jak začít s Lego vlaky (souhrn dotazů a odpovědí)

Založil Meskalero, 15.12.2006, 20:36:11

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Meskalero

pozn. admin
===============================================================
Zde : rychlé orientační info o LEGO vlacích, pokud vám není něco jasné nebo jste tu nový klidně se ptejte ČKD = často kladené dotazy  ;) na které se snažíme odpovídat

Přidáno jak na Powered Up vlaky
===============================================================

Zdravím vás. S obdivom som si prezrel toto fórum, na ktoré som narazil pri hľadaní informácií o LEGO vlakoch. Uvažoval som o kúpe nového setu Nákladný vlak Deluxe, no práve tu som zistil, že vláčiky tu už pár rokov sú a mali ovládanie cez trafo ako modelová železnica TT, či HO, ktorú som ako chlapec mal. Chcem sa spýtyť, či je ešte šanca získať LEGO vlaky starého typu, lebo to diaľkové ovládanie sa mi nepozdáva a pohon cez batérie už vôbec nie. Vďaka za info.

Cavelon

#1
Áno, šanca je. Nejaké modely 9V vlakov dobiehajú v obchodoch a takmer všetko ostatné sa dá pozháňať z ebay, prípadne z iných aukčných serverov, z BrickLinku alebo poskladať zo samostatných dielikov. ;)

Ondra

#2
No nevím na jezděni sem a tam je RC nejlepší volba,ale na větší kolejiště je 9v jasná volba.Já bych radši teď s tím nezačínal (pokud jak říkám:1 vlak na ježdění sem a tam je RC dostačující).P.s  Nabíjecí baterie jsou drahé jak kráva mě to zatím vyšlo na 2300Kč za 7897 (inter city expres)a 1900Kč za nabíjecí baterie(15 ks),celkem tedy cca 4200Kč a to nepočítám koleje a kW elektřiny za nabíjení.Ale pro děti je RC nejlepší.Po novém roce dodám jízdní vlastnosti RC vlaků.

Meskalero

No pri jednej lokomotive by som neostal :-) Ako je to s ebay, nie je tam velmi drahe postovne ?

Ondra

Citace od: Meskalero kdy 15.12.2006, 20:54:28
No pri jednej lokomotive by som neostal :-) Ako je to s ebay, nie je tam velmi drahe postovne ?
Tak to je velmi blbé,poněvadž nové 9v koupíš nejblíž v Německu přes s@h.V tomhletom to TLC nedořešilo měli prodávat ten i ten způsob a sety lokomotiv RC i 9v.

Meskalero

Pozeram Ebay a maju tam skutocne mnozstvo veci. Ako je to s platbami ?

Colonel32


Bryk

Myslím, že je pro Tebe zpočátku jednoduší cesta spíše kupovat na aukro.cz nebo zde přímo v sekci soukromá inzerce, mám dojem že jak banana.com, tak i Mip sety 9V vlaků nabízejí, a to jak použité, tak i MISB

Colonel32

na aukru se prilis zajimavych 9v vlaku tezko objevi... jednou za cas nekdo neco prodava na foru, ale je to fakt vyjimka, a abych byl uprimny, tak kanal mi posledni dobou zacina pripadat jako docela drahy

***Banana.com

#9
Citace od: Colonel32 kdy 15.12.2006, 22:28:03
na aukru se prilis zajimavych 9v vlaku tezko objevi... jednou za cas nekdo neco prodava na foru, ale je to fakt vyjimka, a abych byl uprimny, tak kanal mi posledni dobou zacina pripadat jako docela drahy

K tomu podotknu jen toto : Levně ? Nas..t! Své práce si příliš vážím na to, abych jí ohodnotil sumou 30 Kč / hod. 8) . Je mi naprosto jedno, co si kdo myslí o cenách, nabídka je daná, a jak říkají Angličané - "Take it, or leave it".

Domnívám se, že reaguješ zejména na Krokodýla 4551. Ano, cena je tam předražená, ale nenapadlo Tě, že to může být i tím, že si set chci nechat, vlastně ho ani prodat nechci, a pouze pokud by se našel někdo, kdo by o něj echt stál a dal mi cenu pro mně vysoce zajímavou, tak bych ho prodal?  ;D

A hláška o tom, že prodej 9V vlaků na fóru je výjimkou, to je úsměvné. MIP tu za posledních 6 měsíců protočil všechny 9V sety snad každý třikrát ;)

Honzik

Každý si může vybrat ze 2 možností:

1. Koupí od Kanála (či někoho jiného) za cenu, která je vysoká...ale má záruku, že co bude napsáno v popisu (stav, chybějící dílky...atd to tam bude...za toto se musí zaplatit. Tedy riziko špatné koupi = 0,1 %

2. Koupí na ebay za poloviční cenu, ale nemá žádnou záruku, že vše bude o.k. (komplett neznamená kompletní do posledního detailu, stav se taky musí brát s rezervou atd) Netvrdím, že neexistuje výjimka, ale co jsem kupoval já, vždy něco chybělo a bylo potřeba něco vyměnit. Dále je tu možnost určité komplikace s posíláním peněz a taky někdy neochota dosílat do ČR. Tedy celkové riziko je IMHO 15-30%

Jakou možnost zvolíte je na vás.

Colonel32

no, narazel jsem spis na 4555, kterou jsem onehdy nabizel za 1500, a dozvedel jsem se, ze jsem desny zlodej.

Na mipa jsem nepomyslel, ale mip je shanec, ja jsem uvazoval jen v lidech, kteri prodavaji vlastni lego.

a nechtel jsem rozbihat diskusi o opravnenosti nebo neopravnenosti cen, chcel jsem jen panovi, ktery uz se zeptal ukazat, ze pokud si nektere veci sezene sam, muze dost usetrit - tz. dat mu veskere informace, aby se mohl svobodne rozhodnout, odkud bude nakupovat.


otaznik

Citace od: Honzik kdy 16.12.2006, 09:33:11
Každý si může vybrat ze 2 možností:

1. Koupí od Kanála (či někoho jiného) za cenu, která je vysoká...ale má záruku, že co bude napsáno v popisu (stav, chybějící dílky...atd to tam bude...za toto se musí zaplatit. Tedy riziko špatné koupi = 0,1 %

2. Koupí na ebay za poloviční cenu, ale nemá žádnou záruku, že vše bude o.k. (komplett neznamená kompletní do posledního detailu, stav se taky musí brát s rezervou atd) Netvrdím, že neexistuje výjimka, ale co jsem kupoval já, vždy něco chybělo a bylo potřeba něco vyměnit. Dále je tu možnost určité komplikace s posíláním peněz a taky někdy neochota dosílat do ČR. Tedy celkové riziko je IMHO 15-30%

Jakou možnost zvolíte je na vás.
Tak tyhle čísla bych bral s rezervou. I kdybych koupil set za polovinu ceny na Ebayi, tak mám pořád obrovskou rezervu na dokoupení dílů.

To Colonel32: diakritika!!!

Meskalero

Dakujem všetkým za informácie. Nejako sa už rozhodnem :-)

Ináč, dnes som bol v jednom hypermarkete a predstavte si, mali tam križovatku z 9V edicie ! Krabičky už boli trochu ošúchané...

Silbunn

V ktorom hypermarkete a hlavne kde to bolo?

franta

Viděl jsem ve Svitavách sadu nákladního vlaku s kolejema a s jeřábem ještě v pátek, cena za ty čtyři sety byla pod 4 tisíce. Mohl bych to určitě nějak bloknout.

Meskalero

Citace od: Silbunn kdy 18.12.2006, 01:29:43
V ktorom hypermarkete a hlavne kde to bolo?

Bolo to v Carrefoure v Košiciach, cena tuším 329,- Sk, mali minimálne 2 kusy.

mato

#17
Citace od: Meskalero kdy 18.12.2006, 17:48:07
Citace od: Silbunn kdy 18.12.2006, 01:29:43
V ktorom hypermarkete a hlavne kde to bolo?

Bolo to v Carrefoure v Košiciach, cena tuším 329,- Sk, mali minimálne 2 kusy.
ja som to videl v carrefoure v ba, aj v draciku (ale tam drahsie), asi lego dovozca rusi skladove zasoby, lebo aj tu to bolo v obidvoch obchodoch v osucanych krabiciach, akoby na to zabudli

Silbunn

Dik za info, ja som ich tiez nasiel v Carrefour (ZA) za 349...

Kachnik

Synek (2roky) je uplne ujety z vlacku obecne a v ramci vymejsleni cim ho uspokojit jsem vytahl po letech lego a z nej sestavil
http://guide.lugnet.com/set/7715
Uspech se dostavil a synator drandi po pokoji, vozi panacky, jidlo pro zviratka atd :)
Blizi se narozeniny, tak sem se rozhodl podporit jeho zajem o lego (masinky) a poridit dalsi sadu. Prolezl jsem dost temat k vlackum a mam par dotazu:

1) kostky.org jsem objevil celkem nedavno, takze porad nemam uplny prehled v nakupech. Nejsnazsi cesta co poridit je http://guide.lugnet.com/set/7897. Jenze jak tak prolezam forum, tak jsem dosel k zaveru ze kdyz uz nekdo dela do masinek funguje na 9V systemu. No a to mi samozrejme vrta hlavou. Jestli tomu dobre rozumim tak 9v je pro lego vybehova kolekce, ale zase sem narazil na nejaky novy set, ted ho nemuzu najit - cervena lokomotiva, jakoze krokodyl. Do budoucna bych urcite poridil neco dalsiho, tak nechci cpat penize do potencionalne neperspektivniho systemu (7897) nebo se priklonit k lehce nedostupnemu 9V, ktery se mi zda neperspektivni uz ted? Mam s tim prd zkusenosti, tak si rad poslechnu vas nazor.

2) jde nejak propojit koleje ze stareho 7715 s tema novyma?

Diky za tipy!

peter

Jak nejlépe odpovědět. Myslím , že se zde najde na fóru několik názorů. Někteří si půjdou tvrdě za svým 9V systémem, někteří berou všechno (já) a jiní zase půjdou jen do nového.

Kdybych s vlaky nezačal před cca 3 lety ale až nyní, tak bych jistě šel jen do IR (RC), protože shánět starší 9V systém je pro mě složitější záležitost. Jelikož jsem ale s vlaky začal dříve, tak jsem si ještě stihl koupit poslední nákladní vlak pro 9V systém, ale jinak se už nyní věnuji jen IR vlaky. LEGO v nich má teď budoucnost a myslím, že hned tak tento systém neopustí. Každopádně jsem si 100% jist, že starší koleje z tvého vláčku k novým připojit půjdou, ale i kdyby se to nějak nedařilo, tak není problém s vláčkem jezdit po současných kolejích.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Michal Moučka

#21
Tady je ten červený Krokodýl  link

Jinak mě se nové IR vlaky také celkem líbí, stejně jako Peterovi, ale 9V je klasika a kovové koleje jsou realističtější. Takže jsem si zatím koupil 9V set. Sehnat je není zas tak velký problém - buďto v zahraničí na aukcích a nebo tady je pár členů, kteří mají občas v nabídce i vlakové sety.
Ale já jinak do budoucna plánuji také nějaký ten IR vlak. Ty nové doplňky k nim jsou super (např. křižovatková výhybka).

Kachnik

jj, to je ono.

Zatim to u me vyhrava ta nova IR souprava. Precejenom to bude jezdit i po starych kolejich a ma to tu vyhodu, ze i kdyz 9V neni zadny smrtelny napeti, precejenom baterky jsou bezpecnejsi nez trafo...
Tak ted se jenom modlit, aby lego nezvaedlo pristi rok treba bluetooth system napajeny z koleji  ;D

otaznik

Citace od: Kachnik kdy 16.05.2007, 10:38:35
jj, to je ono.

Zatim to u me vyhrava ta nova IR souprava. Precejenom to bude jezdit i po starych kolejich a ma to tu vyhodu, ze i kdyz 9V neni zadny smrtelny napeti, precejenom baterky jsou bezpecnejsi nez trafo...
Tak ted se jenom modlit, aby lego nezvaedlo pristi rok treba bluetooth system napajeny z koleji  ;D

Asi tak, pokud to máš (i) na hraní pro syna, tak IR systém u něj bude mít určitě úspěch. Navíc předpokládám, že LEGO v něm nějakou dobu bude pokračovat. Další vlakové sety by mohly být příští rok, tak uvidíme.

Honzik

Já začal před necelým rokem s vláčky od nuly. Kamarád měl nějaké lego na prodej, tak jsem mu to zde prodal, jeden ze setů byl právě starý vlakový set 4559 ten, ač se mi vzhledově nelíbí,tak mě doslova vtáhnul do světa vlaků...Pro mě jsou jednoznačně nejkrásnější nákladní vlaky.

Pořídit si 9V není problém, ikdyž uznávám, že bez pomoci něktyrých (oni vědí), tak by bylo těžké realizovat některé zahraniční nákupy.

K novým vlakům se stavím odmítavě, ale dobře vím proč. Prostě mě chybí sortiment, který by nové vlakové sety doplňoval. Na druhou stranu co dělá tyto vlaky tak hratelné je cena, která je dle mého výborná (cena kolejí, ale i pořizovací cena souprav).

Závěrem lze asi nej popřát hodně radosti z vláčků a šťastnou ruku při výběru systému (RC x 9V). ;D

Kachnik

Citace od: Honzik kdy 16.05.2007, 11:21:19
Na druhou stranu co dělá tyto vlaky tak hratelné je cena, která je dle mého výborná (cena kolejí, ale i pořizovací cena souprav).

k tomu bych mel takovou poznamku:
synek je preci jen na klasicke lego celkem malej, puvodne jsme chteli koupit hnanou masinku na drevenou vlackodrahu. Kdyz jsem videl kolik to stoji, otevrela se mi kudla v kapse... Chvilku jsem brousil po hrackach a nahodou zahledl tu ir soupravu. na prvni pohled je to celkem drahe, ale pak sem si vzal k ruce set s kolejema a zasel si s nim do sekce drevenych vlacku a nestacil se divit, jak je "drahe" lego vlastne levne... Ono to vyjde cca na stejny penize, ale co si budem povidat s legem je trosku vic legrace nez s drevenou vlackodrahou, ze?  >:D

otaznik

Citace od: Kachnik kdy 16.05.2007, 13:30:15

k tomu bych mel takovou poznamku:
synek je preci jen na klasicke lego celkem malej, puvodne jsme chteli koupit hnanou masinku na drevenou vlackodrahu. Kdyz jsem videl kolik to stoji, otevrela se mi kudla v kapse... Chvilku jsem brousil po hrackach a nahodou zahledl tu ir soupravu. na prvni pohled je to celkem drahe, ale pak sem si vzal k ruce set s kolejema a zasel si s nim do sekce drevenych vlacku a nestacil se divit, jak je "drahe" lego vlastne levne... Ono to vyjde cca na stejny penize, ale co si budem povidat s legem je trosku vic legrace nez s drevenou vlackodrahou, ze?  >:D

Je to určitě jeden z hlavních důvodů vzniku tohoto fora i všech aktivit, které se kolem něho točí. Všechny nás spojuje minimálně jedna věc - LEGO. To mluví za všechno!  8)

Honzik

Citace od: Kachnik kdy 16.05.2007, 13:30:15
Ono to vyjde cca na stejny penize, ale co si budem povidat s legem je trosku vic legrace nez s drevenou vlackodrahou, ze?  >:D

Lego se stalo v poslední době opravdu hodně dostupné...a u těch vlaků to platí dvojnásob. Vždyť za nějakých 2200kč lze si pořídit domů set, který nabízí opravdu hodně potěšení...protože když si vezmu kolik stojí dneska slušný auto na ovládání tak lego jednoznačně vede...

a co je podle mě nejlepší je cena kolejí...za slušný peníz může mít dítě dráhu přes celý pokoj,narozdíl od 9V, kdy cena jedné koleje je v rozmezí 50-100kč (bráno za novou).

Micho

#28
Citace od: Honzik kdy 16.05.2007, 16:07:35
Citace od: Kachnik kdy 16.05.2007, 13:30:15
Ono to vyjde cca na stejny penize, ale co si budem povidat s legem je trosku vic legrace nez s drevenou vlackodrahou, ze?  >:D
a co je podle mě nejlepší je cena kolejí...za slušný peníz může mít dítě dráhu přes celý pokoj,narozdíl od 9V, kdy cena jedné koleje je v rozmezí 50-100kč (bráno za novou).

Áno, je to tak. Cenová výhodnosť alebo lepšia dostupnosť u koľajiva pre RC vlaky je veľkou výhodou tohto systému. Výroba koľajiva bez kovového vršku je určite menej nákladová ako koľajiva s kovovým vrškom.  ;) Výrobca to pokazil ale tým, že balí do jedného balenia rovnaký počet rovných aj oblúkových koľajníc pre RC vlaky. Ja sám by som si kúpil zo 50-60 rovných nekovových koľajníc, aby som nahradil koľajivo 9V, ktoré mám pod vystavenými vlakmi. Ale čo s tými oblúkovými. Veď v každom základnom vlakovom sete je ich kopec a len pár (alebo žiadne) rovné.  :(

A ešte jedna dôležitá poznámka. Vlaky na výstave v Svitavách by nejazdili, ak by boli na batérie. Jedine, že by niekto neustále dobíjal batérie a tým sa staral o ich prevádzkový stav.  ;)

Nie som zástanca "jedine 9V vlaky", ale vnímam výhody aj nevýhody jednotlivých systémov. Hlavne kvôli batériám sa určite nebudú RC vlaky používať na dlhodobejších výstavách. Aj pri párdňovej výstave s požiadavkou intenzívnej vlakovej prevádzky, by batérie boli problém. Pri problematike väčších koľajísk by sa to dalo analyzovať ešte viacej do hĺbky (počet ovládaných súprav pri IR je myslím 3). Atď ...

Ja si budem kupovať RC vlaky hlavne kvôli zaujímavým vagónikom a mašinkám. Prípadne si ich vyskladám pomocou nákupov z BL.  8)

Honzik

S tím balení kolejí souhlasím - je to divné. Rovné koleje jsou žádanější než zatáčky, nadruhou stranu i zde na fóru se objevily plánky na stavbu lego tratí, kde se ve větším množství používají právě zatáčky...

...je pravda, že ve Svitavách dali "páni stavitelé a kontruktéři" tvrdou ránu RC systému, protože to co předvedli s 9V (celé to řízení atd.) to prostě nemá chybu.