LEGO & micro:bit

Založil ThomasMorta, 03.09.2020, 19:08:17

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

ThomasMorta

Zdravím přátelé stavitelé!

Během karantény jsem se pustil do hlubšího zkoumání možností propojit stavebnici LEGO a výukový jednodeskový počítač BBC micro:bit. Byl jsem požádán o sepsání článků pro začátečníky a postupně je realizuji. Ale potřeboval bych pomoc a zpětnou vazbu od lidí, kteří se kromě elektroniky zajímají i o LEGO.
Snažím se jak to jde vyhnout modifikaci dílků, využívám originální LEGO kostky, ale elektroniku třetích stran (což v budoucnu povede i k lego-kompatibilním malým motorům a různým adaptérům), občas si pomohu páskou MAYKA, abych elektroniku usadil pevně do kostek.

Momentálně nejrozsáhlejší je ukázkový projekt tamagoči ovečky. Při kritice rozsahu a podrobnosti výkladu prosím o zvážení, že jde tutorial pro naprosté začátečníky a psal jsem to s tím, že právě takové návody v češtině chybí:



Jak se staví mazel aneb LEGO potkává micro:bit

Kdyby někoho zajímaly články předcházející tomuto, můžete si je projít zde:
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

hawran

Za mě dobrý!
Myslim si že to je napsáno dostatečne srozumitelně a v dostatečném rozsahu.
Na takových základech případný zájemce o programování pak v budoucnu může dobře stavět svou kariéru :)
Dobrá práce!
Bricks Forever!

Foton

Hmm, to vypadá zajímavě. Programování ve stylu Scratche. Až budu mít čas, pročtu si to.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

milanv

Pěkný počin! Na to, jak je to ve skutečnosti komplexní téma, tak je to podané, že i začátečník to nějak ubastlí a zároveň má aspoň tucha, co dělá a jak se příp. dozvědět něco víc. Navíc je to celé, mám pocit, vymyšlené opravdu lákavě, že to zaujme.
Jediné, kde jsem zůstal překvapený, bylo hned na začátku, kde není žádný úvod (ani odkaz na něj) a rovnou mluvíš o nějaké záložce Logic. Záložce v čem? To by podle mě chtělo aspoň odkaz na nějaký mikrotutoriálek, ne jen micro:bit jako položku v nákupním seznamu.
Pán na Žlutém hradě

ThomasMorta

Citace od: milanv kdy 04.09.2020, 08:46:08
Jediné, kde jsem zůstal překvapený, bylo hned na začátku, kde není žádný úvod (ani odkaz na něj) a rovnou mluvíš o nějaké záložce Logic. Záložce v čem? To by podle mě chtělo aspoň odkaz na nějaký mikrotutoriálek, ne jen micro:bit jako položku v nákupním seznamu.

Děkuji za zpětnou vazbu - to o čem mluvíš bylo popsáno v jednom z předchozích článků, kde byl popis prostředí a naprostý základ, jak rozblikat LED matrix: Něžný úvod do programovacího prostředí MakeCode for micro:bit. Jen mi k mé smůle chvíli potom vydali betaverzi nové verze prostředí, která přinesla užitečná vylepšení, tak chvíli potom vznikl doplňující článek MakeCode 2020 Beta aneb Jak se líhne evoluce. Jedna z těch zásadních novinek je podpora interpretace bloků v Pythonu.

Zeptám se, jak moc mohu zasahovat zpětně do článků, že bych tam ten odkaz na předchozí vysvětlivky přidal.
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

ThomasMorta

Citace od: Foton kdy 04.09.2020, 08:14:27
Hmm, to vypadá zajímavě. Programování ve stylu Scratche. Až budu mít čas, pročtu si to.
Jedná se o programovací prostředí MakeCode - je tam vidět inspirace Scratchem, nicméně má několik výrazných odlišností: Ta asi nejzjevnější je, že neposkytuje jednotné prostředí pro všechny odnože, což mi trochu chybí, protože narozdíl od scratche mi to nedává prostor, abych si dal podporu zároveň Mindstorms a Micro:bitu.
Na druhou stranu: Prostředí je vždy orientované na konkrétní produkt, který se programuje, takže "neotravuje" scénáři a kulisami jako scratch, který primárně sloužil k programování čistě v počítači a teprve později na to nabalili hardwarové rozšíření. Důležitá věc je možnost napsat si vlastní rozšíření, což Scratch 3 zatím neumožňuje (a implementovaná podpora Mindstorms EV3 je pěkně odfláknutá - napsat rozumné ovládání motorů je peklo rozhodně ne pro začátečníky, přitom u WeDo 2.0 i Spike Prime to mají vyřešené mnohem lépe).

Citace od: hawran kdy 04.09.2020, 08:12:57
Za mě dobrý!
Myslim si že to je napsáno dostatečne srozumitelně a v dostatečném rozsahu.
Na takových základech případný zájemce o programování pak v budoucnu může dobře stavět svou kariéru :)
Dobrá práce!
Děkuji - tak pozitivní odezvu jsem nečekal. Už jen to, že se snažím popsat co nejvíc souvislostí jde proti zvyklostem, takže mám dost unikátní styl psaní těhle návodů. Zjistil jsem, že oproti vedení kroužku je to velký rozdíl. Na kroužku bych prostě nechal prostor pro dotazy a dovysvětlil, co je potřeba, tady je musím předpokládat a nějak integrovat. Jsem rád, že to působí tak, že by to mohlo sloužit za dobrý úvod.
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

hawran

Já jsem ze začátku chtěl napsat že je to na vkus dnešní mládeže moc zdlouhavý... oni dnes chtěj bod A, pak bod B a pak bod C a za 3 minuty hotovo.

Jenže to takhle s programováním nejde, tam pokud nepochopí elementární souvislosti, nemůže dělat nic dál... tohle prostě ve třech větách vysvětlit nejde.
A tys to sám vystihl že článek je úplně něco jinýho než vedení kroužku.  :)
Bricks Forever!

ThomasMorta

Citace od: hawran kdy 04.09.2020, 10:40:23
Já jsem ze začátku chtěl napsat že je to na vkus dnešní mládeže moc zdlouhavý... oni dnes chtěj bod A, pak bod B a pak bod C a za 3 minuty hotovo.

Jenže to takhle s programováním nejde, tam pokud nepochopí elementární souvislosti, nemůže dělat nic dál... tohle prostě ve třech větách vysvětlit nejde.
A tys to sám vystihl že článek je úplně něco jinýho než vedení kroužku.  :)
Já si to moc dobře uvědomuji. Nicméně bych se mládeže trochu zastal: Narodili se do světa, kde se víceméně od všeho vyžaduje okamžitá zpětná vazba, oni se jen přizpůsobují životu v takovém světě. Nejde o to zjednodušovat jim úlohy, ale udržet jejich pozornost a nabídnout jim hned nějaké, byť malé, hmatatelné výsledky. V konečném důsledku je rozdíl v tom, že je potřeba dělat malé kroky místo velkých skoků, ale cesta je pořád stejná:-)

Snažím se tu zdlouhavost rozbíjet obrázky, poznámkovým aparátem a vůbec čímkoli, co rozbije jednolité bloky textu. Ale i tak vidím, že je to na hraně.
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)