Nákupy na BL

Založil Poco, 01.09.2006, 23:15:23

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Poco

Zdravím,

Asi idem rovno na vec, takže pravidlá:

Kto sa môže pridať:
Každý, kto je aktívny nejakú dobu na kostky.org, nie je na čiernej listine a neboli s ním nijaké iné probémy. Vyhradzujem si právo kohokoľvek odmietnuť bez udania dôvodu.

Batch:
Batch acceptujem VÝHRADNE vo forme wanted listu, ako XML súbor! Môžete si ho spraviť napríklad v tomto software: Brickstore. Je to free a mám s ním pozitívne skúsenosti. V prípade otázok sa obracajte na Petrjr, ktorého tu s jeho láskavým dovolením uvádzam. Bude vám schopný zodpovedať väčšinu otázok. Teda pevne verím, že ho nebudete otravovať so všetkým... Vygenerovaný XML súbor hodíte na web a pošlete mi odkaz, alebo mi ho pošlete do mailu.
Dĺžka batchu nie je obmedzená, avšak za príliš dlhý batch budem žiadať nejaký menší poplatok. Ktorý batch je dlhý je na mojom posúdení. Prepokladám, že to bude tak 70-100+ lots. Batch v inom formáte NEAKCEPTUJEM! Keď mi ho niekto pošle, má smolu.

Extra bacha na batch - vždy dostanete to, čo tam máte uvedené! Ak určíte max cenu vo svojom batchi nižšiu, ako má daný diel v obchode predajcu, diel vám nezoberiem. Ak určíte množstvo väčšie, ako je obchode, zoberiem vám všetky. Ak je v obchode nový aj used diel toho istého typu a vy chcete napr. použitý, napíšte to k dielu do poznámky alebo tam dajte cenu used dielu (občas ale majú cenu rovnakú). Ak tam nič neuvediete, dostanete aj used aj new. Atď.

Zaslanie a prebratie:
Diely putujú vždy priamo do Prahy. Prosím, počítajte s tým, že balík je poistený (10tim ľuďom sa mi nechce hradiť, keby sa s nim niečo stalo) a cena poštovného závisí vždy od krajiny predajcu.

Prebrať svoj batch budete musieť priamo u mňa na byte. Mám trochu iný rytmus (robím v noci, cez deň spím), takže sa mi nechce kvôli tomu vstávať a navyše si takú námahu dať môžete. ;D V prípade, že budem v meste, tak sa samozrejme dohodnúť môžeme.

Pre mimopražských - bez problémov zašlem tým, s ktorými som už obchodoval. Ostatným po domluve. Novopríchodzím... hm, uvidím. Platíte poštovné podľa vášho výberu a 20 Kč balné.

Poplatky:
Sharne sa neplatí. Možno by som mohol povedať, že to nechám na vás, ale veď sa poznáme. ;D
Platí sa časť poštovného do ČR, extra poplatky pre predajcu (ak nejaké požaduje), a váš batch. Riadim sa kurzom ČSOB, zaokrúhlujem na 50 haliere. Pri prevode český účet, alebo hotovosť pri predaní.

Reklámacie:
Reklamovať budem v prípade, keď sa nájde viac stažností a presiahnu nejakú sumu. Ak vám chýbajú dva platy z objednávky, rovno na ne zabudnite. Je logické, že keď máme objednávku s 10 000 dielmi, tak tam občas niečo vypadne.

Po menšej nehode to sem radšej píšem: Ak ste už nabatchovaný, tak jediná vec, ktorú po vás budem chcieť, sú peniaze! Nič iné. Žiadny wanted list s vygenerovaným wanted id ešte raz! Ak je to už zaplatené a odoslané, nič s tým nespravím.

Som si istý, že som na niečo zabudol, ale doplním to neskôr. Kto neviem akceptovať tieto podmienky, má holt smolu. Ďakujem za pozornosť!

