Autor Téma: nové LEGO vlaky "powered UP"  (Přečteno 417 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline peki

  • Globální moderátor
  • Trade Count: (18)
  • furťák
  • *****
  • Příspěvků: 6193
  • Pohlaví: Mužské
nové LEGO vlaky "powered UP"
« kdy: 12.12.2019, 14:00:29 »
Cílem je dát základní informace začátečníkům, kteří zvažují koupi vláčku ať už pro sebe nebo pro svoje děti. Volně (vzhledem k vývoji na straně LEGa   :)) navazuji na předchozí pojednání jak začít s LEGo vlaky kde můžete najít informace o předchozích typech LEGO vláčků.

Zde pouze shrnu, že jedinou jistotou u LEGO vlaků je společný rozchod kolejí. Pokud tedy časem pořídíte nějaký další vláček, bude vám "pasovat" na koleje.  Koleje jsou nyní plastové (éra starých dobrých 9V  vlaků (a kovových kolejí) skončila někdy kolem roku 2005), mašinka tedy nese batery box, který napájí vlakový motor. Vlak je řízen pomocí nějakého ovladače. Takže jediné co potřebujete u starších vlaků vyřešit je, jakým způsobem budete vlak (motor vlaku) napájet a čím vlak řídit. Na plastových kolejích můžete provozovat bez jakýchkoliv úprav IR vlaky a Power function vlaky. Pokud budete chtít například sjednotit ovládání těchto vlaků budete muset vyměnit motor a řídicí elektroniku (přijímač,vysílač, batery box).

Nyní tedy k novým vlaků, které jsou označovány "Powered UP".

Na úvod je třeba říci, že Lego se již nějakou dobu snaží sjednotit napájení a řízení v rámci svého veškerého dodávaného sortimentu. Takže i když jsou tyto novinky spíše (moje domněnka) cílené do Technic oblasti, vlaky se s tím prostě svezou.

Co je tedy nového?
Na první pohled, tak jak to vypadalo u prvního "Powered UP" vlaku je to v základu "podobné" předchozímu Power function.


Máme tedy batery box, který současně obsahuje i elektroniku přijímače, takže nám ubyla jedna komponenta (a kabely k propojení). To ocení, ti kteří vlaky předělávají nebo stavějí vlastní, protože ve vlacích není mnoho místa.   

Nový Powered UP


Starý Power Function


U Power Function jsem měl na přijímači, pro řízení vlaku, 2 porty (červený a modrý)


U Powered UP mám na barety boxu (který  se označuje jako HUB) 2 porty A a B.


U Power Function jsem mohl přepnout mezi kanály 1-4 takže jsem mohl ovládat celkem 4x2 výstupů (motorů a světel)

U Powered UP se nepřepínám ale synchronizuji. Mám k dispozici 5 kanálů pro porty A, B celkem tedy mohu jedním ovladačem ovládat 10 výstupů (5A+5B)  Synchronizace se nemusí hned podařit viz poznámky MIHO. Na webu najdete hodně videí jak na to. Dále je více možností co s čím mohu synchronizovat (vytvořit vazbu mezi HUBem a dálkovým ovládáním).

Na jednom portu např. A můžete mít připojený motor a na druhém portu B můžete mít připojeno osvětlení vlaku. Po synchronizaci dálkového ovládání s HUBem můžete tedy ovladačem ovládat jízdu vlaku a nezávisle osvětlení vlaku (osvětlení se dokupuje zvlášť, není součástí vlakového setu).

Pro úplnost poznamenám, že Powered UP vlaky se dají ovládat mobilním telefonem (po instalaci příslušné aplikace). Do budoucna se dá očekávat že dálkové ovládání se z vlakových setů úplně vytratí (v Disney vlaku například není, stejně jako u Technic setů)

Pokud máte jeden vláček, ve kterém provozujete 1 motor už nemusíte číst dále  ;)

Řádky níže jsou určeny těm, kteří potřebují v jednom vlaku současně provozovat 2 motory. Důvodem může být například dlouhý vlak, nebo jízda do kopců. Jak na to je názorně ukázáno v tomto videu našeho kolegy martindavid

Pokud vám něco není jasné nebo vám nefunguje ptejte se. Některé věci jsme již diskutovaly také zde
       
 
« Poslední změna: 13.12.2019, 09:39:51 od peki »