GBC horska draha - 2 vlaky - rizeno EV3 Mindstorm

Založil juggleman, 03.01.2020, 15:52:49

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

juggleman

Ahoj vazeni pratele a kolegove,
vyrobil jsem toto GBC, ktere by vas mohlo zajimat:

Horska draha z 10261 + EV3 Mindstorms:

https://www.youtube.com/watch?v=BeEtlo7VS3Y
Dalsi foto naleznete zde:
http://www.juggle.cz/LEGO.asp#19
Doufam, ze to nekoho inspiruje, ze me nekdo okopiruje a jeste to vylepsi!

Budu se tesit.
Zdravi Tom

Dalsi info:
LEGO Great Ball Contraption with a roller coaster track driven by EV3 Mindstorms:
- 4 EV3 sensors: 2x touch + 2x color
- 4 EV3 motors: 3x medium + 1x large
- 2 small power functions motors

The EV3 program runs in 2 threads:
- the loading station (lower)
- the unloading station (upper)
Each thread runs endlessly and is synchronised with the other thread via flags (variables).
Once the upper rotor finishes, it puts up the flag.
Once the balls are loaded, train has departed and the gate is closing again, that is a signal (flag) to the other thread to release the train from the upper station.

So the process goes like this:
(A) the lower thread:
(1) gate is closed - no ball can enter the train, touch sensor is lying on the tracks
(2) keep the train belt going, wait for touch sensor (on the tracks) to be hit by the train - this happens even if you start the program with the train in the lower station
(3) train hits touch sensor on the track
(4) move belt under the train a little bit back and then forward again - this positions the train perfectly
(5) stop the belt under the train = train stops = is in the right position
(6) wait for at least one ball in the second to last (last but one) position - colour sensor is checking it
(7) ball enters second to last position = colour sensor detects a ball
(8 ) wait for second touch sensor to be pressed = the moving belt with balls is in the furthest position from the train
(9) touch sensor is pressed - belt is in the furthest position from the train
(10) open the gate
(11) wait 4 seconds until the gate is opened and touch sensors from the tracks is elevated
(12) wait for a flag signal from the upper station
(13) signal from the upper station received
(14) release the train = belt under the train starts moving; when the last car is still on the belt, increase belt speed to over come the small tracks hill
(15) wait for the moving belt with balls to be again in the furthest position = second touch sensor must be pressed
(16) moving belt is in the furthest position = second touch sensor is pressed
(17) start closing the gate and send a signal to the upper station to release the train = touch sensor lands back on the tracks
(18) loop to the start

(B) the upper thread: 
There are 2 gates: one on the left and one on the right. The right one is not really needed and is in sync with the left one - they are attached to the same EV3 motor. If left gate closes, right gate opens and vice versa.
(1) left gate is opened, right gate is closed, train is empty in the rotor
(2) wait for signal from the lower station
(3) signal from the lower station received
(4) release the train = close left gate very quickly (full speed)
(5) train leaves upper station, is mainly dragged by gravity out of the station
(6) wait a moment for the train to depart
(7) open the left gate for a new train = close right gate = also quickly at full speed
(8 ) wait a few seconds (approx. 9) for the next train to be almost inside the upper rotor
(9) very very slowly close the left gate
(10) this will position the train inside the rotor
(11) close the right gate very very slowly = opens the left gate
(12) start the rotor = balls are unloaded
(13) wait 1 seconds for the rotor to miss the mark for the second color sensor (explained next)
(14) wait for second colour sensor to hit the mark on the rotor
(15) color sensor hits the mark = tracks are in perfect position = aligned
(16) stop the rotation
(17) loop to the start

Key thing: gates are created via Akiyuki's GBC Container Transporter = 6 baskets swapping: if you hit the final position and if the motor should be stopped, it can continue and the gate will not be moved and no gear will be destroyed/stuck. Check  Akiyuki's instructions at planet GBC.

The non EV3 motors have the following functions:
One is simply taking the train up the hill.
Second does the following:
- grab balls from the starting container and move them to the ball belt in the lower station
- move ball belt = distribute balls further to the last car
- move the whole belt closer and further from the train = a tilt move = this makes sure, that always 2 balls are stuck in front of the train and the rest of the balls goes in further positions
The speed of belt and speed of the tilt movement (closer/further) was very carefully picked.

Chairudo

No teda parádní kousek ;D Já mám radši rychlejší věci, ale tohle je s tou vší technikou fakt síla.

Koukám, že jsi postavil i spoooustu dalších věcí, lanovku a další GBC. Musíš to tu odprezentovat  :)

Jak jsi byl spokojený s tou horskou dráhou, jak dlouho jsi ji měl v provozu?
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

juggleman

Ahoj,
dekuji za milou reakci.
Ta horska draha, kterou jsi pastnul z mych stranek, byla pouze pro zkouseni toho loopu. Byla velmi nestabilni - sloupy byly provizorni, neprovazane.

Moje nove dilo, ktere jsem prezentoval nize, je o velke poznani stabilnejsi a muze jet celkem nepretrzite.
Samozrejme se sem tam nejaky micek ztrati :)

Ohledne lanovky na mych strankach: ta je inspirovana Interentem - napad neni 100% muj.

Muj napad byl s tim strojem s tema koulema z Jurskeho parku - to bylo nedokoncene, ale i tak se na to koukalo hezky :)

Doufam, ze vam moje dalsi videa udelaji radost,
T

Foton

Pěkné GBC.
Až budu mít čas prozkoumám podrobnosti.
Celkem by mě zajímalo, jestli by to šlo udělat čistě mechanicky, bez EV3.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Jonas

Pěkná a návrhářsky docela náročná konstrukce. Chválím.

Díval jsem se i na další videa a je vidět, že jsi toho postavil už docela dost, včetně některých hodně složitých systémů od Akiyukiho. 
Jonas - Můj Brickshelf

444martinhanak

Moc pěkné. Obdivuji, že je to vlastní návrh.
Neplánuješ to na nějaké akci vystavit?

juggleman

Ahoj,
abych byl uplne uprimny: sem tam se zadrhne ten cerny pas (vlevo), ktery dopravuje micky na ten hlavni pas, odkud se sypou do vlaku.
Musel bych to nejak prekopat, aby to mohlo byt treba 1 hodinu v provozu bez meho zasahu :(
No a ja mam silene maly byt, kde to nedokazu mit dlouho sestavene, takze to dopadne asi tak jako vsechny moje vytvory: vezmu to ukazat kolegum do prace, pak usporadam vystavu ve spriznenem Centru Tance Praha pro pratele a pak to rozlozim.
Pokud to budu vystavovat v Centru Tance, pak sem napisu ktery den a kdy a treba se muzete prijit podivat :)
Dekuji za chvalu,
zdravi Tom

juggleman


milanv




Když jsem viděl začátek, říkal jsem si, že je to vtipná horská dráha a jak je v každém vozíku míček, tak by se to mohlo považovat za GBC. "Škoda, že ty míčky jsou tam asi jen napevno jako dekorace." Pak následovalo dalších několik vteřin videa, pak šok, pak obrovský smích a pak už jsem jenom hledal bradu pod stolem. Vůbec by mě nikdy nenapadlo, že to půjde postavit!

Jak dlouho ti to dokáže fungovat bez chyb? A pošleš pak video nebo fotky s detailama? Nebo ještě líp tvůj vlastní popis? Díky a obrovsky gratuluju!
Pán na Žlutém hradě

juggleman

Ahoj,
dekuju moc za mila slova!

Foto je zde:
http://www.juggle.cz/LEGO.asp#22

A nebudes verit, ale funguje to skvele. Zhruba kazde 3 minuty "ztratim" ze systemu jeden micek.
sem:
http://www.juggle.cz/images/lego/lego_gbc_roller_coaster_scary_mimi_15.jpg
se micek dostane tehdy, kdyz se omylem nevyklopi a jede znovu pro novy :)

Budu delat jeste video "jak jsem to delal". Ted ale hledam nejaky zdarma video editor, ktery by mi to umoznil :) Potrebuju vice nez jen strihat a lepit videa za sebou.

Zdravi Tom

poMOCník

GBC nemám rád. Nevím, proč z toho lidi tak šílí a staví pořád další a další. Nicméně tady bych udělal výjimku, zaujalo mě to jak stavbou tak neskutečnou funkcionalitou! Líbí se mi spousta "nefunkčních" detailů a různorodých stavebních prvků. Tohle mi často u GBC chybí.

milanv

Jestli máš vyřešené i odchytávání spadlých míčků, tak to je fakt super. Já se ptal kvůli tomu, jestli by mohla taková kuličkodráha na výstavy (pokud bys ji tam chtěl vzít).

Fotka na tvých stránkách je jen jedna, shora (nebo neumím koukat), já myslel fotogalerii - nějakou předpokládám, když jsi mi posílal odkaz na další obrázek (na to odchytávání).

Citace od: juggleman kdy 27.04.2020, 23:01:49
Budu delat jeste video "jak jsem to delal". Ted ale hledam nejaky zdarma video editor, ktery by mi to umoznil :) Potrebuju vice nez jen strihat a lepit videa za sebou.

Já používal openshot, ale nevím, co všechno chceš za funkce. Mně osobně by bohatě stačil tvůj textový popis s obrázky a úplně jednoduchým videem, jen sestříhané kousky za sebou, abys na ně mohl z toho textu odkazovat ("Tady jsem musel vyřešit ... - viz video (minuta ...)" - youtube umí odkazy na čas ve videu).

Třeba na těch vozíčkách jsi lepil dopředu kuličky jako závaží? Aby měly větší setrvačnost a např. se neodrážely zpátky při nájezdu na vyklápěcí rampu?
Pán na Žlutém hradě

peki

Boží, opravdu pobavilo ty kovové kuličky jsou nutné?

juggleman

Ahoj,
odkaz na obrazky je zde:
http://www.juggle.cz/LEGO.asp#22
Tam je napriklad:
http://www.juggle.cz/images/lego/lego_gbc_roller_coaster_scary_mimi_19.jpg
Takze to neni lepene! Jsou to ZEN magnety.
Jo jo, napisu popisek, planuji to delat tento prodlouzeny vikend.
Zobrazuji se Ti ty fotky?
Zdravi Tom

juggleman

ZEN magnety: vysvetlim: kdyz je nemate, mate predek vagonku relativne lehky a kdyz stoupate nahoru na retezu, pak se vam tycinka vysmekava z retezu. O vikendu udelam video, kde to demonstruju. Tohle se v original LEGO horska draha nedeje, protoze maji 3 vagonky za sebou a diky tomu se to nikdy nevysmekne. Jenomze ja mam 1 vagonek pouze. Zadne lepidlo! Kazdy vagonek ma presne 8ks magnetu: 2 dole a 6 nahore :)

juggleman

Jeste dodam: delal jsem tunu pokusu, jak udelat zavazi ve predu vagonku z LEGA. Problem je, ze ja nesmim presahovat dopredu, aby 2 vagonky jedouci TESNE ZA SEBOU krasne padly do dolni stanice a mohly si nabrat micek diky otocnemu mechanismu bile-3-tyce. Vzdalenost mezi vagonky musi byt presne tak, jak je. Nemohu tedy pridat dopredu nejaky lego previs. Takze nakonec jsem skoncil u magnetku, ktere jsem mel shodou okolnosti doma ve skrini pres 10 let :) Tehdy to byla moda kazdy to kupoval. A je uzasne, ze ty 2 magnety dole nebrani otaceni kolecek. ZEN magnety jsou uzasne silne magnety :)

milanv

Elegantní řešení. Mimochodem, ty magnety mám doma také, a také ze stejné doby té módy :D Akorát já mám víc tyček, protože jsem je používal s dětma místo Geomagu.