Feri

UPDATE:
1. Minimálny odber 100 Kč. Aj keby ste brali 1 brick, tak budete platiť 100 Kč.
2. Minimálne rozpočítané poštovné na hlavu je VŽDY účtované. Aspoň 50 Kč, aj pri odbere jedného bricku. (jedná sa o poštovné z BL shopu do Prahy, nie v rámci ČR). ?<-dúfam, že to je zrozumiteľné. :P
3. Platba iba peniaze, žiadne bricky.
4. Platbu byť schopný uhradiť hneď, ako si objednávate.
5. Do 5 (vrátane) lotov nepotrebujem xml, len kategóriu, počet, farbu, popis.

PS2: Aktuálny obchod bude uvedený vždy v druhom príspevku.

Petrjr

#1
  Potvrzuji, že mohu pomoci s případnými problémy s programem BrickStore. Zde je odkaz na download stránku, pro MS Windows stahujte "BrickStore-1.1.10.exe" (resp. BrickStore-X.Y.Z.exe kde XYZ je číslo aktuální verze). 1.1.10 mám odzkoušenou pod WXP SP2 CZ professional/home, bez problémů, funkční.

  Program BrickStore je primárně určen pro off-line zpracování a off-line správu obsahu BL konta. V programu si můžete vytvářet seznam dílků, setů, katalogů, minifigů, instrukcí, a podobně. Kategorie, inventární čísla položek a popisy barev odpovídají číslování BrickLinku. Pro náš účel, generování wanted listu, je důležité, že program má možnost exportu seznamu do podoby wanted listu.

Postup instalace a nastavení BrickStore pro začátečníky.
Instalace:
  Během instalace buďte připojeni k netu. Spusťte stažený soubor (BrickStore-1.1.10.exe). Po chvíli automatického rozbalování se objeví tzv. Setup Wizard. Nic neměňte, ťukejte na tlačítko "Next >>" (3*) a pak na "Install". Chvíli počkejte na dokončení instalace a potvrďte "Finish". Hned poté se program automaticky spustí.
  Při prvním spuštění se objeví hláška "Could not load the BL database file. Should these files be updated now?" - tedy že program zatím nemá seznam položek a potřebuje je stáhnout.  Nyní je třeba, abyste byli připojeni k netu. Povolte stažení tlačítkem "Ano" a vyčkejte až doběhne automatické stažení cca 1.3MB dat. Konec stahování je indikován nápisem "Finished" a čeká na stisk "OK".
  Hned poté se při první spuštění ptá, v jakém režimu si přejete program používat. Zda jako zákazník BL (Private use, zdarma), demoverze prodejce (Demo mode) či komerční verze (commercial use, placená, musíte mít předem koupený klíč). Ponechte vybranou volbu "Private use" a ťukněte na OK.
  Od této chvíle je program nainstalován a funkční i bez přístupu na internet - ačkoliv mít přístup na net doporučuji i při používání, protože pak se vám budou stahovat a zobrazovat i obrázky položek a cenové informace.

Stručná informace jak vytvořit seznam:
- Volbou menu "File->New" (Ctrl+N) si vytvoříte nový soubor, místo, kam můžete přidávat dílky dle vlastního výběru.
- Volbou menu "File->Save" (Ctrl+S) soubor ukládáte.
- Volbou menu "Edit->Add Items ..." (Insert) vyvoláte dialog pro přidání položky. V dialogu vyberte vlevo kategorii (jako na BL), uprostřed konkrétní dílek, vpravo barvu, vpravo dole doplnit počet (Quantity) a případně stav (Condition - new, used). A potvrďte tlačítkem "Add".

Postupně doplňte všechny požadované dílky. Dejte si pozor, ať přesně souhlasí i barva (např. Light Gray / Light Bluish Gray). Nakupujícímu (Poco) se via wanted list zobrazí jen ty položky, které daný prodejce nabízí (přesný popis, barva), takže pokud se seknete, Poco ani nebude tušit, že k nějaké chybě došlo - položky co nesouhlasí se Pocovi nikdy nezobrazí a nemá tak šanci napravit Vaší případnou chybu (třeba PM dotazem).

Generování wanted listu:
Až budete mít seznam hotový zvolte:
- Volba menu "File->Export->Bricklink Wanted List XML to clipboard". BrickLink nabízí možnost více wanted listů, takže bezprostředně po spuštění exportu se program ptá na ID wanted listu. Nezadávejte žádný text (nechte pole prázdné) a potvrďte OK - tím se generuje tzv. hlavni list (Poco přijímá data v hlavním listu).
  Po dokončení exportu se automaticky spustí Váš internetový prohlížeč se stránkou wanted listu na BL. To ignorujte. Nyní máte ve schránce předpřipravený "wanted list". Ze schránky ho uložte do textového souboru (např. pomocí notepadu a v něm "Úpravy->vložit") a soubor předejte Pocovi (dle jeho instrukcí buď vystavením na www nebo mailem).



Stručný návod pro pokročilé
  Pokud nemáte na BL konto, založte si ho. A to i v případě, že se nechystáte ani v budoucnu nic kupovat přímo. Založení konta je zdarma a není požadováno žádné číslo kreditní karty či jiné nebezpečné osobní údaje.

Instalace a nastavení
- Program nainstalujte, povolte stažení aktuální databáze a nastavte režim private use
- v nastavení (extras->configure->panel network) doplňte Vaše přihlašovací jméno a heslo pro BL (ano, pro Bricklink)
EDIT: - je nutné instalovat verzi minimálně 1.1.9, případně upgradeovat ze starší, neb BL změnil kód stránek cartu

Vyplnění položek
- na BL v cílovém obchodě si naklikejte do košíku (cart) požadované díly.
- zkopírujte do clipboardu (schránky) adresu košíku ... ve firefoxu pravé tlačítko myši na button
"View cart" volba "Kopírovat adresu odkazu"
- spusťte v Brickstore import z cartu (file->import->Bricklikn shopping cart), doplňte odkaz (pokud je právě ve schránce, doplní se automaticky), OK, a počkejte na stažení seznamu z netu.
A je importováno vše i s chlupama (díly, barva, cena, stav, ...).

Generování a kontrola wanted listu
- spusťte export wanted listu (file->export->...wanted...). Pokud již na svém BL kontě udržujete vlastní hlavní wanted list, vytvořte předem pomocný a jeho ID napište při exportu
- až se exportem spustí okno prohlížeče, vložte (paste) wanted list do nabídnutého pole BL stránky (a také bokem main list pro Poca) a dokončete import v Bricklinku
- Na BL jděte zpět na stránky obchodu a dejte si zobrazit věci z wanted listu ("Show All Items this store has on my Wanted List EDIT: použijte (All items)"). Pokud máte více wanted listů, omezte výběr na ten právě naimportovaný. A proveďte visuální kontrolu. Přesně toto uvidí Poco, až bude zadávat Váš nákup. Pokud je seznam menší než požadovaný, může to být nejen problémem exportu/importu, ale i tím že zboží bylo mezitím vyprodáno.

- po skončení doporučuji smazat importovaný wanted list na BL účtu, aby se Vám nepletl při další zakázce.

Bezpečnost:
Nakolik jsem vykoukal ze zdrojáků, tak se neposílají směrem na net žádné osobní údaje (jen jméno a heslo směrem na BL, je-li požadováno). Je dokonce možné, že výše uvedený postup bude fungovat i bez jména a hesla, ale nejsem si jist jestli projde import cartu a testovat to nehodlám. Varování: Heslo k BL se někde v Brickstore musí uložit ve viditelném (nebo alespoň jednoznačně dekódovatelném) formátu. Dostane-li se k Vašemu PC útočník, může ho zjistit.


EDIT 16.7.07: aktualizace čísla verze (vč. odzkoušení nové, zda popsané postupy platí)

Petrjr

#2
BrickStore a nákupy FAQ

Dotaz: Je důležité psát v Brickstore ceny?
Odpověď: Ceny (většinou) není třeba psát. Pokud se nechá nula, znamená to "libovolná cena", jinak to znamená "horní hranice". Z toho vyplývá, že ceny je třeba psát jen v případě, že se stejná věc prodává za více cen a já mám zájem jen o levnější - pak jako cenu musím uvést tu nižší variantu (možná mírně zvýšenou, kvůli zaokrouhlování na 2 des. místa) . Pokud je zájem o dražší variantu, doporučuji to napsat do poznámky (Varování, poznámka u wanted listu je limitována tuším 8 znaky, buďte struční).

Vlastní dotaz: Je nutné přesně vyplňovat stav (condition) Used / New?
Odpověď: Stav "Used" v Brickstore znamená "libovolný stav" (resp. neurčeno) pro wanted list a Bricklink. New znamené vždy pouze nový, ve všech případech. V praxi to znamená, že můžete obecně používat "Used" a jen v případě, že prodejce nabízí oba stavy od daného kusu a Vy máte zájem pouze o nový, musíte uvést "New".

Dotaz: Lze nějak v Brickstore načíst ceny daného obchodu, abych se mohl podívat, kolik můj Wanted list bude v tomto obchodu stát?
Odpověď: Ne. Nelze načíst ceny všech položek a nelze ani načíst ceny samostatně. Lze načíst (importovat) jen cart a to jako celek, položky včetně cen. Ale je možné uploadovat(exportovat) seznam z Brickstore do BL, pak přímo v daném obchodě vybrat nákup (jako by to dělal Poco, akorát na konci neobjednávat) a podívat se na výslednou cenu, váhu, ...

Poco

#3
Update pravidiel. Viď prvý príspevok.

Ak by sa niekto chcel pridať:
http://www.bricklink.com/store.asp?p=liesbeth
Už som odtiaľ bral, rýchle a bezproblémové.

Uzávierka: Piatok - 23.02.07 - 23:59

Nabatchovanci:
Otaznik
Shi-so
Petrjr
sipka

Poco

Takmer som zabudol:
Pri generovaní XML prosím zadajte wanted list ID  12795. Díky.

Petrjr

A já dodávám, že pokud chcete wanted list generovat importem CARTu do programu BrickStore, tak potřebujete BrickStore nejnovější verze (1.1.9), protože BL měnil strukturu stránek.

Petrjr

Citace od: Poco kdy 20.02.2007, 20:44:35
Ak by sa niekto chcel pridať:
http://www.bricklink.com/store.asp?p=liesbeth

A pozor na Store Policies, at se pak nekdo nevymlouva ze si nevsimnul:

...
Dutch & EU buyers - terms:
* You will be invoiced in EURO based on a fixed currency rate of $1 = €0,95
* The fixed rate of €0,95 include Dutch VAT (19%).
...
Handling
Handling costs for all orders: $1 for every 10 lots!

Poco

Ešte ma napadá jedna vec (netýka sa momentálneho nákupu): Keď niekto, kto odo mňa bral buď diely z BL alebo nejaký set, chce feedback (vidím, že sa to tu nejak rozbehlo :p ), tak sa prosím ozvite cez PM, všetkých si vás nepamätám.

***Banana.com

Citace od: Petrjr kdy 20.02.2007, 23:42:35
Citace od: Poco kdy 20.02.2007, 20:44:35
Ak by sa niekto chcel pridať:
http://www.bricklink.com/store.asp?p=liesbeth

A pozor na Store Policies, at se pak nekdo nevymlouva ze si nevsimnul:

...
Dutch & EU buyers - terms:
* You will be invoiced in EURO based on a fixed currency rate of $1 = €0,95
* The fixed rate of €0,95 include Dutch VAT (19%).
...
Handling
Handling costs for all orders: $1 for every 10 lots!

Přesně u této prodejkyně mám statut NPB a jediný negativní feedback, v době, kdy jsem u ní něco koupil, nevšiml jsem si ve Store Policies hojně užívané obezličky neseriózních BL prodejců, kdy malým písmem uvedla, že ceny jsou bez DPH. Finální kurz USD k Euru pak chtěla 1:1, takže nákup jsem stornoval. Nabídl jsem jí odškodné za storno objednávky ve výši 10%, což odmítla, a tak jsem k NPB přišel. ;D

Jindroush

Kanalmeistře, tohle je ale IMO tvoje chyba, proč by měl němec prodávat američanovi s MwSt, když by mu to kazilo výsledný ceny? Je to trošku nedokonalost BL, že neumí korektně zacházet s DPH, ale není to známkou neserióznosti prodejce.

Když je plátce, dělá to takhle dobře.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

***Banana.com

#10
Citace od: Jindroush kdy 23.02.2007, 17:41:00
Kanalmeistře, tohle je ale IMO tvoje chyba, proč by měl němec prodávat američanovi s MwSt, když by mu to kazilo výsledný ceny? Je to trošku nedokonalost BL, že neumí korektně zacházet s DPH, ale není to známkou neserióznosti prodejce.

Když je plátce, dělá to takhle dobře.

Netvrdím, že to moje chyba není, ovšem tohle mně na BL dost irituje. Podle mně dost prodejců to používá ne z důvodů účetních, ale z důvodů optického klamu, kdy cena bez daně jim zajistí umístění mezi nejlevnějšími. :P. Všiml jsem si toho i u prodejců, kteří nevystupují jako firma...
To samé platí o kurzu USD k EUR, který si Ti nejoprsklejší prodejci stanoví 1:1, čímž de facto zboží zdraží o 30%. V SRN se kurz neliší zas tolik od našeho, a pochopil bych ještě 1:0,85, ale ne 1:1
EDIT : U této prodejkyně mně konkrétně odradila i komunikace. Chtěl jsem u ní dva MISBy, se kterými neměla žádnou práci, o storno zažádal během půl hodiny po obdržení faktury a nabídl odškodné 10%, přesto mi dala NPB. Byl to jeden z mých prvních nákupů, chybami se člověk učí, od té doby první co v BL shopu čtu jsou SP a Splash a kurz a teprve pokud se mi toto líbí, začínám vybírat...

Cavelon

#11
Kanal ma pravdu s tými prepočtami. Do tých svojích kurzov USD/EUR niektorí zarátajú aj koeficient veľkosti svojích topánok, najmä Nemci a z Beneluxu sú na to experti. :-\
Niekoľkokrát som kupoval od takých, čo účtujú VAT a ani raz som od nich nedostal daňový doklad = papier s cifrou a pečiatkou. Takže ak aj sú registrovaní s VAT číslom, IMHO sem tam niečo zadokladujú a zvyšok ide mimo účtovníctvo = VAT + tie spomínané koeficienty priamo do vrecka. Keď si porovnávam ceny na BL, vždy si u vybraného predajcu prezriem aj tie jeho prepočty. Preto rád nakupujem napr. z UK, lebo tam som sa s požiadavkou platiť výhradne v EUR a teda ani s týmito prepočtami zatiaľ nestretol a zásielky odtiaľ chodia zväčša za 3 dni = oveľa rýchlejšie ako z Nemecka.
Tí, čo účtujú 1 EUR = 1 USD, sú isto zlodeji, pretože napr. podľa xe.com 1 USD = 0.76 EUR, ak VAT by bolo aj 20 percent, tak potom 1 USD = 0.912 EUR. Takže takí si naúčtujú ešte ďalších 9 percent navyše. :( A pritom môžu byť v porovnávacích tabuľkách BL veľmi lacní, je to proste "odžub". >:(

Jindroush

Mno, je pravda, že občas někteří s těma kurzama zacházej velmi volně.  ;)

S těma dokladama bych nesouhlasil, imo není povinnost, aby ti plátce dával daňový doklad, kór když jsi neplátce.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Micho

Citace od: Jindroush kdy 23.02.2007, 18:19:07
S těma dokladama bych nesouhlasil, imo není povinnost, aby ti plátce dával daňový doklad, kór když jsi neplátce.

Priznám, že neverím.  ???   To by bola hodne liberálna krajina, na druhej strane nemám s tým skúsenosti mimo SVK.

Na SVK firma / podnikateľ je povinná vystaviť príslušný daňový doklad a je jedno, komu to predáva - či konečnému spotrebiteľovi alebo firme bez ohľadu na platcovstvo DPH. Teraz len snáď na blšákoch sa stretávam s predajom bez daňového dokladu, aj keď všetci blšakáry sú vybavení registračnými pokladňami.  ;)

Jindroush

Upravuji, asi bys měl dostat aspoň nějaký zjednodušený daňový doklad (tj. částku a identifikaci plátce). Tak schválně, až budu příště brát vod nějakýho germána, tak ho pošťouchnu  ;D

(většinou beru jen v Německu, Británie mi přijde osobně drahá a poštovný šílený).
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

matny

#15
Dovolím si súhlasiť s Cavelonom - mám podobnú skúsenosť s istým nemeckým predajcom, ktorý ma nemilo prekvapil so svojou faktúrou + DPH - akonáhle som od predajcu začal ostro požadovať daňový doklad, tak si účtovanie DPH rozmyslel, ale kurz 1USD = 1EUR zachoval...
Odvtedy realizujem svoje nákupy len z USA - Belgicko - UK!!
Predajcov, ktorý požadujú platbu výhradne v EUR ignorujem.

Jindroush

Citace od: matny kdy 23.02.2007, 23:45:15
Predajcov, ktorý požadujú platbu výhradne v EUR ignorujem.

A proč, vždyť je to jedno, ne? Jestli tě má na kurzu obrat PayPay, PayPal nebo prodejce...  ;)
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Poco

No tak schválne jej napíšem nech mi ten doklad pošle. Uvidíme. ;D

Btw, s tým kurzom je to fakt o ho...e, ale keď tam má veci, ktoré chcem, tak ich budem zbytočne zas zhánňat v troch ďalších shopoch. Poštovné a behať na poštu...

otaznik

Citace od: Poco kdy 23.02.2007, 23:55:17
No tak schválne jej napíšem nech mi ten doklad pošle. Uvidíme. ;D

Btw, s tým kurzom je to fakt o ho...e, ale keď tam má veci, ktoré chcem, tak ich budem zbytočne zas zhánňat v troch ďalších shopoch. Poštovné a behať na poštu...

Jasně, já chci doklad (za ty ceny).  8)

Cavelon

Citace od: Poco kdy 23.02.2007, 23:55:17
keď tam má veci, ktoré chcem, tak ich budem zbytočne zas zhánňat v troch ďalších shopoch.

Jasné, súhlasím. Vždy je to o kompromise a voľbe, čo je pre človeka to najvýhodnejšie. ;)

Poco

Tak konečne sa mi to na tretí pokus podarilo vyzdvihnúť od DPD. ;D Cenu zhruba každý pozná, posťovné rozpočítam dnes a zajtra sa môže začat rozdávať.

***Banana.com

#21
Tady aktuálně 45% sleva, velmi slušné ceny. Dost jsem to tam probral  >:D, ale také dost zbylo... ;) Prodejce prodává opravdu v USD bez požadavku platby v EUR dle nevýhodného kurzu, což je v rámci Evropy dost ojedinělé.
Poštovné - za mou cca.2 kg zásilku bylo pojištěně 29 USD.