Parní vlak 498.104 Albatros Jedničkový

Založil PAKR82, 25.01.2019, 17:35:56

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

PAKR82

Ahojte, chci se pustit do stavby Jedničkového Albatrosu a první dotaz tady na zkušené "staveče" zní, dokážou zatáčkama bezpečně projet 4 páry velkých kol 85489b? https://www.bricklink.com/v2/catalog/catalogitem.page?P=85489b&C=5#T=S&C=5&O={%22color%22:%225%22,%22iconly%22:0}

Tady jsou mustr obrázky, cervené kola seženu, ale je otázky co ty 4 páry?


fanda

Nevím, zda je dobré, začínat zrovna s tím nejtěžším. Právě dodělávám Štokra a můžu říct, že to je zatím největší oříšek, na který jsem u parních mašin narazil. A Albatros má navíc vpředu dvouosý podvozek, který (na rozdíl od Štokra) naráží v zatáčkách do parních strojů.

Vybral jsi špatná kola, ta tvá jsou právě vhodná na štokra. Na Albatrosa jsou potřeba ta největší od BBB.

Problém není legová zatáčka pro hnací kola (Existují slepá = blind, bez okolků, sice Hobby bude mít z toho nervy, ale to přežiješ. Jen si musíš vybrat, jestli slepé první a třetí, nebo druhé a čtvrté. Tj. pokus omyl a pořád dokola...).

Osobně si myslím, že Albatros postavit jakžtakž věrně půjde (chystám se na to), ale sranda to nebude. Jsem si jistý, že pístní tyč bude muset být o něco výš, než osy kol, což je hnusné.

PAKR82

No, tak kolečka už jsou na cestě, za 14 dnů je tady mám.

Akorát přemýšlím, jestli nepoužít pístní tyč ala mají návod kluci od BBB.

fanda

Většina lidí ten problém narážení předního běhounu nebo podvozku do parních válců v zatáčkách řeší zvednutím pístní tyče (neboli celého parního stroje) nahoru, což mi připadá strašně hnusné (asi tak jako Hobymu kola bez okolků).

Jedno řešení (moje oblíbené) je, vybírat si na stavbu mašiny vhodné pro Lego.

PAKR82

Taaaak, základ už je, počet a rozměry dvojkoli sedí. Jezdí to, ale v zatáčkách to zpomaluje.

Ma někdo fígl jak zvýšit adhesi koleček? Nějaké lepidlo? Zdrsneni povrchu?

HD

Citace od: PAKR82 kdy 13.08.2019, 19:50:23
Taaaak, základ už je, počet a rozměry dvojkoli sedí. Jezdí to, ale v zatáčkách to zpomaluje.

Ma někdo fígl jak zvýšit adhesi koleček? Nějaké lepidlo? Zdrsneni povrchu?

Nejsem odborník na kolejová vozidla, ale zvýšení adheze lze docílit i větším normálovým zatížením na hnacím dvojkolí či vhodným svislým posunutím spřáhla. Nevím ale, proč potřebuješ zvýšit adhezi. To vlak neutáhne požadovaný náklad? Jestli je však důvodem popisovaný jev zpomalování v zatáčkách, na nedostatek adheze bych nesázel a určitě bych se velkým obloukem vyhl lepidlu a zdrsňování povrchu, to se totiž projeví i na rovných úsecích trati.
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

Matthes_CS

Není to zpomalování způsobeno tím, že jsou ty dvě hnané nápravy s okolky moc daleko od sebe? Co zkusit dát okolky ob jednu nápravu, tedy první a třetí nebo druhou a čtvrtou?

PAKR82

No zase kdzy je dam na prvni+třetí, nebo drugoi+čtvrtou tak konce už opravdu hodně vybocuji. 7. dvojkoli je už bez okolků, takže tam už to vybočuje z oblouku. Ale vyzkoušet to můžu.

PAKR82

Citace od: HD kdy 13.08.2019, 20:05:50
Citace od: PAKR82 kdy 13.08.2019, 19:50:23
Taaaak, základ už je, počet a rozměry dvojkoli sedí. Jezdí to, ale v zatáčkách to zpomaluje.

Ma někdo fígl jak zvýšit adhesi koleček? Nějaké lepidlo? Zdrsneni povrchu?

Nejsem odborník na kolejová vozidla, ale zvýšení adheze lze docílit i větším normálovým zatížením na hnacím dvojkolí či vhodným svislým posunutím spřáhla. Nevím ale, proč potřebuješ zvýšit adhezi. To vlak neutáhne požadovaný náklad? Jestli je však důvodem popisovaný jev zpomalování v zatáčkách, na nedostatek adheze bych nesázel a určitě bych se velkým obloukem vyhl lepidlu a zdrsňování povrchu, to se totiž projeví i na rovných úsecích trati.

Mám problém aby jela samotná mašina, já mám 2 L motorky umístěné v kotli a ještě jeden train motorek v tendru.

Robkteryten

Jak píše Mates.
Moc velký rozvor hnaných kol a zaklíní se v zatáčce.  Poloměr zatáčky je malý na tak velký blok.   

Matthes_CS

Citace od: PAKR82 kdy 13.08.2019, 20:36:44
No zase kdzy je dam na prvni+třetí, nebo drugoi+čtvrtou tak konce už opravdu hodně vybocuji. 7. dvojkoli je už bez okolků, takže tam už to vybočuje z oblouku. Ale vyzkoušet to můžu.

Aha, ono je ještě 7. dvojkolí napevno s tím, tak to takhle udělat pořádně nepůjde, něco se bude muset posouvat nebo otáčet. Ale rád bych viděl, jak to vypadá v oblouku, jak teď, tak to mnou navrhované řešení, jestli budeš zkoušet, prosím vyfoť. Taky už jsem přemýšlel jak na větší lokomotivy, ale zatím se na ně nechystám.

mirek

#11
Máš všechna kola zpřevodovaná ? Nebo jen některá ? Nafoť pohled zdola.
Proveď úpravu co ti navrhoval Matthes_CS. Kola s nákolky na 1 a 3.

peki

Doporučuji se podívat sem. BBB Wheels naučila Lego vyrábět kolečka pro parní mašinky (jsou stejně velká, respektive dělá novějedno ještě větší kolo pro páru).

Co si pamatuji tak 4 velká kola se dají provozovat opravdu pouze takto:


Ano vybočuje to a není to hezké.

PAKR82

Hotovo.

S okolkem je 1. a 3. dvojkoli resp 3. a 5. Už to i jezdí dobře, musel jsem zprevodovat i poslední resp. 6. dvojkoli.

V oblouku to vybočuje, ale dá se to.

Matthes_CS

Tak ještě jednoduché vylepšení by mohlo být to 7. dvojkolí udělat otočné, tuším to tak bylo i na emeraldce. Ale s těmi nápravami spojenými spojnicemi už to tak jednoduché nebude.

PAKR82

#15
Tak já mám hotovo. Jezdí to, docela rychle, silné to je. V lednu polepky a bude to finál.

Bohužel to sedmé dvojkolí se mi při jízdě uhlím napřed hodně kroutilo, tak je to nepevno a bez okolků.





hobby

#16
Lokotka vypadá velmi slušně 8). Sice to není můj styl, i délka je značná, což v zatáčkách vypadá obludně, ale jinak Ok!
Pokud bys přidal vedle reálné foto Albatrose a případně dal krátké video z jízdy, tak by to bylo ještě lepší. A zdravím dalšího vláčkaře :).

PS. pardon, reálné fotky tam jsou, všiml jsem si až teď, dodatečně, takže předchozí poznámka neplatí,
      a ta tmavá modrá mu opravdu sluší.

PAKR82

Děkuji, je to prvotina, takže sorry za nedokonalosti.


Ano, je to velké dlouhé, ale snažil jsem se zachovat počet dvojkoli a taky jakž velikost dvojkoli, a z toho se de facto definovala délka.

Jak říkám ještě udělám polepky. Ale to až po novém roce.

hobby

Nedokonalosti jsou v každém modelu, jakož i to, že každý má svůj styl. Já například neuznávám beznákolková kola, takže mám jen tři nápravy, nebo čtyři nápravy s menšími BBB koly. Zkrátka, vše má svoje limity a možnosti a u legovlaků je to hodně citelné.
A mohl by sis vyplnit profil, ať víme co jsi zač :)

PAKR82

Profil vyplněn, ale nevím co tam mám ještě vyplnit.

Jeste jsem si pohrál a udělal první verzi vagonku rybak, ale pouze v zelené, lepší by byla tmavě zelená. Kostky jsou objednane, tak to představím.

mirek

Na prvotinu výborné. Jen mi tam chybí drobné detaily...hadice, potrubí, zábradlí atd.
Drobné detaily posunou hodnocení výše.

hobby

Ten vagonek bude hezký, chce jen domyslet. Vím, že s lichým počet studů (19) je vždy problém (viz střecha).
Ještě k té lokotce: oceňuji, že dokážeš zveřejnit i vady, které vyplývají z nějaké koncepce, namísto abys je zakrýval (standardní přístup). V tvém případě jsi poctivě zdokumentoval ten ´průšvih´ v zatáčkách, plynoucí z délky lokotky a pevných kol. Tu obludnost, kdy celý kus pojezdu se ocitne zcela mimo koleje. Oceňuji, že tím ušetříš nováčky nepříjemného překvapení.
A právě ta obludnost mě přinutila k jinému, vlastnímu a specifickém přístupu. i když jsem si musel vypomomáhat non-lego díly, což puristé neodpouští  :)

peter

Citace od: PAKR82 kdy 28.12.2019, 21:03:28Jeste jsem si pohrál a udělal první verzi vagonku rybak

Výška jen 4 bricky? A není to málo? Do takového vagonu se minifig nevejde a k ostatním stavbám bude poměrově asi také moc malý.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.