MINDSTORMS exit LEGO portfolio from the end of 2022

Založil peki, 27.10.2022, 10:40:56

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

peki

Official Statement that can be shared after embargo:

 

MINDSTORMS®

Since its launch in September 1998, LEGO MINDSTORMS has been one of the core 'Build & Code' experiences in the company's portfolio, carrying with it significant brand equity and becoming a stand-out experience for the early days of consumer robotics and leading to current Build & Code experiences such as SPIKE Prime, from LEGO Education's LEGO Learning System.

However, now having a number of priorities in LEGO Education and other Build & Code experiences, we have decided to focus our resources and future plans by redirecting our MINDSTORMS Robot Inventor team and their expertise into different areas of the business. 

This means the physical MINDSTORMS Robot Inventor product (51515) and its related elements (88016 and 88018) are to exit our portfolio from the end of 2022, whilst digital platforms – such as the LEGO MINDSTORMS Robot Inventor App – will remain live until at least the end of 2024. 

We still have strong belief in the Build & Code proposition and will continue to support it through platforms such as SPIKE Prime, and we are continuing to hold on to the trademark for the MINDSTORMS brand and assessing our future plans together with LEGO Education.

ThomasMorta

Popravdě řečeno, tohle mě velmi nepříjemně překvapilo - to, že nějaký produkt ukončují, OK, ale mnoho škol má nainvestováno poměrně hodně v LEGO Mindstorms vybavení, pravda převážně v EV3 - a z tohohle vyjádření absolutně není znát, jak to bude s podporou ze strany výrobce dál. Naposledy, když vyřadili EV3, tak nejprve řekli, že Education zůstává... a pak ji asi po půl roce bez varování nahradili Spike Prime řadou a vše šlo do výprodeje, což jenom způsobilo rapidní nárůst cen komponent na sekundárním trhu a školy nemají prakticky možnost dokoupit nové sady.

Lego WeDo 2.0 taky potichu vyřadili a místo toho dali Spike Esentials. Popravdě - přijde mi tohle chování LEGO Education na hraně etiky.

Je nějaká šance získat informace o tom, co plánují s robotickým programem do budoucna?
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

MeNadruhou

rikaji ze zachovaji podporu do 2024, ale radeji bych, kdyby teda radeji zridili "digitalni archiv" kde by byli uchovany vesktere softwarove casti"produktu"  tedy neco co je treba k zamyslenemu uzivani hardware. [instalace, pdf s priruckou a specifikacemi apod]
Nekouřím a nepiju - bez kostiček nežiju!   //  http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=MeNadruhou

milanv

Nejdřív k tvému příspěvku, @MeNadruhou : já to beru tak, že do roku 2024 máme příležitost ten digitální archiv vytvořit my, dokud jsou ty věci dostupné. Naštěstí tam, pokud vím, není nic, co by záviselo na trvale běžících službách na lego.com apod.

Pak mám otázku: když vidím tvoje top gear letadlo, tak jde  evidentně aspoň nějak programovat i Control+. Jenže se v tom nevyznám, tak mám začátečnický dotaz:

  • Control+ také zahodí v rámci zahození "Mindstorms"?
  • Pokud nezahodí, tak co všechno tím lze nahradit a naopak o co přijdeme přechodem na Control+ ?


Pán na Žlutém hradě

Foton

V základu
Control+ : Mozek je v tabletu, hub jen vykonává instrukce poslané přes BT a posílá naměřené hodnoty.
Mindstorm: Mozek je v kostce (hubu), tzn. model je nezávislý na čemkoliv.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Anatyt


peki

Citace od: ThomasMorta kdy 31.10.2022, 08:13:32Lego WeDo 2.0 taky potichu vyřadili a místo toho dali Spike Esentials. Popravdě - přijde mi tohle chování LEGO Education na hraně etiky.

Je nějaká šance získat informace o tom, co plánují s robotickým programem do budoucna?
Můžu se zeptat na AM síti, ale je lepší přímo otázky v AN dát sem. Nemám kapacitu věše zkoumat a překládat.

MeNadruhou

Citace od: milanv kdy 01.11.2022, 11:23:44Nejdřív k tvému příspěvku, @MeNadruhou : ...

Pak mám otázku: když vidím tvoje top gear letadlo, tak jde  evidentně aspoň nějak programovat i Control+. Jenže se v tom nevyznám, tak mám začátečnický dotaz:

  • Control+ také zahodí v rámci zahození "Mindstorms"?
  • Pokud nezahodí, tak co všechno tím lze nahradit a naopak o co přijdeme přechodem na Control+ ?

Nemyslím si že by se chtěli odvracet od robotiky kompletně.  Control+ / powered up je poměrně nový ekosystém a Nemyslím si ze by to šli taky potopit.
Koncepčně technic Hub a vlakovy hub je jen Bluetooth zařízení s obousměrnou Komunikací. Do začátku je to jenom bezdrátový ovládání, ale ma dost potenciálu mindstorms nahradit
Nekouřím a nepiju - bez kostiček nežiju!   //  http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=MeNadruhou

milanv

Díky,  konečně je to jasné. Takže koupit gumičky do vlasů a připevnit telefon na model místo kostky-hubu by stačilo, aby děcka mohla stavět roboty? Já myslel,  že jsou ty telefonní aplikace nějak přednastavené a nastavit je na vlastní model je obtížné,  rozhodně pro děti.  Mýlím se?
Pán na Žlutém hradě

racco42

#9
Citace od: milanv kdy 01.11.2022, 22:05:16Díky,  konečně je to jasné. Takže koupit gumičky do vlasů a připevnit telefon na model místo kostky-hubu by stačilo, aby děcka mohla stavět roboty? Já myslel,  že jsou ty telefonní aplikace nějak přednastavené a nastavit je na vlastní model je obtížné,  rozhodně pro děti.  Mýlím se?
Control+ je přednastavená na Technics sety. PowerUp je přednastavená na City vlaky, tramvaj, piano, batmobil (ne-Technics sety) a dá se přepnout do režimu "Tvořit", kde je dostupný ten blokový programovací jazyk (jako v tom Mindstorms programu)

milanv

Citace od: racco42 kdy 01.11.2022, 22:51:12Control+ je přednastavená na Technics sety. PowerUp je přednastavená na City vlaky, tramvaj, piano, batmobil (ne-Technics sety) a dá se přepnout do režimu "Tvořit", kde je dostupný ten blokový programovací jazyk (jako v tom Mindstorms programu)
Aha, tak zpět: není mi to jasné :)
Koukal jsem, že Control+ a PowerUp (resp. sety Liebher a Piano) mají jiné "hub" kostky. Je to teda zaměnitelné? Můžu se připojit aplikací PowerUp ke Control+ hubu a napsat si tak program i pro Technic model?
Navíc vůbec nechápu, že control+, tj. ten primárně pro Technic, by programovatelný být neměl, zatímco PowerUp ano - co to má za smysl?
Pán na Žlutém hradě

Tomik

Citace od: milanv kdy 02.11.2022, 11:14:28Aha, tak zpět: není mi to jasné :)
Koukal jsem, že Control+ a PowerUp (resp. sety Liebher a Piano) mají jiné "hub" kostky. Je to teda zaměnitelné? Můžu se připojit aplikací PowerUp ke Control+ hubu a napsat si tak program i pro Technic model?
Navíc vůbec nechápu, že control+, tj. ten primárně pro Technic, by programovatelný být neměl, zatímco PowerUp ano - co to má za smysl?
Přiznám se, že netuším, jaký je smysl v rozdělení ovládání do dvou aplikací, ale věc se má asi takto:
- Control+ je opravdu jen "knihovna" ovladačů pro technicové modely - vybereš si set, na displeji se ti ukáže hotový ovladač a dál už jen šmrdláš prstem po telefonu, aby se ti model hýbal.
- PoweredUp je to samé jako Control+ pro modely z jiných témat než Technic a navíc se dá přepnout do módu vytváření vlastního programu/ovladače. Elektrické komponenty Control+ a PoweredUp jsou vzájemně kompatibilní, protože mají stejné konektory na kabelech a dají se tudíž mezi sebou kombinovat. Pokud vím, tak jediné omezení je u toho vlakového dálkového ovladače (fyzického, nikoliv "telefonového"), který má zablokované párování s Control+ hubem.

