(Vlastní) Alternativní model ze setu 42036

Založil Tomik, 02.11.2016, 21:41:10

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Tomik

Nedávno jsem dostal od pekiho set 42036, který se stal mojí první LEGO Technic motorkou. A protože jsem z Technicu už dlouho nic nepostavil, řekl jsem si, že jí zkusím přestavět na něco se čtyřmi koly. Velmi brzy se ukázalo, že to nebude tak jednoduché, jak jsem si zpočátku myslel. Musel jsem použít pár nestandardních sestav dílů jako náhradu za ty, které mi chyběly. Šlo především o:

  • Nahrazení předních kol ozubenými koly obalenými řetězem místo pneumatiky.
  • Nahrazení speciální spojky určené pro sestavu klikové hřídele liftarmem 2L s jednou kulatou a druhou křížovou dírou.
  • Nahrazení páru ozubených kol s úkosem sestavou z různých Technic connectorů, kterou vymyslel Victor Imaginator z eurobricks.
Kompromis střídal kompromis a nakonec jsem musel oželet i zatáčení a jedninou zbývající funkcí dragsteru je čtyřválcový motor poháněný jedním ze zadních kol.





Náhrada úkosových ozubených kol sestavou Technic connectorů:


Náhrada spojky na klikové hřídeli:
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

grohl


milanv

Taky si myslím - vizuálně se ti to opravdu povedlo a i počet funkcí odpovídá skutečným dragsterům, co všechno potřebují pro svůj závod :)
Pán na Žlutém hradě

Tomik

Díky za komentáře. Jsem rád, že se vám dragster líbí.

Citace od: sohibil kdy 03.11.2016, 15:00:26
Škoda toho zatáčania, je to naozaj vydarený kus.
co se týká toho zatáčení, tak největším problémem bylo jeho ovládání. Nepodařilo se mi z dostupných dílů postavit funkční a dostatečně kompaktní mechanismus, který by nenarušoval vzhled čumáku. S jinými díly by to tak velký problém nebyl...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

Ještě pro zajímavost - následující set z roku 1995 mi byl velkou inspirací. To byla ta doba, kdy byly alternativní modely mnohem nápaditější než nyní...

www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

tomaslambo

#5
Musím uznat, že se ti to náramně povedlo. Mě by určitě odradila už jen samotná absence nějakého úhlového převodu.

Citace od: Tomik kdy 04.11.2016, 10:58:32
To byla ta doba, kdy byly alternativní modely mnohem nápaditější než nyní...

To byla ještě doba, kdy se do krabic přibalovaly díly, jenž neměli s A modelem nic společného(třeba v setu, který tě inspiroval jsou navíc gumy pro přední kola dragsteru)

Tomik

www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

Nápad na stavbu dalšího modelu ze setu 42036 jsem dostal už dávno, ale chyběla mi motivace ho dokončit. Nyní, po létech, ta motivace konečně přišla - na prvního máje jsem nafasoval sádru na nohu a už během nedělního večera bylo hotovo. Dovolte mi, abych vám představil invalidní vozík. Tento dopravní prostředek má spoustu různých názvů jako kolečkové křeslo, kriplkára a podobně. Mně se nejvíce líbí označení "Ultimátní vozidlo pro motorkáře", >:D čímž se dostáváme k tématu obou oficiálních modelů z tohoto setu. ;D Pokud motivace přetrvá (sádru budu mít ještě další dva týdny), tak postavím i další modely v duchu této evoluce motorkáře.



Co se týká funkcí, tak to není žádná sláva - zadní kola se točí a ty přední nezávisle zatáčí. :)





www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Foton

Hahaha,  ani nevíš jak jsi mě pobavil! ;D
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Tomik

Citace od: Foton kdy 04.05.2020, 17:33:07
Hahaha,  ani nevíš jak jsi mě pobavil! ;D
To jsem rád. Já to stavěl a prezentuju s jistou sebeironií...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

martindavid

Parádní pobavilo.ještě že nemám motorku (skutečnou).

davroman

První co mě napadlo:  jak zdraví mění naše priority ... během koronaviru v UK týmy F1 přesunuly své kapacity do vývoje plicního ventilátoru, Tomik se sádrou si expresně vyvinul přibližovadlo.   :D    Svělá práce!
Náš BL shop TDH Bricks: https://store.bricklink.com/TDH_Bricks

Bard

Humor černý, ale alternativní model je unikátní.

Tomik

Citace od: davroman kdy 06.05.2020, 21:23:48
První co mě napadlo:  jak zdraví mění naše priority ... během koronaviru v UK týmy F1 přesunuly své kapacity do vývoje plicního ventilátoru, Tomik se sádrou si expresně vyvinul přibližovadlo.   :D    Svělá práce!
Díky. Ano, postavil jsem si přibližovadlo, ale v měřítku cca 1:10. ;D

Citace od: Bard kdy 06.05.2020, 22:38:44
Humor černý, ale alternativní model je unikátní.
Díky. Já mám rád černý humor, >:D ale chápu, že někoho by se to mohlo dotknout...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

#14
Jak jsem slíbil, dal jsem se do stavby dalšího přibližovadla z evoluce motorkáře - jízdního kola. Protože klasické "dospělé" horské kolo už postavil Artemy Zotov, rozhodl jsem se místo něho postavit dětské kolo. Moje kolo tedy má většinu vychytávek, které najdete na skutečném kole pro děti:

  • zatáčení předního kola ovládané řidítky
  • funkční převod ze šlapek na zadní kolo
  • funkční stojánek
  • kryt řetězu
  • blatník pro přední kolo
  • velké přední světlo / odrazka
  • sedlo s nastavitelným sklonem
  • volitelná stabilizační kolečka
Vzhledem k omezené paletě dostupných dílů jsem musel udělat i několik kompromisů - zadní blatník už nebylo z čeho postavit, stejně tak košík, převod ze šlapek na kolo je s poměrem 1:1, protože použití ozubeného kola se 24 zuby bránil příliš krátký řetěz a stabilizační kolečka se netočí, protože na ně opět nezbyly vhodné díly. Doufám, že i tak se vám bude mé kolo líbit.

Návod na stavbu







A jako bonus tu mám evoluci vozidel motorkáře postavenou ze setu 42036:

www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr