Diskuse o stavebnicích > Duplo

Dotazy, které si dříve či později každý rodič položí

(1/15) > >>

Pixie:
Poznámka Llewelyn o návštěvě 17 a 19 letých kamarádů běhajících po bytě s Duplo puškami vlastní výroby mne inspirovala k založení tohoto tématu…

Zajímaly by mne vaše zkušenosti a názory týkající se následujících dvou dotazů:
1. Kdy koupit svému dítěti jeho první Duplo?
2. Kdy přejdou děti z Duplo na normální Lego?

A tady jsou zatím mé zkušenosti:

Kdy koupit svému dítěti jeho první Duplo?

Na tuto otázku není zcela jednoznačná odpověď – každé dítě je jiné a zcela jinak se vyvíjí! Přesto mi jako ideální příležitost pro první seznámení s nějakou menší stavebnicí přijdou první narozeniny. Pokud nebudete očekávat příliš mnoho, můžete být i příjemně překvapeni. Děti v tomto věku sice obvykle ještě nejsou schopné stavět z Duplo kostek, ale umějí si s nimi hrát a velice často se jim líbí kostky rozebírat. Také je fascinuje fakt, že kostky drží pohromadě, i když do nich strčíte a obrátíte je vzhůru nohama.
V neposlední řadě mi přijde pro rodiče Duplo jako jednoznačně lepší investice než Lego Baby (Primo), kterému děti velmi rychle odrostou. Duplo je velice trvanlivé (snad až na potisky u zvířátek, které mají tendenci se opotřebovat).
Dle mých zkušeností je z momentální nabídky pro začátek dobré například Baby Zoo #4962, kde jsou zvířátka, ošetřovatelka a několik kostiček, které jdou spojovat. A zcela bezkonkurenční zejména pro kluky mi přijde Post Office #4662 - je zde autíčko s panáčkem, kostky které jdou spojovat a převážet, a v neposlední řadě stěna s okénkem a stěna s dveřmi. Můj roční syn se dlouhou dobu bavil jen tím, že zkoušel, které kostky projdou skrz okénko/dveře…

Kdy přejdou děti z Duplo na normální Lego?

I zde platí, že není zcela jednoznačná odpověď, protože každé dítě je jiné a zcela jinak se vyvíjí! Obvykle děti projeví zájem o normální Lego okolo věku čtyř let. Není totiž pochyb, že normální Lego nabízí mnohem více možností. Jenže, většina dětí v tomto věku není schopná z normálního Lega stavět vlastní výtvory. Méně šikovní si s normálním Legem pouze hrají v sestavené podobě, ti šikovnější umějí skládat jednodušší věci podle plánku. Z toho důvodu mi přijde nepatřičné děti omezovat stylem:  „Už jsi velký kluk, Duplo je pro mrňata!“. Zatím nemám potvrzeno z vlastní zkušenosti, ale věřím, že Duplo poslouží ke hraní i šestiletým – takže takovou skutečnější věkovou hranicí je podle mě asi sedm let. Nejvhodnější mi přijde podporovat zájem o normální Lego, ale nechat prostor pro stavby z Dupla, popřípadě dokonce i tolerovat stavby kombinované (příklad – zoo s použitím výběhů vybudovaných z normálních kostek a zvířátek z Duplo).

Myska:
Já myslím, že Duplo není nutné "odklízet" vůbec a neřekla bych "tolerovat" kombinace ale podporovat.
Někdy se mi zdá, že Duplo fantazii našeho prcka rozvíjí skoro víc - míchačka je jen ze dvou kostiček a nevadí mu, že se netočí, zato z Lega vyžaduje dokonalou kopii  :)

Jindroush:
Mno, já sice synovi občas vytýkám, že už by jaksi mohl něco postavit ze Systém kostek, ale je na to nějakej línej, přece jen něco splácat z dupla, kde jedna základní kostka vydá za 8 systémovejch je rychlejší a méně bolestivé  ;)

(Má 4.5).

I když už teď začal aspoň dělat to, že složí podle návodu menší Systémovej set a zase ho dá dohromady (za vydatnýho sakrování). Zrovna teď tam má letištního hasiče rozloženýho na prvočinitele.

Dickie:

--- Citace: Pixie  10.03.2006, 14:55:12 ---Dle mých zkušeností je z momentální nabídky pro začátek dobré například Baby Zoo #4962, kde jsou zvířátka, ošetřovatelka a několik kostiček, které jdou spojovat. A zcela bezkonkurenční zejména pro kluky mi přijde Post Office #4662 - je zde autíčko s panáčkem, kostky které jdou spojovat a převážet, a v neposlední řadě stěna s okénkem a stěna s dveřmi. Můj roční syn se dlouhou dobu bavil jen tím, že zkoušel, které kostky projdou skrz okénko/dveře…

--- Konce citace ---

Kuba dostal k prvním narozeninám vláček a dost si s ním vyhrál... to taky není špatná volba na první set...

Hana129:
Nevím proč na duplo uvádějí, že je to pro děti do 5 let??
Dcera bude mít  7, a i když už čím dál víc dává přednost klasickým kostičkám, duplo neopouští a myslím, že hned tak neopustíme -zvířátka a hlavně figurky. Duplo je na takové to rychlé hraní, lego kostičky potřebují přece jenom více času, soustředění a hlavně trpělivosti.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi