nové LEGO vlaky "powered UP"

Založil peki, 12.12.2019, 14:00:29

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

peki

Cílem je dát základní informace začátečníkům, kteří zvažují koupi vláčku ať už pro sebe nebo pro svoje děti. Volně (vzhledem k vývoji na straně LEGa   :)) navazuji na předchozí pojednání jak začít s LEGo vlaky kde můžete najít informace o předchozích typech LEGO vláčků.

Zde pouze shrnu, že jedinou jistotou u LEGO vlaků je společný rozchod kolejí. Pokud tedy časem pořídíte nějaký další vláček, bude vám "pasovat" na koleje.  Koleje jsou nyní plastové (éra starých dobrých 9V  vlaků (a kovových kolejí) skončila někdy kolem roku 2005), mašinka tedy nese batery box, který napájí vlakový motor. Vlak je řízen pomocí nějakého ovladače. Takže jediné co potřebujete u starších vlaků vyřešit je, jakým způsobem budete vlak (motor vlaku) napájet a čím vlak řídit. Na plastových kolejích můžete provozovat bez jakýchkoliv úprav IR vlaky a Power function vlaky. Pokud budete chtít například sjednotit ovládání těchto vlaků budete muset vyměnit motor a řídicí elektroniku (přijímač,vysílač, batery box).

Nyní tedy k novým vlaků, které jsou označovány "Powered UP".

Na úvod je třeba říci, že Lego se již nějakou dobu snaží sjednotit napájení a řízení v rámci svého veškerého dodávaného sortimentu. Takže i když jsou tyto novinky spíše (moje domněnka) cílené do Technic oblasti, vlaky se s tím prostě svezou.

Co je tedy nového?
Na první pohled, tak jak to vypadalo u prvního "Powered UP" vlaku je to v základu "podobné" předchozímu Power function.


Máme tedy batery box, který současně obsahuje i elektroniku přijímače, takže nám ubyla jedna komponenta (a kabely k propojení). To ocení, ti kteří vlaky předělávají nebo stavějí vlastní, protože ve vlacích není mnoho místa.   

Nový Powered UP


Starý Power Function


U Power Function jsem měl na přijímači, pro řízení vlaku, 2 porty (červený a modrý)


U Powered UP mám na barety boxu (který  se označuje jako HUB) 2 porty A a B.


U Power Function jsem mohl přepnout mezi kanály 1-4 takže jsem mohl ovládat celkem 4x2 výstupů (motorů a světel)

U Powered UP se nepřepínám ale synchronizuji. Mám k dispozici 5 kanálů pro porty A, B celkem tedy mohu jedním ovladačem ovládat 10 výstupů (5A+5B)  Synchronizace se nemusí hned podařit viz poznámky MIHO. Na webu najdete hodně videí jak na to. Dále je více možností co s čím mohu synchronizovat (vytvořit vazbu mezi HUBem a dálkovým ovládáním).

Na jednom portu např. A můžete mít připojený motor a na druhém portu B můžete mít připojeno osvětlení vlaku. Po synchronizaci dálkového ovládání s HUBem můžete tedy ovladačem ovládat jízdu vlaku a nezávisle osvětlení vlaku (osvětlení se dokupuje zvlášť, není součástí vlakového setu).

Pro úplnost poznamenám, že Powered UP vlaky se dají ovládat mobilním telefonem (po instalaci příslušné aplikace). Do budoucna se dá očekávat že dálkové ovládání se z vlakových setů úplně vytratí (v Disney vlaku například není, stejně jako u Technic setů)

Pokud máte jeden vláček, ve kterém provozujete 1 motor už nemusíte číst dále  ;)

Řádky níže jsou určeny těm, kteří potřebují v jednom vlaku současně provozovat 2 motory. Důvodem může být například dlouhý vlak, nebo jízda do kopců. Jak na to je názorně ukázáno v tomto videu našeho kolegy martindavid

Pokud vám něco není jasné nebo vám nefunguje ptejte se. Některé věci jsme již diskutovaly také zde
       
 

Maxsel

#1
Zkusil jsem v jedné lokomotivě použít Powered Up HUB a připojit do něj jednoduchý lineární motor 45303. Bohužel pak ale ovládání funguje pouze v režimu, kdy pokud držím tlačítko na ovladači, tak motor jde, po puštění tlačítka se vypne... U apky to samé, jen s tím rozdílem, že si můžu určit množství otáček. Ale nedokážu vlak rozpohybovat trvale, jako při použití vlakového podvozku. Jako by motory měli jiné zapojení, než vlakové podvozky a to ještě tak, že HUB pozná, co jsem k němu připojil a podle toho se choval. Dělám něco špatně? Máte někdo řešení?

Ongon

Dá se naprogramovat přes pc

Maxsel

#3
A máš podrobnosti? Noc se mi to nezdá. Nic jsem k tomu nikde nenašel. Tedy pouze jedno FAQ, ze kterého vyplývá, že pokud se k HUBu připojí M motor, tak se to bude chovat jak jsem psal, že se mi to chová. Stisknu a držím tlačítko na ovladači - jede, pustím - zastaví.

A zřejmě to bude systémově dané. Dnes jsem si hrál i s párováním více HUBů s jedním ovladačem (zkoušel jsem 3) a vše funguje jen, když k nim je připojený vlakový podvozek. Jak jsem to zkusil s motorem, tak se to prostě nespojí... Ještě chci zkusit spárovat vlakový podvozek a v zapnutém stavu ho vyměnit za motor, ale dnes se mi to kvůli tomu, že mám 2 HUBy zastavěné v lokomotivách, nechtělo rozbírat.