IDEAS

Založil Anatyt, 13.01.2023, 15:51:18

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

smart400

Jako za mě když už to má být jen o vozech tak měli vydat samotný vozy jako asi by taky bylo hodně breku ale budiž, ale ohledně ideas tak si za mě myslím, že by měli prvně zveřejnit nějaký předběžný obrázky jak by to mohlo vypadat, ktrý by dali na nějaký oficiální forum třeba kde by se vzensly návrhy jak a co a podle toho by se mohly udělat změny ale chápu, že by jsme asi chtěli moc.  >:D

peter

Za mne to je stejné jako u Harryho Pottera vlaku. Když jsem zjistitl, že je lokomotiva na kličku, tak jsem ho také totálně vypustil z hlavy. Tady lokomotivu opět odflákli, takže set také nekoupím. To je to jediné co mohu udělat pro vyjádření svého názoru co si o daném setu myslím. Na díly to je drahé, takže si jen z webu stáhnu návod a případné vagóny si sestavím později z vlastního ...
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

poMOCník

Citace od: smart400 kdy 18.11.2023, 13:07:28Jako za mě když už to má být jen o vozech tak měli vydat samotný vozy jako asi by taky bylo hodně breku ale budiž, ale ohledně ideas tak si za mě myslím, že by měli prvně zveřejnit nějaký předběžný obrázky jak by to mohlo vypadat, ktrý by dali na nějaký oficiální forum třeba kde by se vzensly návrhy jak a co a podle toho by se mohly udělat změny ale chápu, že by jsme asi chtěli moc.  >:D

Že by modularni vlak? Jakože bychom si přikupovali různé vagóny nebo lokomotivy? To není špatný nápad, ani marketingove myslím.

Anatyt

Tak ona to bola kedysi bežná vec predsa. Len od toho Lego z nejakého dôvodu upustilo.

Anatyt

Asi bude lepšie trochu počkať s nákupom Orientu. Údajne sú v prvej várke nesprávne samolepky - miesto zlatého podkladu majú žlto-oranžový. Lego vraj prislúbilo nápravu a v ďalších sériách by už mali byť správne.

https://www.brickfanatics.com/dont-apply-your-lego-orient-express-stickers?fbclid=IwAR093D_Z1SZT4_WGPffv2S_2XEQeVDYSXSAljlE9lb6S9i1qu6qyHv-LIr0

Colonel32

Tak ještě by mohli udělat stickersheet, na kterém budou nápisy Compagnie Internationale des Wagons-Lits na vršek vagónu a logo CIWL na bok, místo té šaškárny s OE Orient Express. V rámci speed championsů zvládají sehnat licenci na každou automobilku, tak je škoda že tady se na to vykašlali.

Anatyt

#156
Celkom dobrá recenzia. Zákruty to zvláda aj vďaka posuvnej strednej náprave na tendri. U Lega to nie je novinka, premiéru to malo v sete 8404, ale účel to zjavne plní. ;) Inak z dizajnového hľadiska by som tie šedé prvky na nápravach lokomotívy a vozňov zmenil na čierne a vyzeralo by to podľa mňa výrazne lepšie. ;)

https://brickset.com/article/102194/review-21344-the-orient-express-train


Colonel32

Citace od: Anatyt kdy 25.11.2023, 18:40:10;) Inak z dizajnového hľadiska by som tie šedé prvky na nápravach lokomotívy a vozňov zmenil na čierne a vyzeralo by to podľa mňa výrazne lepšie. ;)

hobby

Ty zatracené samolepky >:( ! Trochu jsem doufal, že za ty peníze tam budou potištěné kostky.
Je s nimi hnusná práce, často se přilepí excenticky, nebo šikmo a je to nevratné. Ta kostka ji jakoby "přicucne", jako nějaký magnetismus, či indukce.
Má někdo nějaký zvláštní a jednoduchý způsob, jak ty ´mrchy´ přesně a rovně přilepit?

Ondrej

Citace od: hobby kdy 26.11.2023, 08:26:52Ty zatracené samolepky >:( ! Trochu jsem doufal, že za ty peníze tam budou potištěné kostky.
Je s nimi hnusná práce, často se přilepí excenticky, nebo šikmo a je to nevratné. Ta kostka ji jakoby "přicucne", jako nějaký magnetismus, či indukce.
Má někdo nějaký zvláštní a jednoduchý způsob, jak ty ´mrchy´ přesně a rovně přilepit?
Viděl jsem na netu že lidi používají ten nový oranžový oddělovač kostek tak že si nalepíš jeden roh lehce na něj a zbytek si dolepíš přesně na kostku.

https://m.youtube.com/watch?v=u9a6Ijn0d5I

Colonel32

Já používám čepel malého švýcaráku, na kterou nalepím samolepku tak aby akorát držela, pak zafixuji na kostce z druhé strany a postupně nanáším. Díky tomu že čepel je extrémně tenká, tak dobře vidím, jestli mi samolepka jde rovně a můžu to korigovat. Sice to lepení samolepek bytostně nesnáším (zvlášť u Speed Champions, kde je 30 samolepek na auto, když má člověk smůlu), ale jsem přesvědčený, že je mám nalepené všechny rovně. 

Pool

Citace od: hobby kdy 26.11.2023, 08:26:52Má někdo nějaký zvláštní a jednoduchý způsob, jak ty ´mrchy´ přesně a rovně přilepit?

Já lepím stylem, že vezmu 5 cm velký špendlík s velkou hlavičkou, co se dobře drží a odlepenou samolepku na něj přichytím uprostřed dole (jen kousek 2-3 mm). Pak to dám špendlíkem na kostku a šteluji, šteluji, dokud to nemám na kostku přesně vystředěné. Potom už jeden konec samolepky přilepím, postupně přilepím půlku až skoro po špendlík, který oddělám a nalepím zbytek. Je to pěkný opruz, ale s trochou snahy to jde nalepit relativně přesně. Pokud ovšem člověk lepí na malé dílky, je lepší je secvakat k větším, aby se ta kostka dobře držela.

Anatyt

Ja používam jemnú pinzetu. Inak čo som pozeral Balážovú recenziu, tak to zrkadlo nalepiť je asi najväčšia výzva.
Ale vráťme sa ku vlaku - uvedomil som si, že viac by sa mi páčil v DkRed. >:D

Eddie

Citace od: Ondrej kdy 26.11.2023, 10:52:30Viděl jsem na netu že lidi používají ten nový oranžový oddělovač kostek tak že si nalepíš jeden roh lehce na něj a zbytek si dolepíš přesně na kostku.

https://m.youtube.com/watch?v=u9a6Ijn0d5I

Používám tuto metodu a lepení nálepek jsem přestal nenávidět :D (tedy odmyslíme-li si zklamání, že to není řešeno potiskem). Mám dojem, že jsem to zahlédl v nějakém oficiálním LEGO návodě. Ale výše zmiňované zrcadlo takto asi nepůjde, to bude skutečně zkouška nervů.
Víc stavitel, sběratel a kecal (nejvíce), než vystavovatel..

Matthes_CS

Citace od: hobby kdy 26.11.2023, 08:26:52Ty zatracené samolepky >:( ! Trochu jsem doufal, že za ty peníze tam budou potištěné kostky.

A zrovna na potištěných kostkách mají dvě chyby v názvech měst (Mnichov je bez umlautu a Bukurešť je Bukarešť).

Jaky

Hezké video s motorizací Orient Expressu - https://www.youtube.com/watch?v=7I_FQZfzTOg .

ramsey1

Teprve teď jsem si všimnul kromě těch zmršených názvů měst Mnichov a Bukurešť na potisku ještě i těch prohnutých kolejí. Šílenost, jak toto mohlo projít přes QC?!? Pokud set koupím, tak jedině až po nějaké revizi, kdy budou tyto nedostatky odstraněny. Ty koleje absolutně nesplňují standardy kvality, kterými se Lego samo tak rádo ohání..., to je výsměch.

ramsey1

#167
Za mě osobně asi zatím nejvydařenější a nejobjektivnější recenze ze všech.

https://www.youtube.com/watch?v=l9Mc_78M7Yg

Potvrzuje mi, že tenhle set je pass, je tam až moc chyb a nekvality, až mě to bolí u srdce, protože je to vlak. Ale když budeme tohle kupovat, tak se nic nezmění. Je třeba, slovy našeho pana premiéra, "vyslat signál"  >:D

Nejvíc mě asi rozsekala ta nekvalita té rovné dráhy, její rozpadání se, prohnuté koleje, vykolejování tenderu, potisky, špatné nálepky a já nevím co ještě. Tohle prostě Legu nesmí projít, toto pustit do produkce je ZLO a přes výstupní kontrolu kvality do prodeje ještě větší ZLO.


hobby

Citace od: ramsey1 kdy 05.12.2023, 19:57:41Nejvíc mě asi rozsekala ta nekvalita té rovné dráhy, její rozpadání se, prohnuté koleje, vykolejování tenderu, potisky, špatné nálepky a já nevím co ještě. Tohle prostě Legu nesmí projít, toto pustit do produkce je ZLO a přes výstupní kontrolu kvality do prodeje ještě větší ZLO.

Ještě k tomu vlaku: těch recenzí je na youtůbu hodně a všechny se víceméně shodují s tím, co jsi napsal + chválí stejné detaily. V závěru je většinou zklamání, nedoporučení, jedna recenze dokonce píše "rána do ksichtu afolům";D (Schlag ins gesicht).
Co mi ale u všech chybí, je kritika pohybového soustrojí, které je sice hezčí než to hnusné u Emeraldy, ale pořád je nehezké, zadrhává, vynechává apod. (jako u té Emeraldy, bylo tu o ní celé vlákno.) A pak samozřejmě beznákolková náprava, to bych snad zuřil, je to ošklivé a podvod. Tohle všechno jsem si již dávno vyřešil a vše funguje spolehlivě - Viz moje videa před 15ti a 10ti lety a moje parnílokomotivy,  dokonce i čtyřnápravová (ještě BBB kola) a předělaná Emeralda (nevím, proč ta špatná kvalita, bývala normální).
PS: já sned napíšu Grohlovi do Dánska, ať tam za vláčkaře zalobuje, evidentně tam není vlakový fanda. Ročně vypustí stovky nových dílků, tak by snad mohli vymyslet univerzální pohybový komplex.

https://www.youtube.com/watch?v=-oY8jAmB5uk&t=5s&ab_channel=vratislavvokurka
https://www.youtube.com/watch?v=JTJd5JjDpv0&ab_channel=vratislavvokurka

Anatyt

Ja by som to tak dramaticky nevidel Hobby. ;) Áno, videl a čítal som mnoho tých recenzií a ako píšeš, +- všetky kritizujú to isté a ten set končí v recenziách nie pozitívne. Skúsim zhrnúť len tie hlavné výtky tomu setu:

1) Nemožnosť motorizácie.

Som presvedčený, že Lego skutočne skúšalo všetko možné pre motorizáciu. Svedčia o tom rôzne znaky na tom vlaku - tender s evidentným priestorom a manipuláciou pre battery box, dvierka pre vedenie kábla, posuvná náprava pre lepší pojazd v oblúkoch. Ale verím, že to proste nešlo. Lego motory sú určené pre ľahšie vlaky v šírke 6. Nie pre takto ťažké súpravy.
Ďalšia vec je, že si ani nemyslím že ho treba za každú cenu motorizovať, ako sa o to skoro všetci na nete snažia. Prečo? Skusil si niekto tento vlak zasadiť do CITY prostredia? Veď to tam absolútne nesedí. To je akoby si niekto na CITY ulice vložil tie nové Speed Champions autá. Ani by sa nezmestili do pruhu. Proste netreba všetko za každú cenu motorizovať, tlačiť do CITY mesta. Tento vlak je niečo ako Creator Expert model - je určený na poličku.

2) Chyby v názvoch miest a nekvalitná potlač.

Tak toto je trochu fail, ale že by ma to nejak veľmi vyrušovalo sa povedať nedá. Každopádne si myslím, že náprava by pre Lego nemala byť problém a dúfam, že už výrobu upravili. Podobne s krivými potlačenými pásikmi na kotli lokomotívy. Keď vie hociaká čínska firma kvalitne potláčať diely, divím sa že to nevie superkvalitné Lego. Čo ja stráviť neviem, sú samolepky v tak drahom sete!

3) Kvalita dielov.

Kritika smeruje na (žial už tradičnú) nekonzistenciu farieb a koľajnicový podklad. Mne osobne sa tam nezdajú tie modré farby nejak extrémne rozdielné, ale keby aj - sú modely kde to viem stráviť. Tie prehýbajúce sa koľajnice sú už trochu vážnejší fail. Chápem že vlak dosť váži, ale asi bolo tým pádom treba nadimenzovať na tú hmotnosť aj podklad. Tu sa evidentne šetrilo.

Takže v "skratke" asi tak. Nemyslím si že ten model je nejaký fail, ako sa to v recenziách podsúva. Iste, má svoje nedostatky, ale je to MODEL a nie HRAČKA. A v tomto smere je zvládnutý dobre. I keď so svojou IDEAS predlohou nemá okrem názvu spoločné nič.

ramsey1

"Schlag ins gesicht" mi mluví z duše, to je přesné, po našem prostě plivanec do ksichtu...

Ty prohnuté koleje jsou naprostá šílenost z několika důvodů.

Hned v první okamžik, kdy tohle začalo vypadávat z moldu a vyjíždět v krabici z výrobní linky, měla přijít STOPka a okamžitě se mělo začít něco takového řešit. Určitě ne v klidu pokračovat ve výrobě, zkompletovat sety, zabalit do krabice a poslat je do prodeje!

A teď to, co je dle mého názoru nejhorší. Oni o tom ví moc dobře, neuteklo to, není to chyba, o které by nevěděli. Vždyť se to nesnaží ani nijak zakrýt. Všechny oficiální fotky, všechny fotky na krabici, na první pohled vidíte nepřirozeně prohnuté koleje. Oni to prostě pustili do světa vědomě s tím, že to přiznají, hodí mezi AFOL market a uvidí se, co se bude dít, zda to projde nebo ne. To mi na tom všem přijde nejvíce smutné a v podstatě to znamená rezignaci na nějaké jejich zbývající standardy. V životě jsem neviděl oficiální obrázky setu, kde by byla tak okatě zachycena spousta vadných dílků a zmetků. A tyhle díly nejsou nic jiného než zmetek.

Je mi z toho dost zle.

hobby

Citace od: Anatyt kdy 06.12.2023, 20:01:56Ja by som to tak dramaticky nevidel Hobby...
Ale já to dramaticky nevidím, ani ten ´Schlag ins Gesicht´ :D. Lego holt jde s dobou, samý spěch a nedokonalost. A pokud jde o model/hračka, tak u mně je lego vždycky hračka - modelová železnice je řádově jinde - penězma, provedením i věrností. U hračky je právě výhoda, kterou lego nabízí: můžeš si otevřít střechu, hrát s interierem, zkoušet přestavovat, domýšlet, vymýšlet, vylepšovat atd., což model neumožňuje.
V neděli jsem ten vlak objednal a dnes odpoledne mi ho pošta dopravila domů. V nákupní ceně 7600,- Kč jsou zdarma i dva premiové sety v ceně skoro 900,- Kč (projížďka kočárem + vánoční ozdoby), snad kompenzace za ty chyby? Otevřu ho až o Vánocích a určitě budu upravovat. Mám některé zásady, přes které nejede vlak; pardon, Orient expres ;). Pak to sem postnu.

peki

Já tyto vlaky (mimo sérii city) beru opravdu jako něco co za normální situace nebude jezdit na klasických Lego kolejích (i ten krokodýl). V podstatě takový ekvivalent řady technic (pvní bylo to oranžové porche) kam nešel dát motor něco málo to umí, ale je to na poličku. 

Za mne je to pořád lepší než nic (nebo city vlaky, které již ani nějakou dobu nepořizuji). Beru jako výzvu k předělání, čekat že to bude nějak více řešit Lego (když vydá 1 set za několik let) asi nemá cenu. I když dočkali jsme se parních kol, nyní nějaké ojnice :) 

milanv

Já nechápu ten princip kočkopsa. Když to má být statický model na poličku, tak proč má to pohybové soustrojí tak ošklivé? Vždyť nepohyblivé by šlo udělat z úplně jiných dílů mnohem, mnohem hezčí. A naopak: když mám na modelu to sice ošklivé, ale funkční, tak proč ten vlak pak není funkční a je jen na poličku?
Pán na Žlutém hradě

peki

Citace od: milanv kdy 07.12.2023, 11:12:53Já nechápu ten princip kočkopsa. Když to má být statický model na poličku, tak proč má to pohybové soustrojí tak ošklivé? Vždyť nepohyblivé by šlo udělat z úplně jiných dílů mnohem, mnohem hezčí. A naopak: když mám na modelu to sice ošklivé, ale funkční, tak proč ten vlak pak není funkční a je jen na poličku?

Třeba v tom viděli možnost jak vyvinout nový dílek/princip, který nahradí stávající 2 stavy hnacího ústrojí:
- absence
- technikové řešení

Byl jsem v Billundu na nějaké akci těsně po uvedení Emeralda na trh. Diskuse byla i s lidmi, kteří řešili motorizaci Emeralda. Říkaly tenkrát, že do byla opravdu noční můra, aby to vůbec nějak vyřešili. Ono udělat funkční motorizovanou páru na Lego geometrii kolejí (aby to prošlo i těma jejich testy, které Afol řešit nemusí je opravdu složité). Pokud do toho začnu míchat 18+ s tím, že je to vlastně na poličku ale "mohlo" by to jít i nějak předělat, aby to jezdilo, tak to může u někoho skončit rozčarováním. Už to vlastně začalo tím, že je tento set prezentován jako IDEAS a z původního návrhu zůstala barva vagónu a název setu :) 


Nechci aby to vypadalo, že je nějak omlouvám. Když vidím kolik je každý rok (možná měsíc) generováno nových dílků, tak mne taky napadá proboha proč tohle a ne toto? Odpovědí pravděpodobně bude neúprosná ruka trhu, statistiky atd. Někdy to pak může působit divně kdy v setu za tolik peněz není ani dost dílků na pořádný (reprezentativní) kolejový podstavec. To tam mohli dát rovnou klasické platové koleje.   

 

Matthes_CS

Zatím mám postavené jen vozy bez lokomotivy (zatím jede s prasátkem, které bohužel není zlaté).
Možnost motorizace pro mě donedávna znamenala jedině vyměnit podvozek za klasický 9V s kovovými kolečky, což u parních lokomotiv moc dobře nejde. Argument s váhou nechápu, a jak jsem někde četl, technikové kolesové rypadlo dostalo motor a většinou tam je problém s provozem.
Překlepy v potištěných kostkách u názvů měst mi vadí, ale hádám, že to TLG nahrazovat nebude. Samolepky jsem měl správné zlaté.
Kvalita dílů. Stavbu podstavce jsem přeskočil, v kuse zatím stejně nemám kde celý vlak postavit, takže prohýbání kolejí neřeším. Rozdílných barev jsem si zatím nevšiml, ale je to něco co mě štve už dlouho u různých setů a ještě víc mě štve reakce TLG, že je to v pořádku, protože je to způsobeno recyklací plastů i z jiných barev.
Reálnost pojezdu mě vadila u Bradavického vlaku, toho velkého, tam si s tím měli pohrát, tady jsem s tím smířený, že to prostě nebude ono. A jako všechny sety to beru hlavně jako stavební materiál a inspiraci a bude se přestavovat... Jednou...
Co nechápu je zase jiné řešení kol, podvozků a spřáhel. V nejnovější bradavickém expresu se vrátily kovové osičky, tady zase nejsou. Podvozky jsou ke skříním uchyceny novým způsobem a přijde mi, že se otáčejí dost ztěžka, takže by to mohlo zvyšovat odpor v obloucích. A i když je vlak kompatibilní s klasickými kolejemi, tak kvůli spřáhlům není kompatibilní s ostatními vlaky.

408778706_24368938819417041_1172832599326008045_n.jpg

peki

#176
O víkendu postavil kompletní Vlak. Velké "V" použito záměrně. Za mne je to opravdu pěkně propracovaný set, který by neměl chybět u žádného milovníka vlaků. Beru ho jako takového nástupce Emeraldu a musím říci že Lego udělalo zase kus cesty dopředu. Nenechal jsem se odradit  rozporuplnými recenzemi (nehodnotím tedy nyní co byl původní návrh IDEAS setu, ktomu jsem se vyjádřil výše) moje postřehy:

- opravdu pěkný set, v reálu vypadá lépe než na fotkách
- dá se koupit bez problému i před vánocemi (zdá se i v této oblasti se LEGO poučilo)
- ideální na stavění během vánoční pohody, s možností si udělat přestávku vychutnat si punč, projít se a pak v klidu pokračovat
- stavba mne opravdu bavila, bylo to jako stavět modulár, plno detailů, plno pytlíků (velkých číslovaných tuším 23 + cca 3 nečíslované), plno kostek. Vše pohromadě nic nemusím hledat (jako při stavbě MOC)
- barva samolepek mi přišla OK (nevím jestli mám "dobré" nebo "špatné")
- potištěné kostky s chybou (mám "štěstí" jsem od přírody dislektik, v určité vzdálenosti je písmo už stejně obtížně čitelné
- podstavec pod vlak, taky žádná tragédie, prostě zvolená konstrukce (když je nezatížená) se prohýbá do mírného oblouku. Jakmile je zatížená vlakem je vše OK. Dá se postavit určitě robusnější podstavec, který se bude technic pinem spojovat (a nebude v celku).
- pohybové ustrojí, věřím že půjde doplnit i do Emeraldu a mohlo by jít i snížení válců. Co jsme ocenil byla bezproblémová funkčnost.

Nyní zbývá Nerudovské kam s ním?

Jezdit mi asi (zatím) nebude. Mám motorirovanou Emeraldu tak to zkusím zatím takto.
Ale je tam (pro mne) spousta výzev:
- motorizace
- osvětlení krásných interiérů vagónů
- pořízení větších obloukových kolejí

Zatím si opravdu pořídím nějakou vitrinku, kam budu dávat tyto vlaky, a věřím že časem přidám také nějaký vlastní 8 stud. Když vidím ty možnosti tak mne to začíná lákat čím dál více.

Za sebe koupi (pro postavení/pobavení) doporučuji.   

fanda

#177
Citace od: Matthes_CS kdy 07.12.2023, 13:43:40...  A i když je vlak kompatibilní s klasickými kolejemi, tak kvůli spřáhlům není kompatibilní s ostatními vlaky.

Tvrdím, že vlak OE (lokomotiva s tendrem) NENÍ kompatibilní s klasickými kolejemi. Viděl jsem video, kde tendr na výhybce OPAKOVANĚ vykolejil. Podle mě to spřažení lok. a tendru je příliš krátké.

Nemohl jsem to zatím ověřit, ale jestli je to pravda, tak vlak nejezdi na TLG kolejích ani při ručním pohonu. Nemám slov.

To vše se dá v legu vyřešit, více či měně snadno, ale vyžaduje to značné zkušenosti a nebát se zapojit Technic kostky. Např. kdyby grohl víc miloval vlaky, tak by byl ideální konstruktér vlaků. ;-)

fanda

#178
To peki: Zkoušel jsi s lok jezdit přes výhybku do odbočky?

Anatyt

Ale prečo by mal po kolajách jazdiť? Dá sa snáď s Creator Expert autom jazdiť po CITY cestách? Nie všetko je určené na JAZDENIE.
Apropos sú videá (neviem či aj tu vo vlákne nie sú), kde to po kolajách nejakým spôsobom jazdí. Ale je to IMHO znásilnenie poličkového modelu.