(Cizí) Bodiam Castle, hr. Sussex, U.K.

Založil Jožka7, 06.03.2007, 09:25:07

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Jožka7

Na Brickshelfu jsem dokonce našel reál galerii jednoho z nejkrásnějších anglických hradů, Bodiam. Pro inspiraci přidávám odkaz. Na velké části fotek jsou i lidé, takže jakés-takés měřítko je k dispozici. :D

http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=84785
Non nobis, Domine, non nobis, sed Nomini Tuo da Gloriam.

Jožka7

Pro úplnost, tento vodní hrad postavil k roku 1385 Sir Edward Dalyngrigge (bývalý rytíř Edwarda III.) tj. za stoleté války mezi Anglií a Francií.
Non nobis, Domine, non nobis, sed Nomini Tuo da Gloriam.

linhi

Koukal jsem na něj a je moc pěknej a všiml jsem si že na většině hradů z Anglie vedou schody na věž takovou malou věží která je jakoby připlácnutá k věži hlavní.Je to jen v Anglii nebo se tak stavělo i jinde? linhi

Jožka7

To jsou takzvané schodišťové věže a jsou poměrně běžné i u nás, i když o něco později než na Západě.
Non nobis, Domine, non nobis, sed Nomini Tuo da Gloriam.

Šejmus

Já angličany a jejich hrady nějak extra nemusim, podle mě jsou moc nafoukaní a takový dejme tomu "hrdý" na to, jak utlačovali a tyranizovali okolní státy...btw: nemělo by se to dát spíš do OTčka?co jsem si všiml tak v žádných jiných tématech není nic takového (ve space téma ve kterém jsou POUZE fotky nějaké lodi, v townu POUZE diskuze o stávajících domech atd.)
Fool of a Took!

Jožka7

#5
Citace od: sejmus kdy 06.03.2007, 10:21:03
Já angličany a jejich hrady nějak extra nemusim, podle mě jsou moc nafoukaní a takový dejme tomu "hrdý" na to, jak utlačovali a tyranizovali okolní státy...btw: nemělo by se to dát spíš do OTčka?co jsem si všiml tak v žádných jiných tématech není nic takového (ve space téma ve kterém jsou POUZE fotky nějaké lodi, v townu POUZE diskuze o stávajících domech atd.)

Totéž by se dalo říci o Francouzích, Němcích, Španělích, Rusech...
K tomu OT - přemýšlel jsem o tom, nicméně tohle je POUZE odkaz a následná diskuse o některých stavebních prvcích na tomto hradě použitých. Ten odkaz jsem sem dal proto, že galerie je z BS a také, že Bodiam je velice zajímavý příklad progresivní nížinné fortifikace ze závěru 14. století, což je období, které zde řada lidí preferuje.
Mj. tu v sekci Castle máme i téma Knížky o rytířích a středověké architektuře a též mi přijde v pořádku, že je to zde a ne v OT. Nicméně poslední slovo má samozřejmě admin.
Možná by po vyčerpání tématu Bodiam šlo tohle změnit na obecnou diskusi nad stavebními prvky u hradů.
Non nobis, Domine, non nobis, sed Nomini Tuo da Gloriam.

Šejmus

Citace od: Jožka7 kdy 06.03.2007, 10:36:16

Totéž by se dalo říci o Francouzích, Němcích, Španělích, Rusech...

taky si to o nich myslím  ;D ;D...jediní kdo jdou, jsou řekové...mimochodem, to s tím podtématem o reálných castle stavbách není špatný nápad...
Fool of a Took!

linhi

Citace od: sejmus kdy 06.03.2007, 11:28:17
Citace od: Jožka7 kdy 06.03.2007, 10:36:16

Totéž by se dalo říci o Francouzích, Němcích, Španělích, Rusech...

taky si to o nich myslím  ;D ;D...jediní kdo jdou, jsou řekové...mimochodem, to s tím podtématem o reálných castle stavbách není špatný nápad...

Řekové? A co Češi pánové? Trochu vlastenectví taky jo? Třeba Otakar II.

otaznik

Citace od: sejmus kdy 06.03.2007, 11:28:17

taky si to o nich myslím  ;D ;D...jediní kdo jdou, jsou řekové...mimochodem, to s tím podtématem o reálných castle stavbách není špatný nápad...

Všude najdeš dobré i špatné, řekl bych že pro histroii to platí dvojnásob.

Jožka7

O Řecích si v helénismu okolní národy taky myslely svoje... :)

Zpět k Bodiamu. Je fascinující, jak pokročilý byl jeho obranný systém. Přestože anglické hrady měly již dříve skvělou úroveň (viz Beaumaris ve Walesu, připomenutý v této sekci před pár lety Akim), je Bodiam vynikající doklad, že stoletá válka nutila obě strany budovat opevnění hradů stále na nejvyšší úrovni. Pro srovnání, u nás díky dlouhému míru za vlády Karla IV. dochází k postupné degradaci, což vrcholí za Václava IV. stavbami již na pomezí zámku. K nápravě a podstatnému vylepšení fortifikací tak dochází až po husitských a na Moravě především po poděbradských válkách ve 2. polovině 15. století.

Podle fotografií se zdá, že vnitřní obvodová zástavba Bodiamu nepřevyšovala hradbu.
Non nobis, Domine, non nobis, sed Nomini Tuo da Gloriam.