Alternativní duel Tomik vs. Marty713

Založil Tomik, 16.01.2022, 18:30:27

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Stimpi

Krásná práce pánové, dovolim si jen jednu poznámku k Martyho modelu, a to ne přímo k modelu. Vypadá to, že u renderu nemáš zapnutou perspektivu. Když ji zapneš, bude model vyladat mnohel lépe ;)

milanv

Teda, tak tohle kolo se povedlo! Oba modely stojí za to a ještě víc se mi líbí, jak jsou každý úplně jiný. V to jsem doufal od začátku vaší výzvy: že bude vidět ten rozdíl v přístupu. Doufám, že se nikdo neurazíte, ale Martyho vypadá jako sporťák a Tomíkův jako Creator :) A to obojí myslím v dobrém, každé má svoje. Tomikovo auto vypadá akorát do řady Creator, že by mohlo být oficiální set, taky si na něj asi spíš troufne i dětský stavitel. Zato Martyho model je hlavně sporťák, vymazlené křivky ve všech směrech, paráda. A podle fotky rozestavěného modelu to je i mnohem pevnější a snáz postavitelné, než to na první pohled vypadalo!
Pán na Žlutém hradě

Marty713

#32
Citace od: Tomik kdy 27.03.2022, 22:20:00Martine, musím před tebou opravdu smeknout klobouk! Vedle tvého supersportu vypadá můj sporťák maximálně jako nějaký vytuněný osobák... Opravdu se ti povedlo dát mu krásnou dynamiku a agresivitu.
Moc ti děkuji za hodnocení! :)
Ale osobák v tom tvém modelu tedy rozhodně nevidím. Spíš to na mě působí jako supersport ze 70. let, což je hrozně příjemný a "svěží"! :o :) A ten zadek mi pak ještě hodně připomíná Bugatti. ;)

Já si svým modelem nebyl do poslední chvíle vůbec jistý a pořád jsem přemýšlel, jestli taky nezkusit tu 8studovou verzi jako ty, protože řadě Speed Champions ta změna šířky vážně prospěla. Ale ať jsem si to v hlavě skládal, jak jsem chtěl, neuměl jsem si to z těch dílků v tomhle měřítku vůbec představit... Ale tobě se to povedlo parádně. Líbí se mi, jak je tvůj model prostorný a má i interiér. Já jsem chvilku uvažoval i nad kabrioletem, ale to jen v případě, že by se mi nepovedlo minimalizovat mezery kolem čelního skla. A ani tak bych se asi nepokoušel o interiér. :-[

Také se mi líbí, jak máš sladěné barvy. Je to velice čistá zeleno-bílá kombinace. Já si hrál i s modrou a žlutou, ale nakonec zvítězily barvy Octanu, které do světa lego závodů prostě patří, no ne? ;D

CitaceK dokonalosti mu chybí snad jen trochu užší kabina v místě dveří - chtělo by to tak 1/2 studu na obou stranách ubrat, aby okénka byla vůči líci dveří trochu zapuštěná.
Ohledně šířky čelního skla máš naprostou pravdu. Já to zkoušel, ale jakákoli 5studová konstrukce skla s sebou vždy přinesla víc problémů než užitku. Zepředu to vypadalo sice dobře, ale jen velice těžko se mi to pak navazovalo na střechu a boky při zachování minimálních mezer. A dílků pro stavění v lichém počtu studů v tomto setu také není zrovna moc... Ale musím přiznat, že když nad tím teď tak přemýšlím, tak by to asi šlo, jen by to bylo ještě komplikovanější a strávil bych nad tím ještě víc času. A nevím, jestli bych byl s výsledkem tolik spokojený, protože jumpery, které by takovou konstrukci umožnily, jsou docela "pestrobarevné".

CitaceZároveň oceňuju, že se ti podařilo využít bílé kostky blatníků. Já s nimi nějakou dobu zápasil a pak to vzdal.
No vidíš, a mně to zase přišlo děsně trapný, že v alternativním modelu používám blatníky jako blatníky. :-[ >:D

A moc se těším na další výzvu... šššš-šššš hů hůů! >:D

Citace od: Stimpi kdy 27.03.2022, 23:03:26Krásná práce pánové, dovolim si jen jednu poznámku k Martyho modelu, a to ne přímo k modelu. Vypadá to, že u renderu nemáš zapnutou perspektivu. Když ji zapneš, bude model vyladat mnohel lépe ;)
No to teda! Díky moc za upozornění. Máš pravdu, perspektivu jsem měl celou dobu vypnutou a ani mi to nepřišlo divné. :-[ Ale teď, když o tom vím, vidím, jak jsou modely "nepřirozeně zdrcnuté a široké". Ách jo, mám chuť všechno vyrenderovat znovu. Ještě, že jsem to i fotil naživo. Jinak tady je hezky vidět rozdíl (já si říkal, že to auto je v reálu "elegantnější" ::) ):



