nápad -"Micropolis" (vhodné pro společný projekt)

Založil Togaran, 09.06.2013, 10:20:19

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Hlasujte prosím jaké chcete stavit měřítko

A) auto = tile 1x1
B) auto = 2x1 (standard micropolis)
C) auto = cca 4x2
nebudu stavit, ale rád bych viděl měřítko A)
nebudu stavit, ale rád bych viděl měřítko B)
nebudu stavit, ale rád bych viděl měřítko C)

Togaran

Já jsem pro měřítko používané u micropolis modulů na jiných výstavách - tedy osobní auto 2x1 a spojovací silnice šířky 2 study na každé straně.

Anketa - Spíše bych jí dal teď na měřítko. Myslím, že základní velikost modulu už byla rozhodnuta na 32x32.

Do konce roku mám tento plán:
- až se dohodnem na měřítku, zedituju první příspěvek, aby tam byl přehled
- udělám vzorový prázdný modul a nafotím, otevře se debata k tomu
- každý zájemce mi napíše co chce stavit a kolik
- cca v prosinci nakreslím mapu modulů, kde se budu snažit zohlednit každého přání, noví zajemci se budou moci přidat na kraje mapy
- bylo by dobrý mít třeba na konci ledna jasné, jak velký prostor zabereme, abychom mohli s Pekim řešit vitrínu (pokud to Peki potřebuješ dříve, dej prosím vědět)

Takže prosím hlasujte v anketě :)

Moje stavby: Brickshelf, Flickr

germik

to Hacislav - když uděláš měřítko že 8st bude modular (ten má v reálu 32 st.) tak ti to vyjde 4x menší - tzn. že auto (v reálu 4st.) bude pořád 1st. široké - i když ne 2, ale 3st. dlouhé...
,,Dont underestimate the power od Melon!"
Moje Brickshelf galerie - http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?msearch=germik

Hacislav

Citace od: germik kdy 08.11.2013, 07:53:53
to Hacislav - když uděláš měřítko že 8st bude modular (ten má v reálu 32 st.) tak ti to vyjde 4x menší - tzn. že auto (v reálu 4st.) bude pořád 1st. široké - i když ne 2, ale 3st. dlouhé...

Jenže chybou je brát si jako "standard" měřítko něco malého (v tomto případě auto), protože díky hrubým možnostem lego dílků některé malé věci prostě musíš řešit skokově.

Auta budou široká buď 1st nebo 2st, ale přitom tuto velikost aut budou používat různá sobě blízká měřítka.

Toto je krapet více zmenšené


než moduláry z 10230


Toto je řekněme něco jako možnost b+, je to o kousek větší, ale velikost aut se téměř schoduje.

-------
Malinko nesouhlasím s formulací (standard micropolis), tím automaticky vyřazuješ ostatní možnosti jako "nestandardní", neobvyklé a posíláš je na okraj zájmu.
moje fotky Rajče a Flickr - pinterest

Hacislav

#33
Citace od: blindmelon kdy 24.10.2013, 22:47:49

A následně jinde, na tuhle skvělou helikoptéru.
http://www.flickr.com/photos/mainman/4430422728/



Tato helikoptéra je vážně pěkně udělaná, ale patří do měřítka 2x4.

Autoři jí sice použili v 1x2, ale tam působí jako pěst na oko.

moje fotky Rajče a Flickr - pinterest

Hacislav

Myslim, že lepší bude měřítko velikost odvozovat od něčeho většího než je auto kde je nutné určité zkreslení a zaokrouhleni.

Dobrým "měřítkem" mi příjdou modulární domy.
Jakou velikost bude mít modulár ve velikosti A? (auto = tile 1x1)

Jakou v velikosti B? (auto = 2x1)

U B+ (měřítko setu  10230) je to 8x8st

U C (auto = cca 4x2) je to 16x16st

Jako třeba na tomto obrázku.

moje fotky Rajče a Flickr - pinterest

atasoft

Začal jsem laborovat s velikostí B, rámcově počítám měřítko 2m/stud. Zkusil jsem cvičně základ buď administrativní budovy nebo obchoďáku, hlavně jsem ale zjišťoval možnost realizace mostu přes řeku.
Řeka je zatím šedivá, velké modré tiles zatím nemám, jde o studii realizovatelnosti. Ostatní barvy také dočasné, sem tam rozkopaná silnice  ;)
Autíčka a pár nápadů mám od dětí z knížky "Nejlepší modely" (Sean Kenney).
Celkově to vypadá použitelně ...

