Zimní výloha 2023 (společný projekt)

Založil peki, 30.11.2022, 08:29:13

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 2 Hosté prohlíží toto téma.

peki

Aktuální INFO

Do výlohy OC Černý most:
1 m hloubka
4 m délka

Vedoucí projektu : peki

Založil jsem i vlákno na nominaci dílků k projektu:
mominace dílků
================================================================================

Moje představa kterou jsem zatím konzultoval s MilanV je udělat vymazlené Staroměstské  náměstí s velkým vánočním stromkem, trhy atd.

Jde o to zachytit dominanty staromáku viz ilustrační obr. aby to "dávalo smysl". Je to o zvolení vhodného měřítka jestli stavby:
modulár 32x32 (dalo by se někde jinde kombinovat s modulárními domy)
nebo 48x48 (umožní více detailů) každopádně pořád minifig měřítko

Věřím že se vejde více než Orloj. :)

Dílky bych chtěl nominovat/odkontrolovat v rámci přístupu databáze při velkém LUGBULKU

HD

To si nejsrm jist, zda se sejde dohromady tolik minifigů, aby to vypadalo realisticky.  >:D

Ryxe

Zní to dobře, do tohoto bych se klíďo rád přidal. Chápu dobře, že je to projekt na příští rok?
Jinak bych byl pro udělat moduly 32x32. Jak píšeš, daly by se určité fragmenty pak použít univerzálně i do jiných městských projektů.

poMOCník

Hustý! Tak tenhle projekt se mi líbí, hlásím se :)

Kostel předpokládám z obvyklých důvodů vynecháváme. Pak bych byl ale pro vynechání i těch domů před ním, protože jinak bude náměstí (pro ty kdo ho znají, což jsou asitak všichni) vypadat divně.

Citace od: Ryxe kdy 30.11.2022, 08:44:33Jinak bych byl pro udělat moduly 32x32. Jak píšeš, daly by se určité fragmenty pak použít univerzálně i do jiných městských projektů.

Každý ten dům je jinak široký, ale jako základní modul, například pro domy 5) 6) bych ho dal. Ale třeba 4) by vypadal líp na 48 stud. a ty ještě širší 7, 8, 9) 64 stud?

Hardegon

Nějaký dům 32x32 bych taky dodal. Musí to být konkrétní domy nebo je cíl jen zachytit atmosféru/architekturu?

milanv

Projekt vypadá zajímavě a hodně mě zaujal, když mi ho peki popisoval. Ale to protože nevypadal modulárně, ale jako co nejvěrněji podaný kus reálného města. To by mě by na projektu bavilo: kdyby byl na maximální možné úrovni, co jsme schopni postavit a tomu naprosto bez výjimek podřídit všechno ostatní: holt složitější dopravu projektu a sestavování na místě, od každého předem podrobnou fotodokumentaci a instrukce k instalaci.

Abych uvedl příklad: v noci jsem vymýšlel, jak udělat spolehlivý provoz funkčního orloje, který vydrží ve výloze ty cca dva měsíce bez údržby. Tímto bych se k němu hlásil :) A mám další nápady včetně naprosto netradiční divácké soutěže.

Tak do takového projektu bych chtěl. Peki, chceš mě? :)
Pán na Žlutém hradě

Hardegon

Přidám se s nápadem, že v některých částech domu bych zabudoval světla. Tedy i udělat větší okna a hezké interiéry s vánoční tématikou.

poMOCník

Citace od: milanv kdy 30.11.2022, 10:02:27Projekt vypadá zajímavě a hodně mě zaujal, když mi ho peki popisoval. Ale to protože nevypadal modulárně, ale jako co nejvěrněji podaný kus reálného města. To by mě by na projektu bavilo: kdyby byl na maximální možné úrovni, co jsme schopni postavit a tomu naprosto bez výjimek podřídit všechno ostatní: holt složitější dopravu projektu a sestavování na místě, od každého předem podrobnou fotodokumentaci a instrukce k instalaci.
...

Já bych to neviděl tak černobíle. Přecejen jsou to domy, které při instalaci prostě "dáš vedle sebe". V tom chápu tu modularitu.

Ale jinak (překvapivě) souhlasím s Milanem a jsem pro tu maximální věrnost předloze. Což by mohlo znamenat například to, že půdorys by nebyl vždy dělitelný 32 nebo ani 16. Jestliže si dáme nějaké společné měřítko, vyjde každý dům trochu jinak.

milanv

Jasně, já to nevidím taky nijak "bojově", jenom chci ukázat SMĚR toho mého myšlení a priority: nejdřív maximální kvalita, potom řešit zbytek jako dopravu apod. Ne naopak - abychom kvůli modularitě na pevné rozměry šidili dojem z projektu. Např. uvažuju o šikmo položené uliční čáře.

Jo, a týká se to i existence kostela apod. :) Vždyť peki tam chce i věže Týnského chrámu. Takže spíš jde o to, jaký kus náměstí a přilehlých ulic bychom tam vecpali a jestli kvalitou myslíme přesnou geometrickou věrnost předloze nebo záměrnou úpravu, např. aby se tam vešly známé dominanty a dělalo to ten dojem, co má dělat. Toho místa je strašlivě málo! (Vždyť si to změřte podle plánu Prahy.)

Citace od: Hardegon kdy 30.11.2022, 10:05:18Přidám se s nápadem, že v některých částech domu bych zabudoval světla. Tedy i udělat větší okna a hezké interiéry s vánoční tématikou.
No jasně, supr nápad: a co třeba městská vánoční výzdoba? Kdybychom do projektu zaangažovali i lidi jako @fulda, tak bychom mohli pomýšlet na všelijaké srandičky...
Pán na Žlutém hradě

poMOCník

Citace od: milanv kdy 30.11.2022, 10:23:45...
Takže spíš jde o to, jaký kus náměstí a přilehlých ulic bychom tam vecpali a jestli kvalitou myslíme přesnou geometrickou věrnost předloze nebo záměrnou úpravu, např. aby se tam vešly známé dominanty a dělalo to ten dojem, co má dělat. Toho místa je strašlivě málo! (Vždyť si to změřte podle plánu Prahy.)
...

Zas ale to neděláme jen pro tu jednu výlohu ne? Předpokládám, že když se projekt povede, bude jezdit i po výstavách a tam se toho vejde víc. Takže můžeme to udělat ve stylu "Igorus" a nějaké domy prostě do výlohy dávat nebudeme a přidají se až později.

milanv

Citace od: poMOCník kdy 30.11.2022, 10:48:28Zas ale to neděláme jen pro tu jednu výlohu ne? Předpokládám, že když se projekt povede, bude jezdit i po výstavách a tam se toho vejde víc. Takže můžeme to udělat ve stylu "Igorus" a nějaké domy prostě do výlohy dávat nebudeme a přidají se až později.
To sice neděláme jen pro jednu výlohu, ale problém to neřeší - je potřeba vyřešit celkovou koncepci, tzv. "uměleckou zkratku" - však se na ten plán podívej, pokud budeš chtít klasický čelní pohled na orloj, tak v tomhle směru je náměstí hlubší než širší. Jak to napasuješ na nudli 4x1 metr? Přímo to nelze, navíc by byl Týnský chrám do boku, což by byl jen samý problém. Mám nápad s falešnou perspektivou, ale počkám nejdřív na vyjádření vedoucího :)
Pán na Žlutém hradě

Ryxe

Můj osobní názor je, nestavit věrnou kopii náměstí, jelikož to dle mého není úplně proveditelné a reálné vystavovat to. Pokud bychom totiž chtěli postavit reálné náměstí s přilehlými budovami, považme ty rozměry ( nudle 4x1 nám opravdu stačit nebude) . Tedy bych byl spíš pro "uměleckou" zkratku. Tedy vybrat zajímavé segmenty a z těch udělat zajímavý celek  ;)

peki

Citace od: milanv kdy 30.11.2022, 11:06:52Mám nápad s falešnou perspektivou, ale počkám nejdřív na vyjádření vedoucího :)

Já se zatím nemá (nebo sem nepochopil) k čemu vyjadřovat. Pokud máte otázku jasně formulujte dotaz. Ať se dá dělat RE na konkrétní dotazy.

Jestli někoho chci ano chci stavitele, kteří se tomu chtějí věnovat a je jistota že to zvládnou. Jiné bude kriterium na stavitele orloje, jiné na vánoční stánky.

Zatím jsem si nebyl jistý jak velké domy/Orloj stavět. Proto ta diskuse o "měřítku", kdy to není zase úplně černobílé. Ale je/bude rozdíl jestli pojedeme velikostí "kompatibilní" k modulárním domům (důvodů pro a proti může být celá řada), nebo pojedeme v měřítku domy na na 48x48 a více (stávající společný projekt modulárního města). Kdy opět pro a proti bude mnoho důvodů.

Já by jsem chtěl aby se udělal něco opravdu propracovaného, kde kolemjdoucím spadne při pohledu na výsledek čelist. To předpokládá (mimo jiné):
- dostatek času na stavění
- naprosto jasné zadání
- průběžné kontroly rozpracovanosti (pokud bude v diorámatu díra) protože někdo něco nedodá tak to shodí výsledek celého projektu.
- chtěl by jsem abychom se něco naučili, šel by jsem to toho osvětlení, třeba by nám něco pomohl vyřešit i peter
- u pohybových věcí bych byl opatrný, když to přestane fungovat tak se k tomu prostě nedostaneme (vzít to na vědomí)

peki

Citace od: Ryxe kdy 30.11.2022, 11:28:58Tedy vybrat zajímavé segmenty a z těch udělat zajímavý celek  ;)

Ano to je můj záměr, který nevím jestli je srozumitelně komunikovaný v úvodu vlákna.

Daniel

Zní to moc dobře, třeba dům č.4 si dovedu představit stavět :) .

Každopádně promyslete hlavně hloubku staveb, když jde především o čelní fasády. Aby to nedopadlo, že se řekne 48*48 a nebude tak fasáda a za ní zbytečných 45 studů zastřešeného hluchého prostoru...

Šířky jsou určitě potřeba udělat více flexibilně. Viděl bych to, že by se mohlo říct, že se každý musí vejít do násobků 8studů...

fulda

Citace od: milanv kdy 30.11.2022, 10:23:45No jasně, supr nápad: a co třeba městská vánoční výzdoba? Kdybychom do projektu zaangažovali i lidi jako @fulda, tak bychom mohli pomýšlet na všelijaké srandičky...
Já jsem pro, blikavá světýlka já rád. Pokud by to někoho zajímalo...
Jen nevím, jestli mám dost operativní dodací lhůtu a jaký si představit koncept.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.

šipka

Rád se přidám. Osvětlení ano.

Robkteryten

newim, jestli na to stačí můj skill, ale rád bych se přidal.
osvětlení super! zase něco+

Kuba

Nevím jestli je dobrý nápad stavět věrnou kopii staroměstského náměstí, ale umím si představit svou účast.

fulda

... nebo třeba "jen" národní divadlo, se siluetou hradu v pozadí  >:D
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.

peki

Citace od: Kuba kdy 30.11.2022, 21:38:35Nevím jestli je dobrý nápad stavět věrnou kopii staroměstského náměstí, ale umím si představit svou účast.

Kopie celého námestí to určitě z prostorových důvodů nebude. Půjde o nějakou zkratku. Cílem je domluvit se na tom co by bylo zajímavé dávalo smysl a především pro nás bylo výzvou. Čili by bylo fajn přidávat spíše konstruktivní komentáře jak na no.

linhi

Rád se také přidám... Škoda že projekt není do L udělat vánoce v době kdy ještě stala radnice v celku, kolem lidi s burinkama, kočáry,osvětlení. Takové to krásné období

peki

Citace od: linhi kdy 01.12.2022, 09:30:43Rád se také přidám... Škoda že projekt není do L udělat vánoce v době kdy ještě stala radnice v celku, kolem lidi s burinkama, kočáry,osvětlení. Takové to krásné období

Tak zase jde o to aby to bylo poznat-
S LEGO domluveno že děláme "repliku" historické části Prahy. Zase mne nechytejte za slovo, bude to zkratka/zkratky.

Čili Týnský palác, Marjánský sloup je replika historické části (je OK).

poMOCník

Měli bychom překonat, ale i se inspirovat tímto. Hlavně se mi tam líbí ta textura a barvy radnice.

poMOCník

@peki  Z toho úvodního obrázku to není jasné, ale z různých narážek to vypadá, že stavíme i Týnský chrám (resp. jeho čelní stranu)? A možná tedy i kostel sv. Mikuláše?

linhi

Za mne dům číslo 5,ale je jich tam dost pro všechny..

peki

Citace od: poMOCník kdy 01.12.2022, 10:07:38@peki  Z toho úvodního obrázku to není jasné, ale z různých narážek to vypadá, že stavíme i Týnský chrám (resp. jeho čelní stranu)? A možná tedy i kostel sv. Mikuláše?

