Mali by nové limitované edície zo 70 tych a 80 tych rokov úspech ?

Založil Villa Legina, 13.12.2009, 00:26:58

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Villa Legina

Čo myslíte, ak by LEGO ponúklo na trh nové limitované edície svojich starších populárnych produktov zo 70 tych a 80 tych rokov, mali by tieto (komerčný) úspech?

Iné firmy ako Playmobil alebo Mattel takéto niečo robia, Playmobil uviedol limitovanú edíciu (nielen) pre zberateľov populárnej záchranárskej helikoptéry ako i konský záprah s kočom, v starom dobrom pôvodnom nesofistikovanom designe. Takisto i Mattel uvádza zberateľské kolekcie, Barbie v pôvodnom prevedení z 50 tych 60 tych a 70 tych rokov.

Ja sa pýtam prečo Lego takéto niečo nerobí? Nepoznám politiku spoločnosti, ani technické možnosti výroby na znovuuvedenie setov. Žeby nebol priaznivý výsledok prieskumu trhu, ktorý si určite dávajú robiť?

Zdieľate i Vy názor, že znovuuvedenie starších, v minulosti populárnych setov by bolo prínosom, alebo naopak by mohlo Legu poškodiť, žeby sa napr. odklonil záujem mladších kupujúcich a ste názoru, že Lego má prinášať stále niečo nové a nevracať sa späť?

Záujem o Lego sety zo 70 tych rokov je v zahraničí masívny, ceny na aukciách sú často veľmi vysoké, pričom kvalita (logicky-zub času) je často slabá. O výnimkách ako sú originálne, pomaly nerozbalené (z tých čias!) sety ani nehovorím, a ani o ich cene. A originálne stickery? Často chýbajú a už vonkoncom ich nezoženiete (a ak tak v závratnej cene).

Ak sa tu nájde nejaký insider, ktorý vidí do Lego-továrne, budem rada, ak prezradí, prečo je realita taká aká je.




Colonel32

Reedice nebudou, na 98%

Nedá se udělat věrná kopie setu, nejsou barvy, nejsou formy. Nový set bude vždy jen laciná kopie. Viz konstelace a headlighty místo žlutých oken 1x1x1.

Villa Legina

Ja si skôr myslím, že nie je vôľa. Pri dnešnom pokroku a technológiách...

Woyta

Citace od: Colonel32 kdy 13.12.2009, 01:00:12
Reedice nebudou, na 98%

Nedá se udělat věrná kopie setu, nejsou barvy, nejsou formy. Nový set bude vždy jen laciná kopie. Viz konstelace a headlighty místo žlutých oken 1x1x1.
Formy jsou nekde uskladneny ale mohou byt ve spatnem stavu. Ale 3dscan je uz dost pokrocily a po vyhlazeni scanu a vyrobeni nove formy (pri tehle velikosti dilu nebudou moc drahe).
"Blbí maj čas si pamatovat. Chytří musí vymýšlet." Jan Werich

Colonel32

Jak na co. Třeba o formách na monorail nám stále tvrdí, že byly zničeny.

Ale i kdyby ty formy byly, ze strany TLC logicky není zájem znova vyrábět díly, které jsou považovány za překonané, kór kvůli jedinému setu.

Legendy přece byly, a příliš se neosvědčily.

Villa Legina

Veď o to ide.
Či je politika Lega taká, že vyrábať len to, čo sa masovo osvedčuje, alebo vychádzať v ústrety aj menšinovému dopytu (ktorý existuje!).

Ja chápem princíp ekonomiky, ale mnoho firiem vychádza svojim zákazníkom v ústrety. Môžem argumentovať len tým čo poznám a s čím mám osobnú skúsenosť: napríklad poisťovne aby splnili požiadavku trhu a mali široký záber ponúkajú poistné produkty a služby, ktoré sú v podstate pre ne  nerentabilné ak nie mierne stratové. Tieto sú ale plne vykryté inými službami, ktoré ponúkajú a ktoré rentabilné až vysoko ziskové sú. A zákazníci i poistné domy sú spokojné.

