Stavíme interaktivní kolejiště do Království železníce (20.4.2011-30.9.2011)

Založil peki, 25.05.2010, 17:08:37

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

hobby

Citace od: Jarmila kdy 02.06.2010, 22:27:19
Já zase klidně přijedu se svými taškami a kyblíky a bezplatně půjčím prověřené osobě své kostičky. Zcela nezištně a bez nároku na nějakou odměnu. Jako důchodkyně státem placená z vašich daní si to mohu dovolit.  ;D
S případnými škodami či ztrátami v rámci normy předem počítám.  :D
Tradičně rozumný názor paní Jarmily ;), především zmínky o škodách a ztrátách v rámci normy.
Nechť nikdo nečeká profit, rentabilitu ap. Opak je pravdou - buď do toho jdu kvůlivá sobě i s vědomím oběti, nebo nejdu.
Pokud jde o mne, uvítal bych pár měsíců pohov. Je třeba si udělat inventuru, údržbu, očistu od prachu. Pak se uvidí.

Daniel

Tak asi málo kdo čeká, že na tom vydělá. Spíše bych to nazval, jako že si člověk naúčtuje "odlučné" od svých kostek ;D.

Luky1987

Citace od: Daniel alias Legacek kdy 03.06.2010, 10:03:24
Tak asi málo kdo čeká, že na tom vydělá. Spíše bych to nazval, jako že si člověk naúčtuje "odlučné" od svých kostek ;D.
Přesně jsi vystihl i moji myšlenku - odlučné. Také bych se rád prezentoval a něco postavil klidně zadarmo, ale nestavět potom několik měsíců... tedy v případě někoho kdo nemá statisíce kostek na skladě ;)

peki

diskuse k MOC/diorámatům (ne kolejiště) zde

Zadání pro kolejiště:
1) děti tlačítky (stisknuto vlak jede) ovládají vlaky na kolejišti
- na okruhu 1 vlak řídí se stiskem tlačítka, jede pouze jedním směrem
- kyvadlový pohyb na vedlejších kolejích nebo izolovaných částí okruhů dvě tlačítka pohyb dopředu/dozadu, kolej ukončená diodou (vlak se sám zastaví)
2) musíme postavit a oživit za 2 dny
3) hodně kolejí vlaků na ovládání
4) kombinace lega a "modelařiny"
5) jednoduchost
6) pohledové ze 3 stran (po obvodu čtverce) 4 strana přechází v expozici LEGo MOC, ovládání ze 3 stran tak aby bylo vidět na vlaky které se řídí.

Pravděpodobně pouze v jedné rovině s možností členění terénu viz první návrh ( část kolejí schována pod deskou která je nosnou plochou pro dominantu hrad/rozhlednu)

Nicméně si dovedu představit zakomponování Cendixova černého mostu  ;D může být ještě větší a vést z kolejiště do expozice LEGo MOC.

blackrabbit

Zamlouvám si to menší madraží (nahoře) + mě napadlo udělat u toho přejezdu signalizaci s LED diodama.

Obrázek: Red Plate 1x3 nahradím Tile.

peki

Aktualizace návrhu. II patro se může stavět po rozchození prvního patra.

Colonel32

Ztvárnění skutečného provozu na H0 kolejištích v KŽ je více než tristní, po kraji se běžně prohánějí naprosto nerealistické soupravy - což mi vzhledem k tomu že tvrdí že modelují jednotlivé kraje v České Republice přijde více než k smíchu.

Kromě klasického parostroje jako zdroje podkladů pro stavbu historických vozidel bych dále doporučil http://www.vagonweb.cz/ , především sekci o řazení vlaků. Jsou tam bohužel osobní vlaky a rychlíky pouze do roku 1985 zpátky, ale je to alespoň neco. Bude docela vtipné, pokud provoz na legovém kolejišti bude nakonec realističtější než na jejich modelových kolejištích.

(zkusím sehnat ještě nějaké další podklady)

hobby

Coloneli, to kolejiště jsem samozřejmě viděl, ale abych posuzoval skutečný provoz a shledal to celé tristním a směšným, tak to rozhodně ne. Jsi k těm chlapům-modelářům nespravedlivej. Dělají tam ukrutnou práci a já bych měl mrákoty při představě, co chtějí ještě postavit a co mají před sebou. Podle tebe by tam např. nesměly jezdit ani parní vlaky, protože už přes 30 let páry nejezdí. Tak je mají zahodit, nebo přestat prodávat? Vždyť je to jedno a jestli znalec pozná chybu (Ty), tak od toho je znalec, jeden z tisíce.
Pravda, rozsah toho (budoucího) kolejiště je značný, po hodině už jsem měl dost a byl jsem z toho unavenej. Je (bude) toho prostě takové kvantum, že to nemůže nikdo normální strávit. ::)

peki

Abych se vrátil k původnímu  tématu diskuse interaktivní LEGo kolejiště v KŽ, přikládám aktualizovaný plánek s vyznačením pohybů jednotlivých vlaků. Jde zhruba o toto:

A) I patro (úroveň OSB desky KŹ)
-------------------------------------------------
1) město
=======
- 2 okruhy  (okruh1,okruh2)
- 2 koleje (K10,11) kyvadlový pohyb vlaku

2) průmyslová zóna
==============
- rafinerie s vlečkou 2 koleje (K5, K6)
- překladiště 4 koleje (K7,K8,K9,K10)

3) vesnice s městečkem
=================
- 2 okruhy  (okruh3,okruh4)
- 2 koleje (K10,12) kyvadlový pohyb vlaku

4) depo
=======
5 kolejí (K1,K2,K3,K4,K13)

B) II patro (naše OSB deska :).   Doplníme po zprovoznění I patra
----------------------------------------
- 2 okruhy  (okruh5,okruh6)
- 2 mosty

Celkem :
=======
=======
- 6 okruhů (na každém okruhu 1 vlak).
- 13 vedlejších kolejí s kyvadlovým pohybem vlaků

Colonel32

Hobby: rozhodně nejsem sám, kdo tím kolejištěm byl zklamán. A teď nemluvím o parník lokomotivách, jak spíše o německých vozech, které u nás nikdy nejezdily.

Mates

Citace od: peki kdy 27.02.2011, 20:44:13
Aktualizace návrhu. II patro se může stavět po rozchození prvního patra.

Peki, na tomto návrhu máš zakreslený velký vnější okruh a na dalším, zřejmě zatím finálním návrhu jsi jej zrušil. Není to škoda? Osobní zkušenost je taková, že se ty nejdelší trasy dětem líbí nejvíce a pokud můžu citovat dceru, tak ta vždy říkala "tati přidej ještě!" ;D >:D Měl jsem na okruhu nasazeno Santa Féčko.
Co ty na to, nebylo by dobré ho tam zakomponovat? 8) ;)

peki

Zatím jsem s "velkým" vnějším okruhem nepočítal z těchto důvodů:
- ovládání (děti na ovládaný vlak vidí /kromě tunelů/) viz obr. modrá kolečka znázorňují vypínače
- úspora kolejí
- šetření motoru (vycházím z předpokladu že na menším okruhu toho vlak méně najede, ovšem že bude záležet na chování návštěvníků)
- poměr počet vlaků/ (celkové místo a počet kolejí). Vzhledem k tomu že na 1 okruhu bude pouze 1 vlak (z důvodu maximální možné odolnosti vůči srážce vlaku. Nechci tam tentokrát dávat žádnou elektroniku. Cílem by mělo být navrhnout a odzkoušet jednoduchý způsob řízení vlaků na výstavním kolejišti, který umožní oživit a řídit kolejiště během 1-2 hodin (po položení kolejí)

Colonel32

Nějakou inspiraci ohledně probozu na železnici okolo roku 1967 najdete na tomto videu...

http://www.youtube.com/watch?v=KUwziwGhfPM

Ale především nezapomeňte uronit slzu v čase 1:30...

peki

aktualizace konceptu
rovinky 570
zatáčky 144
vyhybky 16

peki

Pár fotek ze včerejší pokládky kolejí. Okruh pro II patro je zatím položen orientačně, přizpůsobí se mostům.
Delší spodní okruh musel být o pár rovinek zkrácen.

peki

Dneska jsme podložili koleje podkladovým papírem. Cendix vybalil s krabice mosty, Mirek přivezl rafinérii. Já jsem potom začal vybalovat Opavské nádraží a další domky od Hanky (v krabici na mne čekalo překvapení v podobě stromů  :o těch není nikdy dost ). Mates přivez nemocnici, mekáč a zbrusu nové silo.  V krabicích jsou dále připravenu modulární domky od Jonase + vily a rozhledny. Hradem pro kolejiště jsme tentokrát zvolili Bojnice od Edwarda (prásknu na něj že staví národní muzeum doufám že ho stihne v brzké době dokončit aby se mohlo také vystavit v KŽ)

Mates


peki


Mates

Citace od: peki kdy 22.04.2011, 13:32:08
info zde
Jj, už jsem četl, díky. Mám ještě jednu technickou. Vyplnil jsem Ti informace nutné pro vytvoření smlouvy o zápůjčce. Kdy tuto smlouvu bedeme řešit? Bude to teď v sobotu? ;)

peki

Uvidíme jak to budeme stíhat  ;) Ideální by bylo pokud by se administrativní věci stihli v sobotu. Nicméně je důležité aby bylo do příští středy kolejiště co nejvíce v provozu (bude se otevírat nový model Prahy - a je pravděpodobné, že se budou dělat i dotáčky na pozvánku Lega). Musíme v sobotu:

- přimontovat podložky na II patro (jsou již nařezaná a je připraven Mirkův úchytný systém)
- natahat dráty k vypínačům ( pravděpodobně přišroubovat i vypínače)
- vyrovnat,přichytit a kde bude třeba očistit koleje
- v rámci možností zamaskovat pomocí burpů prostor mezi přízemím a prvním patrem

V úterý bych pak doladil vlaky, a  část "detailů".

Oproti původnímu plánu:
1) zůstane v provozu i testovací kolejiště
2) hlavní  kolejiště se rozšířilo o sousední plochu 6 x 1 m  :o K nádraží Hradec (cendix) budou jezdit 3 vlaky

Což "trošku" komplikuje situaci ale je to zase správná výzva  ;D >:D

peki

V sobotu byla nainstalována 2 x deska pro II patro (díky Mates a Blacrabbit) dále probíhalo natahování drátů (peki), kterým předcházelo vrtání úchytů vypínačů do hliníkových profilů (do boje s hliníkovým profilem se postil statečně Mates, dlouho to vypadalo nerozhodně nakonec Mates zvítězil  ;) ).

Diddy a Blacrabbit pak pomohli v některých místech dotvořit mezi prvním a druhým patrem skálu.

Mates

Citace od: peki kdy 24.04.2011, 09:08:51
V sobotu byla nainstalována 2 x deska pro II patro (díky Mates a Blacrabbit) dále probíhalo natahování drátů (peki), kterým předcházelo vrtání úchytů vypínačů do hliníkových profilů (do boje s hliníkovým profilem se postil statečně Mates, dlouho to vypadalo nerozhodně nakonec Mates zvítězil  ;) ).

Diddy a Blacrabbit pak pomohli v některých místech dotvořit mezi prvním a druhým patrem skálu.
Jen lehce poupravím... nejedná se o hliníkové profily, ty jsou jen nahoře. Stojny jsou festovní ocelové a chudák vrtačka, měla co dělat...  ;) >:D

peki

Stavby na kolejišti jsou již umístěny, momentálně probíhá postupné zapojování vlaků ke dnešnímu dni jezdí:
2 okruhy horní patro
2 okruhy okolo Opavského nádraží
2 x depo,1 myčka, 2 nákladní koleje  k Opavskému nádraží
--------------------------------------------------------------------------
Celkem 9 vlaků (asi polovina  ;)

Zatím nebyl také čas na rozmístění drobností. Přikládám pár fotek






Hana129

Děkuji za fotky. Vypadá to skvěle, odvedli jste kus práce s dáváním toho všeho dokupy. Přeji  bezproblémový zprovoznění vláčků a bezporuchový provoz!

Ještě Peki až budeš mít chvilku tak prosím uprav ty "smrky" nebo je dej pryč. Nějak se mi tam nelíbí. Dík.

Ethan

Vypadá to nádherně, už je to kompletní? Jinými slovy: Plánuju návštěvu, ale vláčky jako takové mě nezajímají, návštěva bude čístě kvůli Legu, takže tam nechci jít ve chvíli, kdy toho ještě polovina chybí a já tedy neuvidím všechno, což bych třeba už o víkend později viděl.

peki


Oficiální otevření bude oznámeno  ;) ještě to není kompletní.

majer

Citace od: Ethan kdy 29.04.2011, 16:52:55
Vypadá to nádherně, už je to kompletní? Jinými slovy: Plánuju návštěvu, ale vláčky jako takové mě nezajímají, návštěva bude čístě kvůli Legu, takže tam nechci jít ve chvíli, kdy toho ještě polovina chybí a já tedy neuvidím všechno, což bych třeba už o víkend později viděl.

Mám to úplně stejně :) Snad to bude co nejdřív! Potřebuju nějakou inspiraci :-)

aerochief

Zdravím stavitele,
prosím oznámení o otevření s drobným předstihem, abych si mohl vzít vycházku z domova. Stavitele v den otevření zvu na Bohemia Sekt Demi. Dva kartony jdou na mě. Moc rád bych Vám všem stiskl ruku a poznal Vás osobně.

Ethan

Díky moc. Pokud by bylo všude kolem taky Lego, asi bych neváhal chodit tam průběžně, případně zajít teď a zjistit, že to není komplet a budu muset jít znovu. Jelikož mě ale na legových vlacích zajímá Lego a ne vlaky, tak to, že jsou okolo nelegové vlaky pro mě není moc lákadlo.

peki

Citace od: aerochief kdy 02.05.2011, 15:17:59
... Moc rád bych Vám všem stiskl ruku a poznal Vás osobně.....

Protože jsem byl v KŽ včera jediný (ostatní stavitelé mají už hotovo, čeká se pouze na Betakorotena který "brzdí" Diidyho - mělo by být tento pátek navečer) proběhlo stisknutí ruky rychle a šampus jsme také neotevírali protože řídím, chopil se aerochief  šroubováků a usilovně pomáhal s instalací vypínačů.  při té příležitosti jsem se dozvěděl, že také jednou za čas pořádá u nich v knihovně takovou malou LEGo akci pro místní obyvatelstvo  ;)

Na kolejišti ke včerejšku jezdilo/pohybovalo se 14 vlaků/lokomotiv.  Objevila se menši (řešitelná) komplikace spočívající v rozpojování souprav při rozjezdu. Takže na kolejišti docházelo k neplánovaným, ale divácky velmi atraktivním srážkám.  Počítám že tuto sobotu rozpohybuji zbytek vlaků na překladišti. Část kolejiště směrem k nádraží Hradec Králové musí počkat na koleje které jsou už přes měsíc na celnici (snad  to do září bude   >:(  )   Chtěl bych tam nechat jezdit soupravu Santa Fé