Citace od: milanv kdy 28.03.2022, 08:40:45Teda, tak tohle kolo se povedlo! Oba modely stojí za to a ještě víc se mi líbí, jak jsou každý úplně jiný. V to jsem doufal od začátku vaší výzvy: že bude vidět ten rozdíl v přístupu. Doufám, že se nikdo neurazíte, ale Martyho vypadá jako sporťák a Tomíkův jako Creator :) A to obojí myslím v dobrém, každé má svoje. Tomikovo auto vypadá akorát do řady Creator, že by mohlo být oficiální set, taky si na něj asi spíš troufne i dětský stavitel. Zato Martyho model je hlavně sporťák, vymazlené křivky ve všech směrech, paráda. A podle fotky rozestavěného modelu to je i mnohem pevnější a snáz postavitelné, než to na první pohled vypadalo!
Jsou fakt úplně jiný, viď? ;D
Taky mě to pokaždé dostane a musím říct, že je to pro mě i velká motivace - ta zvědavost, s čím Tomík přijde, zda se to bude aspoň v něčem podobat, nebo ne, mě ve stavění žene hodně dopředu.
A děkuju! Těm "dravým křivkám" hodně pomáhá design čumáku. Kdyby nebyl takový, myslím, že zbytek auta by vypadal dost tuctově. A skutečně to není žádný složitý SNOT či křehká konstrukce. V tomhle duelu je to z hlediska stavebních technik zatím moje největší nuda. Ano, je to pevné, že se s tím dá skoro třísknout o zem, ale až jsem se chvílemi styděl, že tam vrším jednu kostku na druhou.

Díky moc všem a sledujte nás dál, přijede vláček! ;)

Tomik

Díky všem za komentáře a už se těším na srovnání lokomotiv.

Když tak koukám na naše dosavadní modely, nemůžu se ubránit pocitu, že stavím mnohem konzervativněji ve srovnání s Martinem, než jsem si myslel.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Marty713

Citace od: Tomik kdy 29.03.2022, 13:16:15Když tak koukám na naše dosavadní modely, nemůžu se ubránit pocitu, že stavím mnohem konzervativněji ve srovnání s Martinem, než jsem si myslel.

Já bych tedy tvůj styl rozhodně neoznačil jako "konzervativnější". Spíš "robustní" nebo "solidní". Vždy se ti povede s danými dílky celistvá konstrukce vycházející z velké a pevné základny. A krásně ti to vyjde. To mně se nedaří. Já když takhle začnu, ještě před půlkou mi dojdou dílky. Asi mi je někdo žere. >:D
Hezky je to vidět např. z toho, že narozdíl od tebe, já jsem tu velkou bílou plate 6x10 nepoužil ještě ani jednou. Myslím, že ty ji máš kromě krokouše ve všech svých modelech, ne? :)

Jinak s tou lokomotivou, to si myslím, že bude ještě o něco těžší, než byl závoďák.
Včera jsem si totiž začal hrát s různým složením koleček (mám asi 5 verzí) a řeším dilema:

1) Postavím to "legální" cestou, ale bojím se, že buď budou proporce úplně mimo (nízká kola, mega široký rozchod ::)), nebo to ještě bude přijatelné, ale pak to nebude úplně ten design, co bych si přál (tj. daleko méně koleček na mašině -> menší lokomotiva). :-\

2) Použiju ilegální stavební techniku :-X, takže to bude vypadat snad i proporčně OK (tedy v rámci možností), ale vůbec to nebude tak pevné a asi ani nebude potom vhodné k tomu udělat návod.

