Off - Topic

Založil gejzimirko, 25.11.2006, 01:26:29

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

gejzimirko

Mal by som taký jeden maličký dotaz:

Je nejaký dôvod na to, aby do threadu s názvom Off - Topic nemohli prispievať užívatelia pod určitý 'level'? (myslím mazák?) Uz párkrát sa mi stalo že sa tam vyskytla téma do ktorej som mal chuť prispieť (naviac aj niečim relevantným ;) ) ale nemohol som.

Napr. pre mňa je pomerne ťažké získať potrebný počet príspevkov, aby som získal tú (pochybnú) "česť" stať sa mazákom, a teda mať prístup do tohto threadu. Vysvetlím. Nie som veľmi staviteľ, (resp. občas niečo postavím, ale po materiálnej ani estetickej stránke nedosahujem úrovne tu prezentovaných diel) a ani moja zbierka nie je veľmi impozantná, takže táto možnosť pre mňa odpadá.

Chváliť cudzie diela(zbierky) je síce pekná vec, ale pripadá mi to pri tom množstve inej chvály ako nosenie dreva do lesa (týmto chválim všetkých autorov jednotlivých mocov tu na kostkách :) ) Prispievať do niektorých iných tém - nuž, pokiaľ k danej veci nemám čo povedať radšej mlčím, pretože je väčšinou dosť ľudí ktorí sa tomu rozumejú lepšie:) A je mi proti srsti písať "duchaplné" príspevky, ktorých sa tu bohužiaľ objavuje čím ďalej tým viac...(čím samozrjeme nechcem povedať že akýkoľvek môj je výkvetom britkého rozumu:)

Rád by som poznal dôvod prečo je to s týmto threadom tak ako to je, samozrejme, pokiaľ bude rozumný a objektívny, nejako sa so svojou nemožnosťou prispevať vyrovnám :D Uhm, a rád by som poznál aj názor ostatných na túto skutočnosť...
"Every culture has its distinctive and normal system of government. Yours is democracy, moderated by corruption. Ours is totalitarianism, moderated by assassination."

Petrjr

#1
Přestože je to otázka spíše na moderátory, tak reaguji na výzvu "... a rád by som poznál aj názor ostatných na túto skutočnosť..."

Citace od: gejzimirko kdy 25.11.2006, 01:26:29
... Nie som veľmi staviteľ, (resp. občas niečo postavím, ale po materiálnej ani estetickej stránke nedosahujem úrovne tu prezentovaných diel) a ani moja zbierka nie je veľmi impozantná, takže táto možnosť pre mňa odpadá.
... Chváliť cudzie diela(zbierky) je síce pekná vec, ale pripadá mi to pri tom množstve inej chvály ako nosenie dreva do lesa ...
Jsem na tom podobně, ale počet komentářů přišel tak nějak sám, většinou jako reakce na obchody a akce.  A pravda, pak pár flame, které ovšem skončily v off-topic a tam se tuším počty nepřidávají (podobně jako v soukromé inzerci).

Citace od: gejzimirko kdy 25.11.2006, 01:26:29
Je nejaký dôvod na to, aby do threadu s názvom Off - Topic nemohli prispievať užívatelia pod určitý 'level'? (myslím mazák?) Uz párkrát sa mi stalo že sa tam vyskytla téma do ktorej som mal chuť prispieť (naviac aj niečim relevantným ;) ) ale nemohol som.

   Myslím, že Jindroush se snaží udržet toto fórum v co nejvíce lego hranicích. Přesněji, navenek to tak vypadá. Přijde mi to jako dobrý nápad. Takže témat v off-topic by mělo být co nejméně. Pokud se dotaz i jen částečně týká LEGO tématu, je zde "Volná diskuse".

