Kaplického knihovna - kdopak to má na triku?

Založil Foton, 29.05.2015, 00:08:05

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Foton

Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

germik

Stejně jako spoustu dalších architektonických lahůdek (Tugendhat, Tančící dům...) je to práce Edwarda. A jo, je trochu škoda že o tom tady není zmínka, lidi co se nedostanou na výstavu jsou o to trochu ochuzeni... :-[
,,Dont underestimate the power od Melon!"
Moje Brickshelf galerie - http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?msearch=germik

Ondrej

Už to bylo zmíněno v sekci Články o Legu v ČR, je ale pravda, že tu bohužel není téma vyloženě pro tuto stavbu.

hobby

Něco k tomu s dovolením řeknu, bude to trochu off.
Podívejte se na ten obrázek (třetí z těch tří fotek v článku):
http://www.metro.cz/foto.aspx?r=co-se-deje&c=A150526_064925_co-se-deje_jsk&foto=HYR5614e7_91KaplickhoprojektNrodnknihovnyvPraz.jpg

Jako by celá Praha včetně Hradčan byla jen jakousi ´podnoží´a stafáží pro tuto "superarchitekturu".
Což je špatně; architektura má mít jistou míru pokory, nemá být přehnaně nápadná (HLEĎTE, TO JSEM JÁ) a má mít lidské měřítko. V tomto případě bohužel. Srovnejte např. nádherné a monumentální gotické katedrály vyjadřující pokoru vůči Bohu a přírodě.
Takže, pro mne tahle stavba ne... i když panu architektu Kaplickému jsem jeho osud nepřál.
A ať to nikdo nesrovnává s Eiffelovkou - každý věděl, že jde o rozhlednu! Tento ´blob´může kapotovat cokoliv. A to pomíjím nesplnění soutěžních podmínek a absurdní výsledek hlasování poroty 8:0!

Anatyt

Pre Ferrari bol Kaplický dobrý - pre Pražákov nie je. Pritom obe diela (knižnica aj múzeum) sú podobne extravagantné. Praha by sa nemala brániť modernej, extravagantnej architektúre! Takých architektov ako bol Kaplický nemáte veľa. Osobne si myslím, že tá knižnica tam (možno inde) raz stáť bude.

peter

Citace od: Anatyt kdy 29.05.2015, 15:25:47
Pre Ferrari bol Kaplický dobrý - pre Pražákov nie je. Pritom obe diela (knižnica aj múzeum) sú podobne extravagantné. Praha by sa nemala brániť modernej, extravagantnej architektúre! Takých architektov ako bol Kaplický nemáte veľa. Osobne si myslím, že tá knižnica tam (možno inde) raz stáť bude.

Píšeš to správně, tady byl největší problém v jejím umístění.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

david.zeman

Ferrari vs Prazaci je zajimave srovnani  :).

Me se treba libi tancici dum - moderni architektura, ktera prekvapi ale mile. Blob je spis takova nocni mura. Z lega je to lepsi, nahani trochu min hruzu.

Me to trochu pripomina koncepty aut - vypadaji vzdycky silene, ale pak se to znormalni a finalni auto je docela pekne - treba novy Superb.

Mozna ze blob potreboval trochu upravit, treba jen ty barvy.

hobby

Citace od: peter kdy 29.05.2015, 15:59:53
Píšeš to správně, tady byl největší problém v jejím umístění.
Citace od: Anatyt kdy 29.05.2015, 15:25:47
Pre Ferrari bol Kaplický dobrý - pre Pražákov nie je. Pritom obe diela (knižnica aj múzeum) sú podobne extravagantné. Praha by sa nemala brániť modernej, extravagantnej architektúre! Takých architektov ako bol Kaplický nemáte veľa. Osobne si myslím, že tá knižnica tam (možno inde) raz stáť bude.
To není tak, že pro někoho je to dobrý, pro druhého nikoliv. Ta stavba je koncipována do konkrétního prostředí a to je nepřenosné. To jen laici si představují, že ji vezmou jako zavazadlo a postaví někam jinam. To nejde. A pak, autor již není a nikdo jiný tu stavbu projektovat nebude. Proč? Protože každý tvůrčí počin by každý nakreslil jinak, "lépe", atd. Zeptejte se kteréhokoliv architekta.
Pokud jde o Ferrari, je to jiný případ. Stavba tam nepůsobí provokativně, je i menší a nižší a ony zaoblené tvary mohou připomínat auto. 

Ondrej

Citace od: hobby kdy 29.05.2015, 15:12:32
Něco k tomu s dovolením řeknu, bude to trochu off.
Podívejte se na ten obrázek (třetí z těch tří fotek v článku):
http://www.metro.cz/foto.aspx?r=co-se-deje&c=A150526_064925_co-se-deje_jsk&foto=HYR5614e7_91KaplickhoprojektNrodnknihovnyvPraz.jpg

Jako by celá Praha včetně Hradčan byla jen jakousi ´podnoží´a stafáží pro tuto "superarchitekturu".
Což je špatně; architektura má mít jistou míru pokory, nemá být přehnaně nápadná (HLEĎTE, TO JSEM JÁ) a má mít lidské měřítko. V tomto případě bohužel. Srovnejte např. nádherné a monumentální gotické katedrály vyjadřující pokoru vůči Bohu a přírodě.
Takže, pro mne tahle stavba ne... i když panu architektu Kaplickému jsem jeho osud nepřál.
A ať to nikdo nesrovnává s Eiffelovkou - každý věděl, že jde o rozhlednu! Tento ´blob´může kapotovat cokoliv. A to pomíjím nesplnění soutěžních podmínek a absurdní výsledek hlasování poroty 8:0!

Rozhodně by architektura neměla být nudná, stačí naše sídliště, jakožto účelová stavba, ale smutná. Eiffelovku taky chtěli odstranit a nelíbila se jim a dneska? Já jsem pro jeho stavbu u nás v Hostivaři vedle depozitáře knih, knihy by byly hezky u sebe a mně a pár zajícům co tady u nás běhaj by to nevadilo. Na Hradčany a okolí bych nic necpal, historické jádro bych zakonzerovoval, ale na Pankráci už bych zase byl pro stavbu mrakodrapů a podobně. Ono je to těžký, každýmu se líbí něco jinýho a všem se nezavděčíš nikdy, ale jako pražák jsem pro stavbu, ale na Hradčanech ne. To už jsme ale OT.

hobby

Už jsem předesílal, aby nikdo nesrovnával Eiffelovku s tímto blobem, ať už to tenkrát chtěli, nebo ne. Tedy znovu: První je rozhledna a každý to vidí, viděl a bude vidět. To druhé je ´něco´, co může být cokoliv - od hotelu, přes botanickou zahradu, nemocnici, zkrátka co chceš a pokud nevíš co to je, tak to nebudeš vědět i nadále. Jako poznáš školu, banku, nádraží, tak bys měl vytušit, co který barák představuje. Jinak to je většinou (ne vždy) architektura problematická.

Ondrej

Citace od: hobby kdy 29.05.2015, 16:39:41
Už jsem předesílal, aby nikdo nesrovnával Eiffelovku s tímto blobem, ať už to tenkrát chtěli, nebo ne. Tedy znovu: První je rozhledna a každý to vidí, viděl a bude vidět. To druhé je ´něco´, co může být cokoliv - od hotelu, přes botanickou zahradu, nemocnici, zkrátka co chceš a pokud nevíš co to je, tak to nebudeš vědět i nadále. Jako poznáš školu, banku, nádraží, tak bys měl vytušit, co který barák představuje. Jinak to je většinou (ne vždy) architektura problematická.

Já třeba v eiffelovce vidím mostní konstrukce a most to není  8)


Aki

Citace od: hobby kdy 29.05.2015, 16:39:41
Jako poznáš školu, banku, nádraží, tak bys měl vytušit, co který barák představuje.
Souhlas. V Blobu vidím pěkný hotel někde na pláži nad mořem. To byla super architektura. Před hrad Prahu mi to vždy přišlo jako problematické umístění. Historické jádro města Hradčany bych do toho necpal, to je na druhou stranu od Prahy.  ;) >:D >:D

Model z lega je zajímavý. Že si ho Edvard vybral mne nepřekvapuje - byl vždy zaměřený na výraznou architekturu. Překvapuje mne ale, že rezignoval na presentaci zde na Kostkách. Už ani jeho loňský Tančící dům (který v reále také pokládám za skvělou architekturu) tady presentovaný nebyl.  :-\

Hacislav

Citace od: hobby kdy 29.05.2015, 15:12:32
Něco k tomu s dovolením řeknu, bude to trochu off.

A to je přesně důvod proč tady není (ještě není) vlákno ukazující průběh této stavby z Lega.
Bavil jsem se s Edwardem a na dotaz proč nezveřejnil stavbu/přípravu této stavby na kostkách.
Odpověděl mi, no protože by se strhla ihned diskuze o této "reálné stavbě", jejím umístění atd. Nicméně slíbil mi, že zde na kostkách založí vlákno Lego Blobu.



Já osobně nejsem zastáncem této stavby, alespoň co se do umístění na Letné týká.
Ale Edwardova stavba z Lega se mi líbí.
moje fotky Rajče a Flickr - pinterest

milanv

Já jsem z tohoto modelu rozpačitý, se přiznám. Na jednu stranu obdivuju kombinaci velikosti a nepravidelného tvaru. Tohle poskládat dohromady a vyřešit všechny problémy s prohýbáním atp. musel být oříšek, zvlášť když to má interiéry a tudíž možnosti podpůrných konstrukcí jsou omezené. Na druhou stranu mě ruší kostkatost nejen pláště, ale i (de facto ne-)průhledných doplňků. Mně se víc líbí Tugendhat nebo i Tančící dům - jsou "jemnější".

Samostatná kapitola pak je ta obří prezentace dělající ze všech ostatních modelů v celé místnosti vlastně jen křoví. Za to už vůbec model nemůže, ale dojem to chtě-nechtě ovlivní. Takže jak říkám: výsledkem jsou hodně rozporuplné pocity, ale rozhodně je na modelu na co koukat. A průhledy do interiéru jsou pěkné, ty pozvedají model o třídu výš.
Pán na Žlutém hradě