(Vlastní) Budování města

Založil Jonas, 13.08.2007, 22:25:47

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Jonas

Jak asi někteří z vás vědí, v posledních letech jsem postavil pár MOCů, většinou městské domy, pár železničních budov i několik kolejových a silničních vozidel. Když jsem je chtěl sestavit do nějakého celku, vždy jsem narazil na prostorové limity. Na stůl už se to nevešlo a na podlaze to mohlo stát tak jeden dva dny a pak už bylo nutné zase to rozebrat a někde uložit. Dlouho jsem přemýšlel, kam s tím. Volba nakonec padla na mou pracovnu, byť měří jen necelé 5 x 2,9 m. Nicméně je v ní roh, kde až dosud stála málo využívaná pohovka a kam nesvítí slunce. V tomto rohu jsem se rozhodl ukrojit prostor 2,9 x 1,25 m pro mé Lego město.

Dlouho jsem hledal řešení, které by bylo jednoduché, levné (tak do 1000 Kč) a hlavně s možností kdykoliv ho beze stop zlikvidovat a vrátit roh pokoje k běžnému používání (i když doufám, že to ještě dlouho nebude nutné).   

Takto jsem to tedy vyřešil.

Původní podoba rohu pracovny.



Nosná konstrukce
je tvořena třemï hranoly položenými na skříňce a na nově zřízené polici vetknuté ve dvou stojnách.


Podkladová deska
je složena z pěti polystyrenových desek o rozměrech 125 x 60 cm


Polystyrenové desky
jsou úžasně lehké, přesto docela pevné, bezvadně hladké a navíc s polodrážkou, která je umožňuje dobře a téměř neznatelně spojit.


Vodorovnost desky
se dá kontrolovat různě. Zde je Pure Lego řešení.



Test pevnosti
I při zatížení nejtěžšími MOCy ve středu nebylo pozorovatelné žádné prohnutí.


Zkouška rozměrů kolejiště
Track Designer je skvělý nástroj na návrh kolejiště, ale jeho výpočty je třeba brát trochu s rezervou. V mém případě to dopadlo v pořádku, i když podle TD se to nemělo na danou plochu vejít.


Zkušební pokládka baseplates a roadplates
dopadla dobře, ale je fakt, že jsem si to předem dlouho testoval a optimalizoval. Máte-li totiž přesně daný prostor, nejde vůbec o triviální úlohu, vzhledem k daným rozměrům baseplates, roadplates, kolejí, již postavených budov, atd.



Celkový stavební prostor
je - měřeno Lego jednotkami - 352 x 152 studů.
Je to hodně nebo málo? Uvidíme příště.
Jonas - Můj Brickshelf

otaznik

Udělat si takový kout je naprosto skvělé.
Ale přesto, odpověď na tvou otázku je: málo.

Jonas

Citace od: otaznik kdy 13.08.2007, 23:08:32
Udělat si takový kout je naprosto skvělé.
Ale přesto, odpověď na tvou otázku je: málo.

Otazník má samozřejmě pravdu. Je to málo (krutě málo), ale je to kompromis mezi snem a skutečnými možnostmi.
Kolejiště mých snů jsem představil na Kostkách před rokem - v tomto threadu. Jenže jeho rozměry 350 x 218 cm jsou mimo veškeré možnosti mého příbytku. Je také potřeba vědět, že rozměry panelu musí být takové, abyste se na libovolné místo dostali rukama a mohli tam cokoliv dělat - třeba dostavovat nějaké detaily.
Jonas - Můj Brickshelf

Jonas

#3
Výstavba města začíná prostorem nádraží a dalšího železničního zázemí.

Nádraží jsem postavil už před rokem a představil zde. Pro účely toho města bylo ale nutné ho trochu navýšit, aby nevypadalo příliš zakrsle vedle ulice s kavárnou a hotelem. Cafe Corner a jeho proporce jsem totiž použil jako měřítkový standard, vůči němuž jakž takž přizpůsobuju i ostatní budovy. (I tak je měřítko nastavené CC setem spíše fantazijní než minifigové, když si představíte, že na plochu jednoho patra CC se vejde tak 20 minifigů nastojato vedle sebe, což odpovídá ploše malého pokojíku. Ale svět Lega je svět fantazie, ne reality, a tak to má být.)

Budova nádraží
je sestavena ze tří bloků, aby se dala snadněji stavět a upravovat.


