10213 SHUTTLE ADVENTURE

Založil AdamKo, 27.07.2010, 09:10:44

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

AdamKo

Toto je má úplně první recenze, tak doufám, že na nic podstatného nezapomenu a že se vám bude líbit.
Snažil jsem se zachovat zažitou strukturu recenze, která vyhovuje i mě.

STRUČNÁ CHARAKTERISTIKA SETU 10213 SHUTTLE ADVENTURE

Kategorie: Exkluzivní lego (Town)
Rok vydání: 2010 (červen)
Počet dílů: 1204
Minifigů: 3
Dostupnost v ČR: nic moc, v nabídce zatím jen na mořelega
Cena v ČR: 2599 CZK
Cena S&H: 2300 CZK
Inventář dílů: BL inventář


DOJMY PŘED KOUPÍ
Dobře se pamatuji na starou edici LEGO DISCOVERY se stejnojmenným raketoplánem 7470. Ten se mi asi před 6lety velmi líbil, bohužel jsem v té době teprve začínal s lego Trains a finance byly omezené... Set 10213 mi ale připomíná mé staré tužby.
Když teď srovnávám ty dva modely raketoplánů, musím říci, že 10213 mi přijde po stránce designu zdařilejší, nejde přehlédnout pokrok.
Obrázek s odkazem na tento set jsem poprvé uviděl na tomto fóru a hned mi padl do oka.
Zapůsobilo na mě i originál video modelu.

OBSAH BALENÍ
V krabici se nalézá 14 nečíslovaných sáčků (z toho 4 velké, 5 středně velkých, 5 malých), dále jsou volně ložené 2 technic osy "32" a Baseplate 32x16.
Návod je rozdělen do 2 sešitů, v jednom je založen aršík s 10 samolepkami.

*Opět jsem měl štěstí na pořádně ohnuté a srolované návody, navíc ještě zasunuté do sebe. Naštěstí byl aršík se samolepkami uprostřed vnitřního sešitku, takže nebyl ani ohnutý.

AdamKo

STAVBA MODELU
Protože sáčky nejsou číslované, musí se všechno naráz vysypat.

Kniha 1: (čas stavby 102 minuty)
Začíná se kompletací trojice minifigů, dále pak stavbou malého servisního vozítka.  (5 minut)
Pokračuje se ústředním modelem – raketoplánem. Nejprve se postaví černý spodek trupu s křídly, poté se osadí zatahovacími kolečky, dále se s kompletací postupuje směrem od zádi k přídi.

Kniha 2: (čas stavby 52 minuty)
Dokončí se kokpit raketoplánu, postaví se teleskopické rameno a náklad – družice.  (15 minut)
Pokračuje se stavbou velké vnější palivové nádrže   (20 minut)
a dvojicí postraních raketových motorů .  (10 minut)
Na závěr zbývá postavit postavec pro celý model se čtveřicí reflektorů. (Sám nevím, co mají znárorňovat.)
Kompletní model vertikálně sice stát může, raketoplánu po chvilce odpadne ocas... (horizontálně odložený model vydrží nehybně ležet i roky)

*Já jsem svůj model nepolepoval. Jednak z averze vůči vlajce Spojených států Amerických, jednak proto, že všechny polepené kostky bych mohl v blízké době využít i jinak. I když musím s pochvalou říci, že nálepek je na tak velký set málo a že průhledný podklad samolepky vydrží mnohem déle nalepený a nepopraskaný než ten barevný (nejčastěji bílý).


HRATELNOST
Tento set spíš patří do kolekce klasických vitrínových modelů. Vzhledem k tomu, že je určen pro velké děti (16+) ;D, je velký důraz kladen na estetickou stránku, ovšem hratelný určitě JE a dá se s ním dobře vyblbnout!

Já jsem si teda pořádně vyhrál s vyklápěním a zaklápěním koleček a teleskopickým ramenem na družici. Škoda jen, že si rameno neumí dokonale podat složenou družici z nákladního prostoru.

Kumšt představuje nasoukání 2 astronautů do kokpitu – málo místa a nízký strop. Nakonec jsem na to přišel: Pilot u hlavního počítače musí mít ruku hodně vzadu, takže to ve finále vypadá, jako by vedle sedící astronautce šahal na prdel ;D
Možná proto má slečna vyměnitelný obličej (usmívá se x šklebí se). Každopádně bude muset NASA dřív nebo později řešit problém se sexuálním harašením mezi posádkou během mise...

AdamKo

#2
SHRNUTÍ
Klady:
- velký model raketoplánu působí čistě a uhlazeně
- otevírací kokpit pro 2 astronauty, otevírací nákladní prostor;
- vyklápěcí podvozek;
- pohyblivé teleskopické rameno s realisticky zpracovanou družicí, pohyblivé klapky na křídlech;
- po demontáži poslouží jako dobrý zdroj dílků;
- model vypadá složený lépe než na obrázku.
   
Zápory:
- vyšší pořizovací cena
- ztížená dostupnost
- aby šel rozevřít trp, musí být na každé straně pláště dole podlouhlá díra o výšce 1 plate
- odfláknutý podstavec pod raketoplán. (Jestli se mělo jednat o ,,odpalovací rampu, strhávám 2 body.)


Jako dárek při nákupu ze S&H jsem obdržel magnetického vintage kosmonauta, který rozšířil můj tým astronautů (proto je na fotkách společně s minifigy tohoto setu). Pro svůj retro vzhled dostal pracovní název Gagarin.


Tímto ještě jednou děkuji Vasykovi za projevenou ochotu při nákupu přes S&H Germany.

Luky1987

Vtipná a dobrá recenze, také se na set chystám, zejména kvůli 50ks dílku 6005.

winring

Citace od: AdamKo kdy 27.07.2010, 09:23:21
Jako dárek při nákupu ze S&H jsem obdržel magnetického vintage kosmonauta, který rozšířil můj tým astronautů (proto je na fotkách společně s minifigy tohoto setu). Pro svůj retro vzhled dostal pracovní název Gagarin.

Ten je úžasný, musím ho taky sehnat :)

AdamKo

Citace od: winring kdy 27.07.2010, 09:39:05
Citace od: AdamKo kdy 27.07.2010, 09:23:21
Jako dárek při nákupu ze S&H jsem obdržel magnetického vintage kosmonauta, který rozšířil můj tým astronautů (proto je na fotkách společně s minifigy tohoto setu). Pro svůj retro vzhled dostal pracovní název Gagarin.
Ten je úžasný, musím ho taky sehnat :)

Stačí si teď na lego.com objednat za více než 1400 CZK (€ 55) a minifiga dostaneš jako dárek.  http://shop.lego.com/promotion/Default.aspx?SpaceMan

Darth

Skvělá recenze, přesvědčil jsi mě. Takže z Lego shopu půjdou dva shuttly, UCS Imperial (až vyjde) a tento.

Anatyt

Za recenziu dávam 1. Len upozorním, že tento dielik má už vyše 10 rokov. :)

AdamKo

Citace od: Anatyt kdy 27.07.2010, 10:15:37
Za recenziu dávam 1. Len upozorním, že tento dielik má už vyše 10 rokov. :)

Ano ano, já si ho dobře pamatuji ještě se starým tmavě šedým potiskem. Mile mě překvapilo, že do nového setu nedali tento vzor jako samolepku, nýbrž jako potisk... buďme rádi za to množství dílů, kterým potisk zůstal :)

Anatyt


Věšák

Citace od: AdamKo kdy 27.07.2010, 10:27:33
Citace od: Anatyt kdy 27.07.2010, 10:15:37
Za recenziu dávam 1. Len upozorním, že tento dielik má už vyše 10 rokov. :)

Ano ano, já si ho dobře pamatuji ještě se starým tmavě šedým potiskem. Mile mě překvapilo, že do nového setu nedali tento vzor jako samolepku, nýbrž jako potisk... buďme rádi za to množství dílů, kterým potisk zůstal :)
Mě to ani tolik nepřekvapilo...v poslední době jsem na něj narazil víckrát a nikdy nebyl řešen samolepkou...hold asi ho používaj tolikrát,že jim potisk vyjde výhodnějc...

Jinak recenze je úplně super :)

otaznik

Moc pěkná recenze. A kosmonautovi přeji úspěch v akci s kosmonautkou.  ;)

I přesto mě set nezaujal a pravděpodobně v mojí sbírce nebude.