Tome, co myslíš? A ostatní, co myslíte? :)

Tomik

Citace od: Marty713 kdy 30.03.2022, 10:52:21
Já bych tedy tvůj styl rozhodně neoznačil jako "konzervativnější". Spíš "robustní" nebo "solidní". Vždy se ti povede s danými dílky celistvá konstrukce vycházející z velké a pevné základny. A krásně ti to vyjde. To mně se nedaří. Já když takhle začnu, ještě před půlkou mi dojdou dílky. Asi mi je někdo žere. >:D
Hezky je to vidět např. z toho, že narozdíl od tebe, já jsem tu velkou bílou plate 6x10 nepoužil ještě ani jednou. Myslím, že ty ji máš kromě krokouše ve všech svých modelech, ne? :)
Díky za zajímavý úhel pohledu, Martine. Pravdou je, že na pevnosti hotového modelu si hodně zakládám. Nicméně můj stavební proces většinou nevychází z robustní základny. Tu přidávám až ke konci, když se z toho křehoučkého prototypu (jednotlivé části modelu secvakané provizorně dohromady většinou jediným studem) snažím vytvořit finální verzi modelu. Modely ze systemových kostek totiž zásadně stavím zvenku dovnitř nebo shora dolů. A bílou plate 6x10 mám použitou pouze u auta (podvozek) a u letadla (křídla).

Citace od: Marty713 kdy 30.03.2022, 10:52:21
Jinak s tou lokomotivou, to si myslím, že bude ještě o něco těžší, než byl závoďák.
Včera jsem si totiž začal hrát s různým složením koleček (mám asi 5 verzí) a řeším dilema:

1) Postavím to "legální" cestou, ale bojím se, že buď budou proporce úplně mimo (nízká kola, mega široký rozchod ::)), nebo to ještě bude přijatelné, ale pak to nebude úplně ten design, co bych si přál (tj. daleko méně koleček na mašině -> menší lokomotiva). :-\

2) Použiju ilegální stavební techniku :-X, takže to bude vypadat snad i proporčně OK (tedy v rámci možností), ale vůbec to nebude tak pevné a asi ani nebude potom vhodné k tomu udělat návod.

Tome, co myslíš? A ostatní, co myslíte? :)
Já si myslím, že to zase tak těžké není - lokomotivu jsem měl postavenou dříve než auto a tolik času, jako nad autem, jsem nad její stavbou rozhodně nestrávil. Mám jí širokou 6 studů, s 5 osami (celkem 10 kol) a s výjimkou šířky kol mi proporce přijdou v pořádku. Samozřejmě, že se nejedná o lokomotivu s koly jako měl Albatros (průměr kol odpovídal zhruba průměru kotle nad nimi), ale o lokomotivu s menšími koly, třeba jako tato:



Co se týká tvého dotazu, tak osobně jsem za legální stavební techniky, ale na druhou stranu tě nechci nijak omezovat...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

milanv

Citace od: Marty713 kdy 30.03.2022, 10:52:21
Tome, co myslíš? A ostatní, co myslíte? :)
Budeš se možná divit, Martine, ale já jsem za legální techniky. A můžeš si za to sám :) Pokaždé totiž i s tímto omezením přijdeš na pěkné a elegantní řešení, takže tvůj momentální rozpor beru jenom jako chvilkovou záležitost uprostřed tvůrčího procesu a věřím, že na to přijdeš :)
Pán na Žlutém hradě

Strider

Ahoj, budeš dávat instrukce k těmto modelům na buildinst? Díky.

Tomik

Citace od: Strider kdy 05.04.2022, 15:52:12
Ahoj, budeš dávat instrukce k těmto modelům na buildinst? Díky.
Návody k těmto modelům určitě vzniknou (jak k mým, tak Martinovým), jen jsme se zatím neshodli na formě distribuce. Martin měl nápad, že by z toho mohla vzniknout e-kniha (něco na způsob této) a tu bychom potom prodávali za drobný peníz přes rebrickable. Jak to ve finále dopadne dáme včas vědět. ;)
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

#39
Parní lokomotiva se stala mým oblíbeným tématem u přestaveb malých setů LEGO Creator, kde byly k dispozici pouze čtyři kola. Set 31113 má kol celkem 18, takže jsem byl zvědavý, co se s nimi dá postavit. A tady je výsledek mého snažení:

Parní lokomotiva

K její stavbě jsem využil všech šest "velkých" kol a doplnil je ještě dvěma páry těch nejmenších. Abych dodržel jednotný rozchod a všechna kola se dotýkala země, tak jsem musel malá kola nacvaknout zespodu na plate 2x3, což si vyžádalo "redukci" ze sudé šířky na lichou, a zároveň je dát o jeden plate níže než velká kola. Nástavba nad podvozkem je poměrně masivní, ale i takovéto lokomotivy existovaly. Nakonec se mi podařilo přidat i zásobník s uhlím a v kabině je vidět oheň pod kotlem.









www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Marty713

#40
Parní lokomotiva

Na začátku jsem zápasil s měřítkem kvůli podvozku. Chtěl jsem totiž původně postavit proudnicovou parní lokomotivu, ale všechny podvozky, které vycházely z dílu 6157 mi prostě připadaly příliš široké. Jediný podvozek, který měl správnou šířku a celkem 10 kol, byl bohužel založen na ilegální stavební technice. Po pár pokusech jsem to tedy vzdal a hledal vhodnou předlohu mezi staršími a vzhledově běžnějšími "párami". Nakonec jsem se rozhodl pro malou tendrovou lokomotivu se sedlovou nádrží (snad to píšu správně, v mašinách jsem se nikdy ani trochu nevyznal). Konkrétní předlohu jsem si vybral tuhle, zejména kvůli počtu kol a designu nástavby.

Stejně jako Tomikův model má moje mašinka "oheň" pod kotlem, zásobník na uhlí a "redukci" šířky ze sudého počtu studů na lichý. Také si myslím, že dílek, který jsme oba identicky použili jako válec, si o to přímo říkal. Dva zajímavé stavební detaily:

  • otočení směru studů vzhůru nohama kvůli přichycení komínu
  • ojnice (nebo spíše spojnice), která se v rámci celkové šířky dobře vešla právě díky minimálnímu rozchodu kol
Zadání další výzvy je bitevní loď.




Tomik

Martine, koukám na tvojí lokomotivu a musím uznat, že jsi mě zase překvapil. Čekal jsem, že by se naše výtvory už konečně mohli trochu podobat, ale ty jsi opět přišel s něčím úplně jiným a postaveným zcela odlišně. Mimochodem, co máš proti té bílé plate 6x10? >:D

Zpátky ke tvé mašině - vybral sis celkem netradiční typ a díky poměrům délek na mě působí tak trochu jako důlní lokomotiva se sníženou výškou. Zároveň mi přijde, že válec kotle (bojleru) je příliš malý oproti zbytku lokomotivy, což působí poněkud komicky.

Jo, téma dalšího kola (bitevní loď) mě zaujalo natolik, že jsem ještě včera večer jednu postavil. Vypadá celkem dobře, ale asi ještě zkusím druhou variantu podobnou německým kapesním bitevním lodím.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

peter

Zajímavé téma, které pravidelně sleduji. V mých očích zatím většinu simpatií dostávaly Martyho modely. Lokomotivu má však pro mne tentokráte výrazně lepší Tomik, takže se už nyní těším na další kolo. ;)
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Hana129

Tak mi se vždycky líbí obojí modely. Nevím, který víc, který méně. Obdivuji Vaši tvůrčí představivost u obou! Těším se na další výtvory.

milanv

Je skvělé, že pokračujete! Bitevní loď v dalším kole si už vůbec neumím představit, to se fakt nechám překvapit. S parní mašinou jste se poprali dobře - Martyho je tentokrát zvláštních proporcí, takže jako laik oceňuju víc Tomíkovu, je prostě klasičtější, jak z pohádky o mašinkách :D Oba jste ale předvedli, jak se dá "vykutat" úplně nečekané tvary ze stavebnice úplně jiného stroje. A na dost malém prostoru, takže hodně dobré, moc mě baví vaší soutěž sledovat.

Marty, neměl bys čas ukázat ještě i tu proudnicovou s ilegální technikou?
Pán na Žlutém hradě

Marty713

CitaceMartine, koukám na tvojí lokomotivu a musím uznat, že jsi mě zase překvapil. Čekal jsem, že by se naše výtvory už konečně mohli trochu podobat, ale ty jsi opět přišel s něčím úplně jiným a postaveným zcela odlišně. Mimochodem, co máš proti té bílé plate 6x10? >:D
Tome, jsem rád, že tě ještě umím překvapit. Většinou překvapím hlavně sebe, protože často najednou stavím něco úplně jiného, než jsem původně chtěl (velká proudnicová -> malá tendrová). ;D Ale máš pravdu, je to zase zcela odlišné a zase je to úplně "náš" styl. Líbí se mi, že (asi i kdybychom chtěli) to nikdy nepostavíme podobně. ;D ;D >:D

Když si prohlížím tvoji mašinku, napadají mě hlavně dvě věci: v porovnání s tou mojí je daleko mohutnější. Mně už pomalu docházely dílky a ty ji máš ještě takhle velkou. :o ;D Druhá věc je použití některých dílků. Totiž docela dost dílků mě v první fázi napadlo použít hodně podobně jako tebe (červená radlice, šedé slopes 30 1x2 na čumáku kotle, bílý blatník jako lem kolem topeniště, zelené wedge plate jako boční oplechování). Ale právě kvůli podvozku mi to pak nesedělo k měřítku, a tak jsem se vydal jinou cestou. Na tvé mašině se mi líbí barevné sladění, mohutnost a jako detail mě úplně dostaly budíky v kabině. :D

Jinak plate 6x10? No, nevím... asi je to tím, že jak rád stavím po malých segmentech přichycených na velkou solidní kostru, přišla mi ta placka vždy k mému modelu příliš velká. U mašinky už jsem ji ale málem použil jako základnu pro tu sedlovou nádrž. Nakonec by to bylo moc mohutné/vysoké vůči kolečkům, tak jsem ji zase uklidil.