Sečteno a podtrženo, LEGO ze mně neznámého důvodu vytvořilo dvě aplikace, které zpočátku sloužily pouze jako knihovny přednastavených ovladačů. Následně jednu z nich (PoweredUp) doplnilo funkcí na vytváření vlastních programů pro PoweredUP a Control+ komponenty místo toho, aby udělali třetí samostatnou aplikaci. Zajímalo by mě, proč to přidali jen do jedné aplikace a do druhé ne (nechtěli asi udržovat stejnou funkcionalitu na dvou různých místech) a podle čeho potom volili, která aplikace tuto funkcionalitu dostane. Větší smysl by mi to totiž dávalo u aplikace Control+, protože právě Technic nabízí více možností pro uplatnění vlastního programování. A nebo to udělali záměrně, aby nás donutili nainstalovat si na telefon obě aplikace místo jedné a potom se mohli chlubit více uživateli...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

milanv

Díky za shrnutí, Tome! Prosím tě, jenom jednu věc tam nevidím: jak je to se spárováním PowerUp aplikace ke Control+ hubu?
Jasně, nebudu mít žádnou předdefinovanou sadu ovládání z té "knihovny", ale spárují se? Umožní mi to naprogramovat si to mně samotnému?
Pán na Žlutém hradě

MeNadruhou

to parovani je celkem automaticky. staci otevrit aplikaci, zajit do sekce tvorit, a pak jen zapnout hub. ono si to rekne.
Nekouřím a nepiju - bez kostiček nežiju!   //  http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=MeNadruhou

milanv

Takže tou aplikací PowerUp můžu ovládat oba huby: powerup i control+? Aspoň jedna dobrá zpráva. Takže když budu chtít "po novu" naprogramovat robůtka àla Mindstorms, tak mám teda dvě možnosti, je to tak?

1. ovládat ho telefonem místo ovladačem - v telefonu si předprogramuju nějaké funkce a použitím telefonu jako ovladače ty funkce spouštím.
2. přigumičkovat telefon k modelu jako druhý hub a buď spuštěním programu na něm spustit autonomního robůtka nebo pomocí BT propojení fyzického ovladače a telefonu mít zase dákově ovládaného robůtka.
Pán na Žlutém hradě

MeNadruhou

Ano. V podstatě je to tak. Ja mám dva technic huby,  a naprogramoval jsem, že podle toho co se děje na jednom z hubu se přenese do druhého (přes telefon)

Dokonce se k hubum da pripojit senzor barev a vzdálenosti.

Co bych ocenil je kdyby lego spis udělalo návod / obrazek programu pro  technic model, nez ho zaradit jen do knihovny.
 Ona ta kalibrace buldozeru - bylo by zajimave vidět jak by to vypadalo v tech lego program blocích.
Nekouřím a nepiju - bez kostiček nežiju!   //  http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=MeNadruhou

MeNadruhou

Nekouřím a nepiju - bez kostiček nežiju!   //  http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=MeNadruhou

skipper

Citace od: milanv kdy 03.11.2022, 09:12:32Takže tou aplikací PowerUp můžu ovládat oba huby: powerup i control+? Aspoň jedna dobrá zpráva. Takže když budu chtít "po novu" naprogramovat robůtka àla Mindstorms, tak mám teda dvě možnosti, je to tak?

1. ovládat ho telefonem místo ovladačem - v telefonu si předprogramuju nějaké funkce a použitím telefonu jako ovladače ty funkce spouštím.
2. přigumičkovat telefon k modelu jako druhý hub a buď spuštěním programu na něm spustit autonomního robůtka nebo pomocí BT propojení fyzického ovladače a telefonu mít zase dákově ovládaného robůtka.

3. ak máš apsoň základné kôderské schopnosti (úroveň napríklad viem si spraviť VB makro v Exceli, nie ten Excel naprogramovať) tak nainštalovať PyBricks firmware a program si ukladať priamo do PoweredUp/Control+ jednotiek. Okrem pochopenia a skopírovania základných inicializačných riadkov kódu ten zvyšok - posielanie/čítanie do/z portov, cykly, ... nieje až tak odlišné v texte od toho grafického v aplikáciach

Inak na technic aj vrátane Control+ odporúčam sledovať aj Balázs-a inak RacingBrick
Snáží sa dokumentovať aj to čo LEGO nedokumentuje ohľadom aplikácii https://racingbrick.com/lego-powered-up-summary/#
A tu je jeho video k prezentácii čo dostali na Media day o PoweredUp na najbližších pár rokov

milanv

Předně díky všem za odpovědi, díky vám se z tohoto vlákna stal asi nejlepší přehledový zdroj informací ohledně těch "robotických" systémů na kostkách.