Celá stojí na desce (80 x 32 studů) s vyvýšeným prvním nástupištěm. Díky tomu lze celý blok nádraží jednoduše vložit na panel a podobně i kdykoliv vyjmout a případně modifikovat.


Nákladní sklad
byl též přizpůsoben novému měřítkovému standardu a postaven na desku 32 x 48.


Budova depa
je značně inspirovaná setem 10027 ale zároveň upravená do vlastní podoby s alespoň malým zázemím pro strojníky.


Základ nádražního prostoru nyní vypadá takto


Jonas - Můj Brickshelf

H0636

Musím říci, že v jednom máš pravdu. Když je málo místa, tak s tím prostě nic nenaděláš. Nedávno jsem začal s vláčky a už jenom to, že jsi si doma vyhranil ten svůj koutek je dost dobrý. >:D ;D Mě by to asi doma neprošlo, protože máme docela malý  byt. Navíc vystavět kolejiště obřích rozměru, to je na výhru ve sportce. :P

Jonas

Pro jistotu ještě zdůrazním: To, co stavím, je model města (lépe řečeno výřezu města). Nejde o model kolejiště. To nádraží s kolejemi je tam proto, že správné město - jak ho vnímám já jakožto milovník železnice - se bez nádraží neobejde. Spojovací ovál tam původně ani neměl být, ale pak jsem si řekl, že by bylo škoda, kdyby se čas od času některá souprava nevydala alespoň na krátkou "zdravotní" okružní cestu.
Jonas - Můj Brickshelf

hobby

Sleduji se zájmem tvé budování a fandím :). Oslovuje mě to, znám to a již mám podobné snahy za sebou; možná, že další ještě před sebou :D.  Stálo mě to dost a dost, nejen tisícovku!
Zcela správně tušíš, že nejdůležitější (funkční i kompoziční centrum) je nádraží s vlaky, další je více či méně stafáž- v nejlepším slova smyslu, bez chápaní jakékoliv podřadnější role.
Jestli bych k tomu měl co říci (i když ty sám nejlépe víš): pokud zamýšlíš trvalejší ponechání, tak se asi dřevěné hranoly prohnou; nebyl by lepší Jäkl (ledaže hranoly otočíš)? Časem se začne usazovat prach a to vadí. Co takhle nějaké sklápěcí víko? Kvůli tomu jsem vymyslel a nechat vyrobit trains-stůl. Ale to už je další investice. Zadek desky už je trochu daleko a bude se hůře obsluhovat, jenže níže to nejde, muselo by kanape pryč :-\.
Těším se na finální sestavu a pokračování reportáže.



Jonas

#7
Díky, Hobby, za poznámky a rady. Od Tebe, jakožto hlavního experta na stavbu kolejišť a dalších velkorozměrných projektů, jsou to ty nejfundovanější.

Citace od: hobby kdy 14.08.2007, 11:11:54
Jestli bych k tomu měl co říci (i když ty sám nejlépe víš): pokud zamýšlíš trvalejší ponechání, tak se asi dřevěné hranoly prohnou; nebyl by lepší Jäkl (ledaže hranoly otočíš)?

Hledal jsem skutečně velmi levné řešení - vždyť je to jen koníček, že. ;) Ale jak Tě samotného napadlo, počítám s případným otáčením hranolů, proto jsou čtvercové.

Citace od: hobby kdy 14.08.2007, 11:11:54
Časem se začne usazovat prach a to vadí.

Prachu se skutečně obávám. Mám v zásobě superlevné řešení s "igelitovou roletou".

Citace od: hobby kdy 14.08.2007, 11:11:54
Zadek desky už je trochu daleko a bude se hůře obsluhovat, jenže níže to nejde, muselo by kanape pryč :-\.

Dozadu už skutečně nedosáhnu. Ale i tady jsem to vymyslel. Kanape se dá dočasně (možná i trvale) vysunout a celá polystyrénovová deska se dá posunout dopředu o cca 30 cm (zatím ne úplně hladce, ale i na tom se pracuje), a když hodně zatáhnu břicho, tak můžu pracovat i na zadním traktu města.

O čem teď hodně přemýšlím, jak přidat třetí rozměr, aby město nepůsobilo úplně ploše. Přece jen jsem z Liberce zvyklý na hodně členitý terén.
Jonas - Můj Brickshelf

Hansel

Citace od: Jonas kdy 14.08.2007, 11:35:34
O čem teď hodně přemýšlím, jak přidat třetí rozměr, aby město nepůsobilo úplně ploše. Přece jen jsem z Liberce zvyklý na hodně členitý terén.


Doporučuji zajít do atelieru na fakultu architektury :), vypůjčit si řezačku na polystyren a vytvořit si vrstevnice. Vypadá to dobře a není to příliš těžké. Extrudovaný polystyren je k tomu snad ideální, je to standardní postup.
Jen to bude o dost složitější, protože bude třeba počítat s LEGO kompatibilitou. Proto je třeba si vše předem rozvrhnou a rozměřit. Mohla by z toho nakonec být pěkná krajinka, ale bude to velmi pracné a výsledek není zaručen :-\
Nebo standardně postavit kopce z LEGA.
Pro tvoření terénu je ale vzhledem k měřítku dost malá plocha, nevím, jestli to má smyl.
Mé dílo se rozrostlo o další kus.
I když mírně infantilní :)

Jonas

Citace od: Hansel kdy 14.08.2007, 14:04:23
Citace od: Jonas kdy 14.08.2007, 11:35:34
O čem teď hodně přemýšlím, jak přidat třetí rozměr, aby město nepůsobilo úplně ploše. Přece jen jsem z Liberce zvyklý na hodně členitý terén.


Doporučuji zajít do atelieru na fakultu architektury :), vypůjčit si řezačku na polystyren a vytvořit si vrstevnice. Vypadá to dobře a není to příliš těžké. Extrudovaný polystyren je k tomu snad ideální, je to standardní postup.
....
Pro tvoření terénu je ale vzhledem k měřítku dost malá plocha, nevím, jestli to má smyl.

Díky za radu od budoucího architekta a navíc ještě (téměř) kolegy. ;)

Na tvarování povrchu na tak malém prostoru jsem samozřejmě vůbec nemyslel. Měl jsem na mysli spíše zvedající se horizont na zadním okraji panelu a jakýsi náznak druhého patra města. Ale to je zatím jen idea.
Jonas - Můj Brickshelf

ulrike

 Tak já bych teda terén modeloval nanejvíš z lega, ikdyž musíš mít hafo kostek. Jinak polystyren bych tam vubec nepletl. Jinak ten prostor mi přijde dost velkej. Muj sen je teda v hodně vzdalené budoucnosti si vyčlenit celou Lego místnost 8).Možná bych přemyšlel o zrušení pracovny... ;)

tazzy

Citace od: ulrike kdy 15.08.2007, 08:35:56
Tak já bych teda terén modeloval nanejvíš z lega, ikdyž musíš mít hafo kostek. Jinak polystyren bych tam vubec nepletl.

A co takhle udělat terén z polystyrenu a pouze jej kostkami pokrýt, ušetřilo by se jich mnohem více a bylo by to pevné.

LiBorec

Terén z polystyrenu :-\,ja bych pouze udelal kostru ze zbytkových a tezko pouzitelnych dilu a vyhrat si se slopes a bricks :-* ;D

otaznik

Citace od: LiBorec kdy 15.08.2007, 18:32:54
Terén z polystyrenu :-\,ja bych pouze udelal kostru ze zbytkových a tezko pouzitelnych dilu a vyhrat si se slopes a bricks :-* ;D

Moje řeč, každopádně to chce LEGO řešení.

LiBorec

Uz jenom kvuli koncepcnosti a hlavne tomu,ze LEGO bricky mají celkem vuli,takze se nemusis bat ze by neco spadlo :P

Hansel

Citace od: otaznik kdy 15.08.2007, 20:17:51
Citace od: LiBorec kdy 15.08.2007, 18:32:54
Terén z polystyrenu :-\,ja bych pouze udelal kostru ze zbytkových a tezko pouzitelnych dilu a vyhrat si se slopes a bricks :-* ;D

Moje řeč, každopádně to chce LEGO řešení.


