Pohyb robota po černé čáře?

Založil MMFC, 31.10.2009, 22:24:04

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

MMFC

Ahojte, potřeboval bych poradit jako začátečník s jedním úkolem, na který stále nemohu přijít. Nevíte jakým jednoduchým příkazem se dá naprogramovat robot, aby jel po černém kruhu a vždy, když z něj vybočí aby si na něj zase zpět vrátil? Díky moc za pomoc

Jamesek

Citace od: MMFC kdy 31.10.2009, 22:24:04
Ahojte, potřeboval bych poradit jako začátečník s jedním úkolem, na který stále nemohu přijít. Nevíte jakým jednoduchým příkazem se dá naprogramovat robot, aby jel po černém kruhu a vždy, když z něj vybočí aby si na něj zase zpět vrátil? Díky moc za pomoc
Pokud máš NXT, tak je to myslím přímo v návodu jako příklad.

Jinak to bude něco ve smyslu cyklu dokud je černá jeď, při bílé zatoč.

MMFC

Ano, mám NXT. Přesně jak říkáš mě to taky napadlo, ale prostě nevím jak to sestavit...

Ondra

Citace od: MMFC kdy 01.11.2009, 12:22:23
Ano, mám NXT. Přesně jak říkáš mě to taky napadlo, ale prostě nevím jak to sestavit...
Pokud vydržíš tak týden pošlu ti ten vzorec z toho programu, máme ve škole toho robota a tohle je pro nás už malina  :) .P.s.:Dřív to nepůjde jelikož máme frmol za týden je soutěž fll a my nemáme skoro nic naprogramované  :-X .

MMFC

Ještě ti řeknu, jestli to budu potřebovat. Neví ještě někdo?

Ondra

Citace od: MMFC kdy 01.11.2009, 15:38:46
Ještě ti řeknu, jestli to budu potřebovat. Neví ještě někdo?
Co vlastně chceš  :) ?Aby to jelo jenom po černé čáře nebo chceš také, že když při volném pohybu na tu čáru narazí, aby jí pak neopustilo a jelo jen po ní?

MMFC

Citace od: Ondra kdy 01.11.2009, 17:26:15
Citace od: MMFC kdy 01.11.2009, 15:38:46
Ještě ti řeknu, jestli to budu potřebovat. Neví ještě někdo?
Co vlastně chceš  :) ?Aby to jelo jenom po černé čáře nebo chceš také, že když při volném pohybu na tu čáru narazí, aby jí pak neopustilo a jelo jen po ní?

Zkrátka kdykoliv robot z černé čáry vybočí, aby se na ní zpět vrátil a jel po ní.

Ondra

Citace od: MMFC kdy 01.11.2009, 17:36:22
Citace od: Ondra kdy 01.11.2009, 17:26:15
Citace od: MMFC kdy 01.11.2009, 15:38:46
Ještě ti řeknu, jestli to budu potřebovat. Neví ještě někdo?
Co vlastně chceš  :) ?Aby to jelo jenom po černé čáře nebo chceš také, že když při volném pohybu na tu čáru narazí, aby jí pak neopustilo a jelo jen po ní?

Zkrátka kdykoliv robot z černé čáry vybočí, aby se na ní zpět vrátil a jel po ní.
Když se nastaví aby jel po černé čáře tak z té čáry nevybočí  :-* .A i kdyby ho náhodou něco vychýlilo, tak jde nastavit aby tak dlouho jezdil dokud tu čáru nenajde.Třeba zkusit, aby po detekování jiné barvy než černé začal couvat tak dlouho dokud tu černou nenajde.

Shmade

#8
No jelikož se už taky počítám do mindstorms familie, tak zkusím poradit. Nejjednodužší je asi program z přilženého obrázku. Robot sleduje rozhraní bílé a černé, takže jede po okraji čáry, podle toho na kterou starnu kruhu jede, tak sleduje buď vnější, nebo vnitřní přechod, respektive nemusí jezdit po kruhu, čára může být klidně klikatá... Je to primitivní, ale funkční, jen se robot musí zapnout někde, kde ta čára už je, jinak by se točil na místě. Ale to neni problém řešit dál... Dotaz zněl na jednoduchý program pro sledování čáry a tohle je podle mě odpověď.
  Použij to jako inspiraci a můžeš ho rozvinout, aby byl pohyb plynulejší a podobně, případně naprogramuj řešení pro problémové situace, které můžou nastat. (neni čára, křížení čar atd...)

Edit: jak jsem to tam šoupal narychlo tak je tam chybka, oba motory mají mít samozřejmě stejný směr žejo (pokud nejsou v modelu postaveny proti sobě)... orientace šipky pak záleží podle toho jak jsou motory v modelu...