 29.12.2009, 20:19:17
Taky bych se potřeboval zeptat...Jde mi hlavně o technic. Převody jdou dost stuha. Podle mě je to způsobený prachem, ale ani oplachnutí nezabírá. Existuje na to nějaký olej? 
Jak můžou jít převody ztuha? Leda, že by byly špatně postaveny? ...olej na LEGO TECHNIC neexistuje!  ;) ...Já jsem se tedy nikdy s ničím takovým nesetkal... nemáš fotku těch převodů?
LEGO TECHNIC ...it´s my style...

Marťas

no fotku nemam...ale postavený je to dobře..Když to bylo nový, tak to fungovalo..Třeba ten buldozer na dálku..Všechno fungovalo bez problémů, po čase ale ta spojka víc a víc prokluzovala..No a teď už se mi radlice nezvedne..Tak co stim? Sem to i rozebral a dal sem novou..Furt je to stejný.

Sugarfree

Jaká spojka ti prokluzovala?

LEGO TECHNIC ...it´s my style...

Marťas

Asi vypadam jak blbec.. ;D To ozubený kolo s tim protáčivym středem..Nevim jak jinak to nazvat.. Já nejsem žádnej profik v těhle věcech..

Póža

Citace od: berkshrund kdy 29.12.2009, 19:26:36
Nemá někdo představu, jak dlouho "vydrží" lego? Vzhledem k tomu, že se vyrábí již přes 50 let a dosud si nikdo (nebo ano? :) ) na první sety neztěžoval, bude to asi dlouhá doba. Přesto by mě zajímalo, do jakého kolena se bude má sbírka dědit 8)

Zda i za 50-100 let budou vnuci s úctou leštit skleněnou vitrínu s historickými lego modely...

No většinou to bývá na obalu... já na jednom mám 8-14, takže asi tak :D:D

Woyta

#12
Myslí 24tooth clutch. Jestli prokluzuje, tak bude problem nejpíše dale. Často potkavám křive osy což bývá problém. Občas i nějake to zkřivené ozubene kolo. Prostě hledat kde to klade největší odpor.
"Blbí maj čas si pamatovat. Chytří musí vymýšlet." Jan Werich

Marťas

aha..., tak dík. Tohle řešení mě nenapadlo..

Sugarfree

Já jsem si taky myslel, že myslí tohle ozubené kolo ;) ...ale nefungoval mi peeron, tak jsem ho jsem nemohl dát na ukázku...zkontroloval jsi všechno ozubená kola a osy? například to malé osmi zubé kolo co se napojuje na to 24tooth clutch? ..s těmi ohnutými osy se taky občas setkávám :) možná i to je řešení..

tady je to kolo, peeron už funguje :)

LEGO TECHNIC ...it´s my style...

berkshrund

Jsem tu tedy jediný, kterému starší bricky drží hůř než ty nové??

Woyta

Nove jdou rozebirat hur, protoze nejsou vybehane.
Ale i 20 let stare kostky stale drzi pri sobe. I kdyz maji treba prasklinu ve stene.
"Blbí maj čas si pamatovat. Chytří musí vymýšlet." Jan Werich

xjankox

Nieje to úplne o trvanlivosti Lega, je to skôr o tom, čo Lego vydrží : kamarátovi sa stalo, že jednu kocku zjedol. Môžem prehlásiť, že prechod  tráviacim traktom  a pôsobenie  žalúdočných kyselín nijak neuberá  na kvalite  Lega a kocka  bola  aj po takejto ceste  na nerozoznanie od ostatných  ;D .
Ďakujem

Póža

Citace od: xjankox kdy 31.12.2009, 15:08:07
Nieje to úplne o trvanlivosti Lega, je to skôr o tom, čo Lego vydrží : kamarátovi sa stalo, že jednu kocku zjedol. Môžem prehlásiť, že prechod  tráviacim traktom  a pôsobenie  žalúdočných kyselín nijak neuberá  na kvalite  Lega a kocka  bola  aj po takejto ceste  na nerozoznanie od ostatných  ;D .

Akorát změnila barvu z Light Gray na Dark Brown :D

To já když jsem byl malej tak jsem ze zvědavosti spolkl lego pistolku:D

berkshrund

#19
Citace od: leggina kdy 06.01.2010, 02:12:08
Ale napriek tomu zub času - teda hlavne slnečné žiarenie spôsobilo zmenu farieb u niektorých (veď vieme-biele, šedé, modré, ale i žlté kocky).

Co se týče slunečního záření, vadí jen přímé nebo i rozptýlené? Tedy, zda ke změně barev dochází pouze, když mám lego např. u okna? Je pak lego dobré skladovat v místnosti bez oken? 

Já skladuji lego v Mars skřínkách, případně v krabicích Samla (Ikea) - obě varianty jsou průhledné. Může být průhlednost krabic, ve spojitosti se sluncem, na škodu?

xjankox

Ja by som povedal, že  aj rozptýlené svetlo robí istú paseku.  Môj posledný set , keď mi lego kupovala ešte mama na sviatky a tak, bol zo série Exploriens.  Všetky legá, ktoré som dovtedy mal boli raz poskladané a vystavené, nikdy nie na priamom Slnku. Keď som sa prednedávnom  začal o Lego opäť zaujímať , tak som pozrel tie svoje  Lego sety a naozaj, niektoré dieliky mi zožltli.  Hlavne teda biela , tam to vidno samozrejme najviac, no niektorým nič nieje. Napríklad tie space kolesá bielej farby sú snehovo biele, krásne, ale tie sú akoby z troška iného materiálu, ako kocky ( séria ICE Planet  2002 ). Ale ako vravím, aj u klasickch kociek to je tak, že jednu mám zožltnutú a hneď vedľajšia je krásna biela, ako nová. Zatiaľ to nejak neriešim, budem musieť zohnať  poličku s reflexným sklom ( chráni fotky proti vyblednutiu ), dúfam, že ochráni aj Lego proti zažltnutiu, potom prejdem všetky diely, všetko rozoberiem, vyčistím a prebielim a šup s tým do poličky .
Takúto revíziu si plánujem potom robiť tak raz za 5 rokov, myslím, že by to mohlo stačiť.
Ďakujem

tuvok07

#21
Mám tady starý pajďuláky, u kterejch jediný problém je, že se jim úplně smazaly obličeje a mají "vyčochtaný" ruce. Další mají prasklé boky, ale tenhle problém je paradoxně víc u novějších minifigů.
BTW jak tohle řešíte? Ty ruce se snažím řešit výměnou, často se to pak spraví.
U kostek rozdíly nevidím, až sem tam na nějakou prasklinu :)
Mám tuhle policejní stanici
http://lego.wikia.com/wiki/6386_Police_Command_Base
Jen jedna přilba má dole prasklý spodek (šlápla na ní neteř) ostatní OK.
Policajtům ale zcela zmizely detaily uniforem a skoro zcela zmizely obličeje. Možná je to i tím, že jsem si s tím hrál (dostal jsem to jako malej) a figurky dostávaly zabrat. Přesto ale rozdíly např. u bílých kostek nevidím.

Hardegon

Citace od: tuvok07 kdy 06.01.2010, 11:33:37
Mám tady starý pajďuláky, u kterejch jediný problém je, že se jim úplně smazaly obličeje a mají "vyčochtaný" ruce. Další mají prasklé boky, ale tenhle problém je paradoxně víc u novějších minifigů.
BTW jak tohle řešíte? Ty ruce se snažím řešit výměnou, často se to pak spraví.
U kostek rozdíly nevidím, až sem tam na nějakou prasklinu :)

Takové poškození "pajďuláků" je asi jen zacházenním. "Vyčochtaný" ruce mají jen ti, kteří jsou u mě přes 10 let a staly se obětí nevinné dětské zábavy. Ale ostatní v bezproblémovém stavu a stále kvalitní.

tuvok07

#23
Jj, upravil jsem to s dodatkem, že panáci dostali zabrat.
Ale že mi pak rupl i takový Palpatin, kkterého jsem měl spíš na trůně než v akci, zatímco Vader je v pohodě, to mi hlava nebere,
Možná vstávání z trůnu taky dělalo dost zátěže (u nových panáků jdou nohy docela ztuha)

tuvok07

#24
Imperátora mám odsud
http://lego.wikia.com/wiki/File:7200_7201.jpg
Ruplý je i oficír ač jsem na něj dával sakra bacha a jen stál a chodil.
Nutno říct, že narozdíl od starších leg to zatím na funkčnost minifigů nemá moc vliv.

Villa Legina

#25
To je úplne normálne, u panáčikov to zotretie-zošúchanie tváričiek prípadne potlače na torze. Tam najviac škodí priamy kontakt s prstami, ktoré sú MASTNÉ, a to sa často vidí u detí, ktoré popri hraní zároveň jedia -čokoládu,sladkosti a podobne. Moja dcérka sa preto môjho Lega ani nedotkne (nebojte sa - má dosť svojho)  ;)
A ešte čosi: ak by sme mali ísť úplne do detailov nielen slnečné žiarenie, ale i prirodzená, hoci veľmi veľmi pomalá je tam i oxidácia, a iné chemické deje, ktoré nemusíme spôsobovať priamo my. Obyčajný kontakt so vzduchom, kyslíkom pôsobí nie len na kovy ako to väčšinou poznáme ale i na plasty, teda i Lego.

tuvok07

A ty prsty jsou často i zpocené - pot je vůbec agresivní.
Já měl lego prioritně na hraní :) Takže to dle toho vypadá :D Teď je to pěkně vidět, u novějších minifigů, se kterými si už moc nehrál ani synovec, je zachovaný každý detail, byť časem bledne vše. Totéž i méně "ojetí" starší.
K tomu připočteme časté výměny hlaviček a je to.
Setřené obličeje jsem nahrazoval fixami, takže jsem měl postupoem času už hezkých pár ufo vetřelců.

otaznik

Já jsem byl na LEGO vždycky opatrný, a i když jsem si s ním jako dítě hrál každý den, tak žádné potisky jsem setřené nikdy neměl. Ale i tak se díly nevyhnuly několika kousnutím, ohnutím, prasknutím apod.

V současné době vše prasklé a setřené bez milosti vyhazuji a nahrazuji bezvadným dílem.

tuvok07

Já byl taky opatrný. Možná záleží i na délce. Nevím jak dlouho mám třeba tu policejní stanici, ale minimálně od devadesátého určitě.
Rytíři taky ještě mají potisky, falcon i lev, jen u lvího panoše se kroužková zbroj setřela, přitom u jeho modře oděného kolegy je stále patrná každá šupinka brnění.

Villa Legina

Presne tak, záleží na prístupe k veci a starostlivosti.