Mindstorms 51515

Založil Foton, 25.09.2020, 09:44:24

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Foton

Tak včera dorazil katalog na druhé pololetí 2020 a koukám, že bude nový Mindstrom 51515 ! Jak jsem hledal co to umí, tak jsem zjistil, že už to podstatné je venku ve setu 45678 Spike Prime (kdo ty čísla vymýšlel se musel bavit).
Tady je celkem jasné porovnání EV3 a Spike Prime https://www.youtube.com/watch?v=JTsxwQfqTrY
Díky bohu to není Boost a program běží v kostce, ne v tabletu.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Tomik

Já už tyto nové Mindstorms dokonce viděl v Pompo na pražském Zličíně. Jako největší plus vidím čtvrtý motor, ale teprve budoucnost ukáže, jestli obětované tlakové čidlo nebude větší ztrátou...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

ThomasMorta

Citace od: Tomik kdy 25.09.2020, 11:14:20
Jako největší plus vidím čtvrtý motor, ale teprve budoucnost ukáže, jestli obětované tlakové čidlo nebude větší ztrátou...

Největší kontroverze je okolo toho, že to není plnohodnotná náhrada za EV3 - nemáš možnost přidat SD kartu s další pamětí, není tu možnost daisy chainu, porty jsou sice univerzální, ale je jich jen šest oproti 4 motorovným a 4 senzorovným u EV3. LED matrix 5x5 taky není úplně krok vpřed oproti monochromatické obrazovce.
Jakkoli se mi Spike Prime líbí, čekal bych, že tohle bude light verze pro mladší a plnohodnotná náhrada za EV3 se zaměří na starší - ale nevypadá to, že by měli ambice nějak EV3 nahrazovat.
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

911

ahoj, jsem tu novy, tak snad mam spravne vlakno. NIkdy jsem Mindstorm nemel, ale syn uz zacina projevovat zajem o programovani a tak bych s tim rad zacal. otazka je jasna. ma smysl koupit novy mindstorm nebo jeste ten "stary". priznam se, ze se v tom moc neorientuju. chtel jsem kdysi koupit Boost, ale kolega mi rikal at to nedelam kvuli nejake nekompatibilite s Technicem, EV3, motory a ja nevim co jeste. sam sice nejsem programator, ale zaklady se snad naucim. na stredni jsem neco malo delal v pascalu a assembleru. :)budu rad za jakekoli info. diky

Foton

Jakýkoliv Mindstorm není jednoduše kombinovatelný  s Power Functions (staré technic motory, nyní nahrazované sadou PowerUp). Takže z tohohle pohledu je to fuk.
Ale.... poslední Mindstrom 51515 je kombinovatelný s PowerUp. Takže do budoucna je to potenciál. pokud cheš využít jen  prostředí od LEGO, tak má i "svislé, skoro textové" programování (ala SCRATCH).
Předchozí verze měli grafické spojování bloků. Nebo sis musel sám rozběhat Python, C nebo Java prostředí.
Autor videa EV3 vs Robot inventor ( https://www.youtube.com/watch?v=JTsxwQfqTrY) má i video opačné (https://www.youtube.com/watch?v=_SS2i6LRHFI) takže můžeš posoudit výhody a nevýhody.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

911

Citace od: Foton kdy 20.10.2020, 14:15:19
Jakýkoliv Mindstorm není jednoduše kombinovatelný  s Power Functions (staré technic motory, nyní nahrazované sadou PowerUp). Takže z tohohle pohledu je to fuk.
Ale.... poslední Mindstrom 51515 je kombinovatelný s PowerUp. Takže do budoucna je to potenciál. pokud cheš využít jen  prostředí od LEGO, tak má i "svislé, skoro textové" programování (ala SCRATCH).
Předchozí verze měli grafické spojování bloků. Nebo sis musel sám rozběhat Python, C nebo Java prostředí.
Autor videa EV3 vs Robot inventor ( https://www.youtube.com/watch?v=JTsxwQfqTrY) má i video opačné (https://www.youtube.com/watch?v=_SS2i6LRHFI) takže můžeš posoudit výhody a nevýhody.
diky moc. mezitim jsem hledal na mezinarodnich forech a narazil na ty 2 videa taky. vzhledem k tomu, ze zatim nemame ambice stavet super slozite veci a jsme zacatecnici, tak ta nova sada bude vhodnejsi. diky moc

ThomasMorta

Citace od: Foton kdy 20.10.2020, 14:15:19
Jakýkoliv Mindstorm není jednoduše kombinovatelný  s Power Functions (staré technic motory, nyní nahrazované sadou PowerUp). Takže z tohohle pohledu je to fuk.
To není úplně pravda - Mindstorms NXT šly kombinovat velmi přímočaře pomocí konverzníko kabelu, který navíc byl nejspíš součástí Education verze, protože ta používala ještě staré LED světýlka.
Stejné kabely ovšem nefungovaly s EV3 - tam bylo potřeba udělat úpravu kabelu přidáním rezistoru. To opravdu není jednoduché.
Na druhou stranu EV3 měli v home verzi IR přijímač, který byl jen rozšířením klasického IR o jedno tlačítko navíc, takže klasické PF ovladače fungovaly taky (jen jim chybělo jedno tlačítko, které ale bylo dost specifické). Pokud jsi chtěl ovládat z EV3, pak bylo možné objednat IRlink od HiTechnic.
Mindstorms RCX jsem nikdy neměl k dispozici, nicméně podle všeho stačilo vzít konverzní kabel mezi starším 9V systémem a PF (což je každý PF extension cable) a bylo možné motory ovládat velmi jednoduše.

Citace od: Foton kdy 20.10.2020, 14:15:19Ale.... poslední Mindstrom 51515 je kombinovatelný s PowerUp. Takže do budoucna je to potenciál. pokud cheš využít jen  prostředí od LEGO, tak má i "svislé, skoro textové" programování (ala SCRATCH).
To není ala Scratch, to je oficiální fork scratche:-) A grafické bloky, kterými se programuje PoweredUP (dále PUP) a Boost jsou fork Scratche Jr. Jinak bych ještě přidal informaci, že díky tomu, že Light sensor ze Spike Prime/Mindstorms 51515 lze použít i jako IR diodu, tak lze s jeho pomocí ovládat PF a s IR sensorem z home verze i EV3 (tam ale bude potřeba i naprogramování ovládání na straně EV3, ale to není tak těžké).
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

Tomik

Citace od: ThomasMorta kdy 30.10.2020, 20:03:09
...Jinak bych ještě přidal informaci, že díky tomu, že Light sensor ze Spike Prime/Mindstorms 51515 lze použít i jako IR diodu, tak lze s jeho pomocí ovládat PF a s IR sensorem z home verze i EV3 (tam ale bude potřeba i naprogramování ovládání na straně EV3, ale to není tak těžké).
Chápu to správně, že Light sensor z nových Mindstorms lze použít jako přijímač signálu z PF IR ovladače? Můžu tedy robota z nových Mindstorms ovládat pomocí starých PF ovladačů? Pokud ano, tak by mě zajímalo, jak to naprogramovat.

Jinak, na webu LEGO Ideas odstartovali novou soutěž ve stavbě šestého modelu pro nový Mindstorms 51515. Hlavní výhrou je právě nový Mindstorms, takže doporučuju přečíst si pravidla a zúčastnit se, pokud hledáte levnější způsob, jak se k tomuto setu dostat. Já do toho jdu, i když už nové Mindstorms mám doma.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Foton

Citace od: ThomasMorta kdy 30.10.2020, 20:03:09
To není úplně pravda - Mindstorms NXT šly kombinovat velmi přímočaře pomocí konverzníko kabelu, který navíc byl nejspíš součástí Education verze, protože ta používala ještě staré LED světýlka.
Aha, já si ty kabely vyráběl, takže jsem netušil, že jsou i ofiko.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Foton

#9
Citace od: Tomik kdy 04.11.2020, 14:26:58
Jinak, na webu LEGO Ideas odstartovali novou soutěž ve stavbě šestého modelu pro nový Mindstorms 51515. Hlavní výhrou je právě nový Mindstorms, takže doporučuju přečíst si pravidla a zúčastnit se, pokud hledáte levnější způsob, jak se k tomuto setu dostat. Já do toho jdu, i když už nové Mindstorms mám doma.

Má to deadline `December 8th, 2020 at 6:00 a.m. EST.` tak třeba mě nějaký zajímavý robot napadne. Ovšem aktuálně nemám ani EV3 (zapůjčeno) ani RI (neplánuji koupi), tak nevím jak to stavět. Rozchodit Stud.io na Linuxu není jednoduché.
Hlavně si přečtěte pořádně podmínky. Mě z jedné soutěže vyloučili, protože jsem  "robota co vaří čaj" naklikal v LDD a nedodal přípravnou "kresbu". A to udělali až potom co zveřejnili  "výběr redakce" :-(
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

ThomasMorta

Citace od: Tomik kdy 04.11.2020, 14:26:58
Chápu to správně, že Light sensor z nových Mindstorms lze použít jako přijímač signálu z PF IR ovladače? Můžu tedy robota z nových Mindstorms ovládat pomocí starých PF ovladačů? Pokud ano, tak by mě zajímalo, jak to naprogramovat.
Obráceně - Light sensor z Boostu lze použít ke komunikaci s IR přijímačem od Power Function, takže můžeš ovládat pomocí nového systému motory z PF. Ale je to tak trochu hack:
https://www.youtube.com/watch?v=scvifoxEbWs
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

bartas

#11
Ahoj, nějaký čas (od nákupu EV3 synovi 4 roky nazpět) jsem vypadl z problematiky Mindstorms.
Zaregistroval jsem nové Mindstorms s Power Up akčními členy a jestli chápu dobře, asi to postupně nahradí komponenty EV3 s IR ovládáním.
Trochu mi chybí možnost kombinovat akční členy s EV3.

Chtěl bych názor někoho zasvěceného z Vás, kdo už vyzkoušel Minstorms 51515, jak hodnotíte nový Mindstorms vystavěný na Power Up a Bluetooth/WiFi ovládání oproti EV3?
- Jak hodnotíte akční členy a senzory oproti EV3 (kvalita, bytelnost, použitelnost, rychlost motorků)?
- Považujete za lepší Power functions nebo Power-up?
- Prostřednictvím jakého SW (na PC) nový Mindstorms programuje?
- Přináší programování větší kreativitu, než u EV3, nebo naopak je to více plug-n-play bez možnosti více programovat a nastavovat?
- Jak hodnotíte nový Mindstorm? Kroku kupředu - krok stranou - krok zpět?
Když prohlédnu recenze k 51515 na lego.com, tak je tam spousta spíše negativních názorů na omezenou variabilitu a předraženost.


Ze zákaznické podpory mi odpověděli, že Mindstorms EV3 bylo vyřazeno z Home edition, ale nadále zůstane v sekci Education asi skrz core set 5003400.

Ohledně EV3, tak se nemusíte bát. I přesto, že se plánuje ukončení výroby naší milované MINDSTORMS® EV3, domácí verze, která byla na trhu skoro 10 let, tak podpora se určitě bude držet i nadále. Stejně tak jako je tomu u starších MINDSTORMS setů.
Navíc není naplánované ukončení celé této řady, takže se o senzory atd taky bát nemusíte.
Z výroby se vyřadila pouze domácí verze, právě proto že vychází nový update této řady.
Pořád se ale vyrábí a plánuje vyrábět verze EDUCATION, která používá naprosto stejný Software a Firmware jako domácí verze EV3.
Tento druh elektroniky se používá hlavně ve školách, jak jistě už sám víte a prozatím plány k ukončení nemáme, hodně škol by z toho bylo určitě nešťastných.
Co se nového setíku týče, tak většinu informací najdete zde: https://www.lego.com/cs-cz/product/robot-inventor-51515 v podrobných informacích o produktu.


Děkuji

ThomasMorta

Citace od: bartas kdy 21.11.2020, 02:57:55
Ahoj, nějaký čas (od nákupu EV3 synovi 4 roky nazpět) jsem vypadl z problematiky Mindstorms.
Zaregistroval jsem nové Mindstorms s Power Up akčními členy a jestli chápu dobře, asi to postupně nahradí komponenty EV3 s IR ovládáním.
Trochu mi chybí možnost kombinovat akční členy s EV3.

Chtěl bych názor někoho zasvěceného z Vás, kdo už vyzkoušel Minstorms 51515, jak hodnotíte nový Mindstorms vystavěný na Power Up a Bluetooth/WiFi ovládání oproti EV3?
- Jak hodnotíte akční členy a senzory oproti EV3 (kvalita, bytelnost, použitelnost, rychlost motorků)?
- Považujete za lepší Power functions nebo Power-up?
- Prostřednictvím jakého SW (na PC) nový Mindstorms programuje?
- Přináší programování větší kreativitu, než u EV3, nebo naopak je to více plug-n-play bez možnosti více programovat a nastavovat?
- Jak hodnotíte nový Mindstorm? Kroku kupředu - krok stranou - krok zpět?
Když prohlédnu recenze k 51515 na lego.com, tak je tam spousta spíše negativních názorů na omezenou variabilitu a předraženost.

Nezkoušel jsem zatím Mindstorms 51515, ale chvilku jsem si hrál se Spike Prime 45678, cože je v podstatě education verze téhož.
Z těch komentářů na stránkách jsem měl chuť tlouct se hlavou o stůl, protože je vidět, že se ptali naprostí začátečníci. Nevím, jestli jsou to hloupé dotazy, nebo mám vinit špatný marketing LEGA ohledně téhle řady. Možná spíš to druhé, protože i u EV3 jsem se pravidelně setkával s tím, že LEGO vůbec nepropagovalo, jaké technické možnosti to má.

Takže, co víme - jde o embedded počítač, který jede na Micropython OS. Primárně je podporované programování pomocí aplikace, která nabízí buď grafické programování skrze fork Scratche, nebo Micropython. Myslím, že to mezi nimi umí i překládat. Moje zkušenosti s těmito interprety jsou takové, že z grafického do psaného prostředí je překlad vždy plně automatický, obráceně to občas může vyžadovat nějakou úpravu, protože textové prostředí má širší možnosti syntaxe. Nicméně oba přístupy by měly být plnohodnotné programování.
Zkušenější hacker by se dokázal napíchnout přímo na desku a programovat i z jiného prostředí - Micropython OS má totiž nativní podporu Pythonu. a ještě před tím, než ho zabudovali do aplikace už lidé programovali skrze hack tuto kostku.

Co se týče tvarů, rozhodně jsou snadněji zabudovatelné mototory z této generace. Mimochodem - mindstorms 51515 je jedna z větví celého ekosystému Powered Up!, takže motory by měly být zaměnitelné. Krokem zpět je, že není vyměnitelný kabel - senzory a motory z NXT/EV3 řady to uměly, ty nové se ale rozhodly pro fixní kabel jako měly Power Functions...
Srovnávat Power functions s Powered Up! je trochu jako hádat se, jestli je lepší Android nebo iOS - Powered Up je od začátku plánováno jako programovatelná elektronika, takže motory mají různé encodéry a vůbec hromadu chytrých funkcí. To vede k tomu, že v různých testech ukazují trochu menší výkon - nicméně, to je dáno softwarem a LEGO to považuje za chtěnou vlastnost kvůli ochraně elektroniky.
Každopádně - tohle směřování ukazuje, že se LEGO rozhodlo soustředit na algoritmizaci oproti hraní si s hardwarem (což je naprosto legitimní přístup zhora dolů a pro cílovou věkouvou skupinu asi i výhodnější). Pokud se chcete hrabat v elektrických obvodech a fyzikálních principech elektroniky, doporučím spíš micro:bit, arduino nebo tak něco.

Nevidím nejmenší důvod, proč by mělo současné nebo předchozí programování být více či méně kreativní. Nicméně díky podpoře přepínání mezi grafickým a psaným prostředím bych viděl trochu výhodu na straně 51515, protože usnadňuje přechod na psané programování.
V tuhle chvíli bych viděl trošku problém, že nestíhají integrovat všechny možnosti propojení do grafického ovládání, takže programování se zdá uměle omezené softwarem, ale to je problém odstranitelný updatem firmwaru a všechny zkušenosti s dosavadním udpatováním softwaru naznačují, že je velká pravděpodobnost, že to LEGO časem odstraní.

Celkově na mě působí celá řada Powered Up! jako opuštění dřívější cesty a vykročení novým směrem mnohem víc zaměřeným na kódování a bezdrátové technologie. Proto se asi rozhodli i pro ten kontroverzní krok odstranit display a dát tam místo toho LED matici 5x5 (mám docela zkušenosti s micro:bitem a mohu říct, že zobrazovat běžící text na této matici je dostačující řešení pro potřeby vypsání hodnot v rámci testování). Kladně hodnotím i to, že konečně po asi 15 letech chtějí sjednotit veškerou elektroniku (včetně duplo vlaků!) do jednoho ekosystému, který má dva upřednostňované způsoby připojení - proprietární kabel a BLE. BLE je dneska rozšířené natolik, že dává smysl a lépe se pro to budou třetím stranám psát aplikace na mobil (ostatně bych tak trochu řekl, že se výrazně inspirovali SBrickem soudě podle toho, že ho LEGO aplikace rozpoznají jako řídící jednotku).
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

bartas

Citace od: ThomasMorta kdy 24.11.2020, 11:09:36

Nezkoušel jsem zatím Mindstorms 51515, ale chvilku jsem si hrál se Spike Prime 45678, cože je v podstatě education verze téhož.
Z těch komentářů na stránkách jsem měl chuť tlouct se hlavou o stůl, protože je vidět, že se ptali naprostí začátečníci. Nevím, jestli jsou to hloupé dotazy, nebo mám vinit špatný marketing LEGA ohledně téhle řady. Možná spíš to druhé, protože i u EV3 jsem se pravidelně setkával s tím, že LEGO vůbec nepropagovalo, jaké technické možnosti to má.


Děkuji za dlouhý komentář.
Podle mne je na vině chaotický marketing LEGA, který nedokáže pořádně prezentovat podporu, specifikovat co stavebnice dokáží a hlavně, co mají v plánu.
Bude paralelně podpora EV3 a Power Functions spolu s Power Up! a novým Mindstorms, nebo je nechají pomalu staré EV3 vymřít do vytracena?
Když si projdu stránky Lego Education a Mindstorm, tak sice na prvním kroku narazíte na Spike Prime a Power up, ale čím více do hloubky serfujete, tak skončíte na podpoře prakticky pouze pro EV3 robotů, přitom na stránkách Lego k Mindstorms/Education EV3 nenajdete ani jednu stavebnici na prodej, jen "doprodej?" spousty senzorů a akčních členů.

Takže si kladete otázku: Koupit raději EV3 Education nebo Power Up! Mindstorms.

Co jsem zjistil od syna, tak nedá na EV3 dopustit. Programovat přímo v Pythonu (pochopil jsem programovací jazyk) je u EV3 prý také možné, ale ne oficiálně. Což u Mindstorms Power Up! jsem pochopil, že bude možno přepínat mezi grafickým prostředím a textovým (Python).

Opravdu těžké rozhodnutí, mezi čím zvolit. Asi to dopadne jako s 9V vlaky - skalní příznivci budou pomalu mizet během 10 let a postupně přecházet z důvodu absence náhradních dílů na nový systém. :(

ThomasMorta

Citace od: bartas kdy 24.11.2020, 23:47:43
Takže si kladete otázku: Koupit raději EV3 Education nebo Power Up! Mindstorms.

Co jsem zjistil od syna, tak nedá na EV3 dopustit. Programovat přímo v Pythonu (pochopil jsem programovací jazyk) je u EV3 prý také možné, ale ne oficiálně. Což u Mindstorms Power Up! jsem pochopil, že bude možno přepínat mezi grafickým prostředím a textovým (Python).

Opravdu těžké rozhodnutí, mezi čím zvolit. Asi to dopadne jako s 9V vlaky - skalní příznivci budou pomalu mizet během 10 let a postupně přecházet z důvodu absence náhradních dílů na nový systém. :(

S tím pythnonem u EV3 je to trochu vtipné. Prvně podporu zavedl nezávyslý alternativní operační systém EV3DEV (možnost nalézt na EV3DEV.org, nicméně loni LEGO jeho podporu defakto oficializovalo, protože jejich python běží právě na něm a je v oficiálním návodu: https://education.lego.com/en-us/product-resources/mindstorms-ev3/teacher-resources/python-for-ev3 https://www.ev3dev.org/news/2019/04/13/ev3-micropython/

Pokud bych si měl tipnout, tak hřebík do rakve EV3 zatloukl Apple, když nová verze MacOS přestala podporovat 32bitové programy, čímž přestaly podporovat oficiální programovací prostředí pro EV3 a NXT. LEGO na rychlo vystavělo na scratchi postavené nové prostředí, ale to už nezachrání skutečnost, že tím byl zahozen celý ekosystém senzorů třetích stran, protože ti si vytvářely vlastní ovladače a težko říct, jestli budou psát ovladače pro nové prostředí, které se stejně nestihlo rozšířit než přišly s 51515 vystavěném na scratchi.

Budoucnost EV3 je asi v rozšiřujících deskách pro raspberry pi: BrickPi a Pistorms
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

bartas

#15
Nezjistili jste, zda je u 51515 možnost dát do CPU kostky i nějaké napájení na tužkové či mikrotužkové baterie?
Našel jsem v seznamu dílů, že akumulátorový modul 6299315 se zacvakne do šasi centrálního modulu.
Nebo snad nejde o akumulátorový modul, ale jenom šasi pro naskládání baterií?
Takže se počítá s tím, že lze bud rychle vyměnit za nově nabitý dobíjecí modul, nebo případně za nějaký modul s tužkovými bateriemi (což je jakási záruka univerzálonosti, až zase po letech skončí podpora novému Mindstormu).
V možnosti použít tužkové nabíjecí baterie u EV3 je záruka univerzálnosti.
U tohoto nevím. Battery modul pro 51515 se prozatím ani nedá objednat v dílech pro dokoupení, stejně jako motorky.

Potřebuji dětem pořídit Mindstorms Education a nevím, zda jít do EV3 (syn už má 31313) nebo zda jít do nového systému (45678 LEGO® Education SPIKE™ Prime Set, případně 51515 Robotího vynálezce).

Budou to mít ještě minimálně dalších 5-7 let a nejsem si jist podporou EV3 na úrovni Education. Mám strach, aby nekecali, nenechali vyprodat EV3 na Education shopech a pak už nebylo pouze 51515/45678.



ThomasMorta

Citace od: bartas kdy 26.11.2020, 22:49:44
Budou to mít ještě minimálně dalších 5-7 let a nejsem si jist podporou EV3 na úrovni Education. Mám strach, aby nekecali, nenechali vyprodat EV3 na Education shopech a pak už nebylo pouze 51515/45678.

A o jaký typ podpory jde? Protože nějak nevím, co by mělo být s EV3 za problémy.
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

bartas

Citace od: ThomasMorta kdy 27.11.2020, 01:17:14
Citace od: bartas kdy 26.11.2020, 22:49:44
Budou to mít ještě minimálně dalších 5-7 let a nejsem si jist podporou EV3 na úrovni Education. Mám strach, aby nekecali, nenechali vyprodat EV3 na Education shopech a pak už nebylo pouze 51515/45678.

A o jaký typ podpory jde? Protože nějak nevím, co by mělo být s EV3 za problémy.
Poblémy ve smyslu doprodání komponent EV3 a ukončení výroby.
Podpora komponent EV3 ze strany TLC, tedy dokoupení motorků, senzorů, řídicí jednotky, apod.
Tedy zda budou paralelně držet EV3 a nový Mindstorms, jak je zatím tvrzeno.

Biermann

Ahoj všem, měl bych pár dotazů k 51515 (dále RI), tak pokud by náhodou někdo věděl odpovědi, budu rád. Případně za jakýkoliv typ na relavantní zdroje informací.
1) Nevíte o nějaké online dokumentaci s popisem tříd a metod pro RI python? Fakticky by mi stačilo to, co je v Mindstorms aplikaci (knowledge base), ale v nějakém PDF nebo v HTML, abych s tím mohl pracovat mimo onu aplikaci, kde se mi s tím nedělá dobře
2) Jak je to s kompatibilitou Powered Up motorů a RI? K mé velké neradosti jsem totiž narazil na to, že např. Powerd Up vlakový motor prý není s RI hubem kompatibilní. Zkoušel to někdo? Lze ho použít? Pokud ne, tak mi to přijde jako slušný fail lega, kdy používá jeden konektor pro elektroniku, ale ta není navzájem kompatibilní a na lego stránkách jsem nenašel žádné info o tom, jaké prvky jsou navzájem kompatibilní
3) Je nějaký způsob, jak programovat místo v Mindstorms aplikaci v nějakém rozumném IDE typu Idea nebo Visual Studio Code? Třeba nějaký emulátor, aby si to člověk pohodlně napsal a pak copy-paste do Mindstorm aplikace?

Díky :)

Foton

Citace od: Foton kdy 04.11.2020, 16:04:50
Citace od: Tomik kdy 04.11.2020, 14:26:58
Jinak, na webu LEGO Ideas odstartovali novou soutěž ve stavbě šestého modelu pro nový Mindstorms 51515. Hlavní výhrou je právě nový Mindstorms, takže doporučuju přečíst si pravidla a zúčastnit se, pokud hledáte levnější způsob, jak se k tomuto setu dostat. Já do toho jdu, i když už nové Mindstorms mám doma.

Má to deadline `December 8th, 2020 at 6:00 a.m. EST.` tak třeba mě nějaký zajímavý robot napadne. Ovšem aktuálně nemám ani EV3 (zapůjčeno) ani RI (neplánuji koupi), tak nevím jak to stavět. Rozchodit Stud.io na Linuxu není jednoduché.
Hlavně si přečtěte pořádně podmínky. Mě z jedné soutěže vyloučili, protože jsem  "robota co vaří čaj" naklikal v LDD a nedodal přípravnou "kresbu". A to udělali až potom co zveřejnili  "výběr redakce" :-(

Nakonec jsem si všiml, že je možnost účastnit se s konceptem. Tak jsem oprášil robota na čaj a ... vyhrál Runner UP cenu ! https://ideas.lego.com/challenges/339f0029-37b3-4dad-9dd2-6bcec3b93349?query=&sort=top#search-app
Informaci o tom jsem dostal emailem před Vánoci (22.12.) a od té doby jen refreshoval stránku abych zjistil, kdy už to ohlásí veřejně a já se budu moci pochlubit.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Tomik

Citace od: Foton kdy 11.01.2021, 14:17:21
Nakonec jsem si všiml, že je možnost účastnit se s konceptem. Tak jsem oprášil robota na čaj a ... vyhrál Runner UP cenu ! https://ideas.lego.com/challenges/339f0029-37b3-4dad-9dd2-6bcec3b93349?query=&sort=top#search-app
Informaci o tom jsem dostal emailem před Vánoci (22.12.) a od té doby jen refreshoval stránku abych zjistil, kdy už to ohlásí veřejně a já se budu moci pochlubit.
Gratuluju ti k výhře. Doufám, že toho nového Mindstorms něco postavíš. ;) Já to nakonec nedal - prioritu pro mě měl jiný projekt od Lega, kde jsem měl za dokončení slíbenou hodnotnější cenu...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr