Obecné > Sbírky
focení výtvorů a sbírek
corelxt:
--- Citace: rdk 03.10.2005, 22:27:53 ---Canon Powershot řady A si mu v podstatě doporučil, ne? ;D
--- Konce citace ---
no to jo ... to sem si zase nabeh ja ;) mel sem na mysli trosku vyssi modely... A/S 80, 85, 90 atd... nejlip D1s Mark II a k tomu nejaky L-kovy sklicko ;D
eNTy:
Za 1-3 tisice koupis v jakymkoliv foto bazaru vynikajici fotaky s 2-4Mpix snimacem, ktere jsou pro vytvareni fotek na web absolutne skvele. Ja sam jsem kdysi vlastnil Canon G1 a delal jsem s nim dokonce nekolik peknych zvetsenin 30x45 cm (samozrejme jen pro velmi specificke subjekty a po poradne makacce s Genuine Fractals a Photoshopem).
Neni treba kupovat dnesni 8Mpix marketingove sumitka za 15k, 4 roky stary fotak koupis za pakatel a kvalita staci i na 10x15 fotky z dovolene.
Mates:
Nyní jsem náhodou narazil na tuto otázku: Polarizační filtry: Lineární, nebo cirkulární?
Zarazil jsem se u jednoho textu, který by možná vysvětlil, jak je možné získat pěkné fotky sbírek. :P >:D ;D Musím Vám zde dát ten výcuc, to si nemohu nechat jen pro sebe ;D ;D ;D
Přesně řečeno, cirkulární filtry prošlé světlo nedepolarizují. Jen mění světlo lineárně polarizované (vlny kmitající v jednom směru) na světlo kruhově (cirkulárně) polarizované. To je světlo, u kterého elektrické pole rotuje. Díky tomu, že se vektor pole otáčí, co se dělení na bázi směru vektoru pole týká, chová se kruhově polarizované světlo podobně, jako světlo nepolarizované a automatiku moderních fotoaparátů nemate.
Cirkulární polarizační filtr vypadá tak, že za polarizační fólií má další vrstvu, která lineárně polarizované světlo roztáčí. Jedná se o tak zvanou čtvrtvlnnou destičku (quarter wave plate), což je destička ze speciálního materiálu, jehož krystalická struktura způsobuje, že světlo, které kmitá jedním směrem, se v něm šíří rychleji než světlo, které kmitá ve směru kolmém. Tato destička je za polaroidovou fólií připevněná tak, aby směr polarizace byl přesně uprostřed mezi těmito dvěma směry. Vlnu kmitající v tomto směru můžeme vidět jako součet dvou vln, jedné kmitající ve směru rychlé osy materiálu destičky a druhé ve směru osy pomalé. Tyto vlny jsou spolu ve fázi, t.j. nabývají minima a maxima na stejných místech. Tím, jak ale vlna prochází destičkou, složka kmitající v pomalém směru zaostává, takže po průchodu již vlny ve fázi nejsou. Jak bude jejich součet vypadat závisí na tom, o kolik se složka kmitající v pomalém směru destičky opozdí. Pokud se pomalá složka zpozdí o čtvrtinu vlnové délky, oscilování vektoru elektrického pole v jednom směru se změní na otáčení kolem směru, kterým se světlo šíří, to znamená, lineárně polarizované světlo se změní na světlo polarizované kruhově.
Obr.: Transformace světla lineárně polarizovaného na světlo kruhově polariozvané pomocí čtvrtvlnné destičky.
corelxt:
no nejsem si jist, zda ti pol filtr pomuze pri foceni modelu... zatim sem to nezkousel, sam si na pol filtr zatim setrim (precijen 3,5k je dost ;( )
chce to vozkouset, jakej to bude mit finalni efekt...
Mates:
Je jasné, že se tyto filtry používají spíše na něco jiného(krajina, atd.), ale pokud by to odstranilo světelný šum a vykreslilo by to lépe focený objekt, tak by to bylo fajn.
Navigace
[0] Seznam témat
[#] Další strana
[*] Předchozí strana
Přejít na plnou verzi