Jak vyrobit samolepky?

Založil Dario, 26.02.2014, 19:57:22

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Dario

Zkoušel jsem hledat ale nenašel jsem odpovídající téma, možná tu ale někde je tak bude stačit odkaz na dané vlákno.

Koupil jsem za dobrou cenu na aukru metroliner, bohužel bez samolepek, určitě tady bude někdo vědět jak si natisknout nové, nenapadá mě totiž jak to udělat. Musí být lesklé a v ideální případě průhledné. Samolepky jsou jednoduché takže si design aršíku si překreslím po svém, kvalitu skanů na internetu neřeším. Pokud má někdo nápad jak je natisknou průhledné udělal bych všechny (loga train, značky na vagonky), jinak jen ty pruhované trojúhelníčky na lokomotivu, bez nich totiž vypadá divně.

Samozřejmě mě napadlo si objednat originál třeba na BL, ale za tu cenu se mi do toho nechce a na originálu netrvám.


Kuba

Sice to tu nepatří, ale nad podobnou věcí přemýšlim u western domečků (nápisy na cedule, které byly takřka na každém domu), Nějaké varianty už mám v plánu. Ale nevyzkoušeno, tudiž nevím jak to bude vypadat. Nějaké tipy na co tisknout, kde zpracovat nejlépe návrh, a pod... ?

DarkDrago

Taky asi rok přemýšlím o vlastní výrobě nálepek a dekálů, ale pokaždé (na modelářské soutěži) zapomenu se podívat po vhodném papíru.
Ale já bych chtěl hrát jinší ligu ;D aby to ve finiši nevypadalo jako nálepka (s viditelnými okraji), ale jako potištěný díl, jako třeba hlavička....no to je trochu mimo  :D

Jediné co ti můžu doporučit je podívat sa po webu, nejlépe na modelářských fórech a hledat tam pod "tvorba vlastních dekálů" nebo cokoliv obsahující toto slovo  :D
Vím, mezi dekálem a klasickou nálepkou je velký rozdíl (laikovi to nepříde), ale teoreticky se tisknou stejně. Takže jediné co potřebuješ je sehnat si nějakou lepící fólii, nebo něco takového, dohledat si konkrétní znaky a na youtubu si dohledat přímo tutorial na přesné zmenšování (nedělám si iluze, že na netu jsou obrázky 1 : 1, ale to měřítko je trošku šibnuté) a spoustu trpělivosti a nějaký ten čas...
Dračí páni s mocí ohně...

Kuba

Citace od: darkdrago kdy 26.02.2014, 20:35:34
spoustu trpělivosti a nějaký ten čas...

čas je zrovna co chybí   ;D
Ale dík, zkusím se zaměřit na nějaké modelářské fórum.

pryb

Řek bych, že by stačilo zeptat se Mirka.
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

april.lix

Citace od: pryb kdy 26.02.2014, 21:03:34
Řek bych, že by stačilo zeptat se Mirka.
...tak, tak. Jak s obdivem sleduju Mirkovo vlákno, tak samolepky, a nejen samolepky, zvládá s přehledem.

tomaslambo

Samolepicí fólie do laserové tiskárny (cca 20Kč kus) a samozřejmě barevná laserová tiskárna. Problém je v tom, že na tento konkrétní aršík budeš potřebovat dva typy fólií (průhlednou a bílou), protože bílou barvu v těch pruhovaných trojúhelnících jaksi klasickou tiskárnou neuděláš. Ostatně s bílou barvou na průhledném základu mají problém i firmy, které se takovýmto tiskem zabývají (obvykle je to spíše taková světlá šedá a málo kryje, takže trochu přebírá barvu pozadí). Ten lesk je další problém, ale snadno řešitelný přelepením jinou lesklou fólií (vesměs stačí klasická široká kancelářská izolepa)

peki

tomaslambo to shrnul poměrně přesně. Jsou 2 možnosti:
- laserová tiskárna a samolepící fólie
- firma co to dělá

Pokud je to jenom trochu možné zkusím sehnat na BL originál. Výrobou samolepek (ke které jsem se ještě nedostal) zvažuji tam kde to v originálu sehnat nejde/neexistuje potisky českých vlaků adt.

milanv

Co já vím, tak tady na fóru bylo:

1. Mirek - má krásné samolepky na svém kolejišti a psal do svého vlákna i jak je dělá

2. tampónový tisk - někdo si nedávno nechával potisknout stovky štítů, aby měl na nich ten správný znak, cenu netuším, zeptej se - asi nebude nejnižší, zato kvalita je suverénně nejvyšší

3. obtisky - na modelářských fórech jsou návody na vlastní obtisky

4. tisk na průhlednou fólii v tiskárně - de facto profi-obtisky - umí i bílou, ale vůbec netuším cenu za jednotlivé kusy
Pán na Žlutém hradě

Anatyt

Len problém je zohnať tak tenkú fóliu, ako používa LEGO.

tomaslambo

V tomto konkrétním případě tloušťka zřejmě nebude hrát až takovou roli. Stejně se nebude jednat o originál, takže nemá smysl řešit tloušťku. Mimochodem v době kdy se metroliner prodával (1991), tak úplně nejtenčí ty samolepky nebyly.

ejancar

Ahoj, tak jsem si v práci (samozřejmě o svačině) pročítal příspěvky k samolepkám a napadla mě jedna věc - vložil jsem do laserové tiskárny arch se samolepícími průhlednými štítky a text se krásně vytiskl viz. obrázek 1 + 2. Pak už jen stačí text ostříhnout a nalepit, kde požadujeme viz. obrázek 3. Zkoušel jsem text rozmazat nasliněným prstem a drží krásně jak Karlův most. Jsem přesvědčený, že na barevné tiskárně by šly taky tisknout různé motivy. Je to jen pro jednoduché projekty, ale potěšilo mě to a rozhodně to použiji v budoucnu. Lepítka jsou od firmy Avery Zweckform a mají i svou stránku s produkty a různými šablonami a softwarem zdarma http://www.avery-zweckform.cz/
Není to řešení na vše, ale třeba to někomu pomůže.
Lego = každý den nový model/hračka!

Blake

V mém případě, kdy jsem si chtěl udělat potisk na vlastního figa určeného k prezenci výtvorů tak jsem oslovil firmu v okolí zaměřenou na reklamu a ta dle mého návrhu udělala potisk na bílou samolepku vč. vyseknutí okrajů (že stací sloupnout a nalepit) za 100,- což, když vezmu v potaz čas potřebný k sehnání podkladů, samostudium po netu a úpravě pro tisk + barvy s nálepkou tak firma finančně vede.

Tampónový tisk, když se jedná o kusovou výrobu je finanční masakr. Navíc, když motiv obsahuje víc barev tak cená tisku dramaticky roste. Kvalita je ovšem nejlepší.

Robi

Také teď řeším potisk a pro zatím jsem se rozhodl pro tisk na průhlednou fólii a to z několika důvodů:

1. jsem grafik takže výroba a úprava v Photoshopu je pro mě hračka navíc když u většiny nálepek, které potřebuji je uvedena i přesná velikost a nebo se dá velikost jednoduše zjistit

2. nebude to originál Lego takže pokud to budu chtít někdy sundat tak to nebude problém

3. už jsem si nechával v minulosti tisknou na fólii potisky pro jiné účely a maximální spokojenost s tloušťkou i kvalitou tisku - takže věřím že i v tomto případě budu spokojen

4. mam kamarádku v tiskárně kde si to nechávám tisknout :)

5. cena - černobílá A4 - 26,- , barevná A4 - 52,- a to se mi na tu A4 vejde prakticky všechno co potřebuji vytisknout :) příští týden to bude hotové (tisknou to na počkání, ale bohužel teď nemam moc času) tak sem hodím nějaké foto :)

DarkDrago

Tak to s tebou Blake nebudu souhlasit.

Podklady...když to vezmu na sebe tak když si budu dělat (třeba) ty templáře, tak si musím určit já co přesně chci, je jich desítka druhů, takže hledám já...dejme tomu dvacet minut, když sem dost vybíravý. Ale chápu, že si člověk může zadat něco co jen tak nenajde
Úprava pro tisk...i když bych si musel prostudovat nějaký tutoriál, tak mi to nezabere víc jak 10 minut, a když to umím tak třeba jen 2 minuty. To ani nemluvím o tom, že když si něco naskenuji a v té velikosti to tisknu tak ani neupravuju
Vyříznutí...mám doma plotr a ten dokáže přesně zaměřit vyřezávanou věc a objet ji s velkou přesností

Prostě pro mě je to jednoduší udělat doma  ;D a kdybych to dělal pro někoho tak věřím (no spíš si dost věřím), že na 100 to vyjde i s poštovným  ;D
Dračí páni s mocí ohně...

Robi

2 darkdrago ona ta úprava pro tisk zase není až tak jednoduchá, záleží jestli to tiskneš na bezokrajové tiskárně nebo ne, a taky jak to pošleš do tiskárny. Ani naskenování a opětovný tisk není 1:1 :( Kdyby to bylo zase až tak jednoduché tak by si grafikové nebrali 300 a více za hodinu ;)

Ale pokud umíš s grafikou tak je opravdu lepší si to vypracovat doma a potom od tiskárny a požadovat tisk 1:1 ;)

Ale jak jsem psal, příští týden budu mít hotový ten svůj výtvor tak sem hodím foto pro info a porovnání :)

Dario

Citace od: Robi kdy 27.02.2014, 21:08:04
Také teď řeším potisk a pro zatím jsem se rozhodl pro tisk na průhlednou fólii a to z několika důvodů:

1. jsem grafik takže výroba a úprava v Photoshopu je pro mě hračka navíc když u většiny nálepek, které potřebuji je uvedena i přesná velikost a nebo se dá velikost jednoduše zjistit

2. nebude to originál Lego takže pokud to budu chtít někdy sundat tak to nebude problém

3. už jsem si nechával v minulosti tisknou na fólii potisky pro jiné účely a maximální spokojenost s tloušťkou i kvalitou tisku - takže věřím že i v tomto případě budu spokojen

4. mam kamarádku v tiskárně kde si to nechávám tisknout :)

5. cena - černobílá A4 - 26,- , barevná A4 - 52,- a to se mi na tu A4 vejde prakticky všechno co potřebuji vytisknout :) příští týden to bude hotové (tisknou to na počkání, ale bohužel teď nemam moc času) tak sem hodím nějaké foto :)


Mohl by jsi hodit nějaký kontakt nebo odkaz, tohle bude pro mě asi nejlepší, nejrychlejší a nejlevnější způsob. Díky.

DarkDrago

Citace od: Robi kdy 27.02.2014, 21:39:30
2 darkdrago ona ta úprava pro tisk zase není až tak jednoduchá, záleží jestli to tiskneš na bezokrajové tiskárně nebo ne, a taky jak to pošleš do tiskárny. Ani naskenování a opětovný tisk není 1:1 :( Kdyby to bylo zase až tak jednoduché tak by si grafikové nebrali 300 a více za hodinu ;)

Ale pokud umíš s grafikou tak je opravdu lepší si to vypracovat doma a potom od tiskárny a požadovat tisk 1:1 ;)

Ale jak jsem psal, příští týden budu mít hotový ten svůj výtvor tak sem hodím foto pro info a porovnání :)

Abych řekl pravdu tak o tiskárnách toho nevím tolik, takže co je bezokrajová tiskárna nevím (google mi teď jen prodává a nevysvětluje  ;D ), ale to momentálně neva...
Můžu ti říct, že můj skenr udělá obrázek 1:1. Je pravda, že nevím jak to dokáže přežvýkat tiskárna co mám doma, ale plotr mi v pohodě vyhodil plachtu na chlup velikou jako předloha a to bylo důležité hlavně pro rozteče děr které sedí na vlas do piny...
Vlastně to moje tiskárna umí  :D sestra si tiskla obrázky do medailonků a plotr jí nechal po vyřezání jen kousíček z obrázku na papíře...takže to jde když je někdo šikovný a do těchto věcí dělá  ;)
Dračí páni s mocí ohně...

Robi

2 Dario když vydržíš do příštího týdne ;), oni také neumí tisknout bílou tak řeším jestli neumí jen #FFFFFF - pokud neumí je "Fkovou" tak je to v pohodě, protože v photoshopu udělám jinej odstín bíle, což pro oko bude stále bílá, ale pro tiskárnu to už bude "barva" a vytiskne ji :)

Když by to nešlo touto cestu budou se muset polepy s bílou tisknout na bílou lepící fólii, což by asi nebylo nejideálnější.

2 darkdrago já neříkám že to nejde ;), pokud to pereš ze scanneru přímo do tiskárny tak je to spíše kopírování což je samozřejmě 1:1 :), ale pokud toho chces více na jednu A4 je dobré to všechno scanovet (nebo stahovat) v co největší kvalitě a velikosti a potom to upravit a to už je potom docela pakárna :)

Blake

Citace od: darkdrago kdy 27.02.2014, 21:12:17
Tak to s tebou Blake nebudu souhlasit.

Jo dobře, já ti to nevnucuji. Jen v mém případě, nemaje takovou profi techniku, aby mě ve výsledku uspokojila a ten čas této problematice věnovat je prostě holt pohodlnější oslovit profíky. Chtěl jsem docílit největší věrnosti a to co jsem požadoval byly předem dohodnuté motivy a rozložení. Firma si už zajistila čisté odfiltrované zdroje motivů pro pužití. Mám jistotu, že mám erb odpovídající normě jak proporčně tak probarvením.

otaznik

Citace od: Dario kdy 26.02.2014, 19:57:22
Samozřejmě mě napadlo si objednat originál třeba na BL, ale za tu cenu se mi do toho nechce a na originálu netrvám.
I potom, co tu padlo, mi přijde nejjednodušší, suvérénně nejkvalitnější a možná i nejlevnější (čas) objednat z BL originál samolepky. A samozřejmě to bude originál LEGO, což je (z mého pohledu) to nejdůležitější.