účel fóra a chování jednodlivců na fóru a jazykový koutek

Založil davroman, 18.07.2012, 14:31:42

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

davroman

Tak já se veřejně hlásím - také jsem to z původního textu nepochopil. Nyní po EDITu je to již jasné.

K tomu bych ještě dodal - sleduji toto foŕum (celé) už více než rok a poslední dobou stále více  přemýšlím nad tím, k jakému účelu je vlastně založeno. Domníval jsem se, že na podporu stavitelů, prezentaci jejich výtvorů, předávání si zkušeností, rad a šíření pojmu "LEGO" mezi nováčky, což zajistí přežití tohoto fóra pro další generace.
Poslední dobou ve mně ale převažuje pocit, že toto fórum je spíše o kritice, urážkách, napadání se, apod. za jakoukoliv maličkost. Smutnou pravdou pak je, že nejvíce se to objevuje v příspěvcích "mohykánů" tohoto fóra, kteří by právě naopak měli být podporou a pomocí těm méně zkušeným. 
Myslím si, že je to škoda, protože to snižuje kredit tohoto fóra a některé to může i odradit od další spolupráce s tímto fórem.  :(

Náš BL shop TDH Bricks: https://store.bricklink.com/TDH_Bricks

Colonel32

#1
Ok, tímto se uživateli Bartas veřejně omlouvám.

Citace od: Davroman kdy 18.07.2012, 14:31:42
Poslední dobou ve mně ale převažuje pocit, že toto fórum je spíše o kritice, urážkách, napadání se, apod. za jakoukoliv maličkost. Smutnou pravdou pak je, že nejvíce se to objevuje v příspěvcích "mohykánů" tohoto fóra, kteří by právě naopak měli být podporou.
Je pravda že na Bartase jsem byl ostřejší už tak z principu, protože ho jako uživatele kvůli historické zkušenosti dost nesnáším, a kdyby se zeptal např. Mirek, tak také budu reagovat jinak.

Pokud ale chceš toto téma nakousnout v globálu, tak na druhou stranu se někdy těžko divit, po tom co tu někteří nováčci předvádějí. To žluté F.A.Q. nemůže svítit více, přesto tu každou chvíli padají dotazy, které jsou tam dávno zodpovězené, stejně jako to, že si nováči nejsou schopni přečíst ani pravidla, ani přišpendlená zvýrazněná témata na začátku sekce. Možná že kdyby se na fóru vybíraly členské příspěvky a moderátoři brali stovku na hodinu, tak by byli ochotni donekonečna odpovídat na stejné dotazy.

EDIT:

Citace od: danyboy2127 kdy 18.07.2012, 14:54:19
Dokáže někdo pochopit proč Jabbův palác který má 717 dílů stojí 3699 Kč a Malevolence které má 1094 dílů stojí 3199 Kč. Vůbec to nechápu, řekněte názor co nato říkáte. Má cenu abych si Jabbův palác kupoval?  ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Nádherný příklad. První nový příspěvek na fóru po odeslání mého.

davroman

Žádný učený z nebe nespadl, tím ale nechci omlouvat lenochy. Prostě někdy v tom dnešním uspěchaném světě a hromadě informací není čas. Možná by stačila jen krátká odpověd ve smyslu "hledej ve FAQ"a nebo nereagovat vůbec a věřit, že odpoví někdo, kdo se tím nedávno také zabýval, třeba také nováček, což jej mimochodem i povzbudí k pomoci dalším.

A k té citaci od danyboy2127 - co tě nutí na takový dotaz odpovídat? Pokud se ti ten dotaz nezdá, pak neodpovídej. Třeba se najde někdo, koho ten dotaz osloví a zareaguje na něj. A pokud ne, pak to pro autora bude signál, že se asi ptá na něco nezajímavého či zbytečného a příště se na to už ptát nebude.
Náš BL shop TDH Bricks: https://store.bricklink.com/TDH_Bricks

Colonel32

Citace od: Davroman kdy 18.07.2012, 18:50:45
A k té citaci od danyboy2127 - co tě nutí na takový dotaz odpovídat?

Spíš těch 10 smajlíků. To je prostě kultura jedna báseň.

Fox_25

Bohužel lidská blbost je věčná a nevymýtitelná, ale musíme proti ní bojovat jinak nám přeroste přes hlavu.