Na problém s galerií jsem přišel: obrázky se stahují ze tvého serveru celkem pomalu a firefox se snaží stáhnout všechny ty náhledy. Takže než dojde k těmto, může být tak dnešní odpoledne. Udělal jsem ti menší změnu v CSS, aby kromě náhledů to ukázalo i textové odkazy a už jsem se na fotky dostal. Díky!
Pán na Žlutém hradě

Jonas

Máš to pěkné a plné technických nápadů.

Plánuješ také popsat své řešení Akiyukiho robota, které máš na svých stránkách? Program k němu si tvořil sám?
Jonas - Můj Brickshelf

milanv

Citace od: Jonas kdy 28.04.2020, 11:36:38
Máš to pěkné a plné technických nápadů.
Přesně tak, to je ten důvod, proč jsem tak nadšený: není na světě moc lidí, kteří by dělali do GBC originální technické nápady. Často jsou to redesigny už odzkoušených řešení, často od Akiyukiho (co si budeme povídat...). Ale tady je opravdu hodně vlastních nápadů. Ta vlna na nitkách se mi moc líbí, včetně jasně viditelného principu fungování. Ta rozbočka na dvě packy je také ozvláštněná vlastním nápadem, i cup-to-cup je vlastní, navíc vtipně opravdu s pohárky. A tak bych mohl pokračovat. Když si vzpomenu, kolik času bylo otestovat každý modul do GBC, tak to opravdu oceňuju!

A připomíná mi to, kolik rozpracovaných modulů nebo nápadů na ně mám ve své krabici nápadů. Už bych se do nich měl pustit, že...
Pán na Žlutém hradě

Chikos

Tleskám ve stoje. Je to plné technických nápadů! A i přes to, že jsem spíš nadšenec systému, tak i tohle je prostě super.

Chairudo

Super nápad s těmi magnety, vozík má pak lepší setrvačnost  :D
O provedení ani nemluvím, jen slintám  :P
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

HD

Dokonalé. Přijde mi vtipné, jak jsou vozíky, v místech kde mají tendenci se zastavovat, popoháněny bičem.  >:D
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

juggleman

Ahoj,
dekuji vsem za krasne ohlasy. Diky!
Pripravuji to video a pro vas prinasim exklusivne na to materialy jiz ted.
:)

milanv

Díky! To je přesně ono - kdo si přečte pozorně tvoje poznámky v obrázcích, získá aspoň trošku představu, jaké detaily rozhodují o spolehlivosti mechanismu :)
Pán na Žlutém hradě

juggleman


milanv

Pán na Žlutém hradě

fanda

Obdivuju tě, já jsem šel podobnou cestou s tou zatracenou horskou dráhou, ale skončil jsem už v první setině tvé cesty, měl jsem fakt vztek, jak to TLG odfláklo, a raději jsem se zas vrhnul na klasické vlaky (které na tom z tohoto pohledu nejsou o moc lépe).

Nejsi náhodou v civilu konstruktér?

juggleman

Ahoj,
diky!
V civilu jsem programator.
A Akiyuky je muj buh :)
Chtel bych umet to, co on.
Ale to asi kazdy :)
Diky T!

juggleman


hobby

K těmto MOCům mám ambivalentní postoj. Na jednu stranu obdivuji - úžasná kreativita, fantazie, šikovnost, umění, trpělivost apod. (počet hodin si ani netroufám odhadovat), na druhou stranu to celé "vrženo" do nesmyslu. Sice zajímavého, to ano, ale pořád nesmyslu (myslím to v dobrém :)). Ale nakonec - proč ne?.