Petr

Togaran

Myslím, že to vypadá dobře, ten most je fajn :)
Já si trošku pohrávám s myšlenkou obřího mostu přes celou baseplate 32x32.

Přesně takhle jsem si představoval okraje modulů - technic bricky, na to plate a na to tiles silnice.
Jsem ale pro, aby byla silnice černá.
Moje stavby: Brickshelf, Flickr

Hardegon

Kdysi jsem zkoušel podobný měřítko jako weissar. Jestli do projektu berete i malé příspěvky, můžu dodat plzeňské vozy MHD.

blindmelon

#38
Myslím, že dobrý, až na ten bagr, ten jedině, že by tam byl micro povrchový důl - což není špatný nápad, kdyby někdo nechtěl stavět budovy, ale rozrušenou krajinu.

K obecné diskuzi - jak řešit terén?

Nejednodušší řešení mi přijde přidat kopce, v případě dolu do něj pak zahloubení.
Pokud by někdo měl chuť stavět metro, asi by se musela zvednout celá scenérie...

Ještě doplním - nákladní auta výška 3 nebo 4s (jako má Harfdegon)?
Hezký den, Blindmelon

Togaran

Citace od: blindmelon kdy 11.11.2013, 23:00:25
K obecné diskuzi - jak řešit terén?
Nad už jsem se taky zamýšlel. Osobně jsem proti terénu, narušilo by to právě tu jednoduchost navazování modulů. Pokud někdo terén chce, pište mi to prosím do těch přihlášek, budu to respektovat při skládání mapy a pak lidi s terénem dám vedle sebe a domluva návaznosti bude individuální.

Citace od: blindmelon kdy 11.11.2013, 23:00:25
Ještě doplním - nákladní auta výška 3 nebo 4s (jako má Harfdegon)?
Výšku aut bych zas tak neřešil, jestli bude mít někdo autobus 3 plates a někdo 4 plates... To už myslím na celkovém dojmu velkou vrásku neudělá :) Já sám budu asi dělat osobáky 2 plates, autobusy/náklaďáky 4 plates.
Moje stavby: Brickshelf, Flickr

blindmelon

#40
Mně se líbí více osobní auta tak, jak jsou, tedy jumper a tile 1x1. Pokud budeš dělat autobusy atd. 4p, stálo by za zvážení, jestli nepřidat "kola", nebo je vypustit u tramvaje.

Můj návrh bagru.

Pokud jde o terén - při kraji by mohl být třeba nějaký kopec, návrší. Dál už by nic nemuselo navazovat.

Jak se bude řešit vodní tok - řeka? V takovém případě by zde musel být prostor 1 bricku+ na nějaké zahloubení. On by totiž modul s řekou šel vytvořit atypicky, s prohloubením, ale pak by se musely buď vypodložit všechny ostatní moduly, nebo by se do té desky, na které to bude stát, musela vyříznout díra. ;D Na to je třeba myslet.

Další důležitá věc! Mělo by se dohodnout, jak vysoko budou položené silnice, resp. zem. Jde o to, o kolik výše, než spojovací technic brick. Jestli bude jen jedna nebo více vrstev plates, viz obrázek. Spíše by byly lepší dvě vrstvy, zvýšilo by to pevnost, umožňovalo věci jako výkopy a já nevím co ještě... Pokud bychom brali v potaz řeku, pak ne dvě vrstvy plates, ale brick + vrstvy plates.
Hezký den, Blindmelon

Togaran

A co řeku řešit pomocí baseplates s potiskem vody, případně modrýma baseplates? Já dvě mám a plánoval jsem je použít u pobřeží.

Výškové složení jsem si představoval takto:
černá tile = silnice
1 plate
1 technic brick na spojení
baseplate


Můžeme místo 1 plate dát dvě, ale přijde mi to zbytečné. I na tu vodu si myslím prostor 1b+1p = 4p stačí. Ale je to prostor k diskusi :)
Moje stavby: Brickshelf, Flickr

papluh

Tak ten prvy bager a diskusia k nemu ma konecne dokopali nainstalovat LDD :) Akurat blindmelon ma predbehol :)
Mne sa pri bagri v meste vybavila skor stavba...
Vlavo su rozne iteracie bagrovitych vozidiel. A vpravo zatulany kombajn, co mal byt povodne valcom...

blindmelon

Citace od: Togaran kdy 12.11.2013, 14:14:18
A co řeku řešit pomocí baseplates s potiskem vody, případně modrýma baseplates? Já dvě mám a plánoval jsem je použít u pobřeží.

Výškové složení jsem si představoval takto:
černá tile = silnice
1 plate
1 technic brick na spojení
baseplate


Můžeme místo 1 plate dát dvě, ale přijde mi to zbytečné. I na tu vodu si myslím prostor 1b+1p = 4p stačí. Ale je to prostor k diskusi :)

Aha, ale to mění situaci, já myslel, že moduly budou bez baseplate. Nicméně je to celkem schůdné řešení, řekl bych. Přidal bych však tiles jako hladinu vody. Tak mě napadá - jak řešit travnaté povrchy? Study nebo zelené tiles - to druhé by myslím situaci spíše komplikovalo.
Hezký den, Blindmelon

blindmelon

#44
Nějak to tu utichlo. Našel jsem stránky jedné Micropole. V sekci modules jsou jednotlivé budovy. Nemůžu říct, že by se mi všechny líbily, jako celek mi to přijde průměrné, v porovnání s tím, co lze na netu nalézt. Ale pro ilustraci.

http://virtualmicropolis.com/

Dále: prohlédl jsem nějaké fotky a myslím, že by bylo fajn, aby se případně účastnilo co nejvíce lidí, a tedy, aby bylo možné se přidat i s 16x16 moduly, hodně staveb je na tomto půdorysu.

Pohrávám si s myšlenkou, že by bylo fajn, mít něco pohyblivého, svítící by asi takový problém nebyl. Umím si představit nějaký velký, pomalu se otáčející, trojstraný billboard. Také jsem přemýšlel o dopravě, ale to je asi zatím nad rámec toho, co jsme zatím dali dohromady.

Nicméně, chci se zeptat do fóra: jak řešíte/jste řešili napájení u PF prvků na dlouhé výstavě?
Hezký den, Blindmelon

atasoft

ten poslední odkaz je dobrá inspirace, budu mít chvíli co studovat :-)
Inspiroval bych se zejména specifikací standardu - http://twinlug.com/micropolis-micro-city-standard/ , kde jsou rámcově uvedena měřítka (ve stopách :-)
Jen bych asi upravil definici vodních ploch, které mají ploché, u nás máme většinou řeky zaříznuté nějakým nábřežím  a pak tam může být i most. Jestli bude moře, netuším, ale i tam by mohla být "pláž z kopce".

Velikost 16x16 nebo 32x32 je asi důležitá hlavně u designu ulic, aby to navazovalo. Já třeba na řeku s mostem potřeboval 32x16, aby to vyšlo na "celou" ulici.
Na druhou stranu by kombinace 16 a 32 modulu udělalo jen křižovatku T ...

Jo a co tramvaje ? Hardegonova se mi líbí, někde jsem viděl 1-studovej pruh hnědý (nebo šedý) jako tramvajové koleje, zkusím možná něco nadesignovat ... pak by ovšem plánování města bylo trochu náročnější, aby to vycházelo.

A co řeka ?nejjednodušší je nechat ji rovnou přes celé město, promýšlel jsem nějakou zatáčku, ale nic inteligentního mne nenapadlo.

blindmelon

#46
Já bych se přidržel toho základního layoutu 16x16 modulu. Tedy, pokud by někdo dostal chuť postavit nějakou stavbu, aby se mohl připojit bez nějakého koumání.



Jinak spíš bych to orientoval spíš směrem americké město, je to stavebně jednodušší, resp. síť ulic tomu lépe odpovídá. Jinak stále bych se rád dozvěděl, jak to je se zapojením PF prvků pro dlouhodobý provoz na výstavách.
Hezký den, Blindmelon

peki

Citace od: blindmelon kdy 16.11.2013, 22:29:06
Jinak stále bych se rád dozvěděl, jak to je se zapojením PF prvků pro dlouhodobý provoz na výstavách.

Co konkrétně?
Modely, které potřebují el. se musí hlásit dopředu. Nelze je umístit všude
Používá se časovač 15 minut ON/OFF
- světla úplně bez problémů
- motory (je potřeba dobře zpřevodovat), a zajistit převody proti zozklížení. Pak to také funguje (např. Castle dioráma mlýn)

Provoz musí být před výstavou otestován.

PF komponenty musí končit redukci PF-9V. O zbytek se pak postarám.

