Obecné > Sbírky

focení výtvorů a sbírek

<< < (2/11) > >>

corelxt:

--- Citace: rdk  03.10.2005, 22:27:53 ---Canon Powershot řady A si mu v podstatě doporučil, ne? ;D

--- Konce citace ---
no to jo ... to sem si zase nabeh ja ;) mel sem na mysli trosku vyssi modely... A/S 80, 85, 90 atd... nejlip D1s Mark II a k tomu nejaky L-kovy sklicko ;D

eNTy:
Za 1-3 tisice koupis v jakymkoliv foto bazaru vynikajici fotaky s 2-4Mpix snimacem, ktere jsou pro vytvareni fotek na web absolutne skvele. Ja sam jsem kdysi vlastnil Canon G1 a delal jsem s nim dokonce nekolik peknych zvetsenin  30x45 cm (samozrejme jen pro velmi specificke subjekty a po poradne makacce s Genuine Fractals a Photoshopem).

Neni treba kupovat dnesni 8Mpix marketingove sumitka za 15k, 4 roky stary fotak koupis za pakatel a kvalita staci i na 10x15 fotky z dovolene.

Mates:
Nyní jsem náhodou narazil na tuto otázku: Polarizační filtry: Lineární, nebo cirkulární?

Zarazil jsem se u jednoho textu, který by možná vysvětlil, jak je možné získat pěkné fotky sbírek. :P >:D ;D Musím Vám zde dát ten výcuc, to si nemohu nechat jen pro sebe ;D ;D ;D

       Přesně řečeno, cirkulární filtry prošlé světlo nedepolarizují. Jen mění světlo lineárně polarizované (vlny kmitající v jednom směru) na světlo kruhově (cirkulárně) polarizované. To je světlo, u kterého elektrické pole rotuje. Díky tomu, že se vektor pole otáčí, co se dělení na bázi směru vektoru pole týká, chová se kruhově polarizované světlo podobně, jako světlo nepolarizované a automatiku moderních fotoaparátů nemate.
       Cirkulární polarizační filtr vypadá tak, že za polarizační fólií má další vrstvu, která lineárně polarizované světlo roztáčí. Jedná se o tak zvanou čtvrtvlnnou destičku (quarter wave plate), což je destička ze speciálního materiálu, jehož krystalická struktura způsobuje, že světlo, které kmitá jedním směrem, se v něm šíří rychleji než světlo, které kmitá ve směru kolmém. Tato destička je za polaroidovou fólií připevněná tak, aby směr polarizace byl přesně uprostřed mezi těmito dvěma směry. Vlnu kmitající v tomto směru můžeme vidět jako součet dvou vln, jedné kmitající ve směru rychlé osy materiálu destičky a druhé ve směru osy pomalé. Tyto vlny jsou spolu ve fázi, t.j. nabývají minima a maxima na stejných místech. Tím, jak ale vlna prochází destičkou, složka kmitající v pomalém směru zaostává, takže po průchodu již vlny ve fázi nejsou. Jak bude jejich součet vypadat závisí na tom, o kolik se složka kmitající v pomalém směru destičky opozdí. Pokud se pomalá složka zpozdí o čtvrtinu vlnové délky, oscilování vektoru elektrického pole v jednom směru se změní na otáčení kolem směru, kterým se světlo šíří, to znamená, lineárně polarizované světlo se změní na světlo polarizované kruhově.

Obr.: Transformace světla lineárně polarizovaného na světlo kruhově polariozvané pomocí čtvrtvlnné destičky.

corelxt:
no nejsem si jist, zda ti pol filtr pomuze pri foceni modelu... zatim sem to nezkousel, sam si na pol filtr zatim setrim (precijen 3,5k je dost ;( )

chce to vozkouset, jakej to bude mit finalni efekt...

Mates:
Je jasné, že se tyto filtry používají spíše na něco jiného(krajina, atd.), ale pokud by to odstranilo světelný šum a vykreslilo by to lépe focený objekt, tak by to bylo fajn.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

[*] Předchozí strana

Přejít na plnou verzi