Oficiálně podporované řízení LEGO externím počítačem (RPi)

Založil milanv, 10.11.2023, 14:54:29

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

milanv

Nikde jsem na kostky.org nenašel zmínku o této naprosté revoluci z pohledu firmy LEGO. Jak jsem našel citát: "Je to poprvé v historii, kdy firma LEGO vyrobila díl určený k připojení něčeho mimo vlastní systém kostek.". A to zveřejnili už 2021. Jak si lze nevšimnout revoluce?  >:D  A teď už o  co jde:

Oficiálně podporované ovládání Technic Power Up externím počítačem Raspberry Pi

Stavebnice SPIKE Prime expansion set byla tiše vydaná postupně ve dvou verzích: 45680 a 45681. Ta novější se liší tím fialovým rámečkem se zvláštní mřížkou. Ano, ta je oficiálně určená k přišroubování počítače Raspberry Pi.

To ale není všechno, to hlavní teprve přichází: oficiálně ve spolupráci LEGO a Raspberry Pi vyšla rozšířující deska umožňující připojení LEGO motorů a senzorů k RPi: Raspberry Build HAT a k ní knihovna v Pythonu ovládající jednotlivé LEGO díly.
K rozšiřující desce a její knihovně je samozřejmě dokumentace online. Je i zdokumentovaný komunikační protokol mezi RPi a Build HAT, je krásně textový. Tak mě napadlo, že by tím pádem šlo ovládat ten build hat nejen z RPi ale i z počítače, z telefonu nebo Arduina. Ale člověk by přišel o komfort té knihovny pro Python.

Koho by to zajímalo, tak tady je oznámení produktu včetně poděkování všem, kdo se o tento revoluční projekt zasloužili, i konkrétní lidé ve firmě LEGO.
Praktická informace je, že ta rozšiřující deska se dá koupit i přímo v ČR. Např. na rpishop.cz je ale označená jako výprodej, tak aby nám ji nevyprodali dřív než si té revoluce všimneme  >:D

Pán na Žlutém hradě

Jamesek

Mám zkušenosti jen s čistým RPi. Jak fungují ty HATy? Ty jdou i štosovat, ne? Tzn. než dojdou adresy jednotlivých portů nebo HATů, tak z toho lze udělat komínek pro libovolný počet čtveřic motorů? Podle chat GTP a diskuzí v eshopu snad nelze stohovat sám se sebou, ale přes rozšiřující desky ano.

Na RPi Shopu mají těch hraček do LEGA více - škoda, že na tohle hrání už nemá člověk více času. https://rpishop.cz/servomotory/3670-geekservo-2kg-360-kompatibilni-s-lego.html

Moc pěkné a potenciál velký. Možná i na výstavy.

Foton

Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

racco42

Citace od: Jamesek kdy 13.11.2023, 23:17:28Mám zkušenosti jen s čistým RPi. Jak fungují ty HATy? Ty jdou i štosovat, ne? Tzn. než dojdou adresy jednotlivých portů nebo HATů, tak z toho lze udělat komínek pro libovolný počet čtveřic motorů? Podle chat GTP a diskuzí v eshopu snad nelze stohovat sám se sebou, ale přes rozšiřující desky ano.

Na RPi Shopu mají těch hraček do LEGA více - škoda, že na tohle hrání už nemá člověk více času. https://rpishop.cz/servomotory/3670-geekservo-2kg-360-kompatibilni-s-lego.html

Moc pěkné a potenciál velký. Možná i na výstavy.

Podle odpovědi zde https://forums.raspberrypi.com/viewtopic.php?p=1931931 HATy štosovat skoro nikdy nejdou a tento není výjimkou. Ale mohou existovat jiné HATy, které mají více portů.

milanv

Ano, kvůli výstavám jsem na to koukal, hlavně kvůli těm dlouhodobým a tudíž i bezobslužným. Umožňovalo by to, co LEGO kostky neumí. Např. být v zásuvce, spustit program automaticky po získání napájení, připojit spoustu dalších (a levných) senzorů apod.

Ty LEGO konektory by se pak použily v zásadě hlavně na motory a to by měly čtyři stačit. Nicméně lze připojit těch Build HAT i víc, jen to nejde štosovat přímo, chce ty samé dva piny, to jest sériovou linku (RX a TX piny). Když si ale buď nadefinuješ emulovanou sériovou linku na jiných pinech a ten další Build HAT připojíš kablíkem na tyhle piny, tak budou podle mě fungovat oba. A když si jednoduše upravíš tu knihovnu v Pythonu, tak se to bude krásně tvářit jako jedna sada třeba osmi nebo i dvanácti LEGO portů.

Ty motory, co zmiňuješ, mě taky lákaly vyzkoušet. Zatím jsem ale neměl čas ani příležitost, protože do orloje (můj poslední projekt) potřebuju motory s enkodérem. Ale chci je do budoucna zkusit. Na spoustu aplikací postačí a jak se připojí obyčejně přes piny, tak se zase uvolní místo v těch LEGO konektorech a troufám si tvrdit, že pak na 95% projektů už stačí i jediný Build HAT a nebudeme muset ani řešit štosování...

Citace od: Jamesek kdy 13.11.2023, 23:17:28Mám zkušenosti jen s čistým RPi. Jak fungují ty HATy? Ty jdou i štosovat, ne? Tzn. než dojdou adresy jednotlivých portů nebo HATů, tak z toho lze udělat komínek pro libovolný počet čtveřic motorů? Podle chat GTP a diskuzí v eshopu snad nelze stohovat sám se sebou, ale přes rozšiřující desky ano.

Na RPi Shopu mají těch hraček do LEGA více - škoda, že na tohle hrání už nemá člověk více času. https://rpishop.cz/servomotory/3670-geekservo-2kg-360-kompatibilni-s-lego.html

Moc pěkné a potenciál velký. Možná i na výstavy.
Pán na Žlutém hradě