9V motor

Založil muzzo, 17.06.2005, 11:54:45

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

muzzo

Chci se jen zeptat zkušenějších, jestli je 9V motorek ohrožen tím že není dlouhodobě v provozu. Kdysi jsem slyšel od železničního modeláře, že musí aspoň jednou ročně projet všechny své lokomotivy. Je to pravda?

Cavelon

Jediný rozumný dôvod pre takéto konanie, čo ma napadá, je mechanická stránka veci - napr. aby nezaschlo mazivo v ložiskách.

Micho

Presne tak. Keď som mal ešte ako gymnazista vláčiky TT, keď som kúpil nejakú používanú lokomotívu, tak dneď som ju rozobral, prečistil mazacie časti a dal tam nové mazivo. Podľa zvuku to hneď bolo cítiť, že je "spokojnejšia" a ide hladšie. Aj u svojich starších som to urobil raz za čas - takú údržbu. Verím, že Lego určite používa nejaké kvalitné mazivo, ktoré nieje potrebné meniť.

Legácky 9V motorček som ešte nerozoberal, a ani zatiaľ nebola potreba. Pýtal som sa už viacerých ľudí, či im nejaký motorček na Lego vlaky sa pokazil, zatiaľ som nepočul ani o jednom. Konštrukcia tohto motorčeka je dosť dobre uzavretá a tým sa tam bežné nečistoty nedostanú, čo u vláčikov TT bol bežný problém (vlákna z pokrovca, prach ...).

muzzo

Micho a Ty projíždíš Své Lego vláčky aspoň jednou ročně? :)

Cavelon

Myslím, že jeho synovia preháňajú vláčiky oveľa častejšie ako jedenkrát za rok. ;) Možno, že aj jedenkrát denne. :)

Micho

Citace od: muzzo kdy 18.06.2005, 23:39:10
Micho a Ty projíždíš Své Lego vláčky aspoň jednou ročně? :)

Vzhľadom na to, že Lego vláčiky máme práve rok, tak ti môžem s čistým svedomím potvrdiť, že minimálne raz za rok sme ich prehnali po trati všetky. Zatiaľ nebolo predmetom môjho výskumu frekvencia používania vláčikov, a ani nemám v pláne to skúmať. Nemám ani obavy, že by nejaká Lego mašinka aj v roku nasledujúcom stála dlhšie ako rok.  ;)

muzzo

Já nemám stabilně postavené kolejiště a tak mám docela problém s tím alespoň jednou do roka se dstat k jeho vybudování a projetí mašinek. :'(

Cavelon

Tak si raz do roka (napr. na Vianoce) postav iba koliesko a mašinky na ňom popreháňaj. To nie je vaľa roboty, za chvíľku to vybavíš a ani miesta na to veľa nepotrebuješ. ;)

Micho

Citace od: muzzo kdy 17.06.2005, 11:54:45
Chci se jen zeptat zkušenějších, jestli je 9V motorek ohrožen tím že není dlouhodobě v provozu. Kdysi jsem slyšel od železničního modeláře, že musí aspoň jednou ročně projet všechny své lokomotivy. Je to pravda?

Páni, prečo riešime prehnanie 9V vlakového motorčeka po koľajišti aspoň raz za rok? Ten chlapík, čo to povedal, bol predsa železničný modelár a teda nehovoril o Lego vlakoch. Teda, čo mal on skúsenosti so svojou modelovou železnicou, nemusíme tvrdo prenášať na Lego vláčiky. Podľa mňa, keď budú stáť v skrini aj pár rokov, tak sa im nič nestane a budú fungovať spoľahlivo aj naďalej.

Na druhej strane, neviem, načo by som držal Lego vláčiky v skrini a ich nepožíval. Veď kvôli tomu som si ich zadovážil. Snáď jedine, keď by som niekde dlhodobo vycestoval a nebral by som to zo sebou, alebo mať istotu, že keď to kúpim po niekom, komu to stálo pár rokov, či tam nebude problém. Opakujem, zatiaľ som o žiadnom nepočul.

Viete niekto o nefungujúcom Lego vlakovom 9V motorčeku a dôvodu nefunkčnosti?

Magesan

Ja bych mel jeden nefunkcni mikromotorek, ale to sem asi nepatri. Kazdopadne doufam, ze az ho rozeberu, doberu se priciny jeho ignorace prilozeneho napeti.

betakaroten

Mně se jednou zaseknul Technic 9V motor, ale když jsem ho otevřel, tak už pak nešel dát dohromady :'(
S mazáním motorů mám zkušenosti jenom s 4,5voltovým: nevím, jak dlouho předtím nebyl v provozu, ale dělal dost kravál, pomohlo kápnout olej na hřídel vlastního motoru (ne na malá ozubená kolečka)

muzzo

#11
Citace
Páni, prečo riešime prehnanie 9V vlakového motorčeka po koľajišti aspoň raz za rok? Ten chlapík, čo to povedal, bol predsa železničný modelár a teda nehovoril o Lego vlakoch. Teda, čo mal on skúsenosti so svojou modelovou železnicou, nemusíme tvrdo prenášať na Lego vláčiky. Podľa mňa, keď budú stáť v skrini aj pár rokov, tak sa im nič nestane a budú fungovať spoľahlivo aj naďalej.

Na druhej strane, neviem, načo by som držal Lego vláčiky v skrini a ich nepožíval. Veď kvôli tomu som si ich zadovážil. Snáď jedine, keď by som niekde dlhodobo vycestoval a nebral by som to zo sebou, alebo mať istotu, že keď to kúpim po niekom, komu to stálo pár rokov, či tam nebude problém. Opakujem, zatiaľ som o žiadnom nepočul.

Viete niekto o nefungujúcom Lego vlakovom 9V motorčeku a dôvodu nefunkčnosti?

Já se zabívám vláčky o trochu déle než Ty a jen Ti přeji, abys měl stále tolik času. Teprve teď po státnicích jsem se dostal k tomu, abych po dvou letech vytáhl na světlo Boží svoji sbírku. A musím říct, že se motorky, ze začátku, na kolejích chovaly dost zdrženlivě.  Rozjížděly se jen zvolna a provoz byl daleko hlučnější.
   Závěrem tedy vzkazuji Všem, kdo považují LEGO za trvalejší hodnotu, která jim přináší potěšení i jen pouhým vlastnictvím a nepřistupují k ní jako k věci rychle podléhajíc zkáze: ,,Nepodceňujte slova onoho zkušeného modeláře". 


edit: i/y

Colonel32

9v motory se aspon daji rozdelat (maj pacicky..) 4,5 volty maji sroubky, ty taky jdou... opruz jsou 12v, ty jsou slepene, a jak je jednou otevres, uz je nedas dohromady...

Micho

Muzzo: A čo si to hneď nenapísal, že už s tým máš nejakú tu skúsenosť. Ja som vychádzal aj z toho, že keď sme kúpili nejaký ten nepoužívaný 3-4 ročný set (z druhej ruky, ale ešte originál zabalený - evidentne nepoužitý), tak fungoval motorček bez problémov. Aspoň taký som mal pocit.  ;)