Společný projekt - MIKROpolis

Založil Martins, 10.08.2016, 15:17:24

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 2 Hosté prohlíží toto téma.

Martins

Společný projekt MIKROměsto

"LEGO always had its roots in architecture - after all, the little plastic pieces are called bricks!"
Citace z knihy THE LEGO ARCHITECT od Toma Alphina

Přidej se k nám, i malá stavba tvoří důležitý prvek celku!

Cíl: postavit město v měřítku 1:650, více o mikroměřítku.
Termín: začátek výstavy v Praze je 1. 3. 2017



Název města: hledáme – nějaké nápady?
Budovy:

  • několik vysokých budov (50p+),
  • o něco více středních (20-30p),
  • a ještě více nízkých (10-p).
Layout města: "americké" město, tedy kolmé a rovnoběžné ulice. Komplikovat si život můžeme i příště.

Systém: Modulární - základní modul 16x32, alternativy jsou 16x16 a 32x32. Napojování přes rohový/středový tile 2x2 DBG.
Skladba a barevnost:

  • silnice DBG, chodník LBG - dokola kolem celého modulu
  • plate Tan (16x16)
  • brick LBG
  • plate Tan (16x16)



PRAVIDLA:
Základní tematické pravidlo:
- vyber si své oblíbené město a postav reálnou budovu, nechceš-li stavět reál, postav libovolnou budovu dle vlastní fantazie, dle vlastních možností.
- snahou je postavit město ze zástupců (budov) různých světových metropolí. Přináší to i určitou hravost pro pozorovatele, hádání měst, hledání budov ze stejného města apod.

Pravidla pro reálné budovy:
- dodržuj maximálně měřítko u všech hlavních rozměrů, zejména u výšky.
- snaž se, aby budova byla rozpoznatelná

Pravidla pro vlastní budovy:
- nestav úplné scifi, chceme, aby to bylo město
- stav nějaké městské téma: hotel, nemocnice, úřad, business park, univerzitu,...
- nestav budovu vyšší než 150m (chceme dát větší prostor reálným mrakodrapům).

Pravidla pro stavitele:
- nejprve postav budovu tvořící město, viz výše. U zkušených stavitelů očekávám pořádný reálný mrakodrap nebo alespoň nějakou střední budovu.
- pokud chceš, postav jako druhý modul nějaký doplněk – kostel, park, operu, kino, obchodní centrum,... Bude fajn, když dodržíš tematické pravidlo a zůstaneš ve svém městě – není povinné.
- pokud si splnil předchozí body, a chceš ještě stavět, postav cokoli dalšího – staveniště, raketovou základnu, zříceninu... prostě něco, co se dá do města ještě dát.
- v prvním kole bych se rád vyhnul propojeným modulům, tedy liniovým stavbám. Např. metro, železnice, řeka, most apod. Do města rozhodně patří, a pokud se projekt povede, soustředil bych se na to v dalším pokračování. Důvodem je zejména to, že musíme mít ,,materiál" na město, když ho bude dost, budou i takovéto stavby. Klidně na ně zavedeme speciální moduly, aby to bylo snadno integrovatelné (trochu s tím budeme počítat).

Seznam účastníků:

  • MartinS: Empire State Building 16x32 (NY), Bankwest Tower 16x16 (Perth), Montparnasse 16x32, Panthéon 32x32, Vítězný oblouk 16x16 (Paříž)
  • Igorus: Chrysler Building 16x32, Central station 16x16 (New York )
  • milanv: Okurka 16x16, Walkie Talkie 16x16 a Londýnské oko 16x32 (Londýn)
  • Pool: Rezidence Eliška 16x16 (Praha), Prosek Point 16x32 (Praha), Green Tower 16x32 (fikce)
  • matka: Mercury City Tower 16x32 (Moskva),
  • jojik: panelstory 16x32 (Praha), La Grande Arche 32x32 (Paříž), Aqua 32x32 (Chicago)
  • peki: Willis Tower (Chicago), Residence Pankrác (Praha), Torre Cepsa (Madrid)
  • HorcikDesigns: NTK 16x32 (Praha)
  • over86c: U-Centre 16x32 (Praha), Residence Kavčí hory 16x16 (Praha)
  • Kuba: Roche Tower (Basilej)
  • juraj: Bajtěrek 16x16, Triumph of Astana 32x32 (Astana)
  • šipka: Budova PRE 16x32 (Praha)
  • Vasyk: Huaneng Union Mansion (Šanghaj)
  • otaznik: Sportovní hala Holešovice (Praha)
  • Ondřej: výběr probíhá
  • LukaMull: Národní Muzeum 32x32 (Praha), Taj Mahal 32x32 (Indie)


PROJEKTOVÁ TABULKA s informacemi, rozměry a nějakými výpočty (XLS). (updated 16.11.2016 11:00)

Malý LUGBULK
Pro účastníky na projektu je umožněna účast v tzv. malém LUGBULKu, tedy možnost získat nějaké kostky na stavbu budov za zvýhodněných podmínek.

Inspirace u mistrů stavitelů:
Paul Wellington - https://www.flickr.com/photos/brickville/with/27917711552/
Rocco Buttliere - https://www.flickr.com/photos/64310298@N06/
Spencer Rezkalla - http://www.moc-pages.com/home.php/33, https://www.flickr.com/photos/51130204@N04/

Tip od Martyho na výběr budovy: Top 15 Amazing Skyscrapers

Pár tipů pro stavění budov:

  • Výborným zdrojem informací je pochopitelně Google, obrázky se vygooglí snadno, někdy i plány a rozměry.
  • Geniální možnost skýtá Streetview a to zejména v okamžiku, kdy se chcete podívat z ulice. Zjistíte tak zajímavé souvislosti i návaznosti na okolní zástavbu. Ta na fotkách prakticky nebývá vidět, není ji kolikrát ani možné vyfotit.
  • Zobrazení v Google mapě a přepnutí na Earth přináší zase možnost pomocí klávesy Ctrl zobrazení naklonit a získat tak další ,,letecké" detaily a souvislosti.
  • V Google mapě lze i leccos změřit, měl jsem docela problém zjistit půdorysné rozměry, tak mi tohle hodně pomohlo. Jinak každý mrakodrap má nějakou vyhlídku, tedy nějaké infocentrum nebo touroperátora, kterému se dá napsat. Získal jsem tak informace o pařížském Montparnassu.
  • Další super databází je portál skyscraperpage.com. Navzdory názvu, obsahuje tento portál i stadiony, mosty, vysílače, ropné plošiny a další typy staveb. Ke všem pak poskytuje řadu zajímavých informací. Výborné je vyhledávání podle států a měst. Takže i v Praze jsou (a budou) zajímavé stavby! Ale mrkněte třeba na Kyjev... koukal jsem jako blázen.
  • Pro české stavby jde půdorys krásně vyhledat a pohodlně změřit přes ikatastr.cz.
  • Další portál věnovaný výškovým budovám je skyscrapercenter.com, narozdíl od předchozího obsahuje i hodně staveb ve fázi VIZE, takže Empire je zde až na 86. místě a Burj Khalifa je třetí. Beru to s rezervou...
  • Stránka s plány jednotlivých pater mnoha budov.

Výsledek
Brick Republic Praha


Kostkoland Praha


Sedlčany


Dánsko


Olomouc




Brno



milanv

Tak jsem si prošel obě tvá vlákna, abych "nasál měřítko" a jsem z toho takový rozvrkočený :) Mám strach, že se úplně z toho vytratí život. To už nepostavíš zříceninu hradu, stavební parcelu s jeřáby a náklaďáky, auta vlastně žádná, letiště taky moc nepůjde, všechny běžné budovy budou bez oken pokud nepoužijeme Minecraftí kostky s potiskem... Bude to spíš o tvarech velikých budov. Ale opravdu velkých. Takže si zamlouvám parcely za městem na pořádně vybavený Cape Canaveral! :)
Pán na Žlutém hradě

Martins

#2
Milane, já tě už znám, ty vždycky máš nějaké připomínky a pak z tebe začnou padat perly... Osobně si myslím, žes kouzlo microstavění v malých měřítkách ještě úplně nenasál. Dám ti tedy čas... Sleduji dva stavitele, kteří stavějí města - bez života - a jejich stavby jsou úplně super. Jasně, scénky z tvé školy z projektu Vesnice si budeme muset domýšlet... ale o tom to fakt není. :-)

milanv

#3
Znáš mě dobře - taky to už je nějaký pátek :) Jasně že to tak myslím: nekritizuju, jen uvažuju nejdřív, co to vlastně obnáší a co v tom stavět má smysl a co ne, prostě analyzuju.

V původním Micropolis mě zaujalo nejvíc to, co obsahovalo nějaký život: pobřeží, staveniště, letadýlka... To tady nepůjde. Běžné budovy taky nic moc. Takový běžný kostelík by tu byl vysoký asi tak čtyři bricky, jestli dobře počítám. Tak co by tak mohlo v tomto měřítku vyznít zajímavě? Něco velkého. A proto si zabírám to Kennedy Space Centre - muzeum se Saturn 5, hangár pro Space Shuttle, raketoplán na cestě na odpalovací rampu č. 9... Hangár je tak vysoký, že se v něm tvoří i jeho vlastní počasí (musejí rozhánět mraky atp.), to i v tomhle měřítku bude vidět :)

Minimálně do doby než vymyslím něco jiného...

EDIT: A nedodal bys odkazy na ty dva stavitele, pro inspiraci?
Pán na Žlutém hradě

Martins

#4
Paul Wellington - https://www.flickr.com/photos/brickville/with/27917711552/
Rocco Buttliere - https://www.flickr.com/photos/64310298@N06/
Spencer Rezkalla - http://www.moc-pages.com/home.php/33, https://www.flickr.com/photos/51130204@N04/

Mrkni na jejich stavby, ty určitě oceníš stavební techniky a i kostely tam najdeš. To je vůbec zajímavé téma, to co se děje mezi mrakodrapy. Když jsem hledal ty souvislosti takříkajíc "od země", tak jsem našel fakt zajímavé architektonické prvky. Jsou to v podstatě dva světy nebo dvě vrstvy - to co je nahoře v oblacích a to dole, kde chodí lidi po ulicích.

milanv

Díky, to je zajímavá inspirace. A mimochodem, na jedné fotce má i ta autíčka. Chytře vymyšlená (částečně zapuštěný Tile 1x1).
Svou misi jsi splnil: nasadil jsi mi brouka. Gratuluju :)
Pán na Žlutém hradě

Martins

Uff, byla to ale šichta...

Jinak ta autíčka být mohou, s tím nemám problém, ale budovy kolem musí plnit společné měřítko... Postupně doplním do vlákna svojí představu o zadání a také napíšu nějaké tipy a triky.

papluh

Akurát by som to v tej mierke nenazyval Mikropolis, pretože tým sa označuje štandard od TwinLUGu, síce niekde voľnejší ale predsa len štandard. Takže kostkácke pôvodné stavby so spoločného modelu by sa dali spojiť s tými od TwinLugu, či rakúskeho LUGu a sedelo by to. Keby sa Rakúšania ozvali o 2-3 mesiace skorej tak moje moduly by mohli byť v ich meste. A keď  si vsimneš tak ani jeden z tých staviteĺov to tak nenazýva...

Okrem tejto drobnosti s konfliktom mien, je tá mierka úplne rozumná voľba pre stavbu výškových budov podĺa reálnych predlôh tak aby to bolo v rozumných finančných možnostiach.

Igorus

Citace od: Martins kdy 12.08.2016, 11:25:14
Základní tematické pravidlo:
- vyber si své oblíbené město a postav reálnou budovu (každý stavitel jedno město), nechceš-li stavět reál, postav libovolnou budovu dle vlastní fantazie,

Dotaz - Každý stavitel jedno město znamená že tím tě máš Empire State Building, máš NY a tím pádem je NY zabrán?

Martins

Můj Empire tam být nemusí, netrvám na něm...

Igorus

Takže to chápu dobře. Ale to mi přijde škoda. Hlavně z pohledu NY kde je ikonických výškových budov mraky...

Jinak - hlásím se jakožto účastník  ;D

Martins

Je to o diskuzi, netrvám na tom, máš samozřejmě pravdu. Můžeme to nechat na úrovni stavitele, tedy stavím z jednoho města a nechat volnost v tom, jaké si vyberu. Stejně bude potřeba řídit, aby se nesešly stejné budovy. Díky za přihlášku!

Igorus

#12
V tom případku stavím New York  ;D
- Chrysler Building
- Flatiron Building

matka

Třeba se to někomu bude hodit: pro české stavby jde půdorys krásně vyhledat a pohodlně změřit přes ikatastr.cz

Jinak díky Martine za vytvoření společného projektu, možná mě to konečně pohne zkusit micro.
Paní na Žlutém hradě

milanv

Dobře, beru Londýn. Možná jsem příliš odvážný s těmi oblými tvary, ale je to výzva: chtěl bych zkusit Chrám Boha plodnosti, největší zapalovač na světě a samozřejmě Oko.
Pán na Žlutém hradě

Pool

Já bych si nezabral celé město, ale jen budovu. Začal bych největším Pražským bytovým domem Eliška, ať v tom městě máme taky nějaké "normálnější" budovy  ;D

Martins

Skvělé, vítejte v týmu. Nejdřív to Milane vypadalo, že pochybuješ a teď sis nastavil laťku sakra vysoko. Držím ti palce!
xPoolova volba se mi také líbí, věřím, že nakonec nezůstane u jedné budovy. Mě docela láká pražský Motokov.

Pool

Ten původní projekt Mikropolis co tu byl plánován měl černé silnice. Také někteří ti stavitelé jak tady na ně jsou odkazy, staví s černými silnicemi. Ale jeden ty silnice staví DBG a nemohu si poct, ty černé silnice jsou jako pěst na oko a dost rušivé. Mnohem více se mi zamlouvají ty DBG. S čím plánujete stavit v tomto městě?

Martins

Barvu silnic, jejich šířku i podobu jednotlivých variant modulů zrovna řeším. To DBG řešení se mi také líbí, ale nejsem v tom tak vyhraněn. Je pravda, že většina to staví z černé. Asi vycházejí ze standardu TWINlugu, jak to tady zmínil Papluh. Vítám názory i nápady...

jojik

Doufám , že půjde poznat,  o jakou budovu jde .
Pokud to aspoň trochu zapadá do vašeho projektu "MIKROpolis" a splňuje alespoň ty minimální požadavky na úroveň,
tak se taky hlásím .

Martins

#20
Ahoj, díky za tvůj příspěvek, ale... já to nepoznám, takže nám to prosím prozraď.
Dále - požadovanou úroveň to v této podobě nedosahuje. Ale pokud to při realizaci posadíš na modul se silnicemi (pravidla teprve vznikají), doplníš nějakou zeleň a pohraješ si s detaily - např. střechy, tak to určitě použitelné bude a budeme rádi za takový příspěvek.

matka

 Tak vezmu Moskvu, budovu či budovy ještě upřesním.
Paní na Žlutém hradě

jojik

Tak chtěl jsem zůstat v našich luzích a hájích . Pokoušel jsem se o panelák , který je snad na všech sídlištích v ČR . Sám v jednom bydlím a proto rozměry mám ze stavebního povolení na rekonstrukci. Jeden panelák už prošel zateplením a ten druhý je tak jak ho kdysi postavili . Odděleny od silnic jsou stromořadím ( vím že ty stromy jdou udělat líp , ale v tom LDD to nějak neumím secvakat dohromady )Mezi nimi jsou dvě pískoviště a parkoviště se 2 auty . Druhá fotka ukazuje reálné paneláky , které jsem chtěl vytvořit.

Martins

Ahoj, já myslím, že dobrý, počítám s tebou i s paneláky. Vídim, tam samozřejmě věci, které mě tahají za oči, ale to už vyladíme při realizaci. Vydrž, dám dohromady ještě zadání pro ty moduly, silnice apod. a pak už budeš moct shánět kostky. Díky.

jojik

Díky moc. A samozřejmě rád příjmu rady jak to vylepšit od zkušených stavitelů.

Foton

Citace od: milanv kdy 13.08.2016, 17:59:09
největší zapalovač na světě

To je ten zakřivený barák, co odráží světlo tak, že taví plastové části aut na ulici?
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Kuba

Zkusil bych taky něco postavit. jen nevím jestli si troufnu na originál, laťka je hned na začátek hodně vysoko. a s micro stavbami nemám absolutně zkušenost :)


Martins

Zkušenosti nabydeš jedině stavěním... a v tvém případě nemám starost. Těším se na tvojí volbu.

Pool

#28
Tak já jsem si podle vzoru nějakých těch stavitelů vyzkoušel takové to netradiční stavění. Na jiný projekt mám doma připravené větší množství Tile 1x1 Trans Green a tak jsem si zkusil postavit Green Tower. Což bylo díky velkému množství zelených dílků první název co mě napal a později jsem i zjistit, že něco takového stejnojmenného  existuje http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1680003. Nicméně, to moje je tedy čistě fantasy, reálná předloha neexistuje a je to nedokončené, minimálně by to potřeboval zatilovat střechy, upravit pár detailů a ten podklad samozřejmě předělat. Navíc je to foceno jen z jedné strany, že zadní zatím není "zasklená", nacvakat ty dílky je docela fuška a rozpartovat bude ještě větší ;D A chci se zeptat, jestli by to to byl zájem dát to do města? Že jinak to ani nebudu dokončovat, na osobní vyzkoušení techniky mi to stačí  ;D Jinak měřítko by odpovídalo, má to 24 poschodí nějaké větší komerční budovy. 1 tile je o špetku vyšší než 2 plate na sobě, tak patro odpovídá asi výšce pater v obchodních domech nebo kancelářských budovách.



Větší rozlišení viz https://www.flickr.com/gp/143591213@N02/DADJAs.


Martins

Ahoj, já to beru, mě se to líbí! Pokud dotáhneš ty detaily, o kterých píšeš, bude to "super byznys senčr".