Modulární osvětlení

Založil fulda, 14.09.2021, 21:45:07

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

fulda

Ahoj,

jak jsem psal TADY, trochu si pohrávám s modulárním osvětlením.

Jedná se o několik podobných modulů, které lze kombinovat. Moduly jsou "stohovatelné", to znamená, že mají konektory, které lze do sebe skládat. Na první modul se posadí druhý, na něj třetí a tak dále. Konektor má dva piny a nezáleží na jeho orientaci, moduly lze zapichovat v jednom i druhém směru a stále fungují.

První je základní napájecí modul. Slouží jen k připojení USB napájení. Prostě se do něj zapíchne kabel od USB nabíječky a do něj se pak zapichují moduly se světýlky.

Základní světýlko není nic než jen ledka. Jak je připojeno napájení, ledka svítí svou barvou. jen poznámka - normálně má být mezi ledkou a plošňákem kus drátu, ale při pokusech se mi plete, takže tam není. Snad si ho každý domyslí.

O trochu pokrokovější je ledka s vlastním efektem. Například já mám ledku, která vytváří efekt sváření. Jedná se o samostatný efekt, který není nikterak svázaný s ostatními. Prostě připojím napájení a svářeč začne svářet. Zase - ledka má být na drátku a asi se má jednat o menší ledku.

Pak je tu napájecí modul s řízením efektu. Podobně jako u prvního modulu, i do tohoto se připojí napájení z USB. stejně tak má na sobě dvoupinový konektor, do kterého lze zapíchnout moduly ledek. Pokud do něj zapíchnu základní ledku, tak zase jen svítí, ledka s efektem zase bliká svým efektem. Lze do něj však také použít poslední modul řízené ledky. Modul má na sobě navíc přepínač, takže lze měnit vlastnosti efektu (třeba rychlost)

Modul řízené ledky vytváří efekt podle toho, co jí předepíše modul efektu. Lze tedy vytvářet efekty, na kterých se podílí několik ledek. Například efekt běžícího světla při opravě silnice, efekt na auto KITT z filmu Knight Rider a nebo úplně jiný. Zase připomenu, že ledka má být na drátkách.

Moduly jsou velmi malé, konektor má rozměry 2,5 x 2,5 x 5 mm, takže se dají snadno schovat. Přepínač na napájecím modulu s řízením efektu nemusí být a lze jej odstřihnout. Tím se modul zmenší.

O víkendu bych chtěl připravit nějaká videa a ukázky.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.

fulda

V rámci svého monologu přidám jedno VIDEO

Třeba je z něj systém jasný a třeba se bude někomu hodit.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.

peter

Jak už jsem Ti psal dříve:

Citace od: peter kdy 18.01.2020, 18:21:51
Moc hezký. Proč vymýšlet vymyšlené, takže myslím, že pokud by to šlo, tak bych si nějaké od tebe rád pořídil. ;)

tak stále u mne přetrvává zájem něco odkoupit ... ;)
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

fulda

Citace od: peter kdy 19.09.2021, 10:06:47
Jak už jsem Ti psal dříve:

Citace od: peter kdy 18.01.2020, 18:21:51
Moc hezký. Proč vymýšlet vymyšlené, takže myslím, že pokud by to šlo, tak bych si nějaké od tebe rád pořídil. ;)
tak stále u mne přetrvává zájem něco odkoupit ... ;)
To je trochu neuskutečnitelné přání, protože já nic neprodávám. Tedy mám tu třeba nadbytek plošňáků, ty bych mohl někomu přenechat, ale ten někdo by je musel osadit a pak by mohl prodávat hotové kusy.
Je tu někdo schopen (a hlavně ochoten) osazovat takové destičky? Mám je tedy v panelu 10x10 cm, takže se dají osazovat přes šablonu a do pece.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.

fulda

Ahoj,
Před nějakou dobou jsem naházel podklady pro osvětlení na GitHub, včetně celkem podrobného popisu. To pokud by někoho zaujala stavba, nebo další rozvoj.

Pak jsem se v rámci úklidu rozhodl některé své experimenty "zlikvidovat". A to tak, že je rozdám někomu, komu budou nejvíce k užitku. Nechci (si) to nějak komplikovat, prostě kdo mi první napíše že něco potřebuje, aby to mohl ideálně použít na nějakou výstavu, tak mu to daruji. Tady má trochu náskok peter, kterej se už ozval. Navíc bydlí blízko, takže ani nebude problém s posíláním. Ale třeba už si to rozmyslel, nebo se najde někdo s mnohem ušlechtilejším záměrem :)

Moduly jsou tak jak jsou na fotkách, bylo by dost dobré, aby si je ten kdo je bude používat dokázal upravit. Upravit se myslí vyndat ty LEDky které v nich jsou a dal si nějaké příhodnější (menší) na drátkách (třeba TYHLE).

Dokonce jsem ochoten i naprogramovat jeden jiný efekt, ale to jen pod příslibem nějakého dobrého videa, které buď bude na YT s odkazem na mne a nebo mi ho pošle a já si ho na ten YT dám sám.

Uznávám, podmínky jsou to složité a náročné, ale doba je krutá :)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.

peter

Citace od: fulda kdy 18.04.2022, 11:12:34Tady má trochu náskok peter, kterej se už ozval. Navíc bydlí blízko, takže ani nebude problém s posíláním. Ale třeba už si to rozmyslel

Já určitě stále zájem mám. Pokud jsou tedy moduly k dospizici, velmi rád se o ně postarám a využiji ;)
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

fulda

Pro pobavení. V příštím díle časopisu Praktická elektronika vyjde popis osvětlení a na titulce jsou fotky, co fotil Peter:
pear2302.jpg
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.