Heh, trochu mě štve, že jsem odvedl pozornost od Jonášova skvostného (tedy jednotlivosti už jsou známy) výtvoru k blbostem. Za chvíli se tu zas bude řešit, jestli je nonLEGO řešení košer ::) To už tu bylo...
Myslel jsem to tak, že se vše zakryje kostkami a i kdyby ne, bylo by to výborné. Konstrukce z bricků je nákladná a těžká, ale taky je to jedna z alternativ. Ale nemá smysl tu znova řešit, jestli má být z LEGA postavený i stůl, na kterém to bude stát :P
Mé dílo se rozrostlo o další kus.
I když mírně infantilní :)

LiBorec

Ikdyz zalézáme moc do off topicu tak si dovolím neco ríct.Prece je nesmysl na meste delat 12 stupnove stoupání,IMHO Jonas myslel velmi male,takze zde by byla kostra z polystyrenu k nicemu.Nac rezat polystyren kvuli jednomu pouziti?Treba se jeste bude hodit,takze bych udelal kostru z okousaných,spatne pouzitelnych a zazloutlych bricku,ale at si to Jonas udela podle sveho ;)

Jonas

Citace od: Hansel kdy 15.08.2007, 22:44:14
Citace od: otaznik kdy 15.08.2007, 20:17:51
Citace od: LiBorec kdy 15.08.2007, 18:32:54
Terén z polystyrenu :-\,ja bych pouze udelal kostru ze zbytkových a tezko pouzitelnych dilu a vyhrat si se slopes a bricks :-* ;D
Moje řeč, každopádně to chce LEGO řešení.
Heh, trochu mě štve, že jsem odvedl pozornost od Jonášova skvostného (tedy jednotlivosti už jsou známy) výtvoru k blbostem. Za chvíli se tu zas bude řešit, jestli je nonLEGO řešení košer ::) To už tu bylo...

Díky Hanselovi, že se snaží přehodit výhybku zpět na hlavní trať tohoto vlákna.

Všechny můžu uklidnit, že se staví a bude se stavět výhradně z Lega. V současné době nepracuju ani tak na nějakých výškových úpravách, ale hlavně na tom, aby se rozbila pravoúhlost vzhledu povrchu daná jednotlivými baseplates. I toto obyčejné zakrývání pravoúhlých linií je strašným žroutem placek především zelených, které jsem v minulosti nikdy nepotřeboval a tedy ani nesháněl. Teď to budu muset dohnat.

Malá ukázka úprav na jednom rohu.   
Jonas - Můj Brickshelf

Jonas

#18
V dalším pokračování zkusím přiblížit jednotlivé městské domy. Většina domů sice již byla letmo představena v threadu Rohový blok, ale zde je chci ukázat postupně všechny individuálně, včetně jakéhosi "How to", tedy jak jsem řešil některé věci.

Kavárna
tvoří jednu z nejatraktivnějších dominant města. Je to JEDINÝ model v celém městě, který pochází z oficiálního Lego setu. Normálně by takový "sériový" výtvor neměl co dělat na mém výstavním stole, ale Café Corner dostalo čestnou výjimku. Od okamžiku, kdy se jeho obrázek objevil letos na jaře na Internetu, jsem ho považoval za nejlepší Lego set všech dob, a jsem rád, že podobný názor se mnou sdílí mnoho další AFOLů, což jednoznačně potvrzuje žebříček Lugnetu .
Přesto jsem neváhal a některé detaily kavárny předělal podle svých představ a možností. Znalci si jistě všimnou nejen nových oken v prvním patře.


Pro ty, které zajímá i spodek domu, slouží tento obrázek.

Přízemí kavárny dostalo alespoň skromné vybavení. Skromné proto, že se u žádného domu nepočítá s tím, že by se běžně rozebíral.
.

Hotel v sousedství
K jeho stavbě mě inspiroval velký vývěsní štít s nápisem HOTEL, který byl součástí kavárny, k níž se ovšem funkčně nehodil. Takže jsem štít (který je zavěšen na samém okraji CC) pojal tak, že je vlastně reklamou pro vedlejší dům, který už je skutečným hotelem. Pojetí stavby tak trochu vychází z některých rysů secesního hotelu Zlatý lev v Liberci.
.

Dům s průchodem
se musel vejít mezi hotel a poštu. Tím byly dané jeho rozměry i rozhodnutí, že v tomto případě můžu ušetřit kostky na okrajových stěnách. (Zaplaťpánbu za každou úsporu materiálu, pokud samozřejmě nezkazí výsledný dojem.)
.

Koncepce ulic a chodníků
Nad tou jsem dlouho přemýšlel. Styl CC mi nevyhovoval, protože se k němu těžko navazovaly silnice. Nakonec jsem to vyřešil tak, že chodníky jsou na roadplates, k nimž se okolní domy buď pouze přiloží nebo přicvaknou některou vyčnívající částí. Myslím, že to nevypadá špatně a hlavně takto vyřešené ulice nezaberou zbytečně moc místa na mém velmi limitovaném prostoru. Světlešedé tiles na chodníkách dostaly přednost před tmavěšedými z čistě ekonomických důvodů. Jsou lépe sehnatelné ve stovkovém množství a navíc o polovinu levnější. Při tom množství je to setsakramentsky znát.
.