Já sám coby nepražák ještě nevím. Je to o tom co píše Milan. V klidu se podívat co z toho dává smysl. Z jakého úhlu to vít. Teprve potom je to o volbě domků a lidí co je budou stavět.

Co tam bude určitě je Orloj, stromek a trhy. Na ostatním se musíme domluvit. Bude to také důležité pro zvolení měřítka.

Prioritou je maximalizovat wow efekt ve výloze i za cenu komplikace s nemodularitou, dopravou atd.

Pokud se k tomu jako bonus podaří domluvit měřítko umožňující kombinaci s dalšími budovami bude to bonus navíc. Reálně máme 2 měřítka:
- klasické tovární modulární domy (viz Lipno nebo nyní Království železnice)
- ulice/náměstí společný projekt kde je měřítko +- baseplate 48x48 ?

Bylo by fajn pokud by se v budoucnu mohl projekt výlohy doplnit i o jiné stavby. Ale je to jen jeden z nápadů, které nemusí být ve finále realizovány, pokud se domluvíme že je z nějakého důvodu nutné stavět v úplně jiném měřítku.

milanv

Aby bylo co konkrétního, nad čím debatovat, posílám svůj první návrh rozložení. Pás okolo je měřítko, co černé či bílé pole, to půl metru.

Řešil jsem, aby se to vešlo na šířku i na hloubku, aby dominanty byly vidět, aby to dělalo dojem náměstí, aby to bylo i v rámci lego projektu stavebně uzavřené, mělo to kompozici. Samozřejmě to znamenalo, že jsem musel dělat kompromisy, jsou vynechané domy, zadní paláce jsou poloreliéfy (na hloubku cca 15 cm) atp. Ale troufám si tvrdit, že v tom Staromák každý pozná :)
planek.png

Všechny domy nejsou na plánku popsané, např. domy v Celetné (č. 1 a 3), domy v bloku u radnice a směrem k Malému náměstí (úplně vlevo). To bychom pečlivěji rozkreslili při dělení parcel. Levá strana by měla reálný dům i z boku (a to dům velmi krásný), problém je se stranou pravou.

Tak, co vaše návrhy na změny nebo pokud se takto líbí, tak jak navrhujete rozdělit parcely, co si berete? Kopírujte, čmárejte do toho, pište...
Pán na Žlutém hradě

Hardegon

Citace od: milanv kdy 01.12.2022, 15:00:09Aby bylo co konkrétního, nad čím debatovat, posílám svůj první návrh rozložení. Pás okolo je měřítko, co černé či bílé pole, to půl metru.
Řešil jsem, aby se to vešlo na šířku i na hloubku, aby dominanty byly vidět, aby to dělalo dojem náměstí, aby to bylo i v rámci lego projektu stavebně uzavřené, mělo to kompozici. Samozřejmě to znamenalo, že jsem musel dělat kompromisy, jsou vynechané domy, zadní paláce jsou poloreliéfy (na hloubku cca 15 cm) atp. Ale troufám si tvrdit, že v tom Staromák každý pozná :)
planek.png
Všechny domy nejsou na plánku popsané, např. domy v Celetné (č. 1 a 3), domy v bloku u radnice a směrem k Malému náměstí (úplně vlevo). To bychom pečlivěji rozkreslili při dělení parcel. Levá strana by měla reálný dům i z boku (a to dům velmi krásný), problém je se stranou pravou.
Tak, co vaše návrhy na změny nebo pokud se takto líbí, tak jak navrhujete rozdělit parcely, co si berete? Kopírujte, čmárejte do toho, pište...

Tohle se mi líbí. Na první dobrou to půjde poznat. Bude tam všechno krásně vidět.

Celetná 1 by se mi asi líbila.

peki

Citace od: milanv kdy 01.12.2022, 15:00:09Tak, co vaše návrhy na změny nebo pokud se takto líbí, tak jak navrhujete rozdělit parcely, co si berete? Kopírujte, čmárejte do toho, pište...

Viz naše diskuse (v mapce se zatím tolik neorientuju) asi OK. Než začnu přidělovat parcely tak je potřeba to hodit do sítě baseplates, aby byla jasné že mluvíme všichni o tom samém :)

Pořád diskutujeme.