Mattelova Barbie opticky aj čo do funkčnosti a prevedenia z 50 tych a 60 tych rokov bola dávno prekonaná, a predsa ju Mattel ponúka v sérii zberateľských kolekcií (nie lacno-ale aspoň ponúka)

Pokiaľ ide o Lego a jeho výrobcu , mne takéto niečo v súčasnosti definitívne chýba.

xjankox

Napríklad v roku 2003 urobilo lego model 10021 ( USS Constelation ) , bola to reedícia setu 398  z roku 1978. neviem, či bolo viacero takýchto reedícií aj  iných setov.  http://brickset.com/detail/?Set=10021-1
Ďakujem

otaznik

Citace od: xjankox kdy 13.12.2009, 16:41:20
Napríklad v roku 2003 urobilo lego model 10021 ( USS Constelation ) , bola to reedícia setu 398  z roku 1978. neviem, či bolo viacero takýchto reedícií aj  iných setov.  http://brickset.com/detail/?Set=10021-1
Legend bylo více.

otaznik

Plus bylo ještě dvakrát vydané:

Fort Legoredo - 6769 a 6762
Gas N' Wash Express - 6397 a 6472
Pneumatic Crane Truck - 8460 a 8438

a dokonce třikrát
Pneumatic Front End Loader - 8459 a 8464 a 8439

a možná jsem na něco zapomněl...

Ondra

Já se domnívám že neúspěch legend setů byl způsoben mnoha faktory.

1.)Špatný výběr setů-Ne každý je opravdu ten nej co může daná sekce nabídnout.
2.)Špatná doba-Nedomnívám se že začátek 21. století byl těmto speciálům nakloněn jako dnes.
3.)V té době byla malá informovanost o legu, takže málokdo věděl o těchto setech.

otaznik

Citace od: Ondra kdy 13.12.2009, 22:07:27
Já se domnívám že neúspěch legend setů byl způsoben mnoha faktory.

1.)Špatný výběr setů-Ne každý je opravdu ten nej co může daná sekce nabídnout.
2.)Špatná doba-Nedomnívám se že začátek 21. století byl těmto speciálům nakloněn jako dnes.
3.)V té době byla malá informovanost o legu, takže málokdo věděl o těchto setech.
S tím se dá souhlasit, Legend sety se prodávaly stejně jako sety normální, takže to pro TLC asi ztratilo význam.

Colonel32

Myslím, že ultimativní sety jako Cafe Corner, Medieval market, nebo nová loď jsou mnohem lepší volbou, než jakékoli pokusy o reedice.

Cenu sběratelé vyhánějí právě proto, že těch setů je málo. I kdyby, nedejbože, udělali ty sety 100% věrné, tak to zase silně srazí sběratelskou cenu těch, se kterými se teď obchoduje.

Zoufalec

Citace od: otaznik kdy 13.12.2009, 22:04:44
...a možná jsem na něco zapomněl...

Na mé oblíbené System letiště 6597, které bylo později vydané pod hlavičkou City a číslem 10159.

otaznik

Citace od: Zoufalec kdy 13.12.2009, 22:37:59
Na mé oblíbené System letiště 6597, které bylo později vydané pod hlavičkou City a číslem 10159.
Jasně, jsem hlava děravá.  :D

otaznik

Citace od: Colonel32 kdy 13.12.2009, 22:33:18
Cenu sběratelé vyhánějí právě proto, že těch setů je málo. I kdyby, nedejbože, udělali ty sety 100% věrné, tak to zase silně srazí sběratelskou cenu těch, se kterými se teď obchoduje.
Cenu to nesrazí, toho bych se nebál - nestalo se tomu tak ani u setů, které byly vzory pro Legends.

Colonel32

Citace od: otaznik kdy 13.12.2009, 22:47:19
Cenu to nesrazí, toho bych se nebál - nestalo se tomu tak ani u setů, které byly vzory pro Legends.

Udělat v dnešní době přesnou reedici armor shopu, a prodávat ho za 15 dolarů, tak se crusader vlajka a černej shortsword přestanou prodávat 12 dolarů za kus, to mi věř.

otaznik

Citace od: Colonel32 kdy 13.12.2009, 22:52:57
Udělat v dnešní době přesnou reedici armor shopu, a prodávat ho za 15 dolarů, tak se crusader vlajka a černej shortsword přestanou prodávat 12 dolarů za kus, to mi věř.
Jenomže vtip je v tom, že ten meč by byl gumovější a vlajka by měla kapánek jiný potisk, to zas věř ty mně.

Colonel32

Citace od: otaznik kdy 13.12.2009, 22:57:59
Jenomže vtip je v tom, že ten meč by byl gumovější a vlajka by měla kapánek jiný potisk, to zas věř ty mně.

No a pak by to nebyla věrná reedice, ale "něco jako".
Stejně se bavíme hrochovatě (hipoteticky), protože stará šedá není a nebude.