Tolik pro dnešek. Více detailů na mém BS (http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=271271) po moderaci.
Jonas - Můj Brickshelf

otaznik

Pěkné povídání, jen tak mě napadlo, neslušelo by lampě na posledním obrázku, kdyby měla pod sebou světle šedý plate 2 x 2?
IMHO by to bylo hezčí, než je teď.

Jonas

Citace od: otaznik kdy 16.08.2007, 22:26:55
Pěkné povídání, jen tak mě napadlo, neslušelo by lampě na posledním obrázku, kdyby měla pod sebou světle šedý plate 2 x 2?
IMHO by to bylo hezčí, než je teď.

Máš jasně pravdu. Ten plate 2 x 2 tam všude jinde je, jen ne na tomto obrázku, který jsem pořídil jako ilustrační v době stavby.
Jonas - Můj Brickshelf

otaznik

Citace od: Jonas kdy 17.08.2007, 07:26:35
Máš jasně pravdu. Ten plate 2 x 2 tam všude jinde je, jen ne na tomto obrázku, který jsem pořídil jako ilustrační v době stavby.

Hehe, tak to obyčejně bývá. :D

Jonas

Pár obrázků dokumentujících současný stav výstavby.



Zatím jsem stačil oživit alespoň malý prostor okolo nádraží.
Jonas - Můj Brickshelf

linhi


hobby

Ano, je to velmi hezké. Mimochodem, tohle tvé nádraží se objevilo na EBAy. Vyrobil jsi ještě jedno do dražby, nebo ho někdo opajcoval? ;D. Každopádně se z něj stalo mezinárodní nádraží. ;)

Jonas

#25
Citace od: hobby kdy 04.09.2007, 17:57:31
Ano, je to velmi hezké. Mimochodem, tohle tvé nádraží se objevilo na EBAy. Vyrobil jsi ještě jedno do dražby, nebo ho někdo opajcoval? ;D. Každopádně se z něj stalo mezinárodní nádraží. ;)

Tak teď jsem zůstal jako opařen. To co se prodává na Ebay, je skutečně opajcnuté skoro do posledních detailů - rozměry, barvy, typy oken a dveří. Kdybyste před rokem nesledovali vznik toho mého nádraží zde na Kostkách, tak byste naopak mě mohli považovat za plagiátora.

Zdá, se že má díla snad magicky přitahují plagiátory. Naposledy se mi něco podobného stalo před 3 lety, když mi jistý člověk doslova opsal (slovo po slovu) kapitoly z jedné mé knihy a vydal to pod svým jménem. Měl z toho pak sice velkou ostudu, ale jak už to v Čechách chodí, brzy se z toho otřepal a udělal z toho pak druhé "opravené" vydání, kde už si dal trochu práce a zpřeházel pořádek slov.

Jonas - Můj Brickshelf

***Banana.com

#26
Citace od: Jonas kdy 04.09.2007, 19:06:38
Citace od: hobby kdy 04.09.2007, 17:57:31
Ano, je to velmi hezké. Mimochodem, tohle tvé nádraží se objevilo na EBAy. Vyrobil jsi ještě jedno do dražby, nebo ho někdo opajcoval? ;D. Každopádně se z něj stalo mezinárodní nádraží. ;)

Tak teď jsem zůstal jako opařen. To co se prodává na Ebay, je skutečně opajcnuté skoro do posledních detailů - rozměry, barvy, typy oken a dveří. Kdybyste před rokem nesledovali vznik toho mého nádraží zde na Kostkách, tak byste naopak mě mohli považovat za plagiátora.

Zdá, se že má díla snad magicky přitahují plagiátory. Naposledy se mi něco podobného stalo před 3 lety, když mi jistý člověk doslova opsal (slovo po slovu) kapitoly z jedné mé knihy a vydal to pod svým jménem. Měl z toho pak sice velkou ostudu, ale jak už to v Čechách chodí, brzy se z toho otřepal a udělal z toho pak druhé "opravené" vydání, kde už si dal trochu práce a zpřeházel pořádek slov.



