Žloutnutí kostek

Založil otaznik, 17.02.2005, 09:44:03

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 3 Hosté prohlíží toto téma.

otaznik

Chtěl bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s čištěním zažloutlých dílů? Dá se to vůbec nějak odstranit nebo se prostě bílá barva díky vnějším vlivům přeměnila na žlutou a už se s tím nedá nic dělat?

Aki

Já tedy na nic nepřišel, ale nejde jenom o bílou. Mám několik šedých kostech, ze kterých je nyní pěkná vybledlá žlutá.  :-\
Ale myslím si, že s tím už nepůjde udělat vůbec nic.  :'(

Maci

Citacese prostě bílá barva díky vnějším vlivům přeměnila na žlutou a už se s tím nedá nic dělat?
Přesně tak. Je to způsobeno vlivem oxidačních činidel na dusík v tom nitrilu co je složkou ABS plastu. Produkty oxidace dusíkatých látek jdou obvykle do žluta, při silné oxidaci až do hněda. Nedá se s tím dělat absolutně nic. :'( Není to zabarvení na povrchu, ale celková změna vlastností materiálu. Prostě ten plast stárne. Dá se tomu pouze předcházet. Hlavně nevystrkovat kostky na přímé denní světlo ( kvůli UV záření ) a nekoupat v čistících prostředcích co obsahují oxidační činidla. Jinak ale musím říct, že ten plast lego kostek je extrémně odolný vůči stárnutí, asi nejlepší jaký znám. Musí tam přidávat určitě nějaké tajné antioxidanty proti blednutí a stárnutí. ( tím se tak namazat, to bych byla "krásnější než dříve" :) :D ;D )

Jindroush

Stačí, když se 'namaže' protistrana, ne?  >:D
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

otaznik

Citace od: Maci kdy 17.02.2005, 10:32:48
Přesně tak. Je to způsobeno vlivem oxidačních činidel na dusík v tom nitrilu co je složkou ABS plastu. Produkty oxidace dusíkatých látek jdou obvykle do žluta, při silné oxidaci až do hněda. Nedá se s tím dělat absolutně nic. :'( Není to zabarvení na povrchu, ale celková změna vlastností materiálu. Prostě ten plast stárne. Dá se tomu pouze předcházet. Hlavně nevystrkovat kostky na přímé denní světlo ( kvůli UV záření ) a nekoupat v čistících prostředcích co obsahují oxidační činidla. Jinak ale musím říct, že ten plast lego kostek je extrémně odolný vůči stárnutí, asi nejlepší jaký znám. Musí tam přidávat určitě nějaké tajné antioxidanty proti blednutí a stárnutí. ( tím se tak namazat, to bych byla "krásnější než dříve" :) :D ;D )

Díky za info, kostky budu muset oplakat a koupit místo nich opravdu bílé...

Micho

Maci, možno by bolo super urobiť taký stučný návod na ošetrovanie a staroslivosť o kocky resp. pod nejakým podobným vhodným názvom. Zhrnuli by sa v ňom všetky tie základné veci na túto tému, čo boli na fóre, prípadne doplnili a umiestnilo by sa to niekde (Jindrousch by už miesto našiel), kde by to bolo na očiach.

Sú to celkom zaujímavé veci a je dobre o nich vedieť.

Jindroush

A nekouřit! (představuju si Vidiek jak zpívají 'Fajčenie škodí Léééégúúú'  >:D)
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Micho

S tým sice ja nemám problém, ale viem si predstaviť  niekoho v hustom cigaretovom dyme stavajúceho kocky ... Dúfam, že by apoň ohorky nezhášal na kostičkách. ;D

Colonel32

vlastne to o tom koureni se vi.... vzdyt na eBayi lidi sve vyrobky casto chvali slovy: Comes from a pet and smoke free house (pochazi z domu, kde se nechovali zvirata a nekourilo)

jinak, cca 10 let zpatky davali na ct reklamu, na ktere si otec hraje s legem, maji tam rychlik 7745 a starej prejezd (co si matne pamatuju) a otec ma v ruce zapalenou cigaretu... a pak rekli, ze je to spatne....  ja myslel, ze je to kvuli detem, a ono to bylo kvuli legu ;-)))

rdk

Vážení,
Já dosáhl úspěchu při bělění zažloutlých kostek v SAVU - takové to chlorové na bělení při praní.

Dal jsem neředěné SAVO do sklenice, nasypal zažloutlé kostky a po 14-denním namáčení byly výrazně bělejší než před tím. (Pokud bych měl trpělivost nechat je tam dýl, tak by možná zbělely ještě víc.) Pak už je jen stačí umýt pod tekoucí vodou. Kostkám se nestalo absolutně nic.

Bělil jsem POUZE čistě bílé kostky - četl jsem na lugnetu, že jiným barvám to nědělá dobře.

Doporučuju vyzkoušet - fakt to funguje!

Jindroush

To s těma zvířatama ale není kvůli jejich negativnímu vlivu na kostky, ale kvůli alergickejm lidem. My, vlastníci zvěře (popř. vlastněni zvěří) víme, že ty chlupy jsou opravdu všude a kór na LEGO se lepěj jako magnet.

Takže varuju každýho, kdo se mnou chce kšeftovat - je to z nekuřáckýho, ale zachlupenýho domova  ;D
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

otaznik

Citace od: rdk kdy 17.02.2005, 13:28:29
Vážení,
Já dosáhl úspěchu při bělění zažloutlých kostek v SAVU - takové to chlorové na bělení při praní.

Dal jsem neředěné SAVO do sklenice, nasypal zažloutlé kostky a po 14-denním namáčení byly výrazně bělejší než před tím. (Pokud bych měl trpělivost nechat je tam dýl, tak by možná zbělely ještě víc.) Pak už je jen stačí umýt pod tekoucí vodou. Kostkám se nestalo absolutně nic.

Bělil jsem POUZE čistě bílé kostky - četl jsem na lugnetu, že jiným barvám to nědělá dobře.

Doporučuju vyzkoušet - fakt to funguje!

Paráda, SAVO mě taky napadlo, o víkendu to otestuju. Ale čekat 14 dní? Zkusím ten proces nějak urychlit :-)

rdk

Citace od: otaznik kdy 17.02.2005, 13:33:52
Paráda, SAVO mě taky napadlo, o víkendu to otestuju. Ale čekat 14 dní? Zkusím ten proces nějak urychlit :-)

Snad leda povařit, ale to sem nezkoušel ...

;D ;D ;D

chadzi

diky za tip, zkusim to. Moje stary bily kostky jsou fakt huste zazloutly, hlavne taky z cigaret... Jen nevim kde v Rumunsku sezenu SAVO  ::)

gca

tak místo SAVO použiješ jiný dezinfekční úklidový prostředek na bázi chlóru

Maci

#15
To Savo produkuje volnej atom kyslíku. Asi takhle NaClO=NaCl + O
Přeloženo do srozumitelnoštiny : chlornan sodný se rozkládá na sůl a atom kyslíku. Ten bělí. Ale oxiduje. Ani na bílé kostky bych ho nelila. Kromě bělení taky narušuje vazby v tom plastu a ten ztrácí plasticitu a křehne. Takže se může stát, že se kostka koupaná v Savu snadno rozlomí. Přesto, že to vím, nalila jsem jednou Savo v záchvatu pořádkumilovnosti na flek na béžovém koberci. :-[ Už ho nemám, ale byl pak pomerančový. ;D Na barevné kostky nikdy, leda snad jako desinfekci v super zředěném stavu. ( 1: 20)
Jinak co se týká kostek a chlupů, to je taky můj problém. Asi se kostky nabíjí stejně  jako ebonit a pak se na ně lepí chlupy a ostatní bordel.
Na fotce je třídění šuplíku s minifigy a "příslušenstvím".

otaznik

Citace od: Maci kdy 17.02.2005, 14:56:40
To Savo produkuje volnej atom kyslíku. Asi takhle NaClO=NaCl + O
Přeloženo do srozumitelnoštiny : chlornan sodný se rozkládá na sůl a atom kyslíku. Ten bělí. Ale oxiduje. Ani na bílé kostky bych ho nelila. Kromě bělení taky narušuje vazby v tom plastu a ten ztrácí plasticu a křehne. Takže se může stát, že se kostka koupaná v Savu snadno rozlomí. Přesto, že to vím, nalila jsem jednou Savo v záchvatu pořádkumilovnosti na flek na béžovém koberci. :-[ Už ho nemám, ale byl pak pomerančový. ;D Na barevné kostky nikdy, leda snad jako desinfekci v super zředěném stavu. ( 1: 20)
Jinak co se týká kostek a chlupů, to je taky můj problém. Asi se kostky nabíjí stejně  jako ebonit a pak se na ně lepí chlupy a ostatní bordel.
Na fotce je třídění šuplíku s minifigy a "příslušenstvím".

Zkusím jednu bílou kostku v roztoku SAVA 1:5 a uvidíme co to udělá. Jak dlouho to mám nechat působit a jak proces urychlit?

Colonel32

varit bych to rozhodne nezkousel... prece jenom, je to jen plast, a ten nema moc vysokou teplotu tani...

rdk

S tím vařením to byla samozřejmě sranda  8)

Savo neředit, fakt to těm kostkám nic neudělá. Na pokus doporučuju vzít dvě stejně zažloutlé kostky, jednu hodit do sava a podle druhé půjde poznat, jak to zbělelo.

Urychlit to podle mě nijak nejde... :(

otaznik

Netušíte jestli bílé kostky žloutnou JENOM na slunci nebo i když jsou ve stínu? IMHO jenom na přímém světle (nejsou žluté všude, ale většinou jen na jedné straně), ale raději se zeptám :-)

Jindroush

Žloutnou účinkem ultrafialového záření (AFAIK). Prej jim nedělá dobře ani cigaretovej kouř.

Rozhodně jsem jako dítě neměl nic trvale postavený na výstavce, takže se kostky pohybovaly v běžným domácím světle a bílý nejsou bílý a modrý modrý  :-\

Podle všeho se to týká jen tří barev: bílé, modré a šedé. Ostatně žádný jiný barvy nejsou v produkci tak dlouho a výrazně, aby se to nějak projevilo
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Aki

Citace od: Jindroush kdy 19.04.2005, 10:43:12
Ostatně žádný jiný barvy nejsou v produkci tak dlouho a výrazně, aby se to nějak projevilo

Ani červené, nebo žluté?

KLF

Citace od: Jindroush kdy 19.04.2005, 10:43:12
Podle všeho se to týká jen tří barev: bílé, modré a šedé. Ostatně žádný jiný barvy nejsou v produkci tak dlouho a výrazně, aby se to nějak projevilo

Tyka sa to aj maersk modrej.
Podla mna je to vyslovene ucinkom slnecneho svetla (UV ziarenia) a cigaretoveho dymu. Teda ak mas LEGO na vystavke v izbe, ale v tieni - nemalo by sa tomu nic stat.
Terminated.

Jindroush

Na žluté ani černé  ;D to nejde poznat vůbec (logicky). Na červené téměř vůbec.

KLF: U nás se nehulilo, okna máme na severovýchod, takže je tam jen nepřímé slunce, LEGO nikdy na výstavce nestálo, přesto jsou bílé a modré zažloutlé. Je to fakt, se kterým se nedá nic dělat. Žloutne to prostě i 'samo'.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Colonel32

melo by se to dat reklamovat

Jindroush

Co to plácáš? Jestli to měl bejt joke, tak jsi jaksi zapoměl smile  ::)

To není bug, ale feature. Reklamovat 20+ let starý kostky, to je fakt nápad  :o
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

otaznik

Citace od: Jindroush kdy 19.04.2005, 11:45:28
Na žluté ani černé  ;D to nejde poznat vůbec (logicky). Na červené téměř vůbec.

KLF: U nás se nehulilo, okna máme na severovýchod, takže je tam jen nepřímé slunce, LEGO nikdy na výstavce nestálo, přesto jsou bílé a modré zažloutlé. Je to fakt, se kterým se nedá nic dělat. Žloutne to prostě i 'samo'.

Já si právě ze svýho dětství, kdy jsem si fest hrál s LEGEM nepamatuju, že bych nějaký zažloutlý kostky měl.

Nicméně to tedy znamená, že kostkám vadí jen to, že jsou 'na vzduchu' ? Dá se tedy žloutnutí nějak zabránit?

Maci

Dvacet let starý kostky už mají nárok být zažloutlý a zabránit tomu je nemožné. Je to průvodní jev stárnutí. Podporuje to světlo a tak by měly být skladovány ve tmě, ale i tak časem zežloutnou. U lega nás to štve, ale zkuste se podívat na některá auta po třech letech co se jim stane s plasty - a nevyreklamujete to ani náhodou.

Jindroush

Citace od: otaznik kdy 19.04.2005, 13:05:53
Já si právě ze svýho dětství, kdy jsem si fest hrál s LEGEM nepamatuju, že bych nějaký zažloutlý kostky měl.
Já taky neměl, ale teď mám. Není problém poznat, která kostka je z mých dětských setů a která je novější. (jak je známo, sety míchám a třídím díly podle typu)

Citace
Nicméně to tedy znamená, že kostkám vadí jen to, že jsou 'na vzduchu' ? Dá se tedy žloutnutí nějak zabránit?

If it is important enough then storage in the dark under an inert gas is the best solution. Což bych zhruba přeložil jako ...uschovat ve tmě pod inertní atmosférou...  8)

Dost dobrej článek o ABS je tady, dokonce tam píšou, že drobné 'zbělení' při mechanickém namáhání se dá 'opravit' mírným zahřátím.

Jinak píšou:
Citace
Direct exposure to the sun is particularly harmful for parts made of ABS. Yellowing of the base material gradually leads to changes in the majority of colors.
Prostě to žloutne a basta, je to vlastnost ABS.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

eskymak

To třídění kostek na obrázku víše je koukám i s ochutnávkou. To taky zkusim ;D ;D ;D