(vlastné) WIP Fendt MT 1167 RC 1:17

Založil KleinCreations, 05.01.2023, 20:30:06

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

KleinCreations

Ahojte,

toto je môj prvý príspevok na kostky.org fórum tak snáď nespravím veľa chýb.
Rozhodol som sa sem začať prispievať moju Farmársku techniku, zopár kúskov som mal v Olomouci minulý rok  ;D

Nový projekt je Fendt MT 1167 Pásový traktor.


V úmysle mám RC verziu v mierke 1:17. poháňanú pomocou subtractora a jedného Buwizz motora, na zatáčanie to bude jeden L motor, ako batéria by mala teoreticky postačovať 1x buwizz 2.0 keď že v pláne sú celkovo len 4 motory na 6 funkcií.

1x Buwizz motor na pohon
1x L motor na zatačanie
1x L motor na PTO / pneumatika #1
1x L motor na zdvih / pneumatika #2

plánujem s troma prevodovkami ktoré sa budú manuálne prepínať podľa potreby.
prvá na rýchly a pomalý pohon keď že motor ma dosť vysoké otáčky a výkon
druhá a tretia bude prepínať medzi dvoma vyvodmi jednotlivých L motorov.

takže teoreticky bude možno vybrať jednu zo štyroch možností
pneu #1 & pneu #2
pneu #1 & PTO
Pneu #2 & hydraulika
PTO & hydraulika



Traktor je v pláne postaviť pomocou jedného 3D dielu vlastnej výroby. XL sprocket. viz nižšie


nižšie detailnejší subtractor systém. postup budem pridávať ak bude záujem.

Colonel32

Kdyby takto vypadal první příspěvek každého kostkaře, tak je tu ráj na zemi.  :laugh:

Drobuliatko

Citace od: Colonel32 kdy 05.01.2023, 20:37:00Kdyby takto vypadal první příspěvek každého kostkaře, tak je tu ráj na zemi.  :laugh:

Keby si nekomentoval kazdu temu, bol by raj na Kostkach.
Sorry, nemohla som si odpustit.  >:D

martindavid

Paráda těším se na další progres modelu,potěšily mně tam ty diferencialy použity pro zatáčení .

Colonel32

Citace od: Drobuliatko kdy 05.01.2023, 20:47:56Keby si nekomentoval kazdu temu, bol by raj na Kostkach.
Sorry, nemohla som si odpustit.  >:D

Sorry za offtopic, ale je tohle většinový názor, nebo spíše taková soukromá antipatie?

Projel jsem si historii svých příspěvků a pokud pominu soukromou inzerci, tak většinu mého příspěvkového obratu tvoří odpovědi na cizí dotazy, informace o novinkách v Legostoru, nabídka hromadných nákupů, věci související s organizováním výstav a dvou hádankových vláken (zadání+odpovědi). Opticky je toho možná více než od jiných uživatelů, ale nemám pocit, že by něco z toho měl být problém.

Pokud to má být většinový názor, tak potřebuju polopaticky vysvětlit v čem konkrétně je problém, protože schopnost autistů porozumět sociálním situacím je podobná jako schopnost vozíčkářů hrát volejbal.

HD

To vypadá dost dobře. Proč jsou vzadu ty velké točny? pro rozložení váhy na nápravě (jako ložiska), nebo i pro převod?

Chválím 3D tisk. Co je to za filament? (pěkná červená)
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

Chairudo

Vypadá to moc pěkně, jsem zvědavý na výsledek :)
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

KleinCreations

Citace od: HD kdy 05.01.2023, 22:13:04To vypadá dost dobře. Proč jsou vzadu ty velké točny? pro rozložení váhy na nápravě (jako ložiska), nebo i pro převod?

-točny slúžia na upevnenie pásovych jednotiek alebo ako to nazvať, s tým že pasy oscilujú okolo tejto točne a slúzi to ako odpruženie. predná časť pásu sa zdvihne. na začiatku som skúšal malé aby to nebolo take do-oči bijúce ale mali veľký prehyb keď som zaťažil šasi. po novom som začal dávať 2kg závažie (stress test) na každé šasi lebo keď model dokončím a sú na ňom všetky tie kocky tak sa stalo že mal problém niekedy sám seba uniesť, v prípade traktora problem ak treba ešte niečo ťahať/dvihať.

Chválím 3D tisk. Co je to za filament? (pěkná červená)
filament je ABS C-tech, v celku cenovo dostupný, zo začiatku som bol skeptický ale veľmi sa mi osvedčil. avšak pri veľkých kúskoch je treba mať tlačiareň v uzavretom priestore aby si držala teplotu kvôli "warpingu"
Abs som zvolil z dôvodu že potom to plánujem dokončiť pomocou acetonu a výparov aby to bolo hladké a lesklé nie matné.

Daniel

Citace od: Drobuliatko kdy 05.01.2023, 20:47:56
Citace od: Colonel32 kdy 05.01.2023, 20:37:00Kdyby takto vypadal první příspěvek každého kostkaře, tak je tu ráj na zemi.  :laugh:

Keby si nekomentoval kazdu temu, bol by raj na Kostkach.
Sorry, nemohla som si odpustit.  >:D
Teď zase sorry já... Je pravda, že dříve měl C32 občas zbytečně kritické/nevhodné komentáře. Ale tady zrovna pochválil, tak nevím o co ti jako jde a ten tvůj útok působí hodně mimo.

Abych nepsal jen offtopic, tak bych chtěl něco napsat k MOCu. Jelikož tam ale je spousta ozubených koleček a dlaších složitých věcí, co jsem nikdy do MOCu nepoužil (neumím to  ;D ), tak nemám moc co psát ;D  .

milanv

Opravdu zajímavý model, určitě napiš podrobnosti. Ano, jasně, pro zkušené technikáře z LTTT jsou to asi známé věci, ale podle mě je veřejně sem na fórum ani nikdo nepsal, např. řízení subtraktorem znám jen od Sariela nebo zkušenosti s 3D tiskem ozubených kol taky na kostky ještě moc nikdo nepsal (jak je to s přesností např. kvůli středové axledíře? nepadá to z osy? Nějaké další problémy a nebo naopak vychytávky?).
Pán na Žlutém hradě

KleinCreations

Tak vysvetlím par veci.

Pridám par fotiek ktoré vysvetlia na čo slúžia tie točne.







viac k tomu asi písať netreba :D

čo sa týka subtractor mechaniky tak ju skúsim opísať pomocou obrázka nižšie.



Modré šípky sú pohon hnacieho motora. tie vstupujú cez os a cez 3 kusy 16 zubových šedých kolies sa presuva vystup o 3 study do strany a dole. (obrázok resp model je dole hlavou) tam vstupuje na 20 zubové koleso ktoré duplikuje výstup aj do druhého diferenciala (dva 20 zubové kolesá sú spojene dvoma 16 zubovými, je to vidieť na poslednom obrázku úvodneho príspevku) a odtiaľ pokračujú cez differencial priamo na výstup cez točne / do pasov, týmto spôsobom sú poháňané oba pásy rovnakou rýchlosťou a smerom. Ak aplikujeme pohon cez žltú os (motor na zatáčanie) tak ten prenesie silu na differenciály ale vonkajšie obaly, ktoré budú rotovať rovnakým smerom, ale tým že vysup pri točnach je zrkadlovo otočený tak výstupy rotujú do protismeru. snáď som to dostatočne vysvetlil.

čo sa veľkých kolies týka tak som dlho hľadal optimálne veľkosti ktoré keď vytlačím tak to sedí a nakoniec sú to taketo. osky sedia kus tesnejšie ako na ozajstnom legu, ale mne to nevadí keď že pri RC modeloch to je výhoda.


martindavid

No tvl.to je promakanejsi než jsem čekal, tak teď už přesně chápu to použití tocen u zadních kol,původně jsem si myslel že jsou to náboje a ono to je všechno jako kyvka a vpředu je vzpěra, je to fakt technicky bomba

HD

Ok, díky za vysvětlení. Wow, dobrá práce. 

K tisku - osobně se mi osvědčily na FDM tiskárně trochu větší rozměry (5.1mm, 2-2.1mm, a otvor pro axle se zaoblenými krajními plochami) ale bude to záviset asi na individuálním nastavení každé tiskárny a tiskovém profilu. 
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

milanv

Teda, tohle je paráda. Gratuluji ještě jednou a díky za fotky s detailními popisy.
Musím si na to najít víc času to prozkoumat. Fascinuje mě, jak jsi to vyřešil na malém prostoru!
Pán na Žlutém hradě

peter

No, já to teda stále nechápu a nerozumím, proč tam pro každou stranu není samostatný motor ???
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

martindavid

To proto aby tam nemusel mít 2 převodovky,
video ukázka jak funguje řízení přes diferenciály
https://www.youtube.com/watch?v=3_Xxrw2BSf0

milanv

Citace od: peter kdy 10.01.2023, 12:29:46No, já to teda stále nechápu a nerozumím, proč tam pro každou stranu není samostatný motor ???
Zaprvé mu tak Stačí jen jeden silný motor, druhý může být slabší.
Zadruhé se to tak snadno napasuje na klasické dálkové ovládání,  tj. rychlost dopředu a zatáčení. Nemusí nutit uživatele ovládat vozidlo tankově.

Jestli to teda chápu správně.
Pán na Žlutém hradě

peter

Citace od: milanv kdy 10.01.2023, 14:23:40Zadruhé se to tak snadno napasuje na klasické dálkové ovládání,  tj. rychlost dopředu a zatáčení. Nemusí nutit uživatele ovládat vozidlo tankově.

Jo tohle bylo jediné co mne asi napadalo. I tak si ale myslím, že tím že se hlavní síla musí tahat, přes ty malé satelity uvnitř differenciálů, tak bych se trochu bál o výdrž.

Každopádně je to zajímavé řešení ;)
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

KleinCreations

Citace od: peter kdy 10.01.2023, 12:29:46No, já to teda stále nechápu a nerozumím, proč tam pro každou stranu není samostatný motor ???
je to pre to lebo chcem použiť Buwizz motor, a 2 už by bolo príliš výkonu (namaha na bateriu) aj manažment miesta v modeli + museli by byť dve prevodovky. a na ovládanie to je tiež jednoduchšie, jeden slider dopredu a dozadu a druhy do strán