Jak vytvořit návod ke stavbě

Založil kren, 09.05.2010, 18:42:21

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

kren

Mám úplně jednoduchý dotaz. Nechci ani vytvářet virtuální modely ani renderovat. Chtěl bych jen vytvářet návody ke stavbě mých modelů (pokud možno ve výsledku pdf, ale není podmínkou, stačí možnost tisku). Existuje nějaký software ve kterém bych mohl vytvářet návody ke stavbě (včetně takových těch okének s použitými součástkami a jejich počtem v rohu stránky. Na webu například existuje hodně takových návodů v pdf pro amatérské stavby modelů (např. mindstorms robot na složení rubikovi kostky). Nevím v čem ty návody dotyční tvořili.

betakaroten

Cesta k návodům vede právě přes virtuální modely a rendery... jeden z možných způsobů (a jediný, ve kterém se aspoň trochu vyznám) je následující:

1. LDRAW - knihovna dílů, se kterými pracují všechny další v pořadí uvedené programy
2. MLCAD - stavební program, slouží ke stavbě virtuálních modelů (návody sice dělat umí, ale zcela nekvalitní)
3. LDVIEW - prohlížeč virtuálních modelů (kvalita zobrazení je jako v návodech)
4. LPUB - samotný program na publikaci návodů (de facto si vytahá obrázky z LDVIEW a poskládá je na stránky; tedy doufám, že je to tak, poslední verzi neznám)

Všechno je k dostání na http://www.ldraw.org - nutná znalost anglického jazyka, hodně volného času  a pevné nervy ;D

Robbed

Buďto postavit virtuální model (viz výše), a nebo ručně stavět/rozebírat a fotit. Těžko říct co je větší piplačka, hlavně pokud budeš chtít, aby to vypadalo aspoň trochu k světu.

kren

Citace od: betakaroten kdy 09.05.2010, 20:29:09
Cesta k návodům vede právě přes virtuální modely a rendery... jeden z možných způsobů (a jediný, ve kterém se aspoň trochu vyznám) je následující:

1. LDRAW - knihovna dílů, se kterými pracují všechny další v pořadí uvedené programy
2. MLCAD - stavební program, slouží ke stavbě virtuálních modelů (návody sice dělat umí, ale zcela nekvalitní)
3. LDVIEW - prohlížeč virtuálních modelů (kvalita zobrazení je jako v návodech)
4. LPUB - samotný program na publikaci návodů (de facto si vytahá obrázky z LDVIEW a poskládá je na stránky; tedy doufám, že je to tak, poslední verzi neznám)

Všechno je k dostání na http://www.ldraw.org - nutná znalost anglického jazyka, hodně volného času  a pevné nervy ;D
Díky, na tom webu jsem byl a zdá se mi značně nepřehledný pro někoho, kdo se nechce zabývat virtuálním stavěním jako svým hobby, ale chce jen nástroj k dokumentaci modelů, bez toho aby musel studovat více na sebe navazujících softwarů. Pokud neexistuje samostatný software s jednoduchým ovládáním, tak se na to vykašlu, za to mi to nestojí.

Togaran

Citace od: kren kdy 09.05.2010, 21:30:42
Díky, na tom webu jsem byl a zdá se mi značně nepřehledný pro někoho, kdo se nechce zabývat virtuálním stavěním jako svým hobby, ale chce jen nástroj k dokumentaci modelů, bez toho aby musel studovat více na sebe navazujících softwarů. Pokud neexistuje samostatný software s jednoduchým ovládáním, tak se na to vykašlu, za to mi to nestojí.
Není až tak nepřehledný, když tomu věnuješ trochu času :) Já jsem se taky dlouho rozhoupával protože jsem se bál obtížnosti virtuálního stavění. Ale instalace je jednoduchá a stavění ještě jednodušší :) Nebát se a zkusit. Focený návod jsem snad neviděl v rozumné kvalitě.
Moje stavby: Brickshelf, Flickr

KLR


betakaroten

Citace od: KLR kdy 10.05.2010, 12:14:48
a co primo to od lega?
http://ldd.lego.com/
Vřele NEdoporučuji.
Citace od: kren kdy 09.05.2010, 21:30:42
(...)zdá se mi značně nepřehledný pro někoho, kdo se nechce zabývat virtuálním stavěním jako svým hobby, ale chce jen nástroj k dokumentaci modelů, bez toho aby musel studovat více na sebe navazujících softwarů. Pokud neexistuje samostatný software s jednoduchým ovládáním, tak se na to vykašlu, za to mi to nestojí.
Není potřeba nic studovat, problém je vlastně jenom počáteční instalace a první pokusy. Potom se zabýváš jenom stavbou modelů v MLCAD (což je někdy pohodlnější než stavění ze skutečných kostek) a po dokončení stavby jednou spustíš LPUB, aby vyplivnul obrázky k návodu (pokud nemáš extra požadavky na vzhled).

kren

Citace od: betakaroten kdy 12.05.2010, 01:29:28
Není potřeba nic studovat, problém je vlastně jenom počáteční instalace a první pokusy. Potom se zabýváš jenom stavbou modelů v MLCAD (což je někdy pohodlnější než stavění ze skutečných kostek) a po dokončení stavby jednou spustíš LPUB, aby vyplivnul obrázky k návodu (pokud nemáš extra požadavky na vzhled).
Dík za zkušenost, až budu mít čas, tak zkusím vyzkoušet  :).

Shmade

Ještě je potřeba nezapomenout při stavbě v MLCadu mačkat po každém kroku stavby ( který chceš aby byl jako obrázek v návodu) tlačítko step! Bez těchto kroků ti LPUB vyhodí jen jeden obrázek finálního modelu a to ty nechceš. :)

Jindroush

Protože jsem zákeřák zákeřnej, nedá mi než připodotknout, že žádný virtuální stavítko nenapojuje kloudně kostky (LDD to dělalo přiblble a SR builder jsem nezkoušel), takže je třeba si dát majzla, ať se díly nepřekrejvaj. Dtto se poměrně dosti obtížně staví nepravoúhle - např. stavbu konstrukce z technicu v MLCadu, to bych doporučoval pouze stavitelům lodí v lahvích.  8)
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

eNTy

SR Builder napojuje, v tom je přece jeho síla. Že chápe fyziku modelu.

Jindroush

Ve verzích, které jsem zkoušel, nestál za nic a nejsem si jist, zda má kompatibilní parts library s LDraw (pokud ne, jako by nebyl {pro mě})
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)