Woyta

Zapominas na jednu vec. A to je vyvoj materialu a technologii.
Proto to nebude presna kopie.
"Blbí maj čas si pamatovat. Chytří musí vymýšlet." Jan Werich

Villa Legina

Citace
Citace
Udělat v dnešní době přesnou reedici armor shopu, a prodávat ho za 15 dolarů, tak se crusader vlajka a černej shortsword přestanou prodávat 12 dolarů za kus, to mi věř.
Jenomže vtip je v tom, že ten meč by byl gumovější a vlajka by měla kapánek jiný potisk, to zas věř ty mně.
Ale no, nie každý je až taký detailista, pokiaľ je to pravé Lego...

Valentin Dobrotivý

Pokud hovoříte o reedicích a původních formách, tak je potřeba říci následující:

Existuje několik techniologických postupů, jak vyrobit plastovou kostku. Protože Lego jede v obrovských sériích a zakládá si na kvalitě, tak lisuje z tzv. kovových forem. Taková forma vydrží hodně cyklů (více než třeba pokovená), výlisky, které z ní padají jsou kvalitnější co do ostrosti detailů, ale je také několikanásobně dražší. PO určitém počtu lisovacích cyklů (tedy po výrobě X kostek) ta forma prostě fyzicky odejde, nelze ji dál používat. Proto celkem věřím, že třeba monoraily nejde nyní lisovat.

vyrobit formu, která by odpovídala tvaru dílů ze 70. a 80. let (třeba light clipy, horizontal clipy, helmy atd.) by tedy bylo velmi finančně náročné a proto osobně nevěřím tomu, že by Lego někdy vydalo přesné reedice setů ze zmiňovaného období.

Jednoduše - finanční náročnost takového projektu neodpovídá reálné poptávce na trhu (sběratelů není na světě tolik, aby svými platbami za extra sety pokryli náklady).

Villa Legina

Ale pozrite si trebárs zberateľskú edíciu Barbie od Mattela. Dal si námahu a vyrobil presnú kópiu Barbie z 50 rokov (hoci táto tvárička je už dávno nemoderná a prekonaná) a je atraktívna len pre zberateľov. Úspešný podnik (dľa mojej skromnej mienky) , by sa mal snažiť vychádzať v ústrety aj menšinovému dopytu (aj keď takáto sekcia nemusí byť priamo zisková), robí to kvôli dobrému image. Takéto činnosti firmy finančne pokryjú z iných úspešných aktivít. Ale zdá sa, že Lego si robí vlastnú politiku. Ako príklad uvediem ešte niečo: pozrite si napríklad trebárs taký Lego strom - nie ten obyčajný v dvoch veľkostiach, ale ten veľký tzv. Cyprus (Cypress) - ako sa ťažko zháňa a ako draho. Už len tento cyprus keby Lego oficiálne ponúkal v svojom shope by šiel podľa mňa totálne na odbyt.

Siegnord

  Já si myslím, že LEGO má už nákladů dost a u mě má image 10/10 i bez reedicí. Za sebe mohu říct, že jsem si objednal na S&H 3x set 10193. Zaplatil jsem. Došel mi pouze 1 set s vysvětlením, že 2 zbývající nejsou na skladě a jakmile budou, tak mi je obratem pošlou. Za necelý měsíc jsem se jim ozval, že mi ty zbývající sety nedošly.
  Dostalo se mi odpovědi, že ty 2 sety odeslali. Neví, kde jsou, a ani DHL to neví. Zásilku tedy považují za ztracenou a hned mi posílají další 2 sety. Do týdne jsem je měl doma.
  Takhle podle mě jedná seriózní firma. Chyba se může stát každému. Důležité je, jak se firma k problému postaví. A www.lego.com si mě už párkrát získalo.

Hardegon

Citace od: Siegnord kdy 15.12.2009, 20:51:22
  Já si myslím, že LEGO má už nákladů dost a u mě má image 10/10 i bez reedicí. Za sebe mohu říct, že jsem si objednal na S&H 3x set 10193. Zaplatil jsem. Došel mi pouze 1 set s vysvětlením, že 2 zbývající nejsou na skladě a jakmile budou, tak mi je obratem pošlou. Za necelý měsíc jsem se jim ozval, že mi ty zbývající sety nedošly.
  Dostalo se mi odpovědi, že ty 2 sety odeslali. Neví, kde jsou, a ani DHL to neví. Zásilku tedy považují za ztracenou a hned mi posílají další 2 sety. Do týdne jsem je měl doma.
  Takhle podle mě jedná seriózní firma. Chyba se může stát každému. Důležité je, jak se firma k problému postaví. A www.lego.com si mě už párkrát získalo.

A kolik jich nakonec máš? 3 nebo se ty další 2 najednou někde objevily?  >:D

Co se týče reedic, snad i lepší je vydat novou řadu na to stejné téma. S Castle, městem a různými Space to funguje bez přestání. Tuten rok se vrátili krásní piráti.

Siegnord

Citace od: Hardegon kdy 15.12.2009, 21:05:45
A kolik jich nakonec máš? 3 nebo se ty další 2 najednou někde objevily?  >:D

  Jednu.  8) Jedna byla pro bratra na tyto Vánoce a druhá pro kamaráda ( Drakyr ). Ty dvě se nikde neobjevily. Ale kdyby ano, tak bych se 'Legu' ozval a poslal jim to zpět. Už tak mají kvůli mě velké ztráty.

Villa Legina

Áno, ľahko je hovoriť  tým, ktorí sety zo 70 rokov a 80 rokov nezbierajú.

Valentin Dobrotivý

No...já ty starý sety sbírám. Něco mi zbylo z dětství a hromadu setů jsem koupil v posledních několika letech.

I přesto Lego chápu - nějaký strom by si možná koupilo v Čechách 20 lidí, po celém světě třeba 10.000 lidí, ale aby se výroba formy zaplatila, tak se jich musí prodat 150.000 kusů..a to jsou jenom náklady na formu, není započítáno vše okolo.

POdívejte se třeba na letošní sety s rádoby vintage minifigy - Classic Spaceový minifig má novou helmu, protože výroba forem, ze kterých by bylo možné lisovat ten starý typ, by byla příliš drahá.

Jednoduše - nejde o pohrdání sběrateli, ani o nátlak majitelů vintage setů. Jde o velmi jednoduchou finanční rovnici.

Navíc je potřeba si uvědomit, že když já sám něco chci a znám ještě 5 lidí, kteří chtějí ten samý set, tak to ještě neznamená, že lidí se stejným přáním  běhá po světě dalších deset tisíc....

otaznik

Citace od: Valentin Dobrotivý kdy 16.12.2009, 07:35:15
POdívejte se třeba na letošní sety s rádoby vintage minifigy - Classic Spaceový minifig má novou helmu, protože výroba forem, ze kterých by bylo možné lisovat ten starý typ, by byla příliš drahá.
A těch "záměn" je tam více - barva dlaní, hlava měla samozřejmě solid stud, torso nemělo vnitřní "žebra"...

Villa Legina

Áno to je možné, že je to tak. Ale pozrite sa napríklad na aktivity o ktorých bolo Lego presvedčené, že to bude úžasné a nebolo.

Veci ako Clikits, Bionicle, rôzne iné hong-kongské príšery, čo stáli Lego akurát more nákladov za poplatky na autorské práva, nehovoriac o Lego wear, tieto aktivity sa na míle vzďaľovali od pôvodnej myšlienky robiť hračky. A predsa to manažéri vtedy presadili, však aj ich potom vyrazili. (Toto som mala na mysli - toto boli oveľa riskantnejšie veci, než by bola bývala realizácia reedícií- môj názor)

Vďaka takýmto veciam sa po roku 2000 Lego po prvý raz svojej histórie dostalo do červených čísel. Ale dostalo sa z toho.

Oni veľmi dobre vedia, ako ich držia ZBERATELIA, hlavne STAR WARS.

Teraz skúšajú hlavne na anglosaských a nemeckých trhoch Lego spoločenské hry, (pretože podľa prieskumov hlavne tieto národy, hlavne Nemci majú veľkú afinitu k spoločenským hrám) Tieto sú umiestnené v obchodoch nie v regáloch v sekcii Lego, ale v regáloch so stolovými hrami ako Monopoly, človeče nezlob se a pod. Trh s Legom drží Amerika, Nemecko a v posledných rokoch narastá trh v bývalých východných krajinách.

otaznik

Citace od: leggina kdy 16.12.2009, 22:41:41
Áno to je možné, že je to tak. Ale pozrite sa napríklad na aktivity o ktorých bolo Lego presvedčené, že to bude úžasné a nebolo.

Veci ako Clikits, Bionicle,
To se pleteš, Bionicle ve velmi komerčně úspěšná řada. A o to tu jde až na prvním místě, ne?