Všiml jsem si toho nádraží na Ebayi již před pár dny, ale nemohl jsem si vzpomenout, v kterém threadu jsem ho viděl...nicméně vzhledem k ceně, za kterou se prodalo, a práci, kterou s tím dotyčný musel mít, si myslím, že to jeho plagiátorství se mu nikterak výrazně nevyplatilo..Máš představu, kolik je v tom Tvém dílů?
Co se týče plagiátů zejména na internetu, nemají v tom příliš jasno ani právníci. Shodou okolností v rámci mých pracovních kompetencí řeším spor s jedním slovenským podvodníkem, který poté, co jsem mu jménem firmy zamítl obchodní spolupráci, spustil e-shop s identickým sortimentem a hlavně naprosto identickým názvem webu, jaký jsem nechal registrovat o 9 měsíců dříve pro náš firemní e-shop, který jsem vytvořil. Doména se lišila pouze koncovkou, rybarskysvet.cz je naše a rybarskysvet.com. jeho... :P

Jonas

Citace od: banana.com kdy 04.09.2007, 19:23:55
Všiml jsem si toho nádraží na Ebayi již před pár dny, ale nemohl jsem si vzpomenout, v kterém threadu jsem ho viděl...nicméně vzhledem k ceně, za kterou se prodalo, a práci, kterou s tím dotyčný musel mít, si myslím, že to jeho plagiátorství se mu nikterak výrazně nevyplatilo..Máš představu, kolik je v tom Tvém dílů?

Představu o počtu dílů nemám, navíc mé nádraží jich má cca 2x víc, protože má i zadní stěnu.
Ale tipoval bych, že cena, za kterou to prodal, mu přibližně pokryla náklady na stavební materiál. Zisk určitě nijak velký.
Jonas - Můj Brickshelf

***Banana.com

#28
Citace od: Jonas kdy 04.09.2007, 19:30:59
Citace od: banana.com kdy 04.09.2007, 19:23:55
Všiml jsem si toho nádraží na Ebayi již před pár dny, ale nemohl jsem si vzpomenout, v kterém threadu jsem ho viděl...nicméně vzhledem k ceně, za kterou se prodalo, a práci, kterou s tím dotyčný musel mít, si myslím, že to jeho plagiátorství se mu nikterak výrazně nevyplatilo..Máš představu, kolik je v tom Tvém dílů?

Představu o počtu dílů nemám, navíc mé nádraží jich má cca 2x víc, protože má i zadní stěnu.
Ale tipoval bych, že cena, za kterou to prodal, mu přibližně pokryla náklady na stavební materiál. Zisk určitě nijak velký.

Nebudu Ti už plevelit thread, ale jelikož od Skopčáka je to nechutnost, neodolal jsem a kupci poslal malou decentní zprávičku, aby se podíval i na originál, když už si koupil kopii. >:D
Germanisté prosím nekamenujte mne za mizernou němčinu, na domluvení mi bohatě stačí a Hochdeutsch s korektní gramatikou jsem dávno zapomněl.

Hallo Herr Bruin, wenn Sie wollen Original von Bahnhof, welchen Sie bei Schillikatze gekauft, sehen, schauen Sie bitte http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=13806.msg68602#msg68602 an.
Obwohl der Verkäufer hat kein Recht übergeschreit,ist es Schweinerei, die genaue Kopie von MOC den Tschechischen AFOL  bauen, und auf Ebay verkaufen. M.F.G. ........

hobby

Citace od: Jonas kdy 04.09.2007, 19:30:59
Představu o počtu dílů nemám, navíc mé nádraží jich má cca 2x víc, protože má i zadní stěnu.
Ale tipoval bych, že cena, za kterou to prodal, mu přibližně pokryla náklady na stavební materiál. Zisk určitě nijak velký.
Ano, myslím si totéž.
Citace od: banana.com kdy 04.09.2007, 19:45:49
... jelikož od Skopčáka je to nechutnost, neodolal jsem a kupci poslal malou decentní zprávičku, aby se podíval i na originál, když už si koupil kopii. >:D
Germanisté prosím nekamenujte mne za mizernou němčinu, na domluvení mi bohatě stačí a Hochdeutsch s korektní gramatikou jsem dávno zapomněl.
Hallo Herr Bruin, verkaufen. M.F.G. ........
Ty chybičky v němčině nejsou podstatné; mně se líbí tvoje snaha o nápravu věcí a tak to má být 8).