(vlastni) Kavz 3270 Autobus na zber kurčiat v dedinách

Založil Samolot, 30.09.2022, 14:49:07

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Samolot

Autobus bol postavený na báze ľahkého nákladného auta Gaz 53 a v priebehu niekoľkých desiatok rokov výroby vzniklo niekoľko rôznych variantov s rôznymi detailmi. Predovšetkým kvôli meniacim sa predpisom a potrebe prispôsobiť im štruktúru.
Vozidlo bolo veľmi jednoduché a neohrabané, jeho najväčšou nevýhodou bol podľa mňa veľký zadný previs, ktorý na väčších nerovnostiach umožňoval vyletieť z posledných sedadiel ako z katapultu.

 

Trochu v rozpore s jednoduchosťou pôvodného dizajnu som sa rozhodol svoj model vybaviť pokročilou elektronikou v podobe novej sady Mindstorms. Mindstorm hub má šesť výstupov, dva som použil na pripojenie XL control + k pohonu a mindstorm motory slúžili na otáčanie kolies, preraďovanie, otváranie dverí a otáčanie bubna s názvami miest.V pôvodnom autobuse sa dvere otvárali manuálne, no pákou prístupnou z miesta vodiča. Preto som to navrhol tak, aby to vyzeralo, že vodič otvára dvere spolujazdca.
Prevodovka je modifikáciou usporiadania známeho z Landrowera a preto má len jeden oranžový ovládací krúžok.
Systém riadenia je ďalším variantom riešenia s virtuálnou osou otáčania, vďaka motoru mindstorms je veľmi kompaktný a vďaka stabilizačným valčekom dosť tuhý.


Najnáročnejší pri stavbe bol prechod medzi kapotou motora a priestorom pre cestujúcich, dodržanie proporcií originálu a dodržanie tuhosti. Nedá sa tam zmestiť, tieto podbehy od Volva sú príliš dlhé.
Napchaním všetkých mechanizmov do podvozku a pod strop sa mi podarilo udržať interiér čistý a verný originálu.
Pod kapotou je vidlicová osmička poháňaná reťazou.

Moje postrehy po postavení tohto autobusu sú také, že motory a ovládacie prvky mindstormov sú tak trochu skratkou. Namiesto konštrukcie krokového motora alebo nejakého redukčného mechanizmu či dokonca spojky stačí naprogramovať postupnosť pohybov, uhol natočenia a rýchlosť. Mechanicky sa teda nemusíte namáhať, navyše sa dajú tieto motory veľmi jednoducho použiť ako konštrukčné prvky. Z pohľadu dizajnéra sú skvelým pomocníkom, no čoraz menej zábavným.

dĺžka modelu 60 cm
výška 24 cm
šírka 23 cm
hmotnosť 3 kghttps://bricksafe.com/pages/samolot/kavz685

Anatyt

Autobus pekný. Ale zber kučiat v dedinách? :D To vážne?

otaznik


HD

#3
Wow. Dobrá práce.
Neuvažoval jsi funkci změny zastávek spojit se systémem otevírání dveří?
 Rád vidím objevovat se velká jména světové LEGO scény i na Kostkách.  :)

Samolot

Děkuji za milé přijetí na fóru. Název je odkazem na rockovou kapelu Kombajn sbírat slepice na vesnicích.
https://www.youtube.com/watch?v=5toJ8eR-s4Q

Stimpi