Diskuse o stavebnicích > Alternativní modely

(Vlastní) Alternativní model ze setu 42106

(1/8) > >>

Tomik:
Nedávno na eurobricks vyhlásili novou soutěž na téma malá auta kompatibilní s kamionem na přepravu aut - setem 42098, a tak jsem si řekl, že se jí zúčastním. Jako stavební materiál jsem si zvolil set 42106, protože je to jediný set v mé sbírce se čtyřmi koly 43,2x14.Mým cílem od začátku bylo postavit natahovací auto, které bude mít zároveň zatáčení. Aby toho nebylo málo a mělo to nějakou hlavu a patu, tak auto by mělo fungovat ve dvou režimech:
- Pullback - natahovací auto s koly zablokovanými v přímé poloze
- Zatáčení - klasické auto se zatáčením předních kol s deaktivovaným natahovacím motorem, aby bylo možné normálně couvat

Začal jsem tedy vymýšlením podvozku s potřebnými mechanismy a následně okolo toho zkoušel udělat karoserii. Musím se přiznat, že toto je moje první normální auto, které jsem postavil z Lega Technic - do teď jsem se zmohl maximálně na nějaký hot rod nebo buginu. Barevná nesourodost původního setu mi situaci moc neulehčovala, ale nakonec se to začalo rýsovat.

Stavba karoserie mě natolik chytla, že jsem dal stranou podvozek a hrál si s ní tak dlouho, až se mi jí podařilo postavit jako svébytný samonosný celek. Neinspiroval jsem se žádným určitým autem, ale řekl bych, že se jedná o křížence Škody Rapid, Forda Mustang a nějakého asijského tuningového auta. Propojení karoserie s podvozkem je nakonec realizováno pouze pomocí dvou pevných pinů a 4 vysouvacích os.Když se vrátím k funkcím, tak připojování a odpojování natahovacího motoru je řešeno rozpojováním převodu ze 3 ozubených kol s 16 zuby. To je realizováno pomocí otáčení černého ozubeného kola za dveřmi spolujezdce a zajištěním černým pinem. K blokování zatáčení slouží dvě osičky ovládané pákou v prostoru spolujezdce. Vzhledem k omezenému sortimentu dílů a nedostatku místa v kabině je v interiéru pouze volant a žádná sedadla. Co se týká výkonu, tak díky větší váze to žádný rychlík není - pomalý rozjezd a nízká maximálka. :)

Podvozek v módu pullback


Podvozek v módu zatáčení


Návod na sestavení najdete na buildinst.cz

Jakékoliv komentáře nebo kritika jsou vítány.

HD:
Tak to je hodně povedený model. S nápadem na kombinaci zatáčení a natahocacího motoru si v hlavě hraji už dlouho, ale vím, že takto pěkně bych jej nezvládl realizovat. Ještě navíc jako alt. model. Máš můj hlas.  :)


Barevně jsi jej taky sladil pěkně.

Foton:
Moc pěkný kousek, smekám klobouček. Vylepšit by se to dalo už jen automatickou aretací kol při natahování dozadu. Ale neptej se mě jak to udělat.
Budu si to muset postavit, snad na to mám dílky.

milanv:
Tak tohle je fakt paráda: v tak malém prostoru (a ještě s omezeným výběrem dílů) udělat ty funkce a příjemně ovládané zvenčí. Takové věci když chci vymyslet do svých modelů, tak to mám na týdny. Moc díky za inspiraci a gratuluju ke krásnému hratelnému modelu. (otevřel jsem si ty fotky přes sebe a tak dlouho jsem je přepínal až jsem konečně pochopil, co se kam hýbe :) )

Tomik:

--- Citace: HD  28.04.2020, 06:41:04 ---Tak to je hodně povedený model. S nápadem na kombinaci zatáčení a natahocacího motoru si v hlavě hraji už dlouho, ale vím, že takto pěkně bych jej nezvládl realizovat. Ještě navíc jako alt. model. Máš můj hlas.  :)

Barevně jsi jej taky sladil pěkně.

--- Konce citace ---
Díky za pochvalu. Ty funkce jsem chtěl původně dát dohromady pomocí nějakého pákového mechanismu, aby se ovládaly najednou z jednoho místa, ale jak mi karoserie požírala více a více kostek, tak na to nakonec nezbyl ani materiál, ani místo. Co se týká barev, tak k nim se mi líbí komentář jednoho člověka z eurobricks, který v nich vidí auta ze hry FlatOut (destrukční závody aut od úplného šrotu až po luxusní sporťáky).


--- Citace: Foton  28.04.2020, 08:46:18 ---Moc pěkný kousek, smekám klobouček. Vylepšit by se to dalo už jen automatickou aretací kol při natahování dozadu. Ale neptej se mě jak to udělat.
Budu si to muset postavit, snad na to mám dílky.

--- Konce citace ---
Jestli dáš dohromady takovýhle mechanismus, tak před tebou smeknu!


--- Citace: milanv  28.04.2020, 09:30:16 ---Tak tohle je fakt paráda: v tak malém prostoru (a ještě s omezeným výběrem dílů) udělat ty funkce a příjemně ovládané zvenčí. Takové věci když chci vymyslet do svých modelů, tak to mám na týdny. Moc díky za inspiraci a gratuluju ke krásnému hratelnému modelu. (otevřel jsem si ty fotky přes sebe a tak dlouho jsem je přepínal až jsem konečně pochopil, co se kam hýbe :) )

--- Konce citace ---
Díky za chválu. Co se týká ovladatelnosti funkcí, tak to zase není takový med, jak to vidíš ty - uvolnění toho černého pinu pro zajištění převodu od natahovacího motoru jde celkem ztěžka a místo na strčení prstu je při nasazené karoserii celkem omezené.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi