NXT Printer

Založil merlog, 19.10.2009, 20:28:25

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

merlog

Ahoj, tak jsem stvořil svoji vlastní NXT tiskárnu. Mozkem je Symbianová Nokie (S60) a programové prostředí Python. Vlastní NXT pouze přijímá přes bluetooth 3 druhy příkazů:
- Tiskni bod
- Mezera
- Nový řádek

Samotný obrázek je v telefonu uložen v textovém souboru, kde 1 je tiskni a 0 je udělej mezeru. Program tento txt soubor čte znak po znaku a současně odesílá pokyny do kostky.
Celý tento projekt měl vést především k otestování komunikace mezi NXT a programovacím prostředím Pythonu. Více ukáže video:
http://www.youtube.com/watch?v=uFbKxG2-b_0

S pozdravem M

grohl

Ohodnotil jsem na YouTube a stejně tak chválím i zde. Skvělý nápad a funkční provedení. Zkus příště něco tvarově náročnějšího. Nevím, jestli by na to šla použít třeba stará loga z mobilu, ale mohl by to být slibný základ.
Tleskám všemi končetinami.

otaznik

Tleskám, moc hezké!  :o

Hana129

Tak to je opravdu zajímavé. Jo kdo umí, umí  ;) a  já jen  :o, protože takovým  technickým věcem vůbec nerozumím.

Woyta

Citace od: Hana129 kdy 19.10.2009, 23:44:24
Tak to je opravdu zajímavé. Jo kdo umí, umí  ;) a  já jen  :o, protože takovým  technickým věcem vůbec nerozumím.
Technika je snadna. Programovani horsi. :)

Nebyl by pohyb pera lepsi v kolme rovine a s mensim zdvyhem? Takhle jsou body asi mazle. Diky uprave by jsi mohl mozna i zvednout rychlost.
"Blbí maj čas si pamatovat. Chytří musí vymýšlet." Jan Werich

merlog

Děkuju všem za ohlasy. Obrázek na videu byl především k demonstraci toho, jak to funguje. Loga z mobilu jsou dobrý nápad, pokusím se nějaké staré nokiácké najít a zkusit vytisknout. Pohyb pera kolmo dolů jsem měl, bohužel při tisku většího obrázku docházelo k tomu, že se motor jakýmsi záhadným způsobem rozkalibroval a celé rameno začal zvedat nahoru. Rychlost tisku je řízena aplikací v mobilu. Je tam natvrdo nastavena časová prodleva 0,2s na každý znak. Určitě by se to dalo zrychlit, ale jak říkám, je to především pro demonstraci...
Také jsem zkoušel několik verzí programu pro tisk. Ta předchozí pracovala tak, že se v mobilu napsal nějaký text, který byl pak vytištěn. NXT měla v sobě nahranou znakovou sadu (každý znak byl samostatný program). Přestalo mě to ale bavit už u programování písmene D  ;D. Dalším problémem byla vůle součástek. Jakmile se vytiskl znak, program se ukončil a serva ,,povolila" čímž docházelo k posunu bodů.
Důležitý poznatek z toho všeho byl, že i přes všechny problémy to celkem fungovalo. Reakce kostky na prikazy jsou téměř okamžité (toho jsem se bál nejvíc, aby tam nebyly vteřinové prodlevy). Otestuji jěště nějaké ty loga a pak vzhůru do dalších projektů.



Plutoone

Fakt dobrý. Programování mi nikdy moc nešlo a nebavilo. Ale když někdo umí, tak hold umí. Já si du stavět duplo ;D

merlog

Ahoj, tak jsem si vzal na srdce vaše náměty a připomínky. Upravil jsem držák pera a pozměnil program. Zdrojem pro tisk je teď 1-bitový obrázek ve formátu .bmp, takže už není třeba vytvářet textový soubor z jedniček a nul. V demonstračním videu je  ukázán tisk hada, který jsem měl jako logo na 5110 (loga jsou opravdu vhodný zdroj pro tisk).

http://www.youtube.com/watch?v=0-EgJ3abXV8

V  bmp jsou data uložena od spodního levého okraje, proto i tisk probíhá takto.

P.S. Omlouvám se za horší kvalitu videa.

Woyta

Moc pekny.
Hned to je rychlejsi. :)
"Blbí maj čas si pamatovat. Chytří musí vymýšlet." Jan Werich

Plutoone

Jo je to fakt povedený :o

merlog

Rychlost jsem zvýšil tím, že jsem nastavil v programu dobu mezery na 0.1s. Tisk zůstal na 0.2s. Myslím, že je to maximum. Pak už by se musely měnit rychlosti motorů a to by přineslo další potíže (rameno by přejíždělo svoji polohu a muselo by se vracet + latence bluetooth komunikace).
Největší úspěch vidím v možnosti tisku z obrázkového souboru, který si můžu nakreslit v malování. Tím se to dost zjednodušilo. Rozlišení tiskárny je ,,úctihodných"  ;D 140 pixelů na řádek.
Tak ještě jednou díky na ohlasy. M

Hardegon

Citace od: merlog kdy 27.10.2009, 08:54:15
Rychlost jsem zvýšil tím, že jsem nastavil v programu dobu mezery na 0.1s. Tisk zůstal na 0.2s. Myslím, že je to maximum. Pak už by se musely měnit rychlosti motorů a to by přineslo další potíže (rameno by přejíždělo svoji polohu a muselo by se vracet + latence bluetooth komunikace).
Největší úspěch vidím v možnosti tisku z obrázkového souboru, který si můžu nakreslit v malování. Tím se to dost zjednodušilo. Rozlišení tiskárny je ,,úctihodných"  ;D 140 pixelů na řádek.
Tak ještě jednou díky na ohlasy. M

Nejvyšší respekt. Vytvořit bagr nebo auto - to je aspoň pochopitelné. Ale tiskárnu??? Postavit si doma tiskárnu z LEGO dílů? Neuvěřitelné. Mistrovské umění.

Colonel32

už se těším na barevnou  ;D

merlog

Zelená přeci je barva, nebo né? ;D

Woyta

V hlave se mi honi trochu napad na tiskarnu na "derne stitky". Z programovatelnejch hracek mam jen code pilot.
"Blbí maj čas si pamatovat. Chytří musí vymýšlet." Jan Werich

Jamesek

Citace od: Woyta kdy 27.10.2009, 13:55:56
V hlave se mi honi trochu napad na tiskarnu na "derne stitky". Z programovatelnejch hracek mam jen code pilot.
Než vyrobíš děrný štítek, máš obrázek několikrát.
Myslím, že než přímé bmp->tisk už nic jiného pohodlnější nebude ;)

Woyta

Koupis mi NXT? :)
Stare pocitace tady brali data z dernych stitku takze proc ne.
"Blbí maj čas si pamatovat. Chytří musí vymýšlet." Jan Werich

Jamesek

Citace od: Woyta kdy 27.10.2009, 15:23:02
Koupis mi NXT? :)
Stare pocitace tady brali data z dernych stitku takze proc ne.
Ne, šetři ;)
To jo, ale výroba samotného štítku je dost náročná (i když to bude baseplate a na ni nacvakané bricky). Lze postavit i čistě mechanický stroj, který dle štítku tiskne, ale pokud to nebereš jako mechanické cvičení tak to bude velmi pracné a výsledek maximálně uspokojivý ...

merlog

Skromný dotaz: Máte tady někdo počítač, který používá děrné štítky?

V zásadě by nebyl problém zařízení postavit. Mohlo by to být zároveň i čtečka. Místo děr by fix dělal tečky a světelný senzor by pak tyto data mohl přečíst.

Woyta

Tohle asi mit doma nikdo nebude. To byli salove masiny.
Ale na vyhrani by to nemuselo byt spatne.
To mi pripomina tohle:
http://www.youtube.com/watch?v=IkDsre1ltvk
Z NXT veci se mi nejvice libila automobilova linka.

2Jamesek:
Letos uz me lego stalo dost. A NXT bych plne nevyuzil.
Zaklady programovani mam ze skoly taky (Asi 13 jazyku) ktere jsem uz opet zapomel. Ted se budu ucit programovat moíkrocipy atmelu coz bude po letech sranda. :)
Me vzdycky tak nejak lakali veci spise mechanicke. Takze jsem skoncil jako konstrukter. Ale na pocitace jsem nezanevrel takze je upravuju az beda :)

"Blbí maj čas si pamatovat. Chytří musí vymýšlet." Jan Werich

merlog

Poslední video před rozebráním. Trochu jsem to urychlil, abyste u toho neusnuli  ;D
http://www.youtube.com/watch?v=ALzm4KzkbI4

M

grohl