Jak chcete využít PF komponenty v tomto projektu? Pokud by šlo o světla doporučil bych jít cestou diod. Je to levnější a není to nic složitého. Nejvíce zkušeností má Mirek viz jeho kolejiště


blindmelon

Díky peki. Je to jen v rámci úvah. Ta redukce, to je nějaký custom díl?
Hezký den, Blindmelon

peki


blindmelon

Aha, promiň za blbý dotaz, nikdy jsem tento dílek nezaregistroval. Mea culpa :-[
Hezký den, Blindmelon

mirek

Citace od: peki kdy 17.11.2013, 10:37:36
Jak chcete využít PF komponenty v tomto projektu? Pokud by šlo o světla doporučil bych jít cestou diod. Je to levnější a není to nic složitého. Nejvíce zkušeností má Mirek viz jeho kolejiště

Peki, děkuji.

atasoft

Zamýšlel jsem se nad MHD  ;D Zkusil jsem nahodit tramvaj a láká mne nadzemka. Nevím ovšem, zda to je perspektivní snažení, jak totiž napojovat jednotlivé moduly. Hlavně ta nadzemní dráha  může být realizována různě.

Co si o takové koncepci myslíte ?

blindmelon

#53
Tak nápad je to dobrý. Dokonce si myslím, že by nepotřebovala ani přímo zabírat část modulů. Pokud jsem si všiml, z filmů :) , pod nadzemkou je buď silnice, nebo všelijakej bordel, prostě volný prostranství. Pokud by tedy někdo chtěl, mohl vpodstatě udělat moduly 4x16, který by v jednom místě protnuly město, sice by to byla pro stavitele celkem nuda, že to vede od nikud nikam a je to jen rovná trať, ale zas by to mělo jednotnej mustr. Možná by byl lepší modul 6x16, aby mohl udělat i stanice. Pokud by to bylo řešený standartně, že by každý postavil kus, pak by se muselo předem vědět, přes které moduly trať povede a musel by se sjednotit design.

Pozemní dráha resp. tramvaj, by ve své podstatě byl stejný problém, protože by se musely rozšířit ulice o dva study.

Já zase přemýšlel o motorizované dopravě, tedy opravdu se pohybujících autech, ale nevymyslel jsem funkční systém. I tak bych rád někde viděl nějakou dálnici, tedy správně řečeno highway.
Hezký den, Blindmelon

Togaran

Všechno jde, když se sousední bloky domluví jak to napojí.

Další možnost je, že si mezi sebou zvolíme důstojníka dopravních prostředků  :)

Já se rád ujmu koordinace modulů a jejich napojování a určování "mapy" města.

Citace od: blindmelon kdy 18.11.2013, 01:28:54
Já zase přemýšlel o motorizované dopravě, tedy opravdu se pohybujících autech, ale nevymyslel jsem funkční systém. I tak bych rád někde viděl nějakou dálnici, tedy správně řečeno highway.

Co použít pás z technic vozidel a na něj dát černé tiles a mezi ně občas auta? Bude to muset být vyvýšené, vhodné třeba na ten most nebo kopec, a auta budou na konci zajíždět pod zem, ale to by se mohlo schovat za nějaký mrakodrap  8)
Moje stavby: Brickshelf, Flickr

Togaran

Zeditoval jsem první příspěvek.

Prosím dejte vědět, jestli chcete jako základ pro moduly použít plate nebo baseplate. Mě přijde praktičtější baseplate.
Moje stavby: Brickshelf, Flickr

Foton

Baseplate se těžko nahrazuje, pokud ho nemáš. Plate se dají poskládat. Já jsem za PLATE.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

blindmelon

#57
Já jsem pro plate, z téhož důvodu. 16x16 baseplate nemám žádný a pro tyto malé moduly mi přijde zbytečný, pravda pro 32x32 by o něco zjednoduššil konstrukci a manipulaci, ale...

Možná podoba modulu s dráhou + snaha o kloubový autobus. Možná že ty městské bych udělal raději jen 3 plates vysoké.

Kdybyste měli zájem si s tím hrát, tak níže soubor pro LDD.
Hezký den, Blindmelon

Petronel

kontrolní otázka hlavně na Togarana:

takže toto Micropolis tedy nebude jak se původně plánovalo takové "přechodové" aby se mohli zapojit stavby z City, Castle a Space? Já se těšil že postavím část s nějakou Sci-fi Hi-fi budovou a okolí a přidám to do moderní části Micropolis.

Ty futuristické stavby by určitě stály taky za to.

germik

Může se udělat víc menších micropolis ne? ;)
,,Dont underestimate the power od Melon!"
Moje Brickshelf galerie - http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?msearch=germik