Snažil jsem se to pochopit, ale je to fakt šíleně zamotané. Když už jsem si myslel (pokolikáté už?), že tomu rozumím, tak se mi jako bumerang vrátila otázka co bude ukončeno a co ne. Protože např. já nevidím rozdíl v tomto hubu označeném SPIKE Prime a tomu označeném Mindstorms. Podle vyjádření TLG se mázachovávat ten SPIKE Prime, ale vždyť jsou stejné! Nebo zase ne a jenom klamou tělem???
Pán na Žlutém hradě

Tomik

Citace od: milanv kdy 03.11.2022, 16:46:27...Podle vyjádření TLG se mázachovávat ten SPIKE Prime, ale vždyť jsou stejné! Nebo zase ne a jenom klamou tělem???
Milane, Milane, mám podezření, že trpíš barvoslepostí - vždyť ten mindstormový je modrý a spikový žlutý! >:D ;D Ne, teď vážně - co jsem se někde dočetl, tak kromě barvy krabičky je drobný rozdíl v nahraném firmwaru, jinak to je prašť jak uhoď.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

skipper

#20
Treba rozlíšiť technológiu a predajnú radu, či dokonca sekciu LEGO.

Tak ako to bolo predtým u EV3 tak Mindstorms pre konzumerov aj pre  školy a pod bolo technologicky to isté. Bol tam iný mix senzorov a konštrukčných dielov, ale inak to isté a kompatibilné. Len rozdiel ceny znásobený tým že na jednej strane konkurancia retail kanálov a na druhej pár distribútorov.
Ano, Education má prípravu pre učiteľov a hodiny takže to vie (na úrovni bežnej v našom školstve) "odučiť" priemerne zdatný učiteľ so základom logického myslenia bez potreby LEGO znalostí a kóderstva. Ale tento bonus je rovnaký či niekto kúpi 1 či 50 sád, cena zostáva...

Takže TLG
- nemusí robiť 2 série pre úple rôzne obecenstvo - učitelia/žiaci a rodičia/deti
- tak isto ich "rodičia nebudú otravovať" na support linke
- môžu to predávať pár partnerom za oveľa vyššie ceny bez potreby kompenzovať konkurenčný boj v retaile
- a nebudú im iniciatívni a aktívny klubisti a učitelia kanibalizovať predaje Education rady skrz nákupy konzumerskej rady

A do určitej miery si myslím, že posledné Mindstorms, aj keď kladne hodnotené hobbystami (rýchlejšie, univerzálne porty,...) nemalo taký úspech u bežných zákazníkov. Ono aj samotné balenie s pár menšimi robotmi nemá ten impakt ako veľký robot v EV3/NXT.

Tj SPIKE vs ROBOT Inventor platí to isté, rovnaké črevá, iné balenie a skladba senzorov.
Čo písali tak jednotka Robot Inventor ide po reflashi cez SW SPIKE pripojiť aj tam, ale potom už nezbehnú programy cez appku Robot Inventor.

ThomasMorta

Citace od: skipper kdy 03.11.2022, 17:51:08Len rozdiel ceny znásobený tým že na jednej strane konkurancia retail kanálov a na druhej pár distribútorov.
No, ty učební materiály taky musí někdo připravit a toho člověka zaplatit. Navíc obvykle materiály přibývají po vlnách - a to se také odráží na zvýšené ceně Education řady.

Citace od: skipper kdy 03.11.2022, 17:51:08Takže TLG
(...)
- môžu to predávať pár partnerom za oveľa vyššie ceny bez potreby kompenzovať konkurenčný boj v retaile
- a nebudú im iniciatívni a aktívny klubisti a učitelia kanibalizovať predaje Education rady skrz nákupy konzumerskej rady
Jenže konkurenční boj probíhá a dost tvrdý - když LEGO Mindstorms začínalo, nebylo  moc vzdělávacích řad robotiky. Dneska je tu plno robotů Arduino, Micro:bit a možná i Raspberry Pi a ti tlačí cenu dolů - záměrně vyjmenovávám výrobce za kterými stojí instituce zaměřující se na vzdělávání a poskytující velké množství učebních materiálů. Jasně, robotické sady sestaví někdo jiný, často s Číny - ale už má na čem stavět vzdělávací základy a často dodávají i ty docela slušné podklady.



Citace od: skipper kdy 03.11.2022, 17:51:08Ono aj samotné balenie s pár menšimi robotmi nemá ten impakt ako veľký robot v EV3/NXT.
Pardon, ale Robot Inventor měl také svého velkého robota, stejně jako dvě předchozí generace:
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

skipper

Citace od: ThomasMorta kdy 05.11.2022, 16:47:40No, ty učební materiály taky musí někdo připravit a toho člověka zaplatit. Navíc obvykle materiály přibývají po vlnách - a to se také odráží na zvýšené ceně Education řady.
Tak isto niekto musí pripraviť podklady pre tie retailové verzie. Samozrejme sa to nedá porovnať 1:1, ale spraviť podklady, otestovať a podporovať produkt pre bežného zákazníka je trocha iné ako pre úzky okruh.
A tieź to že u Education sa to platí v každej stavebnici, nezávisí či sa kúpi 1 alebo 100. U konkurencie je často výber kúpiť holé stavebnice a potom kurzy/podklady/knihy...

Citace od: ThomasMorta kdy 05.11.2022, 16:47:40
Citace od: skipper kdy 03.11.2022, 17:51:08Takže TLG
(...)
- môžu to predávať pár partnerom za oveľa vyššie ceny bez potreby kompenzovať konkurenčný boj v retaile
- a nebudú im iniciatívni a aktívny klubisti a učitelia kanibalizovať predaje Education rady skrz nákupy konzumerskej rady
Tu prišlo k nepochopeniu, do konkurencie s inými produktami som nezachádzal.
Prvý koment sa týkal konkurencie v maloobchode, kde veľa z výslednej ceny končí u reťazci predaja či už v kuse pri najväčších (Amazon, americké reťazce) alebo po kúskoch pri kombinácii veľkoobchod-maloobchod. Toto je ten vankúš kde sa robia zľavy ako napr prebiehajúcich -25% v Tescu (a ešte na tom neprerábajú). Na druhú stranu si dovolím tvrdiť, že pri Education kde TLG supluje rolu veľkoobchodu, je marža predajcu oveľa nižšia. A teda s cenníkovej ceny oveľa viac zostáva u TLG.
Druhý bod na to naväzoval, ak šikovní klubisti a učitelia vedeli svoje LEGO robotické dopyty napĺňať nákupmi skrz komzumerské rady kde je zisk na stavebnicu menší tak asi to nebolo úplne po vôli korporátu.


Citace od: ThomasMorta kdy 05.11.2022, 16:47:40Pardon, ale Robot Inventor měl také svého velkého robota, stejně jako dvě předchozí generace:
Ja nehovorím, že robot tam nebol alebo bol o moc horší/menší, ale o prvotný dojem na bežného zákazníka konzumerskej rady (tj nie hobbystu, klubistu, učiteľa,...).
Jednoducho toto prvé balenie na prvcý pohľad na polici/vyhladávači/atď nemá ten wow efekt ako to druhé .

Určite to nemohol byť jediný dôvod, ale niekedy aj pár percent či nejaký výstup z marketingovej štúdie môźe byť ten bod zlomu.

Samozrejme sa môžeme len dohadovať lebo čierna diera korporátu reálny dôvod nepustí von. Spomínaná konkurencia (Microbit, Arduino,...) je stále len pre hobbíkov, v hračkárstvach to nie je, ale tiež si asi stiahli percento z predajov.
Potom je tu možnosť, že tak ako veľa konzumentov postaví z drahých setov len to jedno, tak aj tu veľa kupujúcich spravilo jedného, možno dvoch robotov s predpripravenýcmi programami. No vtedy sú už konkurenciou aj jednoúčelové plasťácky za zlomok ceny (pred boomom resellingu LEGa sa takto dali zohnať lacno NXT2/EV3 od znechutených rodičov  >:D )