Smajlíci hold k někomu dorazily později a musí si jich užít. Je to něco podobného jako caps lock fan klub.

otaznik

Citace od: Davroman kdy 18.07.2012, 14:31:42
K tomu bych ještě dodal - sleduji toto foŕum (celé) už více než rok a poslední dobou stále více  přemýšlím nad tím, k jakému účelu je vlastně založeno. Domníval jsem se, že na podporu stavitelů, prezentaci jejich výtvorů, předávání si zkušeností, rad a šíření pojmu "LEGO" mezi nováčky, což zajistí přežití tohoto fóra pro další generace.
Poslední dobou ve mně ale převažuje pocit, že toto fórum je spíše o kritice, urážkách, napadání se, apod. za jakoukoliv maličkost. Smutnou pravdou pak je, že nejvíce se to objevuje v příspěvcích "mohykánů" tohoto fóra, kteří by právě naopak měli být podporou a pomocí těm méně zkušeným. 
Myslím si, že je to škoda, protože to snižuje kredit tohoto fóra a některé to může i odradit od další spolupráce s tímto fórem.  :(


Nesouhlasím s tebou. V dlouhodobém horizontu to pro fórum znamená spoustu balastu a nepotřebných informací a tím i větší komplikace, když chce člověk něco najít, k něčemu se vrátit apod.
Toto fórum je moderováno proto, aby bylo věcné a aby se jednotlivé příspěvky držely tématu. Toto fórum má pravidla, která by měl každý "člen" dodržovat. Mimojiné s nimi tím, že se registroval, souhlasil a zavázal se k jejich dodržování.
V neposlední řadě by příspěvky měly být napsány podle pravidel českého nebo slovenského jazyka, aby to bylo k přečtení. Samozřejmě každý někdy dělá chyby, ale občas je to v některých příspěvcích opravdu hodně za hranicí.

FilipS

#6
CitaceK tomu bych ještě dodal - sleduji toto foŕum (celé) už více než rok a poslední dobou stále více  přemýšlím nad tím, k jakému účelu je vlastně založeno. Domníval jsem se, že na podporu stavitelů, prezentaci jejich výtvorů, předávání si zkušeností, rad a šíření pojmu "LEGO" mezi nováčky, což zajistí přežití tohoto fóra pro další generace.
Poslední dobou ve mně ale převažuje pocit, že toto fórum je spíše o kritice, urážkách, napadání se, apod. za jakoukoliv maličkost. Smutnou pravdou pak je, že nejvíce se to objevuje v příspěvcích "mohykánů" tohoto fóra, kteří by právě naopak měli být podporou a pomocí těm méně zkušeným. 
Myslím si, že je to škoda, protože to snižuje kredit tohoto fóra a některé to může i odradit od další spolupráce s tímto fórem. 
Pod tohle bych se podepsal.
Otazník: V dlouhodobém horizontu by to znamenalo taky přirůst stavitelů a vystavovatelů. Kterých ubývá a kteří táhnou tohle forum.

K věci s uživatelem Danyboy je mu 11 let. Dodržoval gramatiku, dotaz byl i věcný a rozumě sepsaný. S největší pravděpodobností už se na fóru neukáže jako ty desítky co jste vyštvali předním. Vy je berete asi jako havěť co vám kazí čisťounké forum, já jako potencionální stavitele a přínos.

Edit: Tak nic, cenzura byla opět rychlejší, bravo.

peki

Přesunuta diskuse z původního účast hromadného BL (u C32).,

Colonel32

Citace od: peki kdy 19.07.2012, 12:30:46
Přesunuta diskuse z původního účast hromadného BL (u C32).,

Což bylo rozumné a v podstatě od začátku jsem čekal že k tomu v nějakém bodu dojde, jen mi dělá trochu organizační problém uzamčení původního vlákna "Hromadný nákup"... nebo jestli to mám brát jako vzkaz že hromadné nákupy nejsou vítány?

peki

Citace od: Colonel32 kdy 19.07.2012, 12:37:54
Což bylo rozumné a v podstatě od začátku jsem čekal že k tomu v nějakém bodu dojde, jen mi dělá trochu organizační problém uzamčení původního vlákna "Hromadný nákup"... nebo jestli to mám brát jako vzkaz že hromadné nákupy nejsou vítány?

Zámek byl dočasný, než to rozdělím a přesunu. Teď už jenom opravit nadpis v tématu nákupy

Frco

Mozno by pomohlo, keby sa "najalo" viac moderatorov, nejaka "nova krv" ti stari uz mozu byt trochu vyhoreni a novi by mohli pomoct. Tiez si vsimam, ze niekedy je tu starsie osadenstvo trosku ostre na novacikov, alebo na niektore vseobecne otazky, ktore tu padaju kazdy mesiac. Ale to je podla mna ich prepracovanostou, maju toho skratka vela a na fore uz nestihaju, resp. nemaju na to nervy - a to by nemalo byt.

Colonel32

Citace od: FilipS kdy 19.07.2012, 12:24:45
Otazník: V dlouhodobém horizontu by to znamenalo taky přirůst stavitelů a vystavovatelů. Kterých ubývá a kteří táhnou tohle forum.

K věci s uživatelem Danyboy je mu 11 let. Dodržoval gramatiku, dotaz byl i věcný a rozumě sepsaný. S největší pravděpodobností už se na fóru neukáže jako ty desítky co jste vyštvali předním. Vy je berete asi jako havěť co vám kazí čisťounké forum, já jako potencionální stavitele a přínos.

Mně tak od pohledu přijde, že to jsou takové nováčkovské ideály, které s délkou působení nějak postupně automaticky mizí. Já si docela živě dokážu představit, že za nějakých 5, 7 let budou tvoje příspěvky vypadat nějak takto:

Citace od: FilipS (r. 2018 - hipoteticky)
Bože ty nevíš jaké i se píše ve slově hypotetický? To je od slova hypotéza, ne od slova hroch. Nauč se pořádně česky a pak se vůbec můžeme začít bavit o tvém stavebním stylu (který mimochodem není o nic lepší než tvoje čeština).

peki

Citace od: FilipS kdy 19.07.2012, 12:24:45
Vy je berete asi jako havěť co vám kazí čisťounké forum,

Nevím koho myslíš tím "vy",  jestli vy= "C32,?" nebo + admini  ;D nebo + všichni který jsou starší  >:D  Ve vlacích jsem to vyřešil tak že je tam speciální oddíl pro ČKD, kde je dovoleno ptát se (chápu že ne každý bude pracně pročítat celé fórům), jsem smířený i s tím že se budou dotazy opakovat. V takovém případě se snažím odpovědět odkazem + dodat co se za to dobu změnilo. Řeším tím to že je to na jednom místě, mimo zbytek diskuse o lego vlacích.

Pokud je zde někdo nový, stává se velmi často že si s ním po chvilce vyměněním pár přátelských majlů o pravidlech kultuře na fóru. Většina to pochopí a začnou je postupem času dodržovat.

Na druhou stranu je třeba říci že musím  vysvětlovat proč C32 nazve někoho lamou  ;D Tím se C32 nijak nezastávám (byl už několikrát varován a mám pocit že i moderován)  

Colonel32

Citace od: peki kdy 19.07.2012, 13:00:51
Na druhou stranu je třeba říci že musím  vysvětlovat proč C32 nazve někoho lamou  ;D Tím se C32 nijak nezastávám (byl už několikrát varován a mám pocit že i moderován)  

Ta moderace byla jednou, a bylo to za to, že jsem řekl Okerolovi, že doufám že ho nikdy nepotkám naživo, jinak bych mu asi musel rozbít hubu. I s vědomím, že za to tvrzení budu velmi pravděpodobně potrestán. Ten mě opravdu dokázal naštvat na největší míru, tz. v podstatě stejně, jako když mi Peki v Roztokách ukradl stromky a odmítal je vrátit.

FilipS

Citace od: peki kdy 19.07.2012, 13:00:51
Citace od: FilipS kdy 19.07.2012, 12:24:45
Vy je berete asi jako havěť co vám kazí čisťounké forum,

Nevím koho myslíš tím "vy",  jestli vy= "C32,?" nebo + admini  ;D
Pokud je zde někdo nový, stává se velmi často že si s ním po chvilce vyměněním pár přátelských majlů o pravidlech kultuře na fóru. Většina to pochopí a začnou je postupem času dodržovat.
Bylo to myšleno na Otazníka a C32.
CitacePokud je zde někdo nový, stává se velmi často že si s ním po chvilce vyměněním pár přátelských majlů o pravidlech kultuře na fóru. Většina to pochopí a začnou je postupem času dodržovat.

Ideální řešení, taky se snažím psát nováčkům SZ, stejně jako ji mě napsal Smiky, když první co jsem tady na fóru udělal bylo otevření 2 let staré diskuze. Tohle se prostě nováčkům může stát velice snadno.

Justin

Toto je celkom veselé vlákno, som normálne zvedavý, čo sa tu ešte objaví.
:o
J.

peki

#16
Citace od: Colonel32 kdy 19.07.2012, 13:10:21
jako když mi Peki v Roztokách ukradl stromky a odmítal je vrátit.
Nic jsem nekradl, Hanka přivezla krabice se stromky do kolejiště, tvoje krabice se stromky se do toho připletla omylem. Trvám na tom že stromkům bylo ve vesnici na kolejišti lépe hrad s bitvou by se bez nich obešel   >:D

Matošo

Citace od: FilipS kdy 19.07.2012, 13:21:19
Ideální řešení, taky se snažím psát nováčkům SZ, stejně jako ji mě napsal Smiky, když první co jsem tady na fóru udělal bylo otevření 2 let staré diskuze. Tohle se prostě nováčkům může stát velice snadno.

Ideální řešení by bylo se občas trochu uklidnit a napočítat do deseti...
Nebo jsem sám, komu připadá, že se tu často točíme na nějakých banalitách (třeba velké počáteční písmeno, že?) a píšou se komenty samy pro sebe - jen tak, aby se něco odpovědělo.

Colonel32

Citace od: peki kdy 19.07.2012, 13:41:15
tvoje krabice se stromky se do toho připletla omylem.

A pak nějakou chvíli trvalo, než jsme si ujasnili definici slovního spojení "moje stromy". Pak už mi stromy byly vydány  ;D

Colonel32

Citace od: FilipS kdy 19.07.2012, 13:21:19
Ideální řešení, taky se snažím psát nováčkům SZ, stejně jako ji mě napsal Smiky, když první co jsem tady na fóru udělal bylo otevření 2 let staré diskuze. Tohle se prostě nováčkům může stát velice snadno.

Přestože tam svítilo velké červené varování, že diskuse je starší 30dní? Nebo se to nově zavedlo právě kvůli tobě?  ;D

FilipS

Citace od: Colonel32 kdy 19.07.2012, 14:48:33
Přestože tam svítilo velké červené varování, že diskuse je starší 30dní? Nebo se to nově zavedlo právě kvůli tobě?  ;D
Svůj příspěvek sem považoval natolik přínosný, že mi to bylo fuk. ;D Navíc spoustu věcí jsem nacházel přes Vyhledávání a data jsem si prostě nevšímal.

peki

#21
Citace od: Frco kdy 19.07.2012, 12:48:43
Mozno by pomohlo, keby sa "najalo" viac moderatorov, nejaka "nova krv" ti stari uz mozu byt trochu vyhoreni a novi by mohli pomoct.

Přiznám se že jsem čekal uragán příspěvků (proto jsem to rozdělil) a zatím je tu mrtvo  ;D  Tak asi půjdu smazat nějaké příspěvky,rozdám pár varovaní a  třeba se to pak rozjede. Ale teď vážně, moderátor je spíše jako údržba/ "kontrola" obsahu který je daný zaměřením fóra a jeho pravidly. Většinou reaguji pokud někdo nahlásí příspěvek k moderaci (tedy reakce na stížnost jiného uživatele). Pokud se někdo domnívá, že mne/ostatní adminy nějak uspokojuje že někomu mažeme příspěvky, nebo dáme warnig tak opravdu ne  ;) Dokonce se to neděje ani tak často  8)

Osobně se domnívám že to není o moderování, je to spíše o obsahu příspěvku a tím se dostáváme k původnímu dotazu - jaký je účel fóra? Všude se najde nějaký brouk pytlík(u Ferdy mravence), strýček brbla (moulové?) nebo bručoun (gumídci ?)


otaznik

Citace od: FilipS kdy 19.07.2012, 12:24:45

Otazník: V dlouhodobém horizontu by to znamenalo taky přirůst stavitelů a vystavovatelů. Kterých ubývá a kteří táhnou tohle forum.

Tohle beru spíš jako tvůj názor a pocit, než něco, co je neoddiskutovatelné.
Mně je naprosto jasné, že pro nějaké lidi jsou moje příspěvky a opravy těžko zkousnutelné, ale, budeš se možná divit, najdou se i tací, kteří mi posílají SZ s tím, že jsou rádi, že se snažím tady určitou kulturu vyjadřování udržet. Já osobně mám rád pořádek a systém a tak se snažím projevovat i zde na fóru.
Navíc si myslím, že kromě této výše zmíněné "funkce", dokážu být prospěšný pro LEGO komunitu i přesto, že jsem (pouze) sběratel (a tedy toto fórum netáhnu, podle tebe). Spousta lidí už se na mě za těch osm let, co jsem tu, obrátila s různými dotazy a myslím, že drtivá většina je spokojená s odpovědí, kterou jsem jim poskytnul.

mesje

Ja som tiež trochu sklamaný z príliš úzkoprsého prístupu k forme a obsahu príspevkov. Chápem že keby sa to zvrhlo, tak je fórum zahltené blbosťami - no ale to neni nejaká velká tragédia, čas od času sa to premaže. A keď niekto napíše od veci príspevok, tak mu nikto neodpovie, a bude svietiť osamotený, a teda sa nestratia tie "hodnotnejšie" príspevky. Veď keď sa niekomu nepáči zle alebo od veci napísaný príspevok, nemusí naň ani odpovedať ani ho čítať. Veď kto už v dnešnej dobe začne na nejakom fóre sa najskôr prekúsavať rôznymi FAQ a starými príspevkami, či náhodou už niekto podobný príspevok nenapísal. Napr. ja včera som potreboval rýchlu konzultáciu na PC fóre - nikdy som tam nebol, a nemám čas stráviť hodinu sa tam prehŕňať v diskusiách a pravidlách. Proste sa zaregistrujem a napíšem, keď sa to niekomu zdá nevhodné, tak nedostanem odpoved a je to moja smola... NIKTO NIKDY sa tam nevzrušoval, či som dal správne bodku vo vete, či nebuzeroval s FAQ. Pokiaľ je niekto ochotný odpovedať na nejaký príspevok, tak odpovie, keď nie, tak neodpovie... Žijeme rýchlu dobu a není čas sa zdržovať.
To isté gramatika - na všetkých fórach sa bežne píše bez makčenov a pod, žijeme v elektronickom svete bez diakritiky, či sa to niekomu páči alebo nie, bez mäkčenov sa píšu smsky, maily, príspevky na nete, a každý tomu rozumie.... A keď  nerozumie, tak je to len a len problém toho čo to písal, takže je na jeho zodpovednosti ako to napíše. A tu sa nejaký nováčik prihlási a niečo v DOBREJ VIERE napíše, a prvé čo sa dozvie, že ho osoba X zdrbe za gramatiku a osoba Y za to že sa pýta niečo, čo uť sa riešilo pred 2 rokmi v nejakej inej diskusii... jasne že sa už veľmi vrátiť na forum nechce...

tomas.

Chápu mazání vulgárních (atd.) příspěvků...
Co mě ale zaráží, je smazání příspěvku s odůvodněním, že měl nulovou informační hodnotu. Jako pro koho? Pro toho, kdo to psal? Pro všechny, kteří to "musí" číst?

Souhlasim s prvním příspěvkem od Davromana, hlavně s posledním souvětím. Když tak přemýšlím nad tim, co mu k tomu napsal otaznik, tak bych to bral - jenže ne u tématu "O stavebnicích roku 2012", kde je jasné, že lidi většinou spekulují, debatují nad neověřenýma informacema apod., tedy se tam "spousta balastu" jistě objeví. Respektive pokud vadily ty smajlíky, tak se to mohlo vyřešit přes SZ.

Prostě se danyboy2127 zeptal a dva lidi mu dobrovolně odpověděli (já a QuiGon), danyboy2127 na to zareagoval a bylo po všem. Pokud by mu nikdo neodpověděl, tak jeho dotaz jen zůstane bez reakce, nic víc.

Můj názor je, že na fóru by se mělo tlachat o tom, co je předmětem fóra, resp. jednotlivých témat.
V tomhle směru byl příspěvek od danyboy2127 umístěn správně a v ČKD na jeho dotaz není odpověď (protože to nebyl obecný dotaz). A kdyby chtěl vyhledat v minulosti podobný dotaz, tak by mu to taky mohlo zabrat zbytek prázdnin...   ;)

Pak bych se připojil k tomu, co napsal Matošo. Drtivá většina lidí na fóru používá špatně interpunkci - především špatně umístěné čárky v souvětích, tečku za slovem viz apod., ale to přece není důvod člověku na ten příspěvek odpovědět s tím, že mu tam zvýrazním jeho chyby... Tímhle samozřejmě netvrdím, že by se nemělo upozorňovat na příspěvky, které jsou v tomhle ohledu opravdu hodně za hranicí, jak napsal otaznik (ano, patřím k těm, kteří otaznikovi poslali SZ s tím, že jsem rád, že se snaží tady určitou kulturu vyjadřování udržet - ale to bylo kvůli tomu, že někomu vytkl "vimislet" nebo podobný zvěrstvo...  ??? ). Já bych ale raději volil formu upozornění prostřednictvím SZ (minimálně při první reakci).
S mesje ohledně diakritiky ale souhlasit nemůžu.


Colonel32

Citace od: mesje kdy 19.07.2012, 16:36:04Veď keď sa niekomu nepáči zle alebo od veci napísaný príspevok, nemusí naň ani odpovedať ani ho čítať.

To není pravda. Ty nevíš co je obsahem příspěvku, dokud ho nepřečteš. Pokud bude fórum plné balastu bez infomační hodnosty, bude to demotivace ho číst ze strany lidí, kteří by měli třeba i věcnou odpověď.

Citace od: mesje kdy 19.07.2012, 16:36:04
Žijeme rýchlu dobu a není čas sa zdržovať.

Viz. výše. Imho stejně tak mají lidé právo nemuset číst zbytečné a opakující se příspěvky.

otaznik

Když ono je to těžké, já se snažím reagovat až na uživatele, kteří kašlou na gramatiku a čárky dlouhodoběji, to jim to pak opravím červeně. Ale dost často do příspěvku doplním čárky nebo opravím překlep tak, jak by to udělal samotný autor editací - tedy bez zvýraznění.
Rozhodně nereaguji na každou chybu, kterou tady najdu, to musí být každému, kdo se tady na fóru pohybuje, jasné.

otaznik

Citace od: Colonel32 kdy 19.07.2012, 16:46:08

Viz. výše.

Na toto musím reagovat citací SZ, kterou jsem před časem obdržel, snad se autor nebude zlobit.  ;)

Citace od: tomas. kdy 02.08.2011, 16:24:33
tvar viz (viz Tvůj příspěvek ze 4. 10. 2010), tak za ním nepiš tečku, protože to není zkratka, ale rozkazovací způsob slovesa vidět.


Colonel32

Citace od: otaznik kdy 19.07.2012, 16:46:29
Rozhodně nereaguji na každou chybu, kterou tady najdu, to musí být každému, kdo se tady na fóru pohybuje, jasné.

Ono dokonce v principu by ideální práce moderátora měla být taková, že není vidět vůbec. Já to ale většinou zkouším brát více z gruntu v domění, že když veřejně vynadám za nějakou věc, tak si to přečte více lidí a podobný nepořádek pak nebude dělat žádný z nich. Navíc tyto výzvy většinou po čase (pár dnech) mažu, aby to neplevelilo diskuse, když se k nim bude někdo vracet za rok nebo za 5, toho už si ale zase většina lidí nevšimne.

Jo, a btw:

Frco

Citace od: mesje kdy 19.07.2012, 16:36:04
Žijeme rýchlu dobu a není čas sa zdržovať.
To isté gramatika - na všetkých fórach sa bežne píše bez makčenov a pod, žijeme v elektronickom svete bez diakritiky, či sa to niekomu páči alebo nie, bez mäkčenov sa píšu smsky, maily, príspevky na nete, a každý tomu rozumie....
Presne pod toto sa podpisujem. Som regnuty na viacerych forach a nikde taketo veci neriesia a aj napriek tomu su tie fora prehladne, plne informacii a ludi, ktori radi pomozu :)  S diakritikou nepisem ani emaily profesorom na vysokej skole (a ani oni mne).