   No a jeden ze způsobů jak limitovat off-topic, je umožnit tam psát jen lidem kteří jsou zde aktivní už delší dobu - aby se každý nováček hned nerozpovídal o mimo-tématech a nestal se z toho obecný diskusní server. A z programátorského pohledu je jednoznačná a jasně dané možnost limitovat přístup počtem příspěvků - takoví lidé si už měli šanci na styl fóra zvyknout a spíše se budou držet zdejších témat. Možná by se ještě dalo operovat datem registrace, ale to je zavádějící. Osobně znám člověka (kolegu) co se přihlásil před 3/4 rokem a pak až teď, takže by se musel někde kontrolovat/počítat stav připojení. A navíc by do toho počtu připojení mohly vnést zmatek RSS čtečky s filtrovaným obsahem (ačkoli to asi ne, lidí co by si ji dokázali nakonfigurovat (jde-li to vůbec) aby se přihlásila pod jménem, bude statisticky jen pár).
Takže zbývá jen ten počet příspěvků.

EDIT:
Citace od: gejzimirko kdy 25.11.2006, 01:26:29
Uz párkrát sa mi stalo že sa tam vyskytla téma do ktorej som mal chuť prispieť (naviac aj niečim relevantným ;) ) ale nemohol som.
Mmt, ono nejde ani přidat příspěvek? Já myslel, že nejde jen založit téma.


fuli

Mě do tématu v Off-topic přispívat šlo už od začátku
Uč se z chyb druhých. Nikdy nebudeš žít tak dlouho, abys je stihl všechny udělat sám.

gejzimirko

Nie, nejde (aspon mne) ani pridat prispevok...to ze nejde zalozit tema by ma prilis nemrzelo, dokonca to aj ja povazujem za velmi rozumne, ze to ide az od urcitej 'hranice'...
"Every culture has its distinctive and normal system of government. Yours is democracy, moderated by corruption. Ours is totalitarianism, moderated by assassination."

Ondra

Taky by mně zajímalo mazání zpráv,někdy jsou smazány normální zprávy a někdy jsou zprávy které by měli být smazány nejsou.Jak je to s tím mazáním je na to nějaká příručka nebo se mažou ze zaujatosti?

Jindroush

Zprávy se mažou podle toho, jak na ně admini narazej, a protože jsou to taky jenom lidi a fórum není jejich jediný zaměstnání...
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Ondra

Citace od: Jindroush kdy 25.11.2006, 18:35:09
Zprávy se mažou podle toho, jak na ně admini narazej, a protože jsou to taky jenom lidi a fórum není jejich jediný zaměstnání...
No třeba nechápu toto:filip kousal napadá člena fóra akiho a říká mu akip*ca a nesmáznete ho,já jsem teď napsal že mě zajímá jak se dál vyvíjí tento případ a dodal jsem že filip kousal je omyl matky země a toto je jediné co ho ospravedlňuje.A hle smazán.Někdy mám pocit že podvodníci mají větší práva,něž normální uživatelé.

Jindroush

Šlo o to, že se to tam _tehdy_ nechalo schválně, aby bylo vidět, co je Kousal zač. Otevírat několik měsíců starou diskusi příspěvkem, který říká jen to, co už bylo několikrát řečeno, není potřeba.

V nové verzi fóra dojde automaticky k varování, když se někdo snaží přispět do staré diskuse.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Ondra

Dík za vysvětlení ;).Nejde třeba zakázat přispívání do nějaké diskuze po nějakém čase?

Petrjr

Citace od: ONDRA kdy 25.11.2006, 18:54:55
Dík za vysvětlení ;).Nejde třeba zakázat přispívání do nějaké diskuze po nějakém čase?
To ne, občas se může hodit tam něco připsat. Ale možná, že tam by se hodil onen limit 100 příspěvků pro povolení - nicméně uvidíme, jak bude fungovat ono varování, třeba to bude stačit.

gejzimirko

Opat by som chcel apelovat na moju otazku z prveho prispevku diskusie - ja naozaj dane obmedzenie nutne? Samozrejme dakujem petrovijr za odpoved, ale je skoda ze sa k tomu nevyjadril nikto z adminov - a to napriek tomu ze sa tu objavil dokonca sam Najvyssi :P.

Povedzme ze chapem opodstatnenie nemoznosti zalozit novu temu, ale to ze je "novacikom" ktori su na fore takmer rok (citaj: mne) znemoznene prispievat do stavajucich mi pride trochu hlupe. Aj preto, ze mam pocit ze ako ochrana pred off-topicom ako spominal petrjr je to imho nevelmi ucinne, pretoze ludia co citia potrebu vehementne prispievat tak bohuzial cinia uplne vsade ;)
"Every culture has its distinctive and normal system of government. Yours is democracy, moderated by corruption. Ours is totalitarianism, moderated by assassination."

Jindroush

On to vysvětloval už Petrjr o několik zpráv výše. Off-topic je zlo, ale podle zkušeností, které mám na jiných fórech, je to nutné zlo.

Protože fórum neumožňuje 'třídit' uživatele jinak, než podle počtu příspěvků a nějaká omezení jsem tam dát musel, aby z toho nevznikl chat pro nově přihlášené, tak to prostě je, jak to je.
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Achad

A nemohlo by se to třeba udělat tak, že na požádání admina by mohlo být některému členu povoleno se určité diskuze v off-topicu zúčastnit? Nebo je to příliš složité na provedení, resp. neexistuje možnost udělování výjimek?
Přidávám se totiž pod názor gejzimirka - osobně mne docela dost štve, jak někteří lidé přispívají hláškami typu: "jo, je to pěkné, škoda že něco takového nepostavím" apod., přičemž jejich příspěvek má vypovídací hodnotu rovnou téměř nule, zatímco jiní lidé by se mohli i k off-topicu vyjádřit odborně a rozumně, ovšem do témat nepřispívají tak často, a tudíž jejich hodnost je malá...

Petrjr

Citace od: gejzimirko kdy 21.02.2007, 09:19:30
... ale to ze je "novacikom" ktori su na fore takmer rok (citaj: mne) znemoznene prispievat do stavajucich mi pride trochu hlupe. Aj preto, ze mam pocit ze ako ochrana pred off-topicom ako spominal petrjr je to imho nevelmi ucinne, pretoze ludia co citia potrebu vehementne prispievat tak bohuzial cinia uplne vsade ;)
Off-topic je sice nutné, ale stále jsme fórum o legu.

  Zrovna včera/předevčírem jsem posílal odkaz na topic Středozem člověku, se kterým hraji DnD. Dotyčný se tu ukázal (registroval) asi před rokem (stahoval katalog). Pak se tuším přihlásil jednou, po cca 3/4 roce - to je proto, že jsem mu u něj doma ukazoval něco z kostek.org, tak jsem ho znovu zalogoval. A teď se podíval na Středozem a hned se ptal, jak to že nemůže přispívat.
   Přesně v tu chvíli mi došlo, že omezení v off-topic je velmi dobře udělané. Fórum se týká lega. Pokud něco ujede, budiž. Ale dát hned šanci nováčkům psát off-topic by byla katastrofa. Začalo by se tu debatovat o nesmrtelnosti chrousta. Přihlásil a přispíval by každý druhý, kterému je lego ukradené.

  Chápu, že pro určitý okruh lidí to omezení přispívání do off-topic může být nevhodně (neoprávněně) limitující. Ale jak jinak to strojově zjistit? Doba připojení/registrace, jak je vidět, nestačí. Počet příspěvků už je celkem ok, protože pokud by sem postoval nesmysly (aby si zvýšil), tak ho dostatečně včas moderátoři zklidní ... a příspěvky odmažou, takže stále bude nízko. Žádný lepší mechanismus (a rozumně přístupný a proveditelný kódem SMF) není.

P.S.: Kolegovi jsem tu situaci vysvětlil a on měl pro ní pochopení. Ostatně, už dlouho se sám pohybuje na jiných fórech, kde mají obdobné problémy.

gejzimirko

#14
Citace od: Petrjr kdy 21.02.2007, 10:17:25
...protože pokud by sem postoval nesmysly (aby si zvýšil), tak ho dostatečně včas moderátoři zklidní ... a příspěvky odmažou...

Hm, ano?:D Tak sa pozri na prispevky niektorych "novsich" uzivatelov a posud ich kvalitu:) Ale o to nejde, takito ludia sa mazat nedaju, to by clovek zosedivel - a to hovorim z pozicie admina na fore, ktore ma 3x viac uvatelov ako toto.

Ja si zasa naopak myslim, a z vlastnych skusenosti mam potvrdene, ze rozhodne nie je problem so sekciami ako off-topic, imho je takych ludi ako tvoj priatel, ktori by sa zaregistrovali len preto, aby prispievali do sekcie off-topic, absolutne minimum. Za celu historiu www.mtg.sk sa takito uzivatelia dali spocitat na prstoch jednej, mozno oboch, ruk. Skor je ovela vacsi problem s ludmi co prispievaju nezmysly a maju zbytocne posty uplne vsade, ale to uz je ina kapitola.

Kazdopadne som rad ze tu konecne zaznel oficialny hlas vedenia 8), viem ze phBB ma obmedzene moznosti kontroly takychto veci, a aj ked povazujem taketo obavy za neopodstatnene, neostava mi nic ine ako poslusne sklonit hlavu ;D

BTW, ak budem pokracovat takymto tempom, tak o 5 rokov som in :D
"Every culture has its distinctive and normal system of government. Yours is democracy, moderated by corruption. Ours is totalitarianism, moderated by assassination."

Petrjr

Citace od: Jindroush kdy 21.02.2007, 09:58:42
Off-topic je zlo, ale podle zkušeností, které mám na jiných fórech, je to nutné zlo.
Pro dobrotu na žebrotu.

  Byť tam je v off-topic i pár pěkných věcí, tak když to tak poslouchám, tak máš Jindroushi mojí podporu, pokud se rozhodneš off-tolic kapitolu zrušit absolutně.

  Nebo zavést nějaké jiné pravidlo typu - vlákno, které se dostane do off-topic, je po dni needitovatelné a všechny starší 14 dní se strojově smažou - ta časová rezerva proto, aby uživatelé měli čas zkopírovat věci které považují pro sebe za důležité.

Šejmus

Off-topic je řekněme příjemné rozptýlení od různých starostí typu: -On má větší sbírku než já!Jak ho jen doženu.
-Zatra, oblíbený set tady kanál prodává za příjemnou cenu, ale já nemám prachy, kde je jen seženu?
-Zatra, já jsem tak špatný stavitel (to znám z vlastní zkušenosti  ;D)
- Cože!U trains praskají bricky?Snad až se ráno podívam do trezoru, vše bude v poho...

ale zase aby rozptýlení nebylo více než lega. Někdy je příjemné zasmát se u vtipů. Někdy je příjemné trochu pokecat o něčem, aniž bych se musel registrovat na 20fórech. Ale bavit se o kdejaké blbosti (jak už tady bylo řečeno) už tolik příjemné není, to by člověk musel žít jen přispíváním do fóra (každý den spouta zajímavých témat...), takže toto omezení je spíše nějaká ochrana pro nás od Jindroushe a spol.
Fool of a Took!

Petrjr

Citace od: sejmus kdy 21.02.2007, 11:30:33
takže toto omezení je spíše nějaká ochrana pro nás od Jindroushe a spol.
Jj, díky, přesně tak to cítím. A funguje to i zpětně. Osobně se často "rozjedu" a když to pak moderátoři šoupnou do off-topic, tak je to takové klepnutí přes prsty typu "hele, klídek, už si zase ujel, zklidni to". To vítám. Prostě jako upozornění, že už jsem mimo a že s tím mám spíše končit, než přihazovat nové posty.

gejzimirko

Citace od: Petrjr kdy 21.02.2007, 11:21:47
Byť tam je v off-topic i pár pěkných věcí, tak když to tak poslouchám, tak máš Jindroushi mojí podporu, pokud se rozhodneš off-tolic kapitolu zrušit absolutně.

No, tak to je podle mna absolutna blbost.

1) Co ak sa nejaka diskusia "zvrhne", t.j. odboci sa k teme ktora s povodnou nesuvisi, naviac ani nie je velmi "legova" - ak by neexistoval off-topic, muselo by sa kazde taketo odbocenie mazat, aj v pripade ze je zaujimave.  Prip. ak by sa nie, viedlo by to este k vacsej neprehladnosti

2) Kazde forum ako toto je tvorene komunitou ludi, ktori maju urcite spolocne zaujmy. Neviem ako ty, ja ked idem napr. na pivo ci uz s mojimi legovymi alebo magicovymi priatelmi, samozrejme kecame aj o tychto spolocnych zaujmoch, ale rozhodne to nie je jedina tema. Forum ako take podla mna totizto do istej miery plni i socialnu fukciu - keby tomu tak nebolo, tak na prezentaciu vlastnych diel a pozeranie cudzich staci brickshelf, na inzerciu cokolvek. Samozrejme je v tom trochu nadsazky, ale netreba zabudat na to ze po internete komunikuju najma ludia:)

3) co s otazkami typu "vyhadzuje mi to modru obrazovku", "mam zavireny komp, pomoc", "nebyva niekto v BA"? Samozrejme clenom viacerych specializovanych for nemusi vadit nemoznost spytat sa niekoho prave tu, ale nepredpokladam ze kazdy ma potrebu registrovat sa na dvadsiatich specializovanych miestach podla typu otazky ktoru chce polozit.
"Every culture has its distinctive and normal system of government. Yours is democracy, moderated by corruption. Ours is totalitarianism, moderated by assassination."

Petrjr

gejzimirko:
Ad 1 a 2:
   Přiznávám, že se svým striktně technickým myšlením (je to lego, patří to sem, není, tak to tu nemá co dělat) jsem asi "trochu" ujetý. Když už potřebuji "sociální" funkci, tak se sejdu osobně nebo jdu na chat či forum tomu určené. A když jsem třeba v odpovědi posunul téma výrazně jinam než je původní vlákno a nepatří to ani do jiné lego kategorie, nechť jsem smazán.

Ad 3. ("vyhadzuje mi to modru obrazovku", "mam zavireny komp, pomoc")
   No, jsem docela rád, že tuto možnost má jen omezený počet lidí (a čím méně tím lépe  ;) ). Nerad bych, aby se to tu zvrtlo v poradnu. Na druhou stranu, vždy se snažím pomoci. Takže když je toho málo a odpověď tuším, tak vždy odpovídám. Kdyby toho bylo moc, tak to rovnou hodím za hlavu a pošlu všechny šmahem k placeným odborníkům. Takže mi limit dělá přirozený filtr komu odpovídat a komu ne, aniž bych buď musel dohledávat informace o nicku zda mi stojí za neplacenou radu, nebo bych měl černé svědomí že šmahem neodpovím nikomu.
  Zkráceně, limit mi (pro otázky spadající do 3. bodu) šetří čas.


EDIT: Ale je pravda, že 3. bod je plus pro zachování off-topic.

betakaroten

#20
Citace od: Petrjr kdy 21.02.2007, 11:21:47
Nebo zavést nějaké jiné pravidlo typu - vlákno, které se dostane do off-topic, je po dni needitovatelné a všechny starší 14 dní se strojově smažou - ta časová rezerva proto, aby uživatelé měli čas zkopírovat věci které považují pro sebe za důležité.
S časovým omezením souhlasím, koneckonců už to snad funguje v inzerátech, ne?
Jen bych trochu prodloužil ten limit - 1 den je málo a hrozí opakované rozjezdy témat. Spíše bych to udělal jako v té inzerci: pevně daný maximální počet existujících témat a odmazávání zespoda (tj. aktivnější rozpravy by měly šanci přežít o trochu déle).

A k té "sociální funkci": samozřejmě srazy jsou lepší oddech od Lega (lze to vůbec takto říct?) než písemná debata. Pak člověk vidí, že ten a ten má sice větší sbírku, ale taky kruhy pod očima z toho, jak po nocích třídí >:D