CitaceZpátky ke tvé mašině - vybral sis celkem netradiční typ a díky poměrům délek na mě působí tak trochu jako důlní lokomotiva se sníženou výškou. Zároveň mi přijde, že válec kotle (bojleru) je příliš malý oproti zbytku lokomotivy, což působí poněkud komicky.
Myslím, že je to způsobené tou sedlovou nádrží. S "důlním" typem nejsi tak daleko od pravdy. Mělo by se jednat o posunovací mašinu v různých přístavech, průmyslových zařízeních apod. Tedy malá, ale silná. Mně ty její proporce vůbec nepřišly divné, jen je pravda, že kvůli sedlové nádrži působí kabina a kotel, že jsou komicky malé, jakoby přilepené k nádrži. A samozřejmě se stále jedná o alternativní model. Vzhledem ke stavebnímu materiálu jsem tak byl s proporcemi spokojený (viz předloha nebo ještě podobný typ zde). Moc by mě zajímal názor na naše mašinky od nějakého odborníka na vláčky. Věřím, že se jich na Kostkách pohybuje mnoho. :D

CitaceJo, téma dalšího kola (bitevní loď) mě zaujalo natolik, že jsem ještě včera večer jednu postavil. Vypadá celkem dobře, ale asi ještě zkusím druhou variantu podobnou německým kapesním bitevním lodím.
Myslím si, že se tentokrát budou hodně podobat naše bitevní lodě. Určitě se nechám inspirovat druhoválečnými plavidly a zrovna lodě DKM (Deutsche Kriegsmarine) jsou mé oblíbené. Ale vhledem k setu to bude hodně (tzn. hóóódně) volná inspirace.

CitaceZajímavé téma, které pravidelně sleduji. V mých očích zatím většinu simpatií dostávaly Martyho modely. Lokomotivu má však pro mne tentokráte výrazně lepší Tomik, takže se už nyní těším na další kolo. ;)
petere - můžu psát Petře? :) Dobře... jak jako "výrazně" lepší?! ;D ;D ;D >:D Dělám si srandu. ;D ;) Je právě super, že se i na tak malém stavebním prostoru může projevit tolik odlišností, a mohou tak ze stejných kostek vznikat zcela rozdílné (a stále koukatelné) modely. Je pak zábava je mezi sebou porovnávat. Jsem rád, že nás sleduješ. Pokusíme se dál držet dosavadní úroveň. ;)

CitaceTak mi se vždycky líbí obojí modely. Nevím, který víc, který méně. Obdivuji Vaši tvůrčí představivost u obou! Těším se na další výtvory.
Hani, moc děkujeme! Tom se mnou snad bude souhlasit, když řeknu, že tak trochu doufáme, že tím mimo jiné také inspirujeme nové (ale i stávající) stavitele k experimentování a stavění čehokoli bez ohledu na to, kolik mají doma lega. :)

CitaceJe skvělé, že pokračujete! Bitevní loď v dalším kole si už vůbec neumím představit, to se fakt nechám překvapit. S parní mašinou jste se poprali dobře - Martyho je tentokrát zvláštních proporcí, takže jako laik oceňuju víc Tomíkovu, je prostě klasičtější, jak z pohádky o mašinkách :D Oba jste ale předvedli, jak se dá "vykutat" úplně nečekané tvary ze stavebnice úplně jiného stroje. A na dost malém prostoru, takže hodně dobré, moc mě baví vaší soutěž sledovat.
Marty, neměl bys čas ukázat ještě i tu proudnicovou s ilegální technikou?
Milane, samozřejmě, že pokračujeme! Jen to někdy nestíháme tak plynule, jak bychom chtěli. :-\
Zatím to vidím tak, že bitevní loď bude jedna z těch lehčích výzev (během pár minut jsem měl vymyšlený trup a zbytek už by nemusel být tak složitý).
Ohledně proporcí mašinky - napsal jsi to přesně. Tomikova je daleko mašinkovější. A přiznám se, že je to vždy i trochu můj záměr. Beru to tak, že Tomik má "tradičnější" přístup, a tak se snažím pokaždé vymyslet nějakým způsobem "netradiční" pojetí, abych vyšel naší rozdílnosti vstříc.

Tu proudnicovou jsem právě kvůli ilegální technice nedokončil, ale mám v hlavě ještě nějaké její rozestavěné části. Můžu se před bitevní lodí pokusit sestavit aspoň to a dát fotku. :)

Ještě jednou moc díky všem za komentáře a zpětnou vazbu. Sledujte nás dál a neváhejte psát, komentovat a třeba i navrhovat témata dalších výzev. Nápadů máme ještě plno, ale rádi se necháme inspirovat! :D

milanv

Témata? Myslíš něco jako bagr? :) Nebo popelářské auto (ze kterého půjde poznat, že to není jedasjaký náklaďák, ale opravdu popeláři), strom (tolik zelených kostek nemusí být nutně jen krokodýl), pouťová střelnice, stavba domu betonovým 3D tiskem, vozítko typu Perservance, figuru člověka-sportovce (např. snowboardista, plavec), korálový útes...
Pán na Žlutém hradě

Marty713

#47
Bitevní loď

Upřímně jsem ani nečekal, že se mi bude tohle zadání stavět tak dobře. Na ničem jsem se nezaseknul, vše šlo docela od ruky. Jediné co, tak vznikly dvě verze trupu. Původní myšlenka totiž byla, aby byl celý trup jednobarevný, a to zelený. Sice se mi takový trup podařilo postavit (fotku přikládám níže), ale byl příliš krátký. Finální verze je tak o několik studů delší a je kombinací zelené, bílé a šedé.

Výsledná bitevní loď má dvě hlavní dělové věže, dvě malé postranní, bodovou obranu (černý round plate 1x1), protiletecké baterie (šedé dvojče nad můstkem a černé svislé osičky), můstek, různé nástavby, radar, komín a můj oblíbený detail - vlajku na zádi.





Tomik

#48
Bitevní lodě jsou mým oblíbeným typem lodí, protože to byly obrovské obrněné kolosy s někdy až nesmyslně předimenzovanou výzbrojí (jako třeba japonská Yamato). V první polovině 20. století byly symbolem moci a zejména diktátorské režimy razily myšlenku "čím větší, tím lepší". Při stavbě svého modelu jsem chtěl nejprve postavit německý Bismarck, ale narazil jsem na problém s nedostatkem hlavní pro dělové věže. Bismarck jich měl celkem 8 ve čtyřech dělových věžích a já dal dohromady jen čtyři hlavně. Vzal jsem tedy na milost francouzskou bitevní loď Richelieu, která měla vhodnější uspořádání hlavních dělových věží - byly pouze dvě a obě na přídi. Dovolte mi tedy představit vám svou

Battleship

Po vzoru bitevní lodi Richelieu má na přídi dvě dělové věže hlavní výzbroje, které jsou otočné. Na zádi je třetí dělová věž s hlavněmi menší ráže. Další 4 lehká děla jsou rozmístěná na bocích. Protileteckou obranu zajišťují 4 dvojité kulomety na bocích a dva na nástavbě. Nástavba sestává z věže s velitelským můstkem a komínem umístěným za ním. Z předchozího popisu je vidět, že mím hlavním cílem bylo dát na palubu lodě co nejvíce děl a kanónů i za cenu velkých kompromisů v proporcích - nástavba by měla být umístěná více ve středu trupu, ale to by se mi tam nevešly přední dělové věže... >:D

Co ještě dodat? Stavbu jsem si náramně užil a kupodivu mi nezabrala ani moc času - měl jsem hotovo za pár hodin. Chtěl jsem zkusit postavit také druhou verzi inspirovanou německými kapesními bitevními loděmi, ale bohužel jsem na to nenašel čas. Nicméně během léta si jí určitě postavím a hodím sem obrázky.

Na následující výzvu volím pro změnu mírumilovnější téma - postavíme si kytku, protože máme v setu hromadu zelených kostek a také řadu dalších barev vhodných pro květy.







www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Marty713

Konečně se naše modely podobají. I barevnost máme stejnou. :)
Ale myslím, že je to také hodně tím, že oba máme navnímané bitevní lodě dost podobně.

Jako vždy se mi líbí mohutnost tvého modelu - šířka 6 studů a celková hmota trupu vypadají moc dobře. Upřímně, i po přečtení tvého komentáře stále vidím v tvém modelu spíše právě zmíněnou Yamato. Ale chápu, jak to myslíš s těmi dvěma věžemi vpředu. Snad jen, nemáš ten můstek až moc nahoře?

Bylo by hezké je někdy vidět "v přístavu" vedle sebe. :D

Na kytku se těším. Bude to zase něco úplně jiného. ;)

Foton

Moc pěkné lodě jste postavili.
U té Tomikovo lodě  vidím v nástavbě zpředu Bendera z Futuramy https://img.joomcdn.net/eb5919964fcea700e59fbc5c5d252094ae4acd29_original.jpeg
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Tomik

Martine, díky za komentář.

Citace od: Marty713 kdy 02.06.2022, 08:53:08
Konečně se naše modely podobají. I barevnost máme stejnou. :)
Ale myslím, že je to také hodně tím, že oba máme navnímané bitevní lodě dost podobně.
A já chtěl napsat, že jsme k nim opět přistoupili úplně jinak. Zatím, co ty sis vzal jako hlavní prvek nástavby s můstkem a komínem, já se zaměřil na výzbroj.

Citace od: Marty713 kdy 02.06.2022, 08:53:08
Jako vždy se mi líbí mohutnost tvého modelu - šířka 6 studů a celková hmota trupu vypadají moc dobře. Upřímně, i po přečtení tvého komentáře stále vidím v tvém modelu spíše právě zmíněnou Yamato. Ale chápu, jak to myslíš s těmi dvěma věžemi vpředu. Snad jen, nemáš ten můstek až moc nahoře?
Větší šířka trupu byla nutná kvůli umístění dělových věží a jakés-takés věrnosti proporcím originálu. Tvar trupu jsem přebíral od Yamata a Missouri, protože nejlépe vyhovovaly dostupnému materiálu. S umístěním můstku jsem si moc hlavu nelámal a chtěl jsem ho dát pouze nad druhou dělovou věž, aby z něj bylo vidět dopředu. Největším problémem z hlediska výšky je spíše to, že přední dělové věže jsou příliš vysoké a nástavba s můstkem za nimi musí být ještě vyšší, ale na to nebyly kostky, takže dopadla tak, jak dopadla.

Pokud se vrátím ke tvému modelu, tak mě nejvíce zaujala nástavba s můstkem a komínem. Je dost velká se spoustou zajímavých detailů, které šikovně napodobují reálnou předlohu. Trup by však mohl být větší (širší i delší, i když chápu, že na to nebyl materiál), nicméně největší slabinou je výzbroj. Se dvěma kanóny to vidím při nejlepším na křižník. Možná by stačilo dát na přední věž oba ty "dalekohledy" a na zadní věž dva kužely. Rázem by ta výzbroj vypadala masivněji.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

milanv

Tak to jste mě překvapili. Nevím proč, ale měl jsem za to, že bitevní loď bude obtížný modela přitom jste se shodli, že naopak, byl rychle hotový. A výsledky jsou, laickým okem, opravdu povedené. Teď se těším na tu kytku, to bude dobrý skok v měřítku! A jsem hrozně zvědavý, na co všechno přijdete jako na inspiraci, co všechno za druhy "kytek".
Pán na Žlutém hradě

Marty713

Uběhlo půl roku a konečně je tu další model (omlouvám se všem za prodlevu, čekalo se na mě), tentokrát na téma kytka...

Květník

V tomto setu těch zelených dílků zase tolik není a jiné "zemité" barvy (hnědá, písková, nugátová atd.) chybí úplně. Postavit tedy něco, co nebude vypadat příliš studeně a "mrtvě", ale naopak organicky a rozkvetle, a to z převážně bílých a šedých kostek, byla rozhodně výzva. Rozhodl jsem se proto postavit větší bílý květník a naplnit ho několika menšími rostlinami. Za mě to tedy rozhodně byla jedna z těch složitějších výzev. ;)

Další výzva bude jak jinak než vánoční, a to ve stylu LEGO Winter Village set. Je to trochu volnější zadání, ale přeci jen nějaká pravidla budou: model musí obsahovat alespoň jednu budovu a minimálně jedno vozidlo, obojí ve stylu LEGO Winter Village. A v neposlední řadě, aby byly naše modely srovnatelné, a popř. i vystavitelné vedle sebe, budou v měřítku k A modelu setu, ze kterého stavíme, tedy zhruba v "microfigures scale". >:D


kytka promo 1.jpg
kytka promo 2.jpg
kytka promo 3.jpg
kytka promo 4.jpg   

Tomik

Když jsem naposledy vybíral téma, tak mi kytka přišla jako jedna z těch jednodušších výzev - vždyť hlavní model je zelený kamion a na návěsu má červenou a modrou formuli, což se jevilo jako výborný start pro zelený stonek s listy a červeno modrý květ. Realita byla ovšem opět trochu jiná - jak už zmínil Martin, zelených kostek tam zas až tak moc není a ty červené a modré jsou bída s nouzí...

Tulipán

Po ohledání dostupných dílů jsem se rozhodl pro bílý květ (jediná "květová" barva obsahující sešikmené plejty) a postupně z toho vylezlo cosi připomínající tulipán. Následoval stonek s listy a ze zbylých kostek květináček umožňující květinu vystavit ve stojaté poloze bez dalších podpěr nebo vázy. Díky hrstce kloubů se mi podařilo dát listů přirozený úhel, který bohužel trochu limituje stabilitu - spodní kloub na květináči drží pevně, protože má zoubky, ale následující dva klasické klip-bar klouby potřebují opatrné nastavení, aby unesly tíhu kostek nad nimi. Z detailů stojí za zmínku blizna v květu a to, že tulipán je pohledový jen z jedné strany (poslední obrázek je pohled z druhé strany, která tak pěkná není).

tulip_1.png
tulip_2.png
tulip_3.png
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

Martine, musím říct, že jsi opět nezklamal - postavil jsi něco úplně jiného než já. Zatím, co já jsem se vydal cestou jedné velké květiny, ty jsi postavil několik menších. Dalším rozdílem by mohlo být to, že já zvolil reálnou předlohu a tvé kytky jsou takové abstraktnější (kytka vlevo s červeno žlutým květem mi připomíná spíše kaktus).

Co se týká dalšího témata "Winter village", tak musím říct, že jsi mi tím trochu zamotal hlavu - domek a autíčko jsou OK, ale to měřítko bude tvrdý oříšek.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Marty713

Zasněžená horská chata

Když jsem tohle zadání vymýšlel, myslel jsem, že to bude taková oddychovka, ale nakonec jsem se u toho docela zapotil. Nejtěžší určitě bylo trefit měřítko a následně se do něj vejít se všemi součástmi modelu. Začal jsem proto postavami, abych si stanovil velikost. Pak jsem pokračoval stromkem, který nesměl chybět, dále vznikly hokejové branky, sněžný skútr, a nakonec i samotná zasněžená horská chata.

Zbylo mi ještě pár dílků, tak jsem z nich poslepoval takový pick-up, který je sice poměrně pevný a v měřítku, ale úplně jsem s ním nebyl spokojený, co se týče vzhledu, takže jsem ho do finálního modelu nezařadil. Pro představu ale přikládám i ten. ;)

Už se těším na další téma. :)

zimní vesnice promo 1.jpg

zimní vesnice promo 2.jpg

zimní vesnice promo 3.jpg

zimní vesnice promo 4.jpg   

Tomik

Přiznám se, že toto téma pro mě bylo doslova za trest a do poslední chvíle jsem doufal, že to Martin odpíská dříve, než něco začnu stavět (proto jsem ho ani nijak nepopoháněl). Nevyšlo to, a tak jsem musel něco zbastlit. Očekávám kritiku, že můj model zdaleka nedosahuje mé běžné kvality, nicméně zadání jsem více-méně splnil. 8)

Iglú

Ano, i iglú je stavba. >:D Na scéně dále nesmí chybět zasněžený stromek a jako vozidlo tu máme sněžný skútr (jaká to shoda s Martinem).

Jako téma pro následující kolo volím robota s humanoidními rysy.

igloo_1.jpg

igloo_2.jpg
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

skipper

Citace od: Tomik kdy 06.03.2023, 00:29:19igloo_2.jpg
naprv som pozeral ako to tie jumpre zozadu držia ten strom
Potom som si pozrel že toľko ich ani nieje v sete tak to asi nebudú jumper plates  ;D
Ale nejaká nedokonalosť zadnej strany pre 3D model 1x2 plate, nie sú tam vidieť priehlbiny na ušetrený materiál "v studoch" čo je v reále.

Tomik

Citace od: skipper kdy 06.03.2023, 14:00:31naprv som pozeral ako to tie jumpre zozadu držia ten strom
Potom som si pozrel že toľko ich ani nieje v sete tak to asi nebudú jumper plates  ;D
Ale nejaká nedokonalosť zadnej strany pre 3D model 1x2 plate, nie sú tam vidieť priehlbiny na ušetrený materiál "v studoch" čo je v reále.
To iglú je k základně přichycené pouze pomocí dvou round plate 1x1 a zbytek je vypodložen šedými tile a grill tile, aby tam netáhlo od podlahy. :)
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr