Společný projekt - GBC - probudíme spícího tygra?

Založil Chairudo, 07.05.2019, 10:45:26

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 2 Hosté prohlíží toto téma.

skywalker007

Hlásím se s Bráchou,každý postavíme alespoň 1 modul.

Chairudo

444martin: Uvidíš co zvládneš, časově omezení nejsme  :D

Citace od: skywalker007 kdy 14.05.2019, 10:53:45
Hlásím se s Bráchou,každý postavíme alespoň 1 modul.

Super kluci, ale jestli Vojta nebude do Plzně zaregistrovaný, i když jste mě už přerostli vytahám vás za uši >:D
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

444martinhanak

#32
Pohrál jsem si se třemi moduly, se kterými jsem měl dříve problémy. Napíši pár poznatků z testování. Nejsou to nějaké standardy, kterých by se měli držet ostatní, ani návrh takovýchto standardů. Ať toto vlákno zbytečně nezaplevelujeme diskuzí. Ať si to každý udělá po svém. Ale třeba se někomu budou hodit moje zkušenosti.

1. Nejsem příznivcem transmise pohonu z dalších modulů. Když jeden z modulů, které jsou takto propojené, začne zlobit a musí se vyndat z linky, tak se musí vypnout všechny moduly. Ne, že by to nešlo takto dělat, ale mě se to nezdá moc praktické. Další důvod, proč mít motorek v každém modulu je, že takovéto "samostatné" moduly se mohou libovolně rozmisťovat po stole a mít je (téměř) v libovolném pořadí. Ne, že by to nešlo udělat s transmisí, ale pro mě je to zkrátka praktičtější, aby měl každý modul svůj vlastní pohon.
Transmisi považuji za rozumnou u skupiny modulů, které jsou dobře odladěné jako celek (GBC celky od pryb, milanv, Martins).

2. Sám musím zapracovat na tom, aby byl každý modul vypínatelný. Pokud máte vláčkový žlutočerný ovladač pro každý modul, tak je to OK. Já šetřím a mám jeden stabilizovaný zdroj a na ten napojené všechny 3 motorky (moduly). Když se modul porouchá, tak abych dokázal vypnout jen ten jeden modul.

3. Když se jeden modul porouchá, tak bych na výstavě neřešil jeho náhradu jiným modulem. (Po dobu opravy.) Protože náhradní modul musí být přibližně stejně dlouhý. Ani by se tam nemusela dávat nějaká skluzavka. Protože než se tam dá náhradní modul nebo skluzavka, tak kuličky padají všude kolem. Dal bych tam jen krabičku/misku, do které budou padat kuličky. To se mi osvědčilo jako nejrychlejší řešení. A pak ručně z té misky kuličky dávat do následujícího modulu.
Pokud bude oprava náročná, tak by tam skluzavka asi byla dobrá. Ale zase to bude vyžadovat výškové a délkové uzpůsobení 

4. Toto je na zvážení: Pokud dám pod moduly bublinkovou fólii, tak to výrazně zamezí rozkutálení kuliček po stole a následně po podlaze. Nebo nějakou jinou podložku.

5. Moc děkuji tomu, kdo v Rozdávání daroval stará dark gray zakulacená "korýtka". (Jsou na videu.) Je to perfektní skluzavka pro GBC.

Zde je video z testování: https://youtu.be/TNXrTiC-Qv8


Chairudo

Paráda  :D

V Olmiku budeme mít celý GBC ostrov z Lugpolu, tak si vyměníme zkušenosti.

3. většinou na akcích náhradní moduly nemají a prostě to rychle opraví, ale samozřejmě záleží na stupni porouchanosti  ;D
Viz třeba zde jak jsem natáčel GBC ostrov ze Švédska - https://youtu.be/iY0z5h_yIko?t=127
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

peki


Jonas

Taky jsem si přes léto postavil pár modulů. Bohužel, pokusy o několik vlastních nápadů nebyly moc úspěšné, tak jsem si náladu spravil alespoň pár moduly od zkušených stavitelů, zejména Akiyukiho. I tak musím potvrdit, že dosáhnout slušné provozní spolehlivosti je skoro nadlidský úkol (pokud se tedy nejedná o nějaké jednoduché moduly). Je třeba pamatovat na to, že modul který sám o sobě - nebo v kombinaci s dalším -  funguje TÉMĚŘ stoprocentně, může mít problémy v kombinaci s jiným, např. kvůli větší rychlosti nebo množství přicházejích kuliček. I tak sledovat a hlídat 6 modulů v provozu vyžaduje maximální soustředění, protože pravděpodobnost, že se během pár minut někde něco zadrhne a způsobí to lavinu pohrom, je docela velká.

Zde je krátké video testovacího okruhu: https://youtu.be/HbxvFPjZewo

Letos na jaře jsem si také postavil novou verzi legendární Akiyukiho Ball factory. Vytvořil ji holandský stavitel Berthil van Beek, který pro ni sestavil instrukce. Nová verze je perfektně promyšlená, využívá nové typy dílů a hlavně je postavená na pevném rámu (ne na baseplates). Během stavby a testování dílčích mechanizmů jsem byl plný optimizmu, že tentokrát budu mít mnohem stabilnější a spolehlivější "factory", než byla ta předchozí, s níž jsem si nikdy moc radosti neužil. Bohužel po dokončení jsem byl dost zklamaný, protože se mi nikdy nepodařilo provozovat "továrnu" více než 5 - 10 minut v celku. A většinou, když už se nějaká havárie stala, tak její odstranění trvalo desítky minut. Takže ani podruhé jsem s tímto Akiyukiho skvostem neuspěl a pokud vím, tak podobně dopadla většina dalších stavitelů, kteří se o to pokusili. Mé pokusy jsou zdokumentovány také na mém YT kanále. Musel jsem si přiznat, že tak složitý systém jako Ball factory s nějakými 15 dílčími mechanizmy prostě z principu nemůže být moc spolehlivý. I kdyby měl každý dílčí mechanizmus poměrně vysokou spolehlivost (třeba 95 %), tak spolehlivost celého systému bude pouze 0,95*0,95*0,95*0,95..., což nakonec není nijak příznivé číslo.  Takže i toto mluví ve prospěch menších modulů a se separátním pohonem, jak o tom píše Martin.     
Jonas - Můj Brickshelf

MiHo

Citace od: Chairudo kdy 06.08.2019, 12:47:18
Paráda  :D

V Olmiku budeme mít celý GBC ostrov z Lugpolu, tak si vyměníme zkušenosti.

3. většinou na akcích náhradní moduly nemají a prostě to rychle opraví, ale samozřejmě záleží na stupni porouchanosti  ;D
Viz třeba zde jak jsem natáčel GBC ostrov ze Švédska - https://youtu.be/iY0z5h_yIko?t=127

To mají celkem štěstí, že ho tam nemusí mít jen půlku.

Chairudo

Citace od: miho kdy 12.08.2019, 22:48:28
Citace od: Chairudo kdy 06.08.2019, 12:47:18
Paráda  :D

V Olmiku budeme mít celý GBC ostrov z Lugpolu, tak si vyměníme zkušenosti.

3. většinou na akcích náhradní moduly nemají a prostě to rychle opraví, ale samozřejmě záleží na stupni porouchanosti  ;D
Viz třeba zde jak jsem natáčel GBC ostrov ze Švédska - https://youtu.be/iY0z5h_yIko?t=127

To mají celkem štěstí, že ho tam nemusí mít jen půlku.

Ve skutečnosti to kvůli nedostatku prostoru bude jen nudle, musí se uskromnit jako